راه‌هاي ايجاد انگيزه برای درس خواندن

يکي از رايج‌ترين مشکلات دانش‌آموزان در برنامه‌ريزي، نداشتن انگيزه‌ي کافي است.

جملاتي نظير «من براي درس خواندن انگيزه ندارم»، «من تمرکز حواس ندارم» و… تنها توجيه‌کننده‌ي کم‌کاري هستند.

هنگامي که دفتر برنامه‌ريزي را پر مي‌کنيد با ورود ساعات مطالعه‌ي هرچند کم، نسبت به ميزان مطالعه‌اي که در روز، هفته و ماه داشته‌ايد پي مي‌بريد. اگر ميزان مطالعه‌ي خوبي داشته باشيد باعث ايجاد انگيزه در شما مي‌شود. اين يک کار ساده است اما نتايج مؤثري دارد:

cccm

1.    ساعات مطالعه‌ي روزانه باعث سبقت گرفتن از روزهاي قبلي‌تان مي‌شود.

2.    ثبت وقايع و ساعات مطالعه، خواب، تلويزيون و.. باعث ايجاد نظم و شفافيت در برنامه‌تان خواهد شد.

3.    تعيين هدف يکي از راه‌هاي ايجاد افزايش انگيزه است. هنگامي که هدف خود را مشخص مي‌کنيد، با تصميم‌هاي کوتاه‌مدت توانايي آن را داريد که براي هدف خود تلاش کنيد.

4.    عامل ديگري که در پيشرفت و موفقيت و هم‌چنين افزايش انگيزه راهگشا است، گفت‌وگو و مشورت با پيگير آموزشي (پدر و مادر و پشتيبان) است.

5.    يکي از بهترين افرادي که در بالا بردن انگيزه مي‌توانند به شما کمک کنند افراد موفق و رتبه‌هاي برتري هستند که قبلاً تجربه‌ي اين روزها را داشته‌اند. با رتبه‌هاي برتر شهرتان يا رتبه‌هاي برتر کنکور گفت‌وگو کنيد.

به نظر شما چه راهکارهاي ديگري براي بالا بردن انگيزه وجود دارد؟ نظر خود را بنويسيد.

منبع:kanoon.ir

۲۰۷ comments on “راه‌هاي ايجاد انگيزه برای درس خواندن

 1. yalda می‌گه:

  چشم ! من باز مشکلاتم رو خلاصه وار بهتون میگم :
  ۱)من برنامه ریزیم رو بهتره بر اساس زمانبندی بنویسم و یا براساس تعداد درس مثلا این بهتره که بگیم هرروز ۱ درس از فلان کتابا ! یا این بهتره که بگیم ۴۵ دقیقه از فلان درسا !!
  ۲)چطوری میتونم هم واسه تکالیف مدرسه برسم هم واسه کنکور وقت کم میارم :-(
  ۳) من رشته رویاییم حقوقه ولی چون عربیم خیلی بده فقط میتونم ترجمه بزنم خیلی ناامید شدم ! من همیشه درسای روانشناسی و جامعه و زبان رو ۹۰ به بالا میزنم اگه درصد ۱ هارو هم خوب بخونم ۵۰ بزنم میتونه اون عربی رو جبران کنه ؟؟
  ۴) بعد از تموم شدن درسام که میرم بخوابم همیشه عادت کردم اهنگ گوش بدم !! و احساس میکنم باعث فراموشی مطلب امروزی میشه ! ؟؟
  یادم نرفته اینم بگم یه پیش انسانی هستم !

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام

   اول از همه توصیه میکنم مقاله زیر را بطور کامل مطالعه نمایید و ببینید چقدر مطالعه و برنامه ریزی شما با آن تطابق دارد:

   همه ما بخوبی بر این موضوع واقف هستیم که برنامه‌ریزی در امور مختلف زندگی از جمله رقابت‌هایی مانند کنکور اهمیت به سزایی دارد. مهمترین عواملی که باعث اجرا نشدن برنامه داوطلبان می‌شود، این است که آنان واحد زمانی برنامه‌ریزی را ساعت به ساعت یا روز به روز در نظر می‌گیرند.این گونه برنامه‌ها اشتباهاتی دارند چرا که در زندگی روزانه ما استثناهای زیادی وجود دارد و آنها باعث می‌شوند که ما نتوانیم هرروز در یک ساعت مشخصی همان کار را انجام دهیم. زمانی‌که برنامه ما در یک روز به دلیل حوادث و یا کارهای پیش بینی نشده، اجرا نشود، برای همیشه روی کاغذ باقی می‌ماند. توصیه‌ی ما، یک برنامه هفتگی است، برنامه یک هفته‌ای مناسب‌ترین و بهترین برنامه است چرا که در این برنامه می‌توانیم ضعف‌ها و کم کاری های روزهای قبل را جبران کنیم.

   از مزایای برنامه هفتگی این است، هنگامی که ساعات مطالعه دروسی مختلف را در طول هفته جمع آوری می‌کنید. تازه متوجه می‌شوید که آیا درسی را بیش از اندازه لازم مطالعه کرده‌اید یا نه؟ در مقابل زمانی‌که کار خود را روزانه بررسی می‌کنید متوجه برنامه هفتگی یک جانبه‌گری‌ها و اشکالات کلی کارتان نمی‌شوید. اما وقتی عملکرد خود را در طول هفته بررسی می‌کنید تا حدود زیادی تعادل و عدم تعادل کارهایتان مشخص می‌شود. زمان مطالعه‌ی شما بسته به ویژگی شخصیتی شما، میزان وقت آزاد شما و تسلط شما به مطالب دارد و شما بهترین فردی هستید که می‌توانید این زمان را مشخص کنید. تنها اصلی که باید به آن توجه کرد افزایش تدریجی زمان مطالعه تا رسیدن به حد مطلوب به شرط حفظ بازدهی می‌باشد.

   شما در برنامه‌ریزی می‌توانید هر درسی را به طور متعادل و به اندازه اهمیت همان درسی مطالعه نمایید و با توجه به نقاط قوت و ضعفتان در آن درس و اهمیتی که در کنکور دارد ساعت مطالعه آن درس را تنظیم کنید. با توجه به حجم و تنوع بالای مطالب ترجیحا مطالعه هیچ درسی را به ماه‌های آخر موکول نکنید.

   لازم به ذکر است که برنامه‌ای موثر و قابل اجرا می‌باشد که ویژگی‌های زیر را در خود داشته باشد:

   ۱- قبلا به صورت آزمایشی اجرا گردیده (۳تا۴هفته) تا نقاط ضعف و قوت برنامه شناسایی و اصلاح شده باشد.

   ۲- وقت‌های پیش بینی شده برای دروس یا سایر فعالیت‌ها غیر واقعی نباشد یعنی اگر درسی ۲ ساعت وقت می‌برد برایش یک ساعت وقت مشخص نکرده باشیم.

   ۳- برای سایر فعالیت‌های ضروری و روزانه نیز زمان مناسبی پیش بینی شده باشد.

   ۴- برای هر ۴۵ یا ۶۰ دقیقه مطالعه بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت پیش بینی شده باشد.

   ۵- بین ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید، زیرا اثربخشی ساعات بیداری را افزایش می‌دهد.

   ۶- انجام تکالیف و مطالعه دروس‌‌ همان روز در برنامه‌های روزانه پیش بینی شده باشد چرا که حافظه، آمادگی بیشتری را برای تثبیت یادگیری مطالب‌‌ همان روز دارد.

   ۷- دروس مشکل و سنگین را در ساعات پربازده (انرژیک) و دروسی را که متکی به حافظه است به سایر اوقات اختصاص دهید.

   ۸- ترتیب قرار گرفتن دروس به شکلی باشد که مثلا دو درس حفظی یا مفهومی پشت سر هم نباشد.

   ۹- در برنامه‌ریزی، ساعاتی را به عنوان ساعات آزاد برای جبران عقب ماندگی و مسایل غیر قابل پیش بینی اختصاص دهید.

   ۱۰- با توجه به اهمیت غیرقابل انکار مرور در فرایند یادگیری، در پایان هر هفته فرصتی را برای مرور دروس هفته اختصاص دهید.

   ۱۱- باور خود را به موفقیت برنامه افزایش دهید و در صورت اجرای برنامه حتما خود را تشویق کنید.

   ۱۲-با توجه به سطح توانایی‌ها، عادات و ویژگی‌های شخصیتی و خانوادگی خود میزان ساعات روزانه خود را تعیین کنید. اگر می‌بینید کشش روزانه ۵ ساعت مطالعه را ندارید هرگز به زور خود را مقید به برنامه‌هایی که توانایی اجرای آنرا ندارید، ننمایید. بهترین برنامه برنامه‌ای است که کیفیت داشته باشد یعنی با علاقه آن را انجام دهید نه از سر اجبار و بی‌میلی. بنابراین اگر ۲ ساعت روزانه با میل مطالعه می‌کنید، بهتر است از اینکه ۱۰ ساعت با بی‌تفاوتی و بی‌علاقگی درس بخوانید.

   ۱۳- در برنامه‌ریزی متکی به خودتان باشید و خود را با دیگران مقایسه نکنید چون شرایط، اهداف و قابلیت‌های شما با دیگران متفاوت است.

   ۱۴-دفتر برنامه‌ریزی داشته باشید و آن را روزانه مورد توجه قرار دهید و تکمیل دقیق آن را در اولویت فعالیت های مطالعاتی خود داشته باشید.

   ۱۵- مجموع ساعات مطالعه خود را در پایان روز و هفته حتما یادداشت کنید.

   ۱۶- خواندن و یادگیری دروس مدرسه باید در اولویت باشد. بنابر این اگر فرصت کافی برای فراگیری همه فعالیت‌های آموزشی (مثل کلاس زبان و کلاس‌های هنری) ندارید اولویت با دروس مدرسه است.

   ۱۷- در طول برنامه ضعف‌ها و مشکلات را شناسایی و در صدد رفع آن‌ها بر آیید و گرنه فکر می‌کنید اصل برنامه ریزی اشکال دارد.

   ۱۸- هرگز کیفیت را فدای کمیت نکنید مهم این است که یک ساعت مفید درس بخوانید نه اینکه صرفا یک ساعت وقت بگذرانید.

   ۱۹- لازم نیست برنامه شما صددرصد موفق باشد بلکه اگر ۵۰ تا ۶۰ درصد آن را موفق ارزیابی کردید عالی است و به تدریج بهتر می‌شود.

   ۲۰- سعی کنید اصول مطالعه را یاد بگیرید تا بهتر بتوانید از وقت خود استفاده کنید آن‌گاه احساس رضایت شما از برنامه افزایش می‌یابد.

 2. yalda می‌گه:

  سلام من یه پیش انسانی هستم ازتون درباره این مسائل راهنمایی میخوام :
  ۱) من واسه خودم برنامه نوشتم اما نه با زمان ! مثلا نوشم هرروز ۱ درس از …
  اخه من وقتی برنامه رو با زمان بندی مینویسم مثلا میگم ۴۵ دیقه واسه دینو زندگی یهو میبینم که وقت تموم شده اما نصف درسم مونده !! اگه هم مثلا ۲ ساعت واسه یه درس گذاشتم اونوخت هم روزم هدر میره !!
  ۲) چه طوری هم به درسای مدرسه وهم واسه کنکورم بخونم اخه ؟ وقت نمیشه ۴ساعت مدرسه وقتم رو هدر میده بعدش فقط ۵ ساعت میمونه واسه بقیه !
  ۳) اول ها خوب میخوندم مثلا ۱۴ ساعت میتونستم تو روزای تعطیلیم بخونم ولی وقتی امتحانای ترم اول رسیدن من فقط به اونا مشغول شدم بعدش به کللی داغوووون شدم دیگه نمیتونم مث قبل بخونم !
  ۴) وقتی شرو میکنم به درس هی یه چیزی هی تو دلم میگه بابا ولش بزا کنار یه سال فوقش پشت کنکور میمونی در عوض وقت زیادی داری نتیجه بهتری میگیری !!!
  ۵) من رشته رویاییم حقوقه ! ولی چون از عربی نفرت دارم هر چه قدر هم قواعد ش رو فول باشم بازم نمیتونم تست هاش رو بزنم و خیلی ناامید شدم !!! از یه طرف هم به کنکور فقط ۵ ماه مونده تو دلم میگم اخه تو این مدت زمان بخوای واسه عربی تلاش کنی بقیه درسا میمونه !!! وای کلافه شدم نمیدونم چیکار کنم !
  ۶) شما گفتین سعی کنین چند تا درس حفظی رو پشت سر هم نخونین اخه مال ما فقط حفظیه ؟!!!!! پس ما چیکار کنیم ! مغزمون داغون میشه خیلی سنگینه بعضی حفظ کردنیامون !!!
  ۷)میخواستم بپرسم ما که نظام قدیمیم پشت سرمون هم نظام جدید میاد واسه ما امکان داره اگه قبول نشدیم پشت بمونیم ؟
  ۸) هنگام درس خوندن که کمی خسته شدم زود فکرم میره یه جای دیگه و بعدش میبینم ۱ ساعتم همینطوری رف !
  امروزا هی تو ذهنم این میچرخه که ولش کن درسو برو بیرون کیف کن فردا جددی میخونی !
  ۹)تو ازمونی که میرم یه عادت بدی دارم که باییید هر چی سوال دادن بلدم نباشم بزنم !!! نتیجه که میاد میبینم کمیشو اشتباه زدم !
  ۱۰) من وقتی که برنامه روزم تموم شد که میرم بخوابم عادت کردم که اهنگ گوش بدم و احساس میکنم باعث فراموش مطلب امروزم میشه ؟ به نظر شما ؟

 3. ناشناس می‌گه:

  سلام اگر برای کنکور فقط ۵ ماه فرصت داشته باشیم میشه رتبه خوبی اورد؟

 4. ناشناس می‌گه:

  سلام من داوظلب کنکور انسانی هستم وتاالان هم برای کنکورکاری نکردم یعنی تاحدودی شروع کردم هیچ انگیزه ای ندارم ولی هدفم رشته ی حقوقه نمیتونم تمرکزکنم خیلی زودتمرکزم به هم میریزه چیکارکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. مهمترین عامل برای درس خواندن انگیزه است.دو عامل انگیزه و تمرکز در کنار هم میتواند باعث پیشرفت شود.

