راهکارهای کلیدی برای مقابله با آشفتگی ذهنی در زمان باقی مانده تا کنکور(بخش دوم)

در این بخش به ارایه راهکارهایي ساده و در عین حال موثر و کارآمد برای مقابله با آشفتگي ذهني در زمان باقی مانده تا کنکور خواهیم پرداخت.
 
1- برنامه ريزي کنيد
يکي از مهم‌ترين کارهايي که انجام آن در همه مراحل آمادگي براي کنکور لازم است و ما بارها و بارها در بيشتر مقالات خود بر آن تاکيد خاصي کرده‌ايم و باز هم به دليل اهميت اين موضوع بر آن تاکيد مي‌کنيم برنامه ريزي است. برنامه‌ريزي به قدري مهم است که اگر شما داوطلب عزيز، حتي يک روز مانده به کنکور را نيز با آن پيش برويد قطعاً در مقايسه با ساير روزها، بهتر درس خوانده و بهتر نتيجه خواهيد گرفت. اولين راه براي رهايي از آشفتگي ذهني هم اين است که تمام فکر و ذکر خود را روي يک برنامه متمرکز کنيد و در مورد آن، خوب فکر کنيد و اراده و تصميم خود را روي آن متمرکز کرده و از تغيير برنامه جداً بپرهيزيد.
 
index

اگر از قبل برنامه ريزي داشته و احساس مي‌کنيد که اين برنامه به دلايلي، پاسخگوي شرايط فعلي شما نيست، با توجه به وضعيت خود، درس‌هايي که بايد بخوانيد و دوره کنيد، تست هايي که بايد بزنيد و … با هم فکري و همکاري خانواده، دوستان يا مشاوران، يک برنامه خوب براي خود بريزيد. براي اينکه ديگر دچار آشفتگي ذهني نشويد، حتماً جوانب مختلف برنامه‌تان را و توقعي که از خودتان در اين مدت باقي مانده داريد در نظر بگيريد.
 
بعد از چيدن برنامه جديد، بدون فکر کردن به اينکه قبلا چه اشتباهاتي داشته و چقدر درس خوانده‌ايد و در مجموع بدون افکار منفي و با تجربه گرفتن از اين مدت باقي مانده، فقط و فقط درس بخوانيد. اگر باز هم به اين نتيجه رسيديد که برنامه شما مطابق خواسته هاي شما نيست، بدون نگراني، باز هم برنامه خود را تغيير دهيد. فقط مراقب باشد که دچار وسواس فکري نشويد و وقت زيادي را براي انجام اين کار هدر ندهيد.
 
2- افکار منفي را دور بريزيد
همه ما روزانه با افکار منفي در برخي از موارد مواجه مي شويم. اين افکار، ذهن بيشتر کنکوري هاي عزيز را درهم مي ريزد و باعث مي شود تا فکر و توان آنها براي يادگيري دروس و آمادگي براي کنکور بخوبي عمل نکند. نگران نباشيد؛ شما در اين زمينه تنها نيستيد، بلکه همه کنکوري‌ها در موارد و زمان هاي مختلف، دچار افکار منفي و نااميد کننده مي‌شوند؛ اما نکته مهم، اين است که بتوانيد اين افکار را دور بريزيد و بخوبي در ادامه مسير قرار بگيريد. اتفاقات گذشته را کنار بگذاريد. گذشته، گذشته است و براي تغيير آن نمي‌توانيد کاري انجام دهيد؛ جز آنکه از آن درس بگيريد؛
 
پس افکاري را که درباره مسايل گذشته است و ذهن شما را به خود مشغول مي‌سازند به پس زمينه برانيد؛ چون اين مسايل، جزو مسايل غيرمهم به شمار مي‌روند. مسايل حل ناشدني زندگي را که راه حلي ندارند و بايد با آنها کنار بياييد، جزو مسايل غيرمهم محسوب کرده و آنها را يادداشت کنيد. جاي آنها در پس زمينه است؛ پس به آنها اجازه جولان ندهيد و محکم بگوييد: "گذشته‌ها، گذشته است؛ مهم، آينده است و من مي توانم از پس همه چيز برآيم."
 
این نکته مهم را همواره به خاطر داشته باشید که دور ريختن افکار منفي، کار بسيار راحتي است. فقط کافي است که به صورت مداوم به اهدافتان فکر کنيد و خودتان را در رشته و دانشگاه مورد نظر خود تصور کنيد. با خود فکر کنيد که به شغلي که آرزو داريد بعد از فراغت از تحصيل، در آن مشغول باشيد، اشتغال داريد و فرد مطرحي در جامعه هستيد. عکس سردر دانشگاه مورد نظرتان را به محلي که در معرض ديدتان است، بزنيد و هنگام خوابيدن، موقع بيدار شدن يا هر وقتي که احساس خستگي و نااميدي کرديد، به آن توجه کنيد. يادتان باشد که مهم‌ترين راه براي بيرون ريختن افکار منفي، داشتن افکار مثبت است؛ پس مرتب با خود بگوييد: «من مي‌توانم؛ من مي‌توانم، به همه آنچه که در ذهن دارم برسم. من موفق مي‌شوم.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.