راهکاری ساده و موثر برای تقویت حافظه

یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد افرادی كه 45 دقیقه در طول روز چرت می‌زنند،حافظه بهتری نسبت به سایرین خواهند داشت.به گزارش خبرگزاری رویترز، این نتایج را محققان مركز تحقیقات پزشكی بوستون در ایالات متحده آمریکا به دست آورده و در نشریه علمی خواب منتشر كرده‌‌اند.

در این مطالعه مشخص شده است كه افراد 2 ساعت بعد از این كه به اندازه 45 دقیقه چرت زدند، قدرت به یادسپاری و یادآوری جزئیات فیلم نمایش‌داده شده و حوادث آن را بیشتر از كسانی داشتند كه به‌طور معمول فعالیت می‌كردند. این محققان می‌گویند چرت زدن در طی روز می‌تواند به پردازش اطلاعات وارد شده به مغز كمك كند.نتایج این مطالعه می‌تواند به بالا بردن توان تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان كمك بسیار زیادی كند.

index

توصیه به خواب نیمروزی در روایات اسلامی:

توصیه به خواب نیمروزی و اثرات مفید آن بر سلامت جسم و روح، قرن ها پیش در تعالیم و روایات اسلامی آمده است. به عنوان مثال پیامبر اسلام (ص) همین "تاثیر چرت روزانه در تقویت حافظه" را متذکر شده و بیان کرده بودند. 

درباره خواب نیمروزی چندین روایت در جوامع روایى به نقل از پیامبر و معصومان به ما رسیده است كه برخى از این روایات را برای شما بیان می کنیم :

1- در روایتى از امام صادق (ع) به نقل از پدرانش آمده است :

"اعرابیا اتى النبى فقال یا رسول اللّه : انّى كنتُ رجلاً ذَكورا فَصِرتُ نَسِیّا

فقال له النبى: لَعَلّك اعتدت القائله فتركتها. فقال: اَجَلْ. فقال له النبى: فَعُدْ یرجع الیك حِفظُك ان شاءاللّه" 1

"مردى بادیه نشین نزد پیامبر آمد و گفت: اى رسول خدا، من مردى با حافظه قوى بودم و اكنون فراموش كار شده ام.پیامبر به او گفت: شاید قبلاً به خواب نیمروزی عادت داشته اى و آن را ترك كرده اى. بادیه نشین گفت: آرى همین طور است. پیامبر به او فرمود: به عادت خودت و انجام خواب نیمروزی برگرد، ان شاءاللّه حافظه تو دوباره برمى گردد."

همین روایت را با اندكى اختلاف و از طریق دیگرى، صاحب وسائل الشیعة در باب «استحباب القیلولة» آورده است. 2

 

2- در روایت دیگر از امام صادق (ع) آمده است که:

"قال رسول اللّه صلى الله علیه و آله وسلم: تعاونوا باكل السَحور على صیامِ النهار و بالنوم عند القیلوله على قیام اللیل" 3

"رسول خدا (ص) فرمود:

با خوردن سحرى یكدیگر را بر روزه گرفتن در روز كمك كنید، و با خواب نیمروزی یكدیگر را بر عبادت شبانه و شب زنده دارى یارى رسانید."مقصود از یارى رساندن در این روایت، این است كه فرصت انجام این دو عمل را براى یكدیگر ایجاد كنید.در این روایت بر انجام خواب قیلوله سفارش شده است تا زمینه شب زنده دارى و عبادت در شب را فراهم سازد.

3- خواب نیم روزى در مقایسه با خوابیدن در سایر اوقات روز، تأثیر به مراتب مفیدترى بر سلامت و نشاط جسم و روح دارد. به همین جهت، از خواب در سایر اوقات روز نهى شده و در مقابل آن، به خواب قیلوله سفارش شده است ، چنان كه در روایتى از امام باقر (ع) آمده است:

"النومُ اولُ النهار خُرْقٌ والقائلةُ نِعمةٌ و النومُ بعد العصر حَمقٌ و النومُ بین العشائین یحرم الرزقَ" 4

"خواب در اول روز، موجب حماقت و ضعف عقل است و خواب نیم روز، نعمت و خواب بعد از عصر، حماقت است و خواب بین مغرب و عشا موجب محرومیت از رزق مى شود."

 

*پی نوشت:

1- بحارالانوار، ج73، ص185

2- وسائل الشیعة، ج6، ص501

3- من لایحضره الفقیه، ج2، ص87 ؛ وسائل الشیعه، ج10، ص145

4- وسائل الشیعة، ج6 ، ص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.