 6. مگه میشه انقدر که خونه ما شلوغه اصلا نمیفهمم چی خوندم

 7. ♥♥♥♡Erfan♡♥♥♥ می‌گه:

  باسلام
  من دانش آموز نهم ام ومی خوام رشته علوم تجربی بردارم لطفا جزییات و کار هایی راباید برای قبول شدن در این رشته انجام بدهم را ذکر کنید

  • مدیر سایت می‌گه:

   برای رسیدن به ایده ال هایتان در رشته تجربی باید در دروس زیست شناسی و ریاضی شیمی دارای دید مناسبی باشید. اکثر رشته های دانشگاهی رشته تجربی در ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم با زیست و شیمی و تا حدودی ریاضی و فیزیک هستند، برای مثال رشته های پزشکی و پیراپزشکی کاملا مرتبط با دروس زیست و شیمی هستند و همچنین رشته های علوم پایه مانند ژنتیک نیز به درک مناسبی از ریاضی و زیست و شیمی نیاز دارند، نمی توان رشته تجربی را رشته حفظیات نامید اما از نظر درک ریاضی و مفاهیم نسبت به ریاضی مهارت کمتری را می طلبد. اما از نظر درک پدیده های طبیعی و کنجکاوی نسبت به پدیده ها نسبت به ریاضی کنجکاوی بیشتری را نیاز دارد.

   از آنجایی که استقبال از رشته تجربی در سال های قبل به شدت زیاد شده است بنابراین دانش آموزان این رشته رقابت بیشتری را در کنکور سراسری شاهد خواهند بود. این رقابت بدین معنی است که تقریبا در چندسال گذشته تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی حداقل ۲ برابر شرکت کنندگان رشته ریاضی فیزیک و یا رشته انسانی بوده است. اگر بخواهیم رشته های گروه پزشکی یعنی رشته های پزشکی و پیراپزشکی را رشته های اصلی دانشگاهی برای دانش آموزان تجربی بنامیم تنها برای حداکثر ۲ الی ۴ درصد این داوطلبان در دانشگاه های دولتی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی صندلی وجود دارد. عددی که هرساله در حال کاهش یافتن است. . این رقابت حتی با کمک صندلی های دانشگاه آزاد و پردیس های خودگردان هم نتوانسته است طعم سهولت به خود بگیرد.

   بنابراین کسی که خود را برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم مستحق می داند باید خود را برای یک رقابت تمام عیار آماده کند.

  • مدیر سایت می‌گه:

   در زندگی تمام انسان ها زمان هایی است که بایستی دست به انتخاب بزنند ، انتخاب هایی که سرنوشت را تغییر خواهد داد و کمی اشتباه در آن می تواند بعدها موجب پشیمانی شود. برای نوجوانان زمانی که پا به دوران دبیرستان می گذارند ، شاید بتوانیم بگوییم اولین تصمیم مهم زندگی خود را خواهند گرفت تصمیمی که اگر با سهل انگاری همراه باشد ناراحتی بزرگی به بار خواهد آورد و حتی ممکن است اشتیاق دانش آموز برای ادامه تحصیل کمتر شود . با توجه به اهمیت این موضوع والدین بایستی نوجوانان خود را در زمینه انتخاب رشته همراهی نموده و اگر دانش والدین در این زمینه کافی نیست می توانند از مشاوران تحصیلی کاردان در این زمینه مشاوره دریافت نمایند. دنیای امروز دنیای پیشرفت و سرعت است و هر چه به جلو می رویم بایستی میزان خطای خود را پایین برده و انتخاب های صحیح و کار آمد تری داشته باشیم به همین خاطر مرکز ایران مشاوره این مقاله را برایتان فراهم نموده اند تا به والدین و یا دانش آموزان نهم در این انتخاب مهم یاری رسانند. به همین منظور درخواست می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با خواندن دقیق مقاله به سوالات خود پاسخ داده و از اضطراب ناشی از انتخاب رشته خود و یا فرزندتان رهایی یابید.

   شرایط انتخاب رشته نهم به دهم

   بر اساس تغییراتی که در انتخاب رشته دوران متوسطه صورت گرفت ، دانش اموزان پایه نهم که در مرحله  انتخاب رشته می باشند بایستی بدانند دیگر مانند گذشته تنها به نمرات  پایه نهم توجه نمی شود بلکه تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم ، هشتم ، نهم) در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همچنین ضریب درس ها برای تمامی رشته ها یکسان است.  انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته در دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد برای مثال اگر دانش آموزی رتبه ی لازم  برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد بایستی در گروه های فنی و یا انسانی و … دست به انتخاب بزند. نکته ی دیگری که در پایه نهم مد نظر گرفته شده تاثیر سهمیه در انتخاب رشته می باشد برای مثال در یک منطقه که ۲۰۰ نفر سهمیه انتخاب رشته در گروه تجربی دارند ممکن است حتی کسانی که معدل

   بالای ۱۸ را کسب کرده اند هم نتوانند این رشته را انتخاب کنند و مجبور شوند در رشته های دیگر تحصیل نمایند.

   چند گزینه در انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تاثیر گذار است.

   • علایق خود دانش آموزان که ۱۰ درصد را شامل می شود.
   • نظر و مشاوره والدین که ۵ درصد را در برمی گیرد.
   • نظر معلمان تمام درس ها که ۱۰ درصد را شامل می شود. 
   • نتیجه ای که دانش آموز در آزمون های مشاوره ای کسب کرده است ۳۵ درصد تاثیر گزار است.
   • نتایج عملکرد درسی دانش آموز (نمرات درسی ) که ۳۵ درصد را شامل می شود. 
   • نظر مشاور تحصیلی ۱۰ درصد تاثیر گزار می باشد. 
 8. ناشناس می‌گه:

  سلام من پایه یازدهم هستم و هدفم پزشکی هست چند سالی هست که توی ازمون های قلم چی شرکت میکنم ولی با اینکه خیلی تلاش میکنم هیچ وقت نتیجه دلخواهم رو کسب نکردم . توی مدرسه موفق ام و همیشه نمره هام ۲۰ بوده ولی توی تست خیلی ضعیفم و هفته پیش که ازمون دادم افت زیادی داشتم والان به طور کامل ناامید شدم حتی نمرات مدرسه ام افت کرده لطفا یه راهکار پیشنهاد کنید دارم دیوونه میشم😔🙇

 9. ناشناس می‌گه:

  سلام من پایه یازدهم هستم و هدفم پزشکی هست چند سالی هست که توی ازمون های قلم چی شرکت میکنم ولی با اینکه خیلی تلاش میکنم هیچ وقت نتیجه دلخواهم رو کسب نکردم . توی مدرسه موفق ام و همیشه نمره هام ۲۰ بوده ولی توی تست خیلی ضعیفم و هفته پیش که ازمون دادم افت زیادی داشتم والان به طور کامل ناامید شدم حتی نمرات مدرسه ام افت کرده لطفا یه راهکار پیشنهاد کنید دارم دیوونه میشم😔🙇

 10. ناشناس می‌گه:

  سلام. خسته نباشید واقعا. مطالبتون عالیه. راستش من دو سالی از درس دور بودم ولی الان دو ماهی میشه ک برا کنکور شروع کردم میخونم ولی متاسفانه عادت بدی پیدا کردم هروقت حوصله درس خوندن ندارم اصلا طرف کتابا نمیرم و کلا اون نمیخونم دیگه و همیشه از برنامه مشاورم عقب میمونم و همین باعث کاهش اعتماد ب نفسم شده. بنظرتون چیکار کنم؟؟؟؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   سعی کنید در یک آزمون آزمایشی شرکت نمایید و با برنامه آزمون ها پیش بروید

  • حمید می‌گه:

   به این حرفایی ک این مدیره زد گوش نکن….ببین به من کوش کن ک تجربه دارم…از مدیر خواهش میکنم ک این پستا بزاره…گول این موسسات رو نخورید ک همشون میخان گولتون بزنن…به برنامه های مشاور گوش نکنید چون اونا از احوال شما با خبر نیستند..خودتون بهترین برنامه ریزی رو میتونین برای خودتون بکنید…اگر آزمون آزمایشی میدید دیگه ندید چون آدما گمراه میکنه و باعث ناامیدی میشه و همچنین وقت آدما تلف میکنه..راه موفقیت خودتونو خودتان طراحی کنید…خودتان برنامه ریزی کنید…

 11. امیر می‌گه:

  سلام دانش اموز سال یازدهم تجربی هستم می خواستم بدونم چطوری یه برنامه ریزی کنم و تست بزنم توی تابستان امسال موفق به تمامکردن کتاب تست هام نبودم والانم که به مدرسه نزدیک شدم بی خیال تر شدم چی کار کنم همش کارام رو برای فردا می اندازم ؟واز درس ریاضی خوشم نمی یاد وتمایل به تست زدن در ان ندارم و درصد های ریاضیم خییلی پاییینه ممنون از پاسخ گوییتان

 12. حنیفه می‌گه:

  سلام.من پشت کنکوری هستم و امسال هم رتبه ام افتضاح بود.لطفا بهم بگین چطور برنامه ریزی کنم تا بتونم درسامو بخونم…

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   رشته شما چه بوده است؟

   کدام آزمون آزمایشی شرکت می کردید؟

   دفتر برنامه ریزی داشتید؟

   • حنیفه می‌گه:

    تجربی.البته من دوساله بخاطر بعضی مشکلات پشت کنکوری بودم،تقریبا رتبه ام۵۰۰۰۰بود.دفتر برنامه ریزی هم نداشتم.درواقع میشه گفت بعد دوسال الان دوباره شروع میکنم…برای شروع دوباره به راهنمایی شما احتیاج دارم

   • حنیفه می‌گه:

    تجربی.آزمونهای آزمایشی سنجش.دفتر برنامه ریزی هم نداشتم.شرایط من جوریه که میشه گفت بعد دوسال دوباره میخوام شروع کنم.برای شروع به راهنمایی شما احتیاج دارم

 13. مروارید می‌گه:

  سلام خسته نباشید
  من یه سال اخریم و درسم در حد متوسطه من میخوام پزشکی قبول بشم ولی نمیدونم چطوری درس بخونم تا بتونم همه ی درسا رو به موقع و خوب بخونم که بتونم قبول بشم توی یکی از برنامه های کنکوری شرکت کردم ولی به دلیل غیبت زیاد از بقیه خیلی عقب افتادم من الان ۷ ماه فرصت دارم نمیدونم چیکار کنم اصلا انگار هیچی بلد نیستم هیچ انگیزه یی ندارم فکر میکنم نمیتونم موفق بشم
  خواهش میکنم یه راهی نشونم بدین من اصلا فرصت درس خوندن هم ندارم تمام مسولیت های منزل رو دوش منه تنها موقعی که فرصت دارم از ۱۰ شب تا ۶ صبح هستش از ۶ صبح تا ۶ شب مدرسه و کلاس کنکوری میرم بعدش هم باید به کارای خونه برسم و ساعت ۱۰ کارم تموم میشه واقعا نمیدونم توی این فرصت کم چجوری درس بخونم اگه میشه منو راهنمایی کنید لطفا… ممنون

 14. PiPi می‌گه:

  سلام من سال نهم هستم دخترم و عاشق خوانندگی هستم و صدامم عالیه همه دوست دارن.من با اینکه دختر هستم ولی از بچگی تا الا اولین ارزوم این بود که پسر شم.الانم همینطور .چون ایران یه کشوریه که خواننده ی زن نداره و چون منم دختر هستم نمیتونم برم یه کشور دیگه و خواننده شم.به درس علاقه شدید دارم ولی اولویت اولم خوانندگی هستش و میدوننم اگه تو این رشته بودم صد در صد موفق میشدم ولی حالا که تجربی ام میخوام یه برنامه یه راهی زیر پای من بذارید که بچسبم به درسم خواهش میکنم جوابمو زودتر بدید

 15. بابک می‌گه:

  سلام . یک سال دهمی هستم در رشته ی ریاضی فیزیک.ترم اول معدلم ۱۸٫۶۱ بود. و ترم دوم هم شک دارم ۱۹ بشه . در ضمن دستم به سمت کتاب نمیره . یعنی صبح تصمیم میگیرم که بعله امروز دیگه درس میخونم میرم صبحانه میخورم ۱۵ دقیقه سرم به یه چیزی گرم میشه و همین ۱۵ دقیقه رو متوجه هستم که سرم گرم شده . دیگه بقیش رو نمیدونم وقت چجوری میگذره.
  مدرسه ما هم مدرسه ی خوبی نیست و یه مدرسه ی خوب هست که میخوام برم اونجا ولی اونجا هم محدودیت معدل هست و ۱۹٫۵۰ یک صدم پایینتر هم ثبت نام نمیکنن. برام سال بعدم یه پیشنهادی بکنید لطفا . با این وضع مدرسه که معلما هم نامردانه توی کلاس فقط وقت میگذرونن و درس خوب نمیدن و تمرین نمیکنن ، فک کنم شهریور هم مهمونم . البته تا به حال مردود نشدم
  ممنون

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   این صحبت هایی که میفرمایید فقط بهانه تراشی و توجیه کم کاری های خودتان است

   اگر هدف شما قبولی در یک رشته و دانشگاه خوب است، خود به خود انگیزه رسیدن به این هدف در شما ایجاد می شود

   • ناشناس می‌گه:

    سلام استاد من سال سومی هستم و رشته ای تجربی سال دیگه کنکور دارم وای از اینکه میدونم سال اخرع کنکور و رقابت در تجربی بیشتر وسخت تر شده خیلی ترس دارم فک میکنم هرچی میخونم کمه نمیدونم چیکارکنم پشتیبان هم ندارم ک در این زمینه ها راهنمایم کنه اگ میشه کمکم کنید

 16. X می‌گه:

  سلام.من سال نهم هستم و تو مدرسه تیزهوشان میخونم.بعضی وقتااصلاوقتی درس میخونم حواسم پرت میشه و تمرکز ندارم. یا وقتی برنامهریزی هم میکنم نمیتونم عمل کنم . هیچ هدفی تو زندگیم ندارم رشته تجربی رو انتخاب کردم عاشق درسم ولی نمیتونم خیلی میخوام با دوستامرقابت کنم به مرتبه های بالا برسم ولی نمیدونم لطفا کمکم کنید

 17. ناشناس می‌گه:

  سلام عذر می خوام یک سوال داشتم من سال نهمی هستم و امتحان تیزهوشان رو در پیش دارم و خیلییییی هم مشتاق قبول شدن هستم ولی از آنجایی که خیلی شیطون هستم تا چنوقت درس نمی خوندم و الان از خواب خرگوشی پاشدم معدلم 20 هست ول بعضی موقع ها هدفم از یادم میر و تنبل میشم و درس نمی خونم نمی دونم واقعا چکار کنم

  • مدیر سایت می‌گه:

   روش های زیادی برای مطالعه ی بهتر وجود دارد و حتی كتاب های زیادی هم در این باره نوشته شده‌اند؛ اما این جا ده روش را درنظر گرفته‌ایم كه امیدواریم به شما در یادگیری درس كمك كند.

