راهکارهای کلیدی برای بهره روی حداکثری از دوران آمادگی برای کنکور(بخش اول)

داشتن روحيه خوب براي انجام هر کاري بسيار لازم است. داشتن روحيه خوب و با نشاط باعث مي‌شود تا فرد با انرژي و توان بالا به انجام کارها مبادرت نمايد. زماني که داراي احساس خوبي نسبت به خود و زندگي‌تان هستيد همه چيز در نظرتان زيبا و شگفت انگيز است و در لحظه حال زندگي مي‌کنيد، و چون توجه‌تان معطوف به اين لحظه است، بهترين نتيجه را از آن دريافت مي‌کنيد. روحيه شاد باعث مي شود تا شما با نگاهي به گذشته و گرفتن درس‌هاي لازم از آن، بهترين عمل را در زمان حال انجام دهيد تا براي آنچه در آينده مي‌خواهيد به آن برسيد، آماده شويد. وقتي که روحيه بالايي داريد هر کاري را که در پيش رويتان قرار دارد با علاقه و با اين هدف که تجربه‌اي تازه از آن کسب کنيد،  انجام مي‌دهيد؛ حتي به کارهاي روزمره‌تان هم با ديد تازه‌اي مي‌نگريد و توجهتان را روي آن معطوف مي‌کنيد و از کاري که انجام مي‌دهيد لذت مي‌بريد.
 
يکي از مشکلاتي که داوطلبان کنکور، بخصوص پشت کنکوري‌هاي عزيز، با آن مواجه هستند نداشتن روحيه و احساس نشاط در هنگام درس خواندن و آمادگي براي کنکور است. مسايل مختلفي ممکن است باعث پيش آمدن چنين شرايطي براي شما داوطلبان عزيز گردد. از جمله اين موارد عبارت است از: نداشتن يک برنامه خوب، ناتواني در يادگيري برخي از دروس، مسايل خانوادگي يا آموزشي و …. با توجه به اينکه شما داوطلبان کنکور در شرايط خاصي هستيد، بايد تلاش کنيد تا عوامل ناراحت کننده يا انگيزه‌زدا را از خود دور کنيد؛ زيرا مطالعه با روحيه پايين باعث مي‌شود تا شما نتوانيد نتيجه خوب و رضايت بخشي از مطالعه و کنکور خود بگيريد؛ از طرف ديگر، نشاط و شادي در دوره آمادگي براي کنکور به شما انگيزه مضاعف و انرژي بيشتري براي درس خواندن مي‌دهد و همچنين بر فرايند يادگيري شما تاثير بسياري مي‌گذارد.
 
 براي اينکه بتوانيد در طي دوران آمادگي براي کنکور سراسری و همچنين در تمام عرصه های تمام زندگي، پيروز و موفق باشيد، بهتر است به مسايل زير با دقت هرچه تمامتر توجه کنيد:
 
brain-lots-of-ideas-_94069657

1- خدا را هميشه و همه جا در نظر داشته باشيد
 
احساس حضور در محضر خداي رحمان و توکل و ايمان به ياري او در همه عرصه‌هاي کار و زندگي، به انسان روحيه عالي مي‌دهد. در همه مراحل زندگي از جمله در دوره آمادگي براي کنکور تلاش کنيد تا ارتباط با خدا، بن مايه اصلي نشاط و شادي شما باشد. به او اعتماد کنيد و با اعتماد به او قدم در راه بگذاريد و بدانيد که خدا هميشه يار و پشتيبان شما خواهد بود و شما را به بهترين مسير و زيباترين سرنوشت ممکن هدايت خواهد کرد.
 
حتي ممکن است در مواردي احساس نااميدي کنيد و گمان کنيد که خدا شما را فراموش کرده يا اصلاً به فکر شما نيست، اما مطمين باشيد که حتي در همان زمان هم همه امور عالم در راستاي خير و مصلحت شما در جريان است؛ پس هر روزتان را با عشق به خدا و توکل به او شروع کنيد و به پايان برسانيد. به خدا بگوييد که براي رسيدن به يک سرنوشت خوب و زيبا تلاش مي‌کنيد و از او بخواهيد تا شما را براي رسيدن به اهدافتان ياري کند.
 
2- به معنويات بها دهيد
 
این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که به عنوان يک انسان که نياز دارد آرامش و نشاط داشته باشد، بايد به معنويات بها دهيد. آرامش و نشاط شما باعث افزايش روحيه و توان شما در انجام امور خواهد شد. بايد توجه داشته باشيد که ارتباط معنوي، روي آنچه که به زندگي شما معنا مي‌بخشد و به آن هدف مي‌دهد، تعريف مي‌شود.
 
علاوه بر رابطه و عشق به خدا، معنويات مي‌تواند اعتقادات مذهبي شما يا لذت بردن از طبيعت يا گذراندن زمان با عزيزانتان باشد. اگر ما صبح که از خواب بيدار مي‌شويم نسبت به يک موضوع که به ما هدف مي‌دهد و به زندگي ما معنا مي‌بخشد، هيجان زده باشيم، بدن ما نيز همه تلاش خود را خواهد کرد تا خود را در بهترين وضعيت ممکن حفظ کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.