راهکاری ساده برای تمرکز حواس در هنگام مطالعه

یکی از نکاتی که همواره بایستی به عنوان یکی از ضرورت های مطالعه و درس خواندن در نظر داشته باشید این است که سعى کنيد هنگام مطالعه، تمرکز حواس داشته باشيد.

درست است که عوامل حواس‌پرتى هيچ‌گاه به صفر نمی‌رسد ولى سعى کنيد آن را به حداقل مقدار ممکن برسانيد. در این مقاله به بیان یک راهکار ساده و در عین حال موثر برای دستیابی به تمرکز در هنگام مطالعه می پردازیم.

الان اینجا باش

 این روش ساده اما کلیدی بسیار موثر است.وقتی متوجه شدید فکرتان منحرف شده است، به خودتان بگویید:"الان اینجا باش"و به آرامی توجه خودتان را به موضوعی که می خواهید برگردانید.

به عنوان مثال:
شما دارید مطالعه می کنید و ناگهان متوجه می شوید که حواس شما به سایر تکالیفتان، به یک خاطره و یا به این واقعیت که گرسنه هستید پرت می شود. در این هنگام به خود بگویید
:"الان اینجا باش"

       3885795_orig

و به آرامی با نگاه کردن به سوالات، خلاصه برداری ها، نقشه های فکری، عناوین مطالب و غیره تمرکز خود را به موضوع مطالعه برگردانید و هر قدر که ممکن است آن را حفظ کنید.اگر دوباره فکرتان منحرف شد، با خود بگویید"الان اینجا باش"و به آرامی توجه خودتان را به موضوع برگردانید و این تمرین را مرتبا تکرار کنید، مطمئن باشید که جواب می دهد!

سعی نکنید یک فکر خاص را از ذهنتان بیرون نگه دارید. مثلا همینطور که نشسته اید سعی کنید به هیچ وجه در مورد کلوچه فکر نکنید. در این هنگام در ذهن خود احتمالا این فکر تکرار می شود که "من نباید در مورد کلوچه فکر کنم، من نباید در مورد کلوچه فکر کنم…" و این باعث می شود تا این فکر برگردد.وقتی شما سعی می کنید که در مورد یک چیز خاص فکر نکنید باعث می شود تا آن فکر برگردد. بهتر است به جای این کار توجه خود را به موضوع اصلی منعطف کنید.

شاید لازم باشد تا این تمرین را صدها بار در هفته انجام دهید. به تدریج شما متوجه می شوید که بازه های زمانی بین مواقعی که فکرتان منحرف می شود هر چند روز یکبار بیشتر و بیشتر می شود. به همین خاطر بردبار باشید و به این تمرین ادامه دهید. پس از مدتی نتیجه آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

سعی نکنید دائما در مورد پیشرفت خود قضاوت کنید. همین که تمرین را مرتبا انجام می دهید به این معنی است که در مسیر صحیح قرار گرفته اید و می توانید به خود بگویید که کار لازم را انجام داده اید. تمرینات برای اینکه نتیجه خود را نشان دهند به زمان احتیاج دارند و البته به دلیل اینکه ذهن هیچوقت وضعیت ثابتی ندارد، نتیجه تمرینات دچار افت و خیزهای زیادی می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.