    

    

   1.برای مطالعه به خودت پاداش بده! 

   تو هم می‌توانی از این روش استفاده كنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یك خوراكی یا تماس با یك دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و كارتون مورد علاقه‌ات باشد.

   اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی امتحان كنی!

    

   2. برای كارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

    

   در صورتی كه برای هر یك از كارهایت وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌كند.

    

    

    

    

   3. ساكت! دارم تمركز می‌كنم

    

   با صدای بلند مطالعه كن تا بتوانی مطالعه كردن خودت را ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز كن تا تمركزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را كه با یك بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

    

   4. انگیزه داشته باش

   به این فكر كن كه برای چه مطالعه می‌كنی؛ برای آن كه در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر كه خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌كنند.

    

    

   5. از فرصت‌هایت به خوبی استفاده كن

   اجازه نده كه زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی كن كه به كارهای دیگر هم برسی.

    

   6. اگر نمی‌دانی، بپرس

   اگر درباره‌ی چیزی شك داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یك سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌كند و نمی‌توانی با تمركز به درس خواندن ادامه دهی.

    

    

   7. ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

   آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست كه درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نكن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شكم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

    

   پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

   اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و كمی ورزش كرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست كه از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یك خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

    

   8 .به اندازه‌ی كافی بخواب

   بر اساس آن چه كه در نكته‌ی 2 و 7 گفتیم، همان ‌طور كه كارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. 8 ساعت خواب برایت كافی است.

    

    

   9. میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

   این كه مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درك مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی كتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

    

    

   10. پس از مدتی درس خواندن، به كارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

   سخت است كه بخواهی مانند یك ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر  45 -50 دقیقه یك‌بار به خود استراحت بدهی و به كاری كه دوست داری بپردازی. نقاشی بكشی، به یك موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست كنی تا ذهنت آزاد شود.

 18. mahsa می‌گه:

  سلام مدتیه که خیلی بی انگیزه شدم ترازم خیلی افت کرده پیش یه مشاور میرم که تاکید روی تست داره (
  برای دوران عید خصوصا)ولی نظر خودم مطالعه عمیق و حل سوالات نهاییه خیلی عصبی و بی حوصله شدم نمیدونم باید چیکار کنم پیشنهاد شما واسه دوران عید چیه؟والبته برای بی حوصلگیم؟

 19. ناشناس می‌گه:

  سلام ببخشید من قبلا خییییییییلی درس میخوندم اما الان دیگه اصلا درس نمی خونم به طوری که معدل ترم اولم 17 شد تروخدا منو از این بدبختی نجات بدین واقعیتش خودمم نمی دونم چمه دارم دیوونه میشم امسال نهایی دارم با این وضعم نهایی میوفتم

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   مقاله زیر را با دقت مطالعه نمایید:

   مهم‌ترین مسئله برای دانش آموزان سال سوم، افزایش نمرات و معدل در امتحان‌های نهایی است. همه می‌دانیم که نمره دروس سال سوم در نمره کنکور تأثیر داده می‌شود(بر طبق اعلام سازمان سنجش معدل سال سوم، 25 درصد تاثیر مثبت در کنکور خواهد داشت) و سال سومی‌ها باید خودشان را برای گرفتن نمره‌های عالی آماده کنند.

   اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه می‌شود هم معدل بالایی به دست آورد، هم برای کنکور سال بعد کاری انجام داد. راهکارهای پیش نهادی این مقاله، به این سۆال پاسخ می‌دهد.

   دو طرز فکر برای کسب معدل بالا

   برای کسب رتبه یا نمره خوب دو راه وجود دارد:

   یکی آن که برای گرفتن نمره درس بخوانید،

   دیگر آن که سعی کنید باسواد شوید.

   این دو روش نتایج متفاوتی دارند. خیلی از دوستانتان را می‌شناسید که با پرخوانی یا فشرده خوانی در شب امتحان، نمره و معدل بالایی به دست می‌آورند، ولی سواد و معلومات عمیق و کافی ندارند. آن‌ها توانمند نیستند و در مدت کوتاهی، از آموخته‌هایشان جز یک اثر باستانی، چیزی برجای نمی‌ماند!

   حالا به نظر شما، آن‌ها در تحصیل، آدم‌های موفقی هستند؟

   اگر صرفاً برای گرفتن نمره کار کنید، درس خواندن برایتان سخت‌تر می‌شود و دائم به دنبال آن هستید که هرچه زود‌تر کار تمام شود؛ چون برای رفع تكلیف كار می‌كنید، احساس شکست می‌کنید، چون به هدفتان نرسیده‌اید. به همین خاطر تحت فشار روحی قرار می‌گیرید.

   پس از پایان امتحان‌ها، از این که برای نمره 20 درس خواندید، ولی نمره 18 یا 19نصیبتان شده، خستگی بر تنتان می‌ماند؛ رضایتی از خود نخواهید داشت و همین عدم رضایت، انگیزه‌های شما را ضعیف می‌کند. این احساس شما را‌‌‌ رها نمی‌کند؛ پس از ورود به دانشگاه هم از‌ این که سخت درس خوانده‌اید و 2 تا 3 سال از همه چیز محروم بود‌ه‌اید و در این مدت در بیم و نگرانی به سر برد‌ه‌اید، سرخورده می‌شوید. بد نیست بدانید، براساس نظرسنجی سازمان ملی جوانان، 87 درصد از بچه‌ها پس از ورود به دانشگاه دچار سرخوردگی می‌شوند.

    

   آیا شما می‌خواهید جزو‌ این افراد باشید؟

   آدم‌هایی که انگیزه ضعیفی دارند، به زور واحدهای درسی خود را می‌گذرانند؛ مطمئن باشید که این‌ها در رشته تحصیلی خود موفق نخواهند شد. اما در مقابل، گروهی که با عشق و انگیزه درس می‌خوانند و برای باسواد بودن تلاش می‌کنند، به کارشان علاقه دارند و از زحمتی که می‌کشند لذت می‌برند. به خاطر همین خوب خواندن، نمره گرفتن برایشان آسان می‌شود، بعد از تمام شدن دبیرستان هم، از آن همه زحمت خود ناراحت و پشیمان نیستند.

   راهبردهایی برای افزایش معدل

   برای ارتقاء نمرات کارهای زیادی می‌توان انجام داد. اما تجربه بچه‌های ممتاز نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالا‌ترین نمره را به دست می‌آورید:

   * کلاس‌های غیردرسی خود را محدود‌تر کنید؛

   نمی‌شود با 3 روز کلاس زبان، موسیقی و… روی درس متمرکز شد. ساعات مطالعه ‌تان را تا جایی که می‌توانید افزایش دهید و بیش تر انرژی تان را روی درس خواندن متمرکز سازید.

   * راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است.

   تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می‌خوانید، برای رفع تکلیف کار خواهید کرد. در‌این نوع درس خواندن‌ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزو آدم‌های نیمه موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می‌شوید. پس عاشق کارتان باشید.

   * برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید.

   همه مطالب به ویژه دروس اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید، حتی اگر لازم بود از کتاب کمک درسی استفاده کنید، تمام «فعالیت‌ها»، «مثال‌ها»، «فکر کنید‌ها»، «خود را بیازمایید‌ها» و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سۆالی زیادی دارند.

   * مطالعه مفهومی.

   پس از مطالعه مفهومی و حل تمرین‌های کتاب، ‌اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته‌اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیش تری از کتاب‌های کمک درسی حل کنید.

   * حل تست!

   حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می‌کند؛ از تست به عنوان سۆال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را، آن هم با راه حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کرد. حل تست، بیشتر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه حل‌های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به ویژه سۆال‌های امتحانات نهایی استفاده نکنید.

   * وقتی می‌توانید به سراغ حل تست بروید که

   اولاً: در هیچ درسی عقب افتادگی نداشته باشید،

   ثانیاً: درس‌هایتان را با کمک منابع، آنقدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به راحتی به تمرین‌های تشریحی پاسخ دهید.

    مهارت‌های امتحانی را تمرین کنید

   تقریباً همه بچه‌های سال سوم احساس می‌کنند همه چیز را می‌دانند و برای گرفتن نمره 20 در امتحان‌ها شرکت می‌کنند، اما در عمل نمره کارنامه آن‌ها 2، 3 نمره کمتر از انتظارشان می‌شود. اگر از آن‌ها علت را بپرسید، می‌گویند: «چیزی نبود، اشکالات الکی، بی‌دقتی، بی‌خودی.» اما تحقیقات نشان می‌دهد که کم شدن نمره اکثر بچه‌های دبیرستانی، بیش تر به خاطر ضعف مهارت‌های امتحانی به ویژه مهارت نوشتاری آنان است نه بی‌دقتی و اشکالات الکی! حواستان جمع باشد برای کسب نمره بالا، خوب دانستن کافی نیست؛ بلکه باید یاد بگیرید آنچه که آموخته‌اید را خوب بیان کنید.

   برای این منظور:

   * نمونه سؤالات امتحانات نهایی را حل كنید.

   پس از یاد گرفتن کامل مطلب، حل تمرین‌های کتاب درسی و برطرف کردن‌ اشکالات، نمونه سۆال‌های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ گویی به سۆال‌های نهایی را خوب بیاموزید. هم چنین با روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

   * لزوما سؤالات هر سال شبیه هم نیست.

   این خطاست که فکر کنید سۆال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال‌های قبل باشد؛ در دو سه سال اخیر، طراحان تلاش کردند سۆال‌های مفهومی را در قالب‌های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تأکید می‌کنیم که روی سۆالات مفهومی منابع کمک درسی بیشتر کار کنید. چرا که بر خلاف نظر دانش آموزان سال سومی، سوالات امتحانات نهایی سخت تر شده اند بلکه دقیق تر و جزیی تر( با توجه به تمام ابعاد کتاب درسی) شده اند.

 20. الهام می‌گه:

  سلام من دانش اموز سوم تجربیم واقعا به کمکتون احتیاج دارم از نظر من مهم ترین عامل واسه پیشرفت تو درس خوندن داشتن یه هدفه وقتی یه هدفی داشته باشی حتی تا دیر وقت بیدار موندنو از خواب زدن و از مهمونیو از دورهمیا زدن اهمیتی نداره ….روزی که من تجربیو انتخاب کردم بسیار هدفمندو با انگیزه بودم ولی خب هر چی سال جلوتر میرفت من نا امید تر میشدم متاسفانه با افت ساعات مطالعه و به دنبال اون افت معدل نوبت اول خیلی ناامید شدم ضریب بی دقتیم خیلی بالاس تقریبا علت همه افت تحصیلیم همین بی دقتیاس….دانش اموزی که همیشه نفر اول مدرسشونو شهرشون جز رتبه های برتر استان بود الان انگیزش واسه درس خوندن خیلی کم شده …روز به روز بیشتر به این نتیجه میرسم که تجربی انتخاب اشتباه من بوده شاید تحت تاثیر جو اونروز این انتخابو کردم …بعضی وقتام برعکس حس میکنم چه انتخاب خوبی بود البته خیلی کم پیش میاد …واقعا سردرگمم ممنون میشم جوابمو بدین ….

 21. ناشناس می‌گه:

  سلام من دانش اموز سوم تجربیم واقعا به کمکتون احتیاج دارم از نظر من مهم ترین عامل واسه پیشرفت تو درس خوندن داشتن یه هدفه وقتی یه هدفی داشته باشی حتی تا دیر وقت بیدار موندنو از خواب زدن و از مهمونیو از دورهمیا زدن اهمیتی نداره ….روزی که من تجربیو انتخاب کردم بسیار هدفمندو با انگیزه بودم ولی خب هر چی سال جلوتر میرفت من نا امید تر میشدم متاسفانه با افت ساعات مطالعه و به دنبال اون افت معدل نوبت اول خیلی ناامید شدم ضریب بی دقتیم خیلی بالاس تقریبا علت همه افت تحصیلیم همین بی دقتیاس….دانش اموزی که همیشه نفر اول مدرسشونو شهرشون جز رتبه های برتر استان بود الان انگیزش واسه درس خوندن خیلی کم شده …روز به روز بیشتر به این نتیجه میرسم که تجربی انتخاب اشتباه من بوده شاید تحت تاثیر جو اونروز این انتخابو کردم …بعضی وقتام برعکس حس میکنم چه انتخاب خوبی بود البته خیلی کم پیش میاد …واقعا سردرگمم ممنون میشم جوابمو بدین ….

