راهکارهای کلیدی برای داشتن مطالعه بهتر

روش هاي زيادي براي مطالعه ي بهتر وجود دارد و حتي مقالات و كتاب هاي بسیار زيادي هم در اين باره نوشته شده‌اند؛ اما در اين مطلب 10 روش را درنظر گرفته‌ايم كه اميدواريم به شما در مطالعه با کیفیت تر و يادگيري هر چه بهتر درس ها كمك كند.

1.براي مطالعه به خودت پاداش بده!

«پاولوف» يك سگ داشت كه وقتي مي‌خواست به او غذا بدهد، زنگ مخصوصي را به صدا درمي‌آورد. بزاق دهان سگ به محض زدن زنگ ترشح مي‌كرد؛ چرا كه حيوان شرطي شده و عادت كرده بود با صداي زنگ، خود را براي خوردن غذا آماده كند.

تو هم مي‌تواني از اين روش استفاده كني و به خودت پاداش بدهي. اين جايزه مي‌تواند يك خوراكي يا تماس با يك دوست صميمي يا ديدن قسمتي از فيلم و كارتون مورد علاقه‌ات باشد. اگر مطالعه با علاقه صورت بگيرد، بسيار سازنده و اثرگذار خواهد بود. مي‌تواني از همین امروز امتحان كني!

2. براي كارهايت برنامه‌ي مشخص داشته باش

در صورتي كه با یک برنامه ریزی اصولی براي هر يك از كارهايت زمان مشخصي درنظر بگيري، موفق‌تر خواهي بود؛ زيرا بدن انسان با گذشت یک بازه زمانی کوتاه مدت بتدریج به اين برنامه‌ها عادت مي‌كند.

h

3. ساكت! دارم تمركز مي‌كنم

با صداي بلند مطالعه كن تا بتواني مطالعه كردن خودت را ببيني! از گوش دادن به موسيقي هنگام مطالعه پرهيز كن تا تمركزت از بين نرود و مجبور نشوي جمله‌اي را كه با يك بار خواندن برايت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخواني.

4. انگيزه داشته باش

به اين فكر كن كه براي چه مطالعه مي‌كني؛ براي آن‌كه در آينده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشي، نه به اين خاطر كه خانواده يا معلم، تو را مجبور به درس خواندن مي‌كنند.

5. از فرصت‌هايت به خوبي استفاده كن

اجازه نده كه زمان از دست برود. طوري برنامه‌ريزي كن كه به كارهاي ديگر هم برسي.

6. اگر نمي‌داني، بپرس

اگر درباره‌ي چيزي شك داري، بي‌معطلي آن را بپرس؛ چون يك سوال بي‌جواب ذهن تو را مشغول مي‌كند و نمي‌تواني با تمركز به درس خواندن ادامه دهي.

7. ساعت مناسبي از روز را به درس خواندن اختصاص بده

آخرين ساعات شب فرصت مناسبي براي درس خواندن نيست؛ زيرا بسيار خسته‌اي. اين هم خوب نيست كه درست بعد از بيدار شدن به سر ميز مطالعه بروي. همچنين هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نكن ،چون تمام خون بدنت براي گوارش غذا در شكم جمع شده است و خوابت مي‌گيريد. پس چه موقع براي مطالعه مناسب است؟

اگر صبح زود از خواب بيدار شده‌اي و كمي ورزش كرده‌اي، مي‌تواني صبح‌ها درس بخواني. اصلاً خوب نيست كه از روي تختخوابت؛ پشت ميز مطالعه بپري. همچنين اگر بعد از غذا خوردن خوابت مي‌گيرد، يك خواب بيست تا سي دقيقه‌اي مي‌تواند تو را سرحال بياورد.

8 .به اندازه‌ي كافي بخواب

بر اساس آن چه كه در نكته‌ي 2 و 7 گفتيم، همان‌طور كه كارهايت را با برنامه‌ي مشخصي پيش مي‌بري، بايد بهترين زمان را براي خوابيدن در نظر بگيري تا ذهنت فعال و سالم باشد. 8 ساعت خواب برايت كافي است.

9. ميزان مطالعه‌ات را بالا ببر

اين كه مطالعه، دانايي را افزايش مي‌دهد حرف جديدي نيست؛ اما عادت به مطالعه توانايي درك مسائل و تحليل آن‌ها را بالا مي‌برد. هرچند مجبور نيستي كتاب‌هاي خيلي سخت بخواني.

10. پس از مدتي درس خواندن، به كارهاي مورد علاقه‌ات بپرداز.

سخت است كه بخواهي مانند يك ماشين بدون وقفه درس بخواني. بهتر است هر 45-50 دقيقه يك‌بار به خود استراحت بدهي و به كاري كه دوست داري بپردازي. نقاشي بكشي، به يك موسيقي گوش بدهي يا با خميربازي، چيزي درست كني تا ذهنت آزاد شود.

همه‌ي ما براي درس خواندن به انگيزه نياز داريم. مربيان و معلمان ما مي‌توانند در جهت‌گيري به سمت اهداف به ما كنند؛ اما هيچ انگيزه‌اي بالاتر از كسب نتايج خوب نيست. اگر هم تا كنون نتايج خوبي از درس خواندن نگرفته‌اي، اين نكات را براي دستيابي به آن‌ها به كار بگير.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.