راهکارهای کلیدی برای بهره روی حداکثری از دوران آمادگی برای کنکور(بخش سوم)

5- شکست ها و ناکامي هاي گذشته را فراموش کنيد
 
يکي از عواملي که باعث نااميدي انسان مي‌شود و انگيزه و نشاط او را به صورت قابل توجهي کاهش مي‌دهد شکست‌ها و ناکامي‌هايي است که انسان در گذشته داشته است. به عنوان يک داوطلب کنکور، ممکن است شکست‌هاي درسي و ناکامي‌هايي که در گذشته داشته‌ايد، باعث شود تا شما انگيزه و نشاط کافي براي مطالعه و درس خواندن نداشته باشد.
 
این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که به خاطر داشته باشيد که گذشته، فقط و فقط براي يادآوري خاطرات خوش زندگي و درس گرفتن از شکست‌هاست و نه چيز ديگري، و آينده شما هيچ شباهتي به گذشته ناکام شما ندارد؛ پس شکست‌ها و ناکامي‌ها را فراموش کنيد و بااميد و آرزو براي آينده خوب تلاش کنيد. براي رسيدن به اين مرحله، لازم نيست که کار خاصي انجام دهيد؛ فقط کافي است که با توکل به خداوند، بخواهيد و اراده کنيد که شکست‌ها و ناکامي‌هايتان را فراموش کنيد. انسان‌ها تحول را خود در خودشان ايجاد مي‌کنند؛ پس بيکار ننشينيد و براي اين تحول و نشاط و شادابي خود قدم برداريد: يک گام بلند به سوي فراموش کردن ناکامي‌ها و ساختن آينده‌اي روشن.
 
brain-lots-of-ideas-_94069657

6- خود را از ياد نبريد
 
دسته‌اي از انسان‌ها در دنيايي از غفلت و بي‌خبري از خود زندگي مي‌کنند و توجه درستي به خود ندارند و در زندگي هدفي ندارند و براي آينده‌شان چيزي طراحي نکرده‌اند. همچنين اين افراد هيچ رؤيايي در سر ندارند و اعتماد به نفس ندارند و خود را باور ندارند وبراي خود ارزشي قايل نيستند.
 
اين افراد انديشه‌هاي بيمارگونه دارند و ارتباط درستي با انسان‌ها ندارند و منزوي هستند و روحيه خوبي ندارند و از جمع فرار مي‌کنند. اين دسته از انسان‌ها، انسان هاي نااميد و بي انگيزه هستند و هيچ چيز آنان را شادمان نکرده يا کمتر چيزي، آنها را خوشحال مي‌کند و انگيزه اي براي انجام کارها ندارند. ممکن است که در ميان شما داوطلبان عزيز هم کساني با اين خصوصيات وجود داشته باشند.
 
دسته ديگر، انسان متحول شده هستند.  اين افراد در کمال هشياري زندگي مي‌کند. هر لحظه، متوجه حضور خود در جهان هستند و در دنيايي از خودآگاهي و اشراف و بصيرت لحظه به لحظه خود زندگي مي‌کنند. اين دسته از انسان‌ها، انسان هاي باانگيزه و شادي هستند و از همه زيبايي‌هاي زندگي لذت مي‌برند.
 
در ميان داوطلبان عزيز هم کساني هستند که چنين ويژگي‌هايي دارند. مهم نيست که تا به حال جزو گروه اول بوده‌ايد؛ مهم اين است که از همين الان براي يک زندگي بهتر و همين طور شرکت موفق در يک آزمون عالي، همه زيبايي‌هاي زندگي و درونتان را ببينيد و به آن ارج نهيد و به خودتان توجه کنيد و احترام بگذاريد و براي رسيدن به خواسته‌هاي معقول خود با دل و جان تلاش کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.