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   1.برای مطالعه به خودت پاداش بده! 

   تو هم می‌توانی از این روش استفاده كنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یك خوراكی یا تماس با یك دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و كارتون مورد علاقه‌ات باشد.

   اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی امتحان كنی!

    

    

   2. برای كارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

    

   در صورتی كه برای هر یك از كارهایت وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌كند.

    

    

    

    

   3. ساكت! دارم تمركز می‌كنم

    

   با صدای بلند مطالعه كن تا بتوانی مطالعه كردن خودت را ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز كن تا تمركزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را كه با یك بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

    

    

   4. انگیزه داشته باش

   به این فكر كن كه برای چه مطالعه می‌كنی؛ برای آن كه در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر كه خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌كنند.

    

    

   5. از فرصت‌هایت به خوبی استفاده كن

   اجازه نده كه زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی كن كه به كارهای دیگر هم برسی.

    

    

   6. اگر نمی‌دانی، بپرس

   اگر درباره‌ی چیزی شك داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یك سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌كند و نمی‌توانی با تمركز به درس خواندن ادامه دهی.

    

    

   7. ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

   آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست كه درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نكن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شكم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

    

   پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

   اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و كمی ورزش كرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست كه از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یك خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

    

    

   8 .به اندازه‌ی كافی بخواب

   بر اساس آن چه كه در نكته‌ی 2 و 7 گفتیم، همان ‌طور كه كارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. 8 ساعت خواب برایت كافی است.

    

    

   9. میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

   این كه مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درك مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی كتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

    

    

    

   10. پس از مدتی درس خواندن، به كارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

   سخت است كه بخواهی مانند یك ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر  45 -50 دقیقه یك‌بار به خود استراحت بدهی و به كاری كه دوست داری بپردازی. نقاشی بكشی، به یك موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست كنی تا ذهنت آزاد شود.

 22. ناشناس می‌گه:

  سلام خسته نباشید. من هم یکی از هزاران نفری هستم که امسال کنکور(ریاضی) دارن.من تا الان تمام تلاشم رو کردم درسته بعضی مواقع خسته و ناامید و شکست خورده شدم ولی خودم دوباره دستمو گذاشتم روی زانوهامو با یاعلی بلند شدمو تلاشمو بیشتر کردم اما با این وجود هیچ نتیجه خاصی توی قلم چی نگرفتم و این تکرار مکررات برای من باعث افت بیش از حد اعتماد به نفسم شد به طوری که در تمام درسهام افت درصد شدیدی پیدا کردم و از رتبه 2و3 مدرسه و کلاس ها بودن کم کم پایین تر اومدم هرچند که اطرافیان و استادهام هنوزم بهم امیدواری میدن اما احساس میکنم اون آدمی که با تمام وجود برای رتبه خوب شدن تلاش میکرد نیستم .واقعا خسته شدم هی به خودم امید میدم ولی بعد از مدتی دوباره از بین میره . اخه من دانش آموزی نیستم که بدون تلاش و درس خوندن انتظار بهترین رو داشته باشه من تلاشم رو میکنم اما قلم چی تمام معادلات ذهنم رو هر دفعه در مورد خودم بهم میریزه .وقتی سر جلسه هستم انگار قدرت تفکرم از بین رفته و هیچی نخوندم ولی بعد از جلسه میبینم اگه روی سوالا بیشتر فکر میکردم و تمرکز داشتم قطعا میتونستم حل کنم.از هر کسی کمک میخوام یه نظری میده سردر گم شدم واقعا دیگه از تلاش کردن بدون نتیجه میترسم.یاعلی

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   تراز شما در قلم چی چند است؟

   • ناشناس می‌گه:

    تا الان حداکثر 5100

    • مدیر سایت می‌گه:

     با عرض سلام

     آیا به بودجه بندی آزمون ها می رسید؟

     آیا دفتر برنامه ریزی پر می کنید؟

     • ناشناس می‌گه:

      سلام خسته نباشید ممنون که پاسخگو هستید.نه واقعا به بودجه بندی نمیرسم چون بیشتر مواقع کارهای مدرسه و کلاس های دیگه با قلم چی همراه نیست و من بیشتر مواقع ترجیحم به انجام این کارهاست تا قلمچی چون میترسم از این دروس عقب بیافتم ونتونم با خوندن برای قلم چی جبران کنم و دید بقیه نسبت بهم عوض بشه.البته بله دفتربرنامه ریزی رو پر میکنم و ساعت مطالعه خوبی دارم (بین60-70ساعت در هفته).

      • مدیر سایت می‌گه:

       با عرض سلام

       اگر بتونید در آزمون های گزینه دو ثبت نام کنید مشکلتون برطف خواهد شد

       چون هم سوالاتش استانداردتر

       هم بازه زمانی بین دو آزمون مناسب تر

       و هم بودجه بندی و حجم قابل قبولی داره

 23. ناشناس می‌گه:

  سلام من کنکوری هستم ولی هروقت میخوام درس بخونم نمیشه شرایطشم دارم همش ذهنم درگیرخواهشا راهنمایی کنیدپ

  • مدیر سایت می‌گه:

   در این مقاله بطور خلاصه به بیان راهکارهایی ساده و در عین حال بسیار موثر و کاربردی می پردازیم که به جلوگیری از حواس پرتی و افزایش تمرکز در هنگام مطالعه و درس خواندن منجر می شود:


   1 ) هنگام درس خواندن کاغذ و خودکاری کنار دستتان بگذارید و فکرهایی را که به ذهنتان می رسد و مزاحم درس خواندن تان می شود یادداشت کنید . با این کار دیگر نگران فراموش کردن کارها و ایده ها نیستید و به خودتان یادآوری می کنید درست است که این کارها به اندازه ای مهم هستند که آنها را یادداشت کنید و بعداً برایشان کاری انجام بدهید اما آنقدر مهم نیستند که به خاطر شان درس خواندن را متوقف کنید.

   2 ) خوب است گاهی فکر های ناراحت کننده یا آنهایی که حواستان را پرت می کنند جای دیگری بگذارید . به این ترتیب که زمانی که مشغول درس خواندن هستید آنها را موقتاً کنار بگذارید تا بتوانید روی درس خواندن متمرکز شوید.

   3 ) سعی کنید هدف مشخصی را معین کنید که در هر بار درس خواندن به آن برسید . این کار کمک می کند توجه تان را به کار مشخصی که در دست دارید معطوف کنید. همچنین این کار باز خوردی از پیشرفت به دست تان می دهد.

   4 ) سعی کنید بر درسی که می خوانید تمرکز کنید و به اتفاقات بلند مدتی که بر اثر خوب یا بد امتحان دادن می افتد فکر نکنید . اول مهمترین کار حال حاضر را انجام بدهید و بدانید هر چیز حواس پرت کردن دیگری که به ذهنتان می رسد اهمیت کمتری از آنچه در حال انجامش هستید ، دارد.

   5 ) این شعار را  همیشه در ذهن داشته باشید که : « با شرایطی که دارم بیشترین تلاش خود را خواهم کرد . » نه اینکه فکر کنید « باید همه چیز کامل باشد »

   index

   6 ) یاد بگیرید چگونه تشخیص بدهید مساله ای که حواس تان را پرت کرده است آیا مهمتر از درس خواندن است ؟ هرگاه که ممکن بود مستقیماً به سراغ علت حواس پرتی تان بروید . گاهی با حذف علت حواس پرتی اصلی می توانید زمان بیشتری را به درس اختصاص دهید و بعداً کمتر نگران باشید.

   7 ) سعی کنید جای خاصی را برای درس خواندن انتخاب کنید که وسایل حواس پرت کنی مثل رادیو و تلویزیون در آن نباشد.

   8 ) محل درس خواندن خود را تمیز و مرتب نگه دارید و سعی کنید از آن فقط برای درس خواندن استفاده کنید . این کار حواس پرتی را کاهش می دهد و کمک می کند راحت تر به حالت تمرکز دست یابید . مثلاً ممکن است وقتی روی تخت دراز می کشید و درس می خوانید کمتر تمرکز داشته باشید تا وقتی که پشت میزی می نشینید که همیشه از آن برای درس خواندن استفاده می کنید.

   9 ) درس خواندن را در دوره های زمانی محدود انجام بدهید تا بدانید به زودی نقطه پایان فرا می رسد. به یاد داشته باشید که بی وقفه درس خواندن طوری که به نظر می رسد نقطه پایانی وجود ندارد سخت تر است.

   10 ) همه کتاب ها ، جزوه ها و کتاب های کمک درسی تان را کنار دست تان بگذارید . اگر لازم باشد برای اینها از جایتان بلند شوید یا مدتی دنبالشان بگردید حواس تان بیشتر پرت می شود.

   11 ) برای کاهش اضطرابی که با آماده شدن برای درس خواندن می آید می توانید کتاب ها و محل درس خواندن تان را مرتب کنید . این کار باعث می شود محل کارتان عاری از هر چیز حواس پرت کنی باشد . ممکن است شما از آ نهایی باشید که برای درس خواندن نیاز به « گرم شدن » داشته باشید ؛ برای این کار از مطالبی شروع کنید که با آنها آشنایی بیشتری دارید . با این کار مروری هم بر نتایج خوب امتحانات گذشته دارید که از نظر ذهنی شما را در وضعیت اعتماد به نفس خوبی قرار می دهد.

   12 ) برای کاهش اضطرابی که با گذشت زمان پدیدار می شود استراحت جسمی کمک می کند نگرانی تان کمتر شود و آگاهی و انرژی خود را بازیابید . شاید هم لازم باشد هر بخش از درس را که تمام می کنید مروری بر آن داشته باشید تا حس تمام کردن و اطمینان تان افزایش یابد . البته اگر درس خواندن را به شب امتحان موکول نکنید کمتر دچار اضطراب می شوید.

   13 ) سعی کنید اوایل سال تحصیلی محدوده توجه خود را پیدا کنید و در طول سال هم آن را بررسی کنید . معمولاً کسانی که احساس می کنند نمی توانند خوب امتحان بدهند آنهایی هستند که شکاف ( بزرگ یا کوچک ، کم یا زیاد ) در درک مطالب دارند . همان طور که سال می گذرد مفاهیمی را که واضح نیستند مرور کنید تا این شکاف را کاهش بدهید و همان طور که دانش تان در طول سال افزایش می یابد اعتماد به نفس تان تقویت شود.

   14 ) با هم کلاسی هایتان راجع به درس خواندن تان صحبت کنید . با بحث کردن درباره مطالب مهم درس ذهنیت معقولی درباره مسائل مهم درس و سوال هایی پیدا می کنید که بیشتر ممکن است در امتحان بیایند . این کار همچنین فرصت ایده آلی است برای آشنایی با نظرات دیگران و درس خواندن گروهی راه بی نظیری برای مطالعه فعال است.

   15 ) گاهی اوقات دانش آموزان و دانشجویان از وضعیت جزوه های خود راضی نیستند و جزوه دیگران را قرض می گیرند تا مال خودشان را کامل کنند . یادتان باشد همیشه جزوه هایتان را براساس تاریخ مرتب کنید و موضوع اصلی درس را بیابید . وقتی جزوه می نویسید حاشیه آن را خالی بگذارید تا بعداً بتوانید سوال ها ، توضیح ها و کلمات کلیدی را که به ذهن تان می رسد کنار آن بنویسید . همچنین نباید تا آخر سال صبر کنید تا متوجه شوید جزوه هایتان ناقص است . هر هفته جزوه هایتان را مرور کنید . اگر لازم بود آنها را کامل کنید و قسمت هایی را که نمی فهمید از معلم یا استاد بپرسید .

 24. ناشناس می‌گه:

  سلام من کنکوری نیستم.نهمی هستم.معدل سال پیشم 19.93 ولی امسال معدلم خیلی پایین اومده.من کلاس ورزشی میرم و خیلی هم بهش علاقه دارم و قراره بصورت حرفه ای دنبالش کنم ولی از طرفی دوست ندارم درسم افت کنه.وقتی از کلاس میام خیلی خسته ام و به کار هام نمی رسم و زود خوابم میگیره.از طرفی اصلا انگیزه ای برای درس خوندن ندارم و واقعا دیگه کلافه شدم.همه ی اطرافیانم از من تعجب می کنن و میگن چی شد که انقدر معدلت پایین اومده تو که خیلی با هوش بودی.دیگه از این حرفاشون کلافه شدم.از دیدن موفقیت دوست صمیمی ام که نمراتم از اون همیشه بهتر بود و پسرفت کردن خودم خسته شدم.قراره که آزمون نمونه دولتی امسال شرکت کنم و تعیین رشته کنم و معدلم هم ارزش زیادی داره.هر پنجشنبه برنامه ریختم که برم کتابخونه و واسه ی المپیاد درس بخونم .حس می کنم واسه ی شروع دیر شده.می خوام همه چیزو دوباره شروع کنم.از طرفی تمام ساعتی که بعد از مدرسه و باشگاهم برام می مونه کلا5 ساعته(تازه اگر اون موقع از خستگی نخوابم!)لطفا کمکم کنید که این 5 ساعت رو به خوبی ازش استفاده کنم.

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   روش های زیادی برای مطالعه ی بهتر وجود دارد و حتی كتاب های زیادی هم در این باره نوشته شده‌اند؛ اما این جا ده روش را درنظر گرفته‌ایم كه امیدواریم به شما در یادگیری درس كمك كند.

    

    

   1.برای مطالعه به خودت پاداش بده! 

   تو هم می‌توانی از این روش استفاده كنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یك خوراكی یا تماس با یك دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و كارتون مورد علاقه‌ات باشد.

   اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی امتحان كنی!

    

   2. برای كارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

    

   در صورتی كه برای هر یك از كارهایت وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌كند.

    

    

    

    

   3. ساكت! دارم تمركز می‌كنم

    

   با صدای بلند مطالعه كن تا بتوانی مطالعه كردن خودت را ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز كن تا تمركزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را كه با یك بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

    

   4. انگیزه داشته باش

   به این فكر كن كه برای چه مطالعه می‌كنی؛ برای آن كه در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر كه خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌كنند.

