راهکارهای کلیدی برای مقابله با آشفتگی ذهنی در زمان باقی مانده تا کنکور(بخش پایانی)

5– تفکيک کنيد
 
قبل از هر چيز، مواردي را که معمولاً در طي روز، ذهن شما را به خود مشغول مي‌سازد، يادداشت کنيد. به اين منظور، لازم است که چند روز تا حداکثر يک هفته، بر فعاليت‌هاي ذهني خود نظارت کنيد و متوجه افکاري باشيد که در ذهن شما جاري است.
 
پس از اينکه به اشتغالات ذهني خود پي برديد و متوجه شديد که معمولاً چه نوع افکاري ذهن شما را مشغول مي‌کند، در مرحله بعدي، مسايل مهم و مسايل غيرمهم را از يکديگر تفکيک کنيد. به ياد داشته باشيد که قرار است مسايل مهم را در شکل، و مسايل غيرمهم را در پس زمينه شکل جاي دهيد.
 
index


ممکن است از خود بپرسيد که چگونه مي‌توانم مسايل مهم را از غيرمهم تفکيک کنم. براي انجام اين کار مي‌توانيد معيارهاي زير مانند مسايل مربوط به اينکه چرا در گذشته موفق نشدم، چرا در ماه‌هاي قبل بخوبي درس نخواندم، يا نگراني‌هاي مربوط به آينده، مثل اينکه نتيجه کنکور شما يا دوستانتان چه خواهد شد، و… را شاخص قرار دهيد. مسايل پيش پا افتاده روزانه، که معمولاً تکراري هستند و فکر شما را مشغول مي‌سازند، مسايل غيرمهمي هستند که بايد به پس زمينه رانده شوند.
 
در ادامه، کارهايي که باعث موفقيت شما مي شود، تمرکز روي برنامه‌ريزي درست، شيوه مطالعه صحيح و چگونه درس خواندن و … مسايلي است که بايد در زمينه ذهني شما باشد تا موفق شويد. در مجموع، ابتکار با شماست که چه مواردي را در چه قسمتي بگنجانيد؛ البته این مساله مهم را هم حتما به خاطر داشته باشید که اين موارد، همیشه ثابت نيستند و ممکن است که بر حسب شرايط، تغيير کنند.
 
در مورد آن صحبت کنيد
 
هر وقت، موضوعي، چه مربوط به کنکور و چه غير از آن، باعث آشفتگي ذهني شما شد، در مورد آن با شخصي که با او راحت هستيد و البته مي‌تواند بخوبي شما را راهنمايي کند، صحبت کنيد. صحبت کردن در مورد موضوعاتي که باعث آشفتگي ذهني تان شده است دو مزيت اصلي دارد: مي‌تواند به شما احساس تاييد شدن و شنيده شدن بدهد، و همچنين مي تواند شما را با ديدگاه‌هاي مختلف ديگران آشنا بکند.

اغلب، فقط داشتن کسي که به حرف هايتان گوش بدهد و افکارتان را درک کند، باعث مي‌شود که فوريت، شدت و کثرت افکارتان از بين برود. به همان اندازه، شنيدن افکار و ديدگاه هاي فکري طرف مقابل نيز مي‌تواند شما را با بينش و راهکارهاي جديدي آشنا کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.