راهکارهای کلیدی برای مقابله با آشفتگی ذهنی در زمان باقی مانده تا کنکور(بخش اول)

 زنده آنهايند که پيکار مي‌کنند؛ آنان که جان و تنشان از عزمي راسخ آکنده است؛ آنها که از شيب تند سرنوشت بالا مي‌روند؛ آنان که انديشمندانه به سوي هدفي عالي راه مي‌سپارند و روز و شب پيوسته در خيال خويش يا وظيفه مقدس دارند يا عشقي بزرگ.

قبل از هر چيز، به همه شما کنکوري‌هاي عزيز، يک «خسته نباشيد» حسابي مي‌گوييم. حتماً همه شما عزيزان، در هر شرايط درسي که هستيد، الان به صورت جدي و اساسي در حال مطالعه و درس خواندن برای آزمون سراسری هستيد تا از اين دوران طلايي و سرنوشت‌ساز ارديبهشت‌ و خرداد بخوبي بهره ببريد.
 
اين دوران باقي‌مانده براي همه بسیار مهم، سرنوشت ساز و تعیین کننده است؛ هم براي کساني که از ابتداي سال با برنامه پيش رفته‌ و تا به حال به همه برنامه هايشان عمل کرده‌اند، و هم براي کساني که بنا به دلايلي نتوانسته‌اند آن طور که بايد مطالعه کنند و از برنامه عقب هستند. اين روزهاي باقي مانده، به طور بسيار محسوسي مي‌تواند بر رتبه يا افزايش قابل توجه درصدهاي بعضي از درس هاي شما تاثير بگذارد؛ بنابراين، لازم است که قدر اين دوره را بدانيد و در روزهاي باقي مانده، بخوبي درس بخوانيد.
 
index

آشفتگي ذهني، يکي از مشکلاتي است که ممکن است در اين دوره باقي مانده تا کنکور، برخي از داوطلبان، چه داوطلبان زرنگ و با آمادگي بالا، چه داوطلبان با آمادگي متوسط و چه داوطلباني که کم مطالعه کرده‌اند، به آن مبتلا شوند. آشفتگي ذهني، دلايل گوناگوني داشته و حل اين معضل، با توجه به نوع آن، راهکارهاي مختلفي دارد.نظر به اينکه در هفته هاي مهم منتهي به کنکور قرار داريم و آشفتگي ذهني مي‌تواند تاثير بدي بر مطالعه و نتيجه کنکور شما بگذارد، در اين مقاله سعي مي‌کنيم تا شما را با راهکارهاي مقابله با آشفتگي ذهني، آشنا سازيم.
 
همه ما در تمام طول روز، با وجود فعاليت‌هاي بدني و کار فکري، مشغوليت‌هاي ذهني خاص خود را داريم. کار فکري يا فعاليت ذهني، فعاليت‌هاي هدفمندي هستند که ما آگاهانه به آنها مي پردازيم، اما اشتغال ذهني، فعاليتي است که هدفمند نيست و ما به آن عادت کرده‌ايم؛ حتي ممکن است که نسبت به آن، آگاهي کامل نداشته باشيم. اشتغال ذهني، معمولاً به مسايلي مربوط به گذشته، اتفاقات روزمره، مسايل مرتبط با آينده يا عوامل استرس‌زا اختصاص مي‌يابد. مشغول شدن مداوم ذهن ما به اين مسايل، از ما انرژي زيادي مي‌گيرد و معمولاً، بخش بزرگي از انرژي رواني ما به دليل پرداختن به مسايلي که برايمان اشتغال ذهني ايجاد مي‌کنند، هدر مي‌رود؛ مثلاً، مواردي را به ياد آوريد که ذهنتان، درگير مسايل خاصي بوده و شما با وجودي که فعاليت بدني چنداني انجام نداده‌ بوده‌ايد، بشدت خسته شده‌ايد. در آن شرايط، تنها ذهن شما در فعاليت بوده است؛ آن هم فعاليت غيرسازنده.
 
مشکل آشفتگي ذهني، که ممکن است براي هر داوطلب کنکور در مقطعي يا در کل دوره آمادگي براي کنکور به صورت شديد يا کم ايجاد شود، مي‌تواند به دلايل بسياري به وجود بيايد، و در يک داوطلب، نسبت به ديگري متفاوت باشد. آشفتگي ذهني يک کنکوري ممکن است ناشي از نداشتن يک برنامه خوب مطالعاتي که جوابگوي نيازهاي داوطلب است، استرس و فشار ناشي از کنکور، کم مطالعه کردن يا نتيجه خوب نگرفتن از آزمون‌ها و … باشد. آشفتگي ذهني، بخش مهمي از وقت و انرژي داوطلب را گرفته و باعث مي‌شود تا داوطلب نتواند از وقت و فکر خود بخوبي استفاده کند. اگر براي شما عزيزان هم، اين مشکل پيش آمده است و تمايل داريد که هر چه زودتر از شر اين عنصر مزاحم مطالعه خلاص شويد، پس در بخش های بعدی این سلسله از مقالات با ما همراه شويد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.