    

   5. از فرصت‌هایت به خوبی استفاده كن

   اجازه نده كه زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی كن كه به كارهای دیگر هم برسی.

    

   6. اگر نمی‌دانی، بپرس

   اگر درباره‌ی چیزی شك داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یك سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌كند و نمی‌توانی با تمركز به درس خواندن ادامه دهی.

    

    

   7. ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

   آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست كه درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نكن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شكم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

    

   پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

   اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و كمی ورزش كرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست كه از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یك خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

    

   8 .به اندازه‌ی كافی بخواب

   بر اساس آن چه كه در نكته‌ی 2 و 7 گفتیم، همان ‌طور كه كارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. 8 ساعت خواب برایت كافی است.

    

   9. میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

   این كه مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درك مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی كتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

    

    

   10. پس از مدتی درس خواندن، به كارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

   سخت است كه بخواهی مانند یك ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر  45 -50 دقیقه یك‌بار به خود استراحت بدهی و به كاری كه دوست داری بپردازی. نقاشی بكشی، به یك موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست كنی تا ذهنت آزاد شود.

  • ناشناس می‌گه:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   من به فوتبال علاقه دارم و دوست دارم روزی فوتبالیست شوم ولی در درسم هم می خوام موفق شوم ولی متاسفانه انگیزه لازمی که باید برای درس خواندن داشته باشم را ندارم چکار کنم؟

   • مدیر سایت می‌گه:

    یکی از مشکلات تمام افراد بخصوص قشر دانشجو و دانش آموز و داوطلب کنکور این است که دارای برنامه ریزی درسی و یا به عبارتی برنامه مطالعاتی هستند ولی انگیزه لازم برای مطالعه و درس خواندن ندارند یا نمی توانند در زمان در نظر گرفته شده مطالعه نمایند. در این سلسله از مقالات سعی می کنیم روش هایی را بیان کنیم که این مشکل شما کاهش پیدا کرده و یا حتی برطرف گردد.

    ایجاد انگیزه مطالعه از برنامه مطالعه مهمتر است چون اگر نتوانید مطالعه رو شروع کنید یا طبق برنامه مطالعه کنید تمام برنامه ریزی های شما بی فایده خواهد بود

    • آیا برنامه دارید ولی با شروع برنامه مطالعاتی نمی توانید پیش بروید ؟
    • آیا انگیزه برای مطالعه در شما وجود ندارد و دائما برنامه را تغییر یا به تاخیر می اندازید ؟
    • چگونه بتوانیم مطالعه را شروع کنیم ؟
    • چگونه گریز از اجرای برنامه مطالعاتی را کاهش دهید؟
    • چگونه برنامه مطالعه را تا پایان به انجام برسانید ؟

    سوالات بالا تقریبا مشکلات تمام افرادی را بیان می کند که انگیزه مطالعه در آنها از بین رفته یا ضعیف است.

    راههای ایجاد انگیزه برای مطالعه

    کمانگیر پیر و عاقلی در مرغزاری در حال آموزش تیراندازی به دو جنگجوی جوان بود. در آن سوی مرغزار نشانه ی کوچکی که از درختی آویزان شده بود به چشم می خورد. هر کدام از جنگجویان تیری را از ترکش بیرون کشیدند و نشانه رفتند، اما تنها تیر یکی از آنها به هدف اصابت نمود.

     کماندار پیر از آنها خواست آنچه را پیش از پرتاب دیده بودند شرح دهند.

    جنگجوی اولی گفت: آسمان را دیدم. ابرها، درختان، شاخه های درختان و هدف را.

    جنگجو دوم پاسخ داد: فقط هدف را دیدم.

    پیرمرد رو به اولی کرد و گفت تو آماده نبودی اما جنگجوی دیگر آماده بود. زیرا تنها زمانی نشانه گیری تان درست خواهد بود که بجز  هدف را نبینید. در این صورت تیر بر طبق میلتان به پرواز در خواهد آمد و بر هدف خواهد نشست. این تنها راز موفقیت شماست.

    یکی از موثرترین راهکارها برای ایجاد انگیزه تمرکز بر هدف است. البته هدفی که روشن و عینی و قابل دستیابی باشد. به آن علاقه داشته باشید. منطبق با توانایی شما باشد. اگر در انگیزه خود دچار مشکل شده اید ابتدا هدف خود را بازبینی نمایید، اگر مشکل از هدفتان نیست. با اطمینان بر هدف خود تمرکز کنید. آن را مرتب با خود تکرار کنید، حتی بر روی کاغذ نوشته و در جاهایی که جلوی چشمتان باشد نصب نمایید.

    خواهید دید چگونه در لحظاتی که دچار رکود می شوید موتور محرکه شما خواهد شد. البته فراموش نکنید تمرکز افکار بر روی هدف به سادگی حاصل نمی شود. اما مهارتی است که کسب آن امکانپذیر است و ارزش آن در موفقیت شما در تمامی مراحل زندگی از جمله کنکور همچون تیراندازی بسیار زیاد است.

 25. ناشناس می‌گه:

  باسلام
  من امسال سوم ریاضیم
  میخوام توی کنکور رتبه بیارم
  اما برنامه ریزی بلد نیستم…راستش برای مشاوره تحصیلی هایی هم که بیرون میزارن هزینشو ندارم…به مشاوره مدرسمون که مراجعه میکنم میگه که دکتر نیستم تا براتون نسخه بپیچم که مثلا از این ساعت تا اون ساعت فلان درس بخون….اما من یه همچین برنامه ای رو میخوام…توی آزمون های برنامه ای هم آزمون مرآت رو شرکت میکنم …ترازم هم حدودا 6000تا7000هستش ..خیلی زیاد زیاد درس نمیخونم و این از بی برنامگی هستش …من برای خودم برنامه میریزم اما فقط اون برنامه برای 3 یا 4 روز تاثیر گذار هستش…..احساس میکنم شیوه مطالعه ی خیلی خوبی هم ندارم …اخه چون صبح زود بیدار میشم مثلا ساعت 2یا3 دچار کم خوابی میشم و این باعث میشه که من بعد از 1 یا 2 ماه خیلی خیلی خسته بشم و نتونم دیگه ادامه بدم جز با استراحت زیاد که بعضا اون نیاز به استراحت میفته یه موقعی که مثلا امتحان میان ترم داریم و من نباید اون موقع استراحت کنم چون عقب میمونم….لطفا بهم کم کنید که چجوری بتونم برنامه ریزی کنم که هم به همه ی کارهایم برسم و جوری درس بخوانم که رتبه آوردن من در کنکور تضمینی شود و بعد استراحت کافی داشته باشم تا وسط کار کم نیارم…..اگه راهنماییم کنید ممنون میشوم….باتشکر

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   مهم‌ترین مسئله برای دانش آموزان سال سوم، افزایش نمرات و معدل در امتحان‌های نهایی است. همه می‌دانیم که نمره دروس سال سوم در نمره کنکور تأثیر داده می‌شود(بر طبق اعلام سازمان سنجش معدل سال سوم، 25 درصد تاثیر مثبت در کنکور خواهد داشت) و سال سومی‌ها باید خودشان را برای گرفتن نمره‌های عالی آماده کنند. اما چگونه می‌شود هم معدل بالایی به دست آورد، هم برای کنکور سال بعد کاری انجام داد. راهکارهای پیش نهادی این مقاله، به این سۆال پاسخ می‌دهد.

   دو طرز فکر برای کسب معدل بالا

   برای کسب رتبه یا نمره خوب دو راه وجود دارد:

   یکی آن که برای گرفتن نمره درس بخوانید،

   دیگر آن که سعی کنید باسواد شوید.

   این دو روش نتایج متفاوتی دارند. خیلی از دوستانتان را می‌شناسید که با پرخوانی یا فشرده خوانی در شب امتحان، نمره و معدل بالایی به دست می‌آورند، ولی سواد و معلومات عمیق و کافی ندارند. آن‌ها توانمند نیستند و در مدت کوتاهی، از آموخته‌هایشان جز یک اثر باستانی، چیزی برجای نمی‌ماند!

   حالا به نظر شما، آن‌ها در تحصیل، آدم‌های موفقی هستند؟

   اگر صرفاً برای گرفتن نمره کار کنید، درس خواندن برایتان سخت‌تر می‌شود و دائم به دنبال آن هستید که هرچه زود‌تر کار تمام شود؛ چون برای رفع تكلیف كار می‌كنید، احساس شکست می‌کنید، چون به هدفتان نرسیده‌اید. به همین خاطر تحت فشار روحی قرار می‌گیرید.

   پس از پایان امتحان‌ها، از این که برای نمره 20 درس خواندید، ولی نمره 18 یا 19نصیبتان شده، خستگی بر تنتان می‌ماند؛ رضایتی از خود نخواهید داشت و همین عدم رضایت، انگیزه‌های شما را ضعیف می‌کند. این احساس شما را‌‌‌ رها نمی‌کند؛ پس از ورود به دانشگاه هم از‌ این که سخت درس خوانده‌اید و 2 تا 3 سال از همه چیز محروم بود‌ه‌اید و در این مدت در بیم و نگرانی به سر برد‌ه‌اید، سرخورده می‌شوید. بد نیست بدانید، براساس نظرسنجی سازمان ملی جوانان، 87 درصد از بچه‌ها پس از ورود به دانشگاه دچار سرخوردگی می‌شوند.

    

   آیا شما می‌خواهید جزو‌ این افراد باشید؟

   آدم‌هایی که انگیزه ضعیفی دارند، به زور واحدهای درسی خود را می‌گذرانند؛ مطمئن باشید که این‌ها در رشته تحصیلی خود موفق نخواهند شد. اما در مقابل، گروهی که با عشق و انگیزه درس می‌خوانند و برای باسواد بودن تلاش می‌کنند، به کارشان علاقه دارند و از زحمتی که می‌کشند لذت می‌برند. به خاطر همین خوب خواندن، نمره گرفتن برایشان آسان می‌شود، بعد از تمام شدن دبیرستان هم، از آن همه زحمت خود ناراحت و پشیمان نیستند.

   index

   راهبردهایی برای افزایش معدل

   برای ارتقاء نمرات کارهای زیادی می‌توان انجام داد. اما تجربه بچه‌های ممتاز نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالا‌ترین نمره را به دست می‌آورید:

   * کلاس‌های غیردرسی خود را محدود‌تر کنید؛

   نمی‌شود با 3 روز کلاس زبان، موسیقی و… روی درس متمرکز شد. ساعات مطالعه ‌تان را تا جایی که می‌توانید افزایش دهید و بیش تر انرژی تان را روی درس خواندن متمرکز سازید.

   * راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است.

   تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می‌خوانید، برای رفع تکلیف کار خواهید کرد. در‌این نوع درس خواندن‌ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزو آدم‌های نیمه موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می‌شوید. پس عاشق کارتان باشید.

   * برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید.

   همه مطالب به ویژه دروس اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید، حتی اگر لازم بود از کتاب کمک درسی استفاده کنید، تمام «فعالیت‌ها»، «مثال‌ها»، «فکر کنید‌ها»، «خود را بیازمایید‌ها» و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سۆالی زیادی دارند.

   * مطالعه مفهومی.

   پس از مطالعه مفهومی و حل تمرین‌های کتاب، ‌اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته‌اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیش تری از کتاب‌های کمک درسی حل کنید.

   * حل تست!

   حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می‌کند؛ از تست به عنوان سۆال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را، آن هم با راه حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کرد. حل تست، بیشتر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه حل‌های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به ویژه سۆال‌های امتحانات نهایی استفاده نکنید.

   * وقتی می‌توانید به سراغ حل تست بروید که

   اولاً: در هیچ درسی عقب افتادگی نداشته باشید،

   ثانیاً: درس‌هایتان را با کمک منابع، آنقدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به راحتی به تمرین‌های تشریحی پاسخ دهید.

    مهارت‌های امتحانی را تمرین کنید

   تقریباً همه بچه‌های سال سوم احساس می‌کنند همه چیز را می‌دانند و برای گرفتن نمره 20 در امتحان‌ها شرکت می‌کنند، اما در عمل نمره کارنامه آن‌ها 2، 3 نمره کمتر از انتظارشان می‌شود. اگر از آن‌ها علت را بپرسید، می‌گویند: «چیزی نبود، اشکالات الکی، بی‌دقتی، بی‌خودی.» اما تحقیقات نشان می‌دهد که کم شدن نمره اکثر بچه‌های دبیرستانی، بیش تر به خاطر ضعف مهارت‌های امتحانی به ویژه مهارت نوشتاری آنان است نه بی‌دقتی و اشکالات الکی! حواستان جمع باشد برای کسب نمره بالا، خوب دانستن کافی نیست؛ بلکه باید یاد بگیرید آنچه که آموخته‌اید را خوب بیان کنید.

   برای این منظور:

   * نمونه سؤالات امتحانات نهایی را حل كنید.

   پس از یاد گرفتن کامل مطلب، حل تمرین‌های کتاب درسی و برطرف کردن‌ اشکالات، نمونه سۆال‌های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ گویی به سۆال‌های نهایی را خوب بیاموزید. هم چنین با روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

   * لزوما سؤالات هر سال شبیه هم نیست.

   این خطاست که فکر کنید سۆال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال‌های قبل باشد؛ در دو سه سال اخیر، طراحان تلاش کردند سۆال‌های مفهومی را در قالب‌های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تأکید می‌کنیم که روی سۆالات مفهومی منابع کمک درسی بیشتر کار کنید. چرا که بر خلاف نظر دانش آموزان سال سومی، سوالات امتحانات نهایی سخت تر شده اند بلکه دقیق تر و جزیی تر( با توجه به تمام ابعاد کتاب درسی) شده اند.

