راهکارهای کلیدی برای بهره روی حداکثری از دوران آمادگی برای کنکور(بخش دوم)

3-روي زيبايي‌هاي زندگي خود تمرکز کنيد
 
این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که اگر انسان براي مدتي به طور مداوم، ذهن و فکر خود را متوجه سوژه‌هاي زيباي زندگي خود بکند، به مرور زمان عادت مي‌کند که همواره به زيبايي‌ها و خاطرات خوب زندگي فکر کند و اصولاً تبديل به انسان مثبتي شود که نشاط دروني دارد و همواره احساس آرامش و شادماني مي‌‌کند.
 
يکي از مهم‌ترين منابع براي دريافت چنين سوژه‌هايي، خاطرات خوب زندگي در گذشته و تخيل هاي قشنگ در آينده است.هنگامي که شما به خاطرات خوب گذشته فکر مي‌کنيد، سيگنال‌هاي مثبتي به ضمير ناخودآگاه خود وارد مي‌کنيد و اين کار به شما احساس و روحيه خوبي مي‌دهد. وقتي به خيال‌پردازي‌هاي آينده پر و بال مي‌دهيد، در واقع با يک تير دو نشان مي‌زنيد:
 
brain-lots-of-ideas-_94069657

اولاً روحيه خود را عالي مي‌کنيد، و ثانياً هر آنچه را که شما به عنوان تخيل در ذهن خود تجسم مي کنيد، در دنياي واقعيات نيز مي‌توانيد خلق کنيد، و اين قدرت انسان است؛ زيرا هر پديده‌اي که انسان در دنياي خود خلق مي‌کند ابتدا در ذهن خود مي‌سازد، و هر چيز که در ذهن خلق شود، مي‌تواند در دنياي واقعيات نيز به وجود آيد.
 
خود را در بهترين حالت ممکن تصور کنيد و رشته و دانشگاهي را که مور علاقه شماست، به صورت مرتبط در ذهنتان تجسم کنيد. همچنين خود را در شغل مرتبط با رشته مورد علاقه‌تان تصور کنيد؛ در حالي که با درآمد ناشي از آن، کارهاي مختلفي انجام مي‌دهيد. همه اينها باعث مي‌شود تا شما نشاط و روحيه کافي براي مطالعه پيدا کنيد و با انگيزه بيشتر و بالاتري به پيش برويد.
 
4-به خود اعتماد کرده و خود را باور نماييد
 
تمام موفقيت هاي انسان به شناخت عزت نفس او بستگي دارد. عزت نفس، يک احساس است؛ آن احساسي است که انسان از خود دارد و به اين معني است که چقدر براي خود ارزش و احترام قايل هستيد. عزت نفس و خودباوري، اولين ايستگاه موفقيت شماست و تمام شخصيت شما در راستاي عزت نفستان شکل مي‌گيرد. عزت نفس پيش نياز اعتماد به نفس است، و اعتماد به نفس، بروز و ظهور عزت نفس يک انسان در دنياي بيرون اوست.
 
انسان‌هايي که تصور خوب و درستي از خود ندارند، نمي‌توانند عزت نفس و در نتيجه اعتماد به نفس خوبي داشته باشند. عزت نفس، شاخص خودباوري انسان و زيربناي اعتماد به نفس اوست. اعتماد به نفس، اولين ايستگاه حرکت‌هاي موفقيت آميز در عرصه زندگي است و عامل رشد و ارتقاي انسان است؛ زيرا هر باوري از باورِ خود شروع مي‌شود و سعادت دنيا و آخرت انسان در گرو خودباوري و اعتماد به نفس او است. خود را باور کنيد، تا ديگران هم شما را باور کنند.
 
 يکي از مشکلات اصلي بسياري از شما داوطلبان عزيز، اين است که به خود و توانايي هايتان اعتماد نداريد. بيشتر شما عزيزان، خود را دست کم مي گيريد و مدام به اين نکته فکر مي کنيد که ممکن است سطح سؤالات کنکور از ميزان اطلاعات و توانايي‌هاي‌تان بالاتر باشد. همين موضوع سبب مي شود تا شما روحيه و انگيزه کافي و لازم را براي مطالعه ، درس خواندن و آزمون دادن نداشته باشيد. به خود و توانايي‌هايتان اعتماد کنيد. روي نقاط مثبت درسي و جسمي و روحي خود تمرکز کرده و آنها را براي خودتان پررنگ کنيد و به خود بقبولانيد که انسان توانمندي هستيد و بخوبي مي‌توانيد از پس آزمون سراسري برآييد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.