 26. ناشناس می‌گه:

  با سلام

 27. ناایمد می‌گه:

  سلام وقتی این سایت رو پیداکردم ودیدم واقعا جواب میدین یکم حس بهتری بهم دست داد من امسال میرم سوم ومشکل اساسی ای که دارم اینه  منم مثل هرکس دیگه ای باامید وارد دبیرستان شدم  اما امید به چی فهمیدم هیچی مدرسه ما تمام تمرکزش شده بود المپیاد جشنواره خوارزمی حتی طرحیم که داشتم مسخرم کردن ولی طرح مثل من اختراع شد واین منو بیشتر به این فکر انداخت  که من واقعا بدشانسم  شد موضوع المپیاد هرکی ازاین رتبها نداشته باشه خنگه ضریب هوشیش پاییینه هزاران آزمون گرفتن ومن نتیجه دلخواهی کسب نکردم ومدام تحقیر تمسخر وروزبه روز ناامیدتر میشدم اینکه هیچ استعدادی ندارم واقعا دقیقا فایدم چیه  

  ناامیدی انگیزه درس خواندنو ازمن گرفت که من هرکاری کنم نمیتونم چیزی بشم ولی درس خواندنو دوست دارم واینکه سال دومم هم بااین نامیدی تقریبا ازدست دادم وفکرمیکنم ازهمه خنگتر وعقب ترم  

   

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   لطفا مقاله زیر را با دقت مطالعه بفرمایید:

   مهم‌ترین مسئله برای دانش آموزان سال سوم، افزایش نمرات و معدل در امتحان‌های نهایی است. همه می‌دانیم که نمره دروس سال سوم در نمره کنکور تأثیر داده می‌شود(بر طبق اعلام سازمان سنجش معدل سال سوم، 25 درصد تاثیر مثبت در کنکور خواهد داشت) و سال سومی‌ها باید خودشان را برای گرفتن نمره‌های عالی آماده کنند. اما چگونه می‌شود هم معدل بالایی به دست آورد، هم برای کنکور سال بعد کاری انجام داد. راهکارهای پیش نهادی این مقاله، به این سۆال پاسخ می‌دهد.

   دو طرز فکر برای کسب معدل بالا

   برای کسب رتبه یا نمره خوب دو راه وجود دارد:

   یکی آن که برای گرفتن نمره درس بخوانید،

   دیگر آن که سعی کنید باسواد شوید.

   این دو روش نتایج متفاوتی دارند. خیلی از دوستانتان را می‌شناسید که با پرخوانی یا فشرده خوانی در شب امتحان، نمره و معدل بالایی به دست می‌آورند، ولی سواد و معلومات عمیق و کافی ندارند. آن‌ها توانمند نیستند و در مدت کوتاهی، از آموخته‌هایشان جز یک اثر باستانی، چیزی برجای نمی‌ماند!

   حالا به نظر شما، آن‌ها در تحصیل، آدم‌های موفقی هستند؟

   اگر صرفاً برای گرفتن نمره کار کنید، درس خواندن برایتان سخت‌تر می‌شود و دائم به دنبال آن هستید که هرچه زود‌تر کار تمام شود؛ چون برای رفع تكلیف كار می‌كنید، احساس شکست می‌کنید، چون به هدفتان نرسیده‌اید. به همین خاطر تحت فشار روحی قرار می‌گیرید.

   پس از پایان امتحان‌ها، از این که برای نمره 20 درس خواندید، ولی نمره 18 یا 19نصیبتان شده، خستگی بر تنتان می‌ماند؛ رضایتی از خود نخواهید داشت و همین عدم رضایت، انگیزه‌های شما را ضعیف می‌کند. این احساس شما را‌‌‌ رها نمی‌کند؛ پس از ورود به دانشگاه هم از‌ این که سخت درس خوانده‌اید و 2 تا 3 سال از همه چیز محروم بود‌ه‌اید و در این مدت در بیم و نگرانی به سر برد‌ه‌اید، سرخورده می‌شوید. بد نیست بدانید، براساس نظرسنجی سازمان ملی جوانان، 87 درصد از بچه‌ها پس از ورود به دانشگاه دچار سرخوردگی می‌شوند.
    
   آیا شما می‌خواهید جزو‌ این افراد باشید؟

   آدم‌هایی که انگیزه ضعیفی دارند، به زور واحدهای درسی خود را می‌گذرانند؛ مطمئن باشید که این‌ها در رشته تحصیلی خود موفق نخواهند شد. اما در مقابل، گروهی که با عشق و انگیزه درس می‌خوانند و برای باسواد بودن تلاش می‌کنند، به کارشان علاقه دارند و از زحمتی که می‌کشند لذت می‌برند. به خاطر همین خوب خواندن، نمره گرفتن برایشان آسان می‌شود، بعد از تمام شدن دبیرستان هم، از آن همه زحمت خود ناراحت و پشیمان نیستند.

   راهبردهایی برای افزایش معدل

   برای ارتقاء نمرات کارهای زیادی می‌توان انجام داد. اما تجربه بچه‌های ممتاز نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالا‌ترین نمره را به دست می‌آورید:

   * کلاس‌های غیردرسی خود را محدود‌تر کنید؛

   نمی‌شود با 3 روز کلاس زبان، موسیقی و… روی درس متمرکز شد. ساعات مطالعه ‌تان را تا جایی که می‌توانید افزایش دهید و بیش تر انرژی تان را روی درس خواندن متمرکز سازید.

   * راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است.

   تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می‌خوانید، برای رفع تکلیف کار خواهید کرد. در‌این نوع درس خواندن‌ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزو آدم‌های نیمه موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می‌شوید. پس عاشق کارتان باشید.

   * برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید.

   همه مطالب به ویژه دروس اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید، حتی اگر لازم بود از کتاب کمک درسی استفاده کنید، تمام «فعالیت‌ها»، «مثال‌ها»، «فکر کنید‌ها»، «خود را بیازمایید‌ها» و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سۆالی زیادی دارند.

   * مطالعه مفهومی.

   پس از مطالعه مفهومی و حل تمرین‌های کتاب، ‌اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته‌اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیش تری از کتاب‌های کمک درسی حل کنید.

   * حل تست!

   حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می‌کند؛ از تست به عنوان سۆال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را، آن هم با راه حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کرد. حل تست، بیشتر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه حل‌های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به ویژه سۆال‌های امتحانات نهایی استفاده نکنید.

   * وقتی می‌توانید به سراغ حل تست بروید که

   اولاً: در هیچ درسی عقب افتادگی نداشته باشید،

   ثانیاً: درس‌هایتان را با کمک منابع، آنقدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به راحتی به تمرین‌های تشریحی پاسخ دهید.

    مهارت‌های امتحانی را تمرین کنید

   تقریباً همه بچه‌های سال سوم احساس می‌کنند همه چیز را می‌دانند و برای گرفتن نمره 20 در امتحان‌ها شرکت می‌کنند، اما در عمل نمره کارنامه آن‌ها 2، 3 نمره کمتر از انتظارشان می‌شود. اگر از آن‌ها علت را بپرسید، می‌گویند: «چیزی نبود، اشکالات الکی، بی‌دقتی، بی‌خودی.» اما تحقیقات نشان می‌دهد که کم شدن نمره اکثر بچه‌های دبیرستانی، بیش تر به خاطر ضعف مهارت‌های امتحانی به ویژه مهارت نوشتاری آنان است نه بی‌دقتی و اشکالات الکی! حواستان جمع باشد برای کسب نمره بالا، خوب دانستن کافی نیست؛ بلکه باید یاد بگیرید آنچه که آموخته‌اید را خوب بیان کنید.

   برای این منظور:

   * نمونه سؤالات امتحانات نهایی را حل كنید.

   پس از یاد گرفتن کامل مطلب، حل تمرین‌های کتاب درسی و برطرف کردن‌ اشکالات، نمونه سۆال‌های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ گویی به سۆال‌های نهایی را خوب بیاموزید. هم چنین با روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

   * لزوما سؤالات هر سال شبیه هم نیست.

   این خطاست که فکر کنید سۆال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال‌های قبل باشد؛ در دو سه سال اخیر، طراحان تلاش کردند سۆال‌های مفهومی را در قالب‌های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تأکید می‌کنیم که روی سۆالات مفهومی منابع کمک درسی بیشتر کار کنید. چرا که بر خلاف نظر دانش آموزان سال سومی، سوالات امتحانات نهایی سخت تر شده اند بلکه دقیق تر و جزیی تر( با توجه به تمام ابعاد کتاب درسی) شده اند.

   • سوال می‌گه:

    ممنون که جواب دادین ببخشید یسوال دیگه برام پیش اومد بنطرتون اشکالی داره من مثلا روزهای تعطیل درس های ریاضی 2وعربی2 که ریاضی فصل  مشترک باامسال داره رو دوره کنم  یعنی یه مدت کم از روزهای تعطیل  

    • adahmadmin می‌گه:

     با سلام

     درس ریاضی 2 به علت اینکه مباحث پایه ای را در بر دارد حتما بایستی بطور کامل مطالعه شود و در آن به تسلط کامل رسید

     در مورد عربی 2 هم ابتدا بایستی قواعد عربی 1 بخصوص مبحث فعل را بطور کامل تسلط پیدا نمایید

 28. عاتی می‌گه:

  سلام.با تچکر از سایت.من چهارم و کمتر از یکماه دیگ تا مهر مونده.به راحتی دارم فرصتآرو از دست میدم با اینک خودم هم متوجه از دست دادن زمان به این مهمی و فرصتی طلایی هستم اما اقدامی نمیکنم!هدف هست ولی انگیزه ندارم!شدیدا در منجلابم خواهش میکنم و تمنا دارم کمکم کنید

 29. عاتی می‌گه:

  سلام.با تچکر از سایت.من چهارم و کمتر از یکماه دیگ تا مهر مونده.به راحتی دارم فرصتآرو از دست میدم با اینک خودم هم متوجه از دست دادن زمان به این مهمی و فرصتی طلایی هستم اما اقدامی نمیکنم!هدف هست ولی انگیزه ندارم!شدیدا در منجلابم خواهش میکنم و تمنا دارم کمکم کنید

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام

   هر رفتاری که انسان انجام می دهد ناشی از تعامل سه عنصر هدف، انگیزه و نیاز است. چرا وقتی ما تشنه می شویم سراسیمه به هر طرفی می رویم تا آب بدست آوریم و رفع عطش کنیم. زیرا نیاز به آب داریم و کم بود آب در بدن ما موجب انگیختگی فیزیولوژیکی ما می شود و ایجاد انگیزه می کند در نتیجه بر رسیدن به «هدف» یعنی آب همه سعی و تلاش خود را بکار می گیریم اگر شما می خواهید انگیزه مطالعه کردن بیشتری پیدا کنید در مرحله اول باید هدف خود رامشخص کنید وقتی مشخص شد که شما چه هدفی دارید طبعا برای رسیدن به آن هدف احساس می کنید نیازمند به چیزهایی هستید که از طریق مطالعه و درس خواندن بدست می آید. در نتیجه برای دستیابی به آن چیزها برنامه ریزی می کنید و سپس بر اساس آن برنامه عمل می کنید. بدون تردید شما به خاطر هدفی تلاش کردید تا در کنکور سراسری قبول شوید

   پس با توکل به خدا شروع کنید

 30. مهسا می‌گه:

  با سلام..
  من سال چهارم هستم..
  ودرسهارو زودفراموش میکنم میخاستم بدونم مرور هردرس چند روزه باید باشه؟؟؟

  • adahmadmin می‌گه:
   همیشه ابتدا و انتهای مطالعه ما همراه با یادگیری بیشتر و بهتری است، معمولا با گذشت 20 تا 30 دقیقه از مطالعه و درس خواندن متوجه خواهیم شد رفته رفته تمرکز ما کاهش می یابد و انگار کمتر یاد می گیریم و با نزدیک شدن به انتهای زمان مشخص شده به مطالعه معمولا به خود میاییم و بازدهی هم بالا می رود!
   چه کنیم که مطالعه ما بخصوص در بازه زمانی آمادگی برای کنکور سراسری مفیدتر و با بازدهی بالایی باشد؟
    
   بهترین و حرفه ای ترین روش برای مرور و در نتیجه بالا بردن یادگیری در حین مطالعه :
    
   1-ابتدا زمان مطالعه را مثلا 2ساعت همراه با مبحثی با تعداد صفحات آن مشخص و “تعیین کنید”
    
   2-سپس راس ساعت شروع به مطالعه و پس از 30 دقیقه یک استراحت 5 دقیقه ای به خود بدهید.(دراز بکشید و چشمان خود را ببندید)
    
   3-دقیقا پس از 5 دقیقه استراحت شروع به مطالعه کنید،در ابتدای این بازه زمانی، باید در 5 تا 10 دقیقه مطالب تایم قبلی(نکات اصلی = تیترها،خط کشیده شده ها،نتایجی که از مباحث در انتهای مطالب نوشته اید) را مرور کنید.

   4-سپس به مطالعه مطالب و مباحث بعدی ادامه دهید و روند قبلی را تکرار کنید.
    
   5-دفعه بعد که ادامه هر درسی را میخوانید مطالب قبلی را در حد 15 دقیقه مرور اجمالی داشته باشید و بدین نحو یادگیری خود را افزایش دهید.
    
   (حرفه ای باشید!)_ بهترین شیوه مرور که مطالب را قطعا در حافظه بلند مدت شما قرار می دهد اینست که هر مطلبی را که می خوانید فردای آنروز و سپس هفته بعد و در آخر یکماه بعد مرور کنید. برای رسیدن به این نحوه مرور باید برنامه ریزی دقیق داشته باشید، بهترین راه اجرای روش پیشنهادی فوق به علاوه مرور مطالب قبلی در هر بار مطالعه است، شک نکنید اگر در ابتدای هر مطالعه مطالب قبلی مطالعه شده در روز یا روزهای قبل را در حد 15 یا 20 دقیقه مرور کنید نه تنها زمان کم نمیارید بلکه زمان خود را ذخیره خواهید کرد، زیرا این امر منجر به تثبیت مطالب و کمتر شدن زمان مرور شما در دوران جمع بندی و افزایش اعتماد به نفس شما و دور شدن افکار مزاحم مبنی بر فراموشی از شما خواهد شد.پس بهتر است در این خصوص سرمایه گذاری زمان کنید.
    
   _در صورتی که کلاس شرکت می کنید، حتما در همان روز پس از کلاس مطالب را مرور کنید.
   _از زمانهای مرده مثل مسیرهای رفت و برگشت و … استفاده کنید و یادداشتهایتان را مرور کنید.
   _یادداشتها و خلاصه نویسی ها و کتب کمک آموزشی ابزار خوبی برای مرور مطالب هستند.
   _تست زنی از کتب معتبر با مطالعه پاسخ تشریحی نیز نوعی مرور است.
   _خلاقیت داشته باشید و از هر روش مفید و در هر زمانی برای مرور استفاده کنید.
   _حین مطالعه زمانی که مطالعه هر مبحث طول میکشد ابتدای آن مبحث بنویسید تا در زمان جمع بندی بدانید نسبتا چه زمانی برای مرور مطلب نیاز دارید.
   تلاش کنید و باور داشته باشید این تلاش و کوشش نتیجه بخش است و چیزی جز موفقیت در انتظار شما نیست…
 31. نیلوفر می‌گه:

  سلام امتحانات نهاییم دوازده روزه تمام شده و پنج روزه که برای کنکور درحال مطالعه هستم . قبلا مطالعه روزانه ام در دوره مدرسه روزی پنج تا شش ساعت بوده در روزهای تعطیل 7 تا 10 ساعت مفید  در روز های امتحانات هم یازده تا سیرده ساعت در روز . اما دراین پنج روز مفید درس خواندنم به چهار تا پنج ساعت میرسد  و من میخواهم این ساعت را به روزانه پانزده ساعت مفید افزایش دهم  در چه بازه زمانی بهتر است این افزایش ساعت انجام گیرد ؟؟؟ یعنی چگونه برای افزایش ساعت برنامه ریزی نمایم؟؟؟

  • adahmadmin می‌گه:

    

   شاید دغدغه ی بسیاری از دانش آموزان ساعت مطالعه پایین باشد که دلزدگی از درس را برای آنها به همراه می آورد. با راهکارهای زیر تا میزان زیادی می توانید این احساس را از خود دور کرده و با اشتیاق درس بخوانید به طوری که ساعت مطالعه شما روز به روز بالاتر برود.

   1.اولین و مهم ترین شرط موفقیت در این راه پر کردن صادقانه دفتر برنامه ریزی می باشد(با خودتان رقابت کنید). یک هفته را به عنوان پایه قرار دهید و بدون هیچ وسواسی هر مقدار که درس خوانده اید به طور دقیق در دفتر برنامه ریزی خود بنویسید. معمولا در هفته ی پایه ساعت درسی بالا نیست اما اصلا نگران نباشید . شما می خواهید شروع کنید و برای شروع به یک نقطه احتیاج دارید که هفته ی اول همین نقطه ی شروع شما است .

   2. در مرحله ی بعد وقتی ساعت درسی کل هفته و هر درس را به صورت مجزا مشخص شد , برای هفته ی بعد خود هدف گذاری کنید.

   توجه: هدف گذاری تان نباید غیر واقعی و آرمانی  باشد.

   پیشنهاد می شود که اگر این هفته 20 ساعت درس خواندید در هفته ی بعد آن را تبدیل به 25 ساعت کنید نه 40 ساعت. این 5 ساعتی را که می خواهید اضافه کنید در درس هایتان خورد کنید. اگر ریاضی این هفته 1 ساعت خوانده اید 1 ساعت از آن 5 ساعت را در درس ریاضی تان هدف گذاری کنید.(یعنی هدف 2 ساعت می شود) برای برخی از درس های عمومی حتی می توانید یک ربع اضافه کنید.

   3. قبل از شروع هفته ی دوم این ساعات هدفگذاری شده را در کنار ستون نام درسهایتان در صفحه ی هفته ی دوم با مداد یادداشت کنید که در مقابل چشمتان باشد و بتوانید پاک کنید.

   4. با شروع هفته ی دوم حتی اگر یک ربع از ادبیاتتان را خوانده اید از ساعت هدفگذاری شده کم کنید. مثلا هدفتان 2 ساعت ادبیات در هفته بوده است که کنار جدول نوشته اید. با خواندن یک ربع در روز شنبه و در ضمن وارد کردن آن در جدول عدد 2 کنار جدول را پاک کرده و به 45/1 تبدیل کنید. با این کار در واقع شما یک تایمر معکوس دارید که هرچقدر بخوانید از آن عدد کسر می شود. با این کار اشتیاقتان برای صفر کردن همه ی هدفگذاری هایتان بیشتر می شود. و وقتی در آخر هفته بی حوصله هستید ولی می بینید که مثلا برای ریاضی تنها 5/0 ساعت مانده تا رسیدن به هدفتان مشتاق می شوید که بخوانید و عدد را صفر کنید.

    

   5. با فرا رسیدن روز جمعه باید به حساب و کتاب بپردازید. آخرین فرصت است که اگر در برخی از دروس به صفر نرسیده اید تلاش خود را بکنید. در آخر ساعات را دوباره جمع بزنید و ببینید که چقدر با ساعت کل هدف گذاری شده تان فاصله دارید. مطمئن باشید که تفاوت چندانی ندارید و با اشتیاق و انگیزه ی بیشتر می توانید هفته سوم خود را با هدف گذاری های جدید آغاز کنید.

 32. نهال می‌گه:

  به خاطرمشکلی که برام پیش او.مده نتونستم بخونم شماجواب منوندادین ازالان جدی شروع کنم دیر یانه

 33. نهال می‌گه:

  باسلام سال چهارم دبیرستانم وهنوز برای کنکور اماده نیستو به نظر شمادراین وقت کم میرسم یابزارمش برای سال بعد توروخداجواب بدین دارم دیونه میشم

  • adahmadmin می‌گه:

   با سلام

   ببخشید پس تا الان چیکار می کردید؟

   تجربه نشان می دهد که چنین داوطلبانی حتی در سال های بعد هم موفقیت چندانی کسب نمی کنند

   • ناشناس می‌گه:

    چرا بچه ها رو نا امید میکنید ؟! خیلیا رو دیدم ک با همین شرایط نتیجه خوبی گرفتن اگه پشتکار و تلاش داشته باشن چرا نشه؟ شما خدا نیستید و وظیفه هر انسانی تلاش برای رسیدنه اگر نشد که نشده عیبی نداره
    بهتر نبود میگفتین بخون مصمم و با تلاش اگر نشد سال دیگه خیلی رااااحت تر میتونی نتیجه ای عتلی کسب کنی چون تسلط داری به مطالب و هی بیشتر تقویت میکنی خودتو

    • مدیر سایت می‌گه:

     با عرض سلام

     متاسفانه یا خوشبختانه عادت به دروغ گفتن و دادن انگیزه کاذب به کنکوری ها ندارم

     • ناشناس می‌گه:

      متاسفانه مشکل جامعه ی ما همینه .اگه ژاپن امروز اینقدر پیشرفت کرده دلیلش اینه که افرادی که در زندگی شکست میخورند رو تشویق می کنند تا با تلاش و عزمی راسخ بتوانند موفق شوند و به پیروزی برسند ولی جامعه ی ما دقیقا بر عکس اینه و الان شما حتی پا رو از این هم فراتر گذاشتید و فردی رو که تصمیم دارد تلاش کند و هنوز شکست نخورده میگید تلاش نکن چون موفق نمیشی

 34. سارینا می‌گه:

  با عرض سلام من الان سال سوم رشته ی تجربیم وچیزی هم نمونده ب امتحان نهاییم بدلیل مشکلاته روحیم نتونستم ترم اولو خوب بخونم و معدل پایینی کسب کردم ولی باید حتما نهایی بهترین معدلو بیارم ولی خیلی میترسم که نتونم نرسونم تو ازمونا هم ترازم کمه تا سال پیش تا حدودی خوب بودم ولی امسال یک افت شدیدی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

    

    

    

    

   1.برای مطالعه به خودت پاداش بده! 

   تو هم می‌توانی از این روش استفاده كنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یك خوراكی یا تماس با یك دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و كارتون مورد علاقه‌ات باشد.

   اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی امتحان كنی!

    

    

    

   2. برای كارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

    

   در صورتی كه برای هر یك از كارهایت وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌كند.

    

    

    

    

   3. ساكت! دارم تمركز می‌كنم

    

   با صدای بلند مطالعه كن تا بتوانی مطالعه كردن خودت را ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز كن تا تمركزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را كه با یك بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

    

    

    

   4. انگیزه داشته باش

   به این فكر كن كه برای چه مطالعه می‌كنی؛ برای آن كه در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر كه خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌كنند.

    

    

    

    

   5. از فرصت‌هایت به خوبی استفاده كن

   اجازه نده كه زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی كن كه به كارهای دیگر هم برسی.

    

    

    

   6. اگر نمی‌دانی، بپرس

   اگر درباره‌ی چیزی شك داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یك سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌كند و نمی‌توانی با تمركز به درس خواندن ادامه دهی.

    

    

   7. ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

   آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست كه درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نكن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شكم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

    

   پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

   اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و كمی ورزش كرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست كه از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یك خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

    

    

    

   8 .به اندازه‌ی كافی بخواب

   بر اساس آن چه كه در نكته‌ی 2 و 7 گفتیم، همان ‌طور كه كارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. 8 ساعت خواب برایت كافی است.

    

    

    

    

   9. میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

   این كه مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درك مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی كتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

    

    

    

    

   10. پس از مدتی درس خواندن، به كارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

   سخت است كه بخواهی مانند یك ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر  45 -50 دقیقه یك‌بار به خود استراحت بدهی و به كاری كه دوست داری بپردازی. نقاشی بكشی، به یك موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست كنی تا ذهنت آزاد شود.

    

 35. س می‌گه:

  خواهش میکنم راهنماییم کنید

 36. س می‌گه:

  من تازه شرکت کردم ولی خیلی عقبم از ازمون چیکار کنم تا الانم زیاد نخوندم ؟
  خودم بخونم ،مطابق ازمون پیش برم چیکارکنم؟
  استرس

 37. س می‌گه:

  ی سوال دیگه اینکه
  ثبت نام کنکور کی هست؟

  • adahmadmin می‌گه:

   بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبان آزمون سراسری سال 95 از روز 19 بهمن‌ماه می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.

   دفترچه ثبت‌نام آزمون سراسری سال 95 در روز 19 بهمن‌ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی http://www.sanjesh.org منتشر می‌شود.

   آزمون سراسری سال 95 در روزهای 24 و 25 تیرماه سال آینده برگزار می‌شود.

  • adahmadmin می‌گه:

   بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبان آزمون سراسری سال 95 از روز 19 بهمن‌ماه سال جاری می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.

   دفترچه ثبت‌نام آزمون سراسری سال 95 در روز 19 بهمن‌ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی http://www.sanjesh.org منتشر می‌شود.

   آزمون سراسری سال 95 در روزهای 24 و 25 تیرماه سال آینده برگزار می‌شود.

 38. س می‌گه:

  سلام ..من ازمون کانون فرهنگی اموزش قلم چی شرکت کردم الان من از ازمون عقبم نصف ازمونا گرفته شده و نیم سال اول تموم شده الان چجوری بخونم ؟؟؟

 39. آيدين می‌گه:

  با سلام و خسته نباشيد..

  پشت كنكوريم …رشتم رياضيه..و معدل نهايي هم ١٩/٤٢…تا اينجا كارو به نظرم خوب اومدم ولي يه دو سه روزه كه ديگه كلا بريدم…اصلا ديگه دوست ندارم برم سمته كتابا حتي…آرزوم اينه كه دانشگاه شريف برم تا الان به نظرم شدني بود ولي نميدونم چرا اين چند روزه اصلا ديگه اميدي بهش ندارم..آزمون گزينه دو ميرم و طرازم ميانگين رو ٩٠٠٠ ..فقط عاجزانه ميخوام يه راهنمايي كنيد كه دوباره بتونم شروع كنم…مرسي

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   ممنون که از تنها سایت رسمی به روز موسسه کنکور آسان است بازدید کردید

   لطف کنید نام کاربری و رمز عبور آزمون گزینه دو خود را برای بنده ارسال نمایید تا کارنامه تون رو بررسی کنم

   اون موقع بهتر می تونم شرایطتتون رو توضیح بدم

   ضمن اینکه بفرمایید سهیمه منطقه چند هستید؟

   آیا دفتر برنامه ریزی پر می کنید؟

    

 40. سارا می‌گه:

  سلام این طرح ک میشه امتحان سال سوم از اول دادبرای ترمیم معدل برای امساله یعنی کنکور95.؟

  • adahmadmin می‌گه:

   با سلام

   برای داوطلبانی است که دیپلم خود راقبل از سال 92 گرفته اند

   بایستی به اداره آموزش و پرورش شهر خود مراجعه نمایید تا ببینید بخشنامه اش آمده است یا خیر

 41. سعید می‌گه:

  مرسی استاد ازاینکه وقت گذاشتین.راستش دقیقا منظورم اینه که اون احساس ناامیدی رو از خودم دور کنم ولی نمیتونم.انگیزم واسه درس خوندن خوبه فقط امید ندارم درحالی که ازمونامم خوب نتیجه میگیرم.یه راهی واسه این میخواستم؟
  بعد اینکه میخواستم بدونم ازمونای گزینه دو که شرکت میکنم استاندارده نسبت به سوالات کنکوز یعنی بدست اوردن درصدای بالا تو ازموناش میشه امید اینو داشته باشه که تو کنکورم درصدای خوبی داشته باشم؟؟؟واقعا مرسی از لطفتون

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   همیشه هدف خودتون را به خودتون یادآوری نمایید

   این کار بزرگترین نیروی محرک برای شما خواهد بود.

   بله آزمون استاندارد با سوالات خوب و استانداردی می باشد

 42. سعید می‌گه:

  سلام.وقت بخیر.
  بدون مقدمه بگم اخه هیشکی حال الانمو نمیفهمه.استاد من داوطلب کنکورم پارسال که پیش بودم خیلی امید الکی داشتم با اینکه اصلا خوب نمیخوندم و درصدای خوبی تو ازمونام نداشتم.وقتی نتیجه ها اومد درست مثه یه کابوس جلو چشمه که چطور ارزوهام برباد رفت و یه احساس خیلی بد و عجیبی دارم ولی خداروشکر امسال هم درسام خوبن هم درصدای ازمونام بالان تاجایی که درسی مثه زیستو تو ازمونام به ترتیب25، 30،45،و ازمون چهارمم 55بودم واقعا هرکی میبینه تحسینم میکنه ولی یه حس بدی میگه نمیتونم کنکور امسال یه جوری میاد که اصن من نتونم جواب بدم این کابوس دوباره تکرار میشه.بخدا قسم شبا قبل از خواب جوری میشم که کل بدنم خیس عرق میشه از ترس و استرس.میخواستم ی راهی بهم پیشنهاد کنین بخدا مثه اینه که یه مرده رو نجات دادین.تو رو خدا جواب بدین.نمیدونم باید جوابو کجا ببینم تو ایمیلم یا همینجا؟؟لطفا جواب بدین.مرسی

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   ممنون ک از تنها سایت رسمی و به روز موسسه کنکور آسان است بازدید کردید

   مراقب کلاهبرداری و سو استفاده افراد بیسواد در قالب مشاور و برنامه های بی پایه و اساس 200 روزه 120 روزه و طرح حای نخبگان و 100 نفر و الماس و … باشید

   آیا بیشتر اوقات احساس می‌کنید که انگیزه‌‌ای ندارید؟ همه ما گاهی دچار چنین حالتی می‌شویم؛ روز‌هایی که دلمان می‌خواهد فقط تنبلی کنیم و هیچ انگیزه‌ای برای کارهای عادی و ساده هم نداریم. آیا می‌خواهید با این حالت مبارزه کنید؟

   باخود قرار بگذارید:

   هنگامی که احساس می‌کنید علاقه‌ای به انجام کاری یا کارها‌یی ندارید، به خود بگویید که اگر این بخش کتاب را خواندم یا این گزارش‌ها را تمام کردم، می‌روم بیرون قدم می‌زنم و یک بستنی (یا هر چیز دیگری که به آن علاقه دارید) می‌خورم.

   مانند یک انسان با انگیزه رفتار کنید: اگر بی‌حوصله‌اید و انگیزه کاری را ندارید، تصور کنید که سرشار از انگیزه‌اید. حسن این کار در این است که به محض شروع، آرام آرام احساس می‌کنید که شور و علاقه، حقیقتا در وجود شما زنده شده است.

   هنگام صبح چند سؤال مثبت و روحیه‌بخش از خود بپرسید: هر روز صبح از خود 5سؤال سه بخشی امید‌وار‌کننده بپرسید:
   • در حال حاضر در زندگی از چه چیزی راضی هستم؟
   • چه ویژگی‌ای مرا خوشحال می‌کند؟
   • چگونه در من این حالت را به‌وجود می‌آورد؟

   بسیار مهم است که شما واقعا بدانید که چگونه و چرا این شرایط به شما احساس خوبی را منتقل کرده است. این پرسش‌های صبحگاهی فوق‌العاده‌ هستند، زیرا نحوه قرارگرفتن آنان، به شما امکان درک عمیق از شرایط موجود را می‌دهد و سپس آن احساس مثبت را به شما منتقل می‌کند.

   زمان و مکان هدف‌های خود را تغییر دهید: هدف‌های بزرگ و ویژه برای خود در نظر بگیرید. اهداف بزرگ‌تر نسبت به هدف‌های کوچک‌تر، انگیزه بیشتری در فرد به‌وجود می‌آورند. هدف بزرگ اثر بیشتر و عمیق‌تری دارد و می‌تواند منشأ تولید انگیزه‌های قوی شود.

   یک کار کوچک انجام دهید و برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید: یک کار کوچک را آغاز و به پایان برسانید؛ مثلا میز کارتان را تمیز کنید، یک قبض یا رسید را بپردازید و یا ظرف‌ها را بشویید. فقط نیاز به این دارید که کاری را آغاز کنید. وقتی این کار را تمام کردید احساس می‌کنید که آمادگی انجام کار‌های بعدی را هم پیدا کرده‌اید. بنابراین وقتی حال و حوصله انجام هیچ کاری را ندارید یک کار کوچک را شروع کنید تا خاتمه یافتن آن شما را بر سر شوق آورد.

   کار سخت‌تر را اول شروع کنید: اغلب هنگامی که به کارهای روزمره خود فکر می‌کنیم به‌نوعی دچار نگرانی می‌شویم که کی و چگونه این همه کار را انجام بدهیم. از سخت‌ترین کار شروع کنید. هنگامی که سخت‌ترین کار موجود در فهرست را شروع کرده و به پایان برسانید، احساس می‌کنید که بار سنگینی را از دوش‌تان برداشته‌اید. در این هنگام است که احساس آرامش بیشتری در وجود‌تان پدیدار می‌شود و بقیه روز اعتماد به‌نفس بیشتری خواهید داشت و نگرانی‌های روز‌مره‌تان. کاهش پیدا می‌کند.

   کارتان را آهسته آغاز کنید: به جای آنکه کارتان را سریع آغاز کنید، نخستین گام‌ها را آهسته بردارید. هنگامی که کاری را با آرامش و طمأنینه شروع می‌کنید، مغز شما این فرمان را دریافت نمی‌کند که این کار باید باسرعت هرچه تمام‌تر خاتمه یابد. اما اگر مغز انسان احساس کند که باید برنامه کاری‌اش را با سرعت به پایان برساند چه اتفاقی می‌افتد؟ اغلب اوقات ممکن است فرد اصلا کار مورد نظر را آغاز نکند. پس شروع یک کار بدون شتاب بهتر از اصلا شروع نکردن است.

   همیشه خود‌تان را با خود‌تان مقایسه کنید نه با دیگران: مقایسه خود با دیگران و اینکه نتیجه تلاشتان چه بوده و در چه جایگاهی قرار گرفته‌اید، کشنده انگیزه و قوه خلاقیت انسان است. همیشه افراد بی‌شماری هستند که از شما تواناترند و معدود افرادی هم هستند که از همه پیشی گرفته‌اند؛ هم از بعد مادی و هم معنوی، بنابراین فقط قوای خود را روی خود، برنامه‌ای که در پیش دارید و البته نتیجه‌ای که عایدتان می‌شود، متمرکز کنید و دریابید که چگونه می‌توانید برنامه‌ریزی ذهنی‌تان را بهبود ببخشید و به مرحله اجرا در آورید. بررسی مجدد نتایج حاصله نیز اهمیت زیادی دارد. با این کار شما می‌توانید اشتباه‌های گذشته را پیدا کرده و از تکرار مجدد آن یا انجام خطاهای مشابه جلوگیری کنید. یکی دیگر از مزایای بررسی مجدد نتایج به‌دست آمده، ایجاد انگیزه مضاعف است. درک این موضوع که حاصل تلاش‌های شما چه بوده و در چه جایگاهی قرار گرفته‌اید، توان و اشتیاق شما را چند برابر می‌کند و اغلب از موفقیت و پیروزی خود شگفت‌زده خواهید شد.

   موفقیت خود را همیشه به‌یاد داشته باشید: همیشه و در همه حال به جای فکر کردن به شکست‌ها و ناکامی‌ها، موفقیت‌ها و کامیابی‌هایتان را به‌خاطر بسپارید. بهتر آن است که آنها را یادداشت کنید؛ حتی با ذکر جزئیات، زیرا فراموش کردن موفقیت بسیار آسان است و گاهگاهی مراجعه به نوشته‌هایتان می‌تواند خاطرات خوبی را در شما زنده کند و البته انگیزه کار و تلاش را در وجود شما زنده و تازه نگه دارند.

   مانند یک قهرمان رفتار کنید: داستان زندگی قهرمانان را بخوانید و رفتار و کردار آنان را سرمشق خود قرار دهید و به سخنان آنان گوش فرادهید. کشف کنید که در کار و تلاش آنان چه ویژگی خاصی وجود داشته که سبب موفقیت‌شان شده. اما همیشه به‌خاطر داشته باشید این افراد همانند ما و سایر افرادند و بنابراین، به جای اینکه آنان را در مقام رفیعی بنشانید و تحسینشان کنید، اجازه دهید که الهام‌بخش شما باشند.

   سعی کنید محیط کارتان را با کمی تفریح قابل تحمل کنید: به‌خاطر داشته باشید که در فضای کاری‌ای که خلق می‌کنید یا در برنامه‌ای که در نظر دارید، جایی هم برای کمی تفریح و شوخی در نظر بگیرید. با این‌کار انگیزه کافی برای انجام کار و به‌پایان رساندن آن خواهید داشت.

   فقط به‌دنبال راحتی نباشید: با بی‌حالی که نوعی تنبلی است، خداحافظی کنید و برای ایجاد انگیزه در خود، با مشکلات مبارزه کنید.

   از شکست نهراسید: به‌جای هراس از شکست، آن را به‌عنوان نوعی اطلاعات مفید و ضروری و یک بخش طبیعی از موفقیت بپذیرید. یکی از بسکتبالیست‌های مشهور (مایکل جردن) می‌گوید: بیش از 9هزار خطا داشتم و تقریبا 300بازی را باختم. 26مرتبه به من اعتماد کردند تا ضربه پیروزی را بزنم و من موفق نشدم. بارها و بارها در زندگی شکست خوردم و به همین دلیل است که در زندگی موفق شده‌ام. بنابراین از شکست‌هایتان تجربه کسب کنید و از خود بپرسید این بار، این شکست چه درسی به من می‌دهد؟

   در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید، مطالعه کنید: هنگامی که کاری را آغاز می‌کنید، درباره فرایند کار پژوهشی به‌عمل بیاورید. با این‌کار شما از میزان کاری که در پیش رو دارید و مشکلاتی که ممکن است با آن برخورد کنید، آگاه می‌شوید. گاهی اوقات توقع یا انتظار بی‌جا سبب کاهش انگیزه و هدر رفتن اشتیاق و جدیت اولیه فرد می‌شود. با مدیریت خواسته‌هایتان می‌توانید از هدر رفتن نیروی حاصله از اشتیاق جلوگیری کنید و انگیزه و توانایی‌هایتان را تا پایان کار حفظ کنید. دانستن این موضوع که بر سر کسانی که در موقعیت مشابه شما قرار داشته‌اند، چه آمده، چه مسیری را طی کرده و چه گام‌هایی برداشته‌اند، بسیار مفید و آموزنده است. می‌توانید با تلفیق روش انتخابی آنها و آنچه خود در ذهن دارید، روش کاری مناسبی را انتخاب و فعالیت خود را شروع کنید. این وضعیت میزان نگرانی‌های شما را کاهش می‌دهد و بهتر می‌توانید اوضاع کاری را تحت کنترل خود داشته باشید؛ چه از بعد احساسی و چه از بعد عملی، چون حداقل تا حدودی می‌دانید که دیگرانی که چنین راهی را رفته‌اند با چه وقایعی مواجه شده‌اند و این آگاهی از بعد احساسی و عملی سبب تشویق و دلگرمی شما می‌شود.

   معین کنید که چرا می‌خواهید این کار را انجام بدهید: اگر نمی‌دانید که به چه دلیل می‌خواهید چنین کاری را انجام دهید یا اینکه دلیل کافی برای انجام آن ندارید، پس خاتمه دادن آن برای شما بسیار مشکل خواهد بود. کاری را برگزینید که دلیل قوی و کافی برای انجام آن داشته باشید. اگر نتوانستید، انجام این فعالیت را متوقف کنید و به جای آن، فعالیت دیگری را که دلایل انجام آن قوی‌تر و واضح‌تر است آغاز کنید.

   هدف‌های خود را یادداشت کنید: هدف و منظور خود را از انجام آن فعالیت بنویسید، سپس آن را روی دیوار، رایانه، یا آینه بچسبانید. با این کار در طول روز، مراحل انجام کار را مرور می‌کنید و این آگاهی تداوم کار را برای شما آسان‌تر می‌کند.

   با دید مثبت برای انجام کار فعالیت کنید (برای مثبت‌اندیشی تلاش کنید): بیاموزید که بیشتر اوقات مثبت‌اندیش باشید و یاد بگیرید که افکار منفی را قبل از آنکه سد راه شما باشند، از سر بیرون کنید. ممکن است که همه نتوانیم همیشه مثبت‌اندیش باشیم، اما باور کنید که بیشتر ما می‌توانیم این حس را در خود تقویت کنیم و نتیجه حاصل نیز می‌تواند به تلاش بیشتر ما کمک کند.

   کمتر تلویزیون تماشا کنید: آیا از جمله کسانی هستید که زیاد تلویزیون تماشای می‌‌کنند؟ تلاش کنید که کمتر به تماشای برنامه‌های تلویزیونی بنشینید و فعالیت‌های مورد علاقه خود را در زندگی واقعی دنبال کرده و با روش‌های خودتان انجام دهید.

   برنامه کاری‌تان را به چندین برنامه کوچک‌تر تبدیل کنید: هنگامی که پروژه بزرگی در دست دارید، آن را به چند بخش کوچک‌تر تقسیم کنید، سپس با تمرکز روی نخستین بخش کار‌، فعالیت خود را آغاز کنید و وقتی این بخش تمام شد، بخش بعدی را آغاز کنید. موفقیت‌های کوچکی که در انجام بخش‌های اولیه به‌دست می‌آورید، انگیزه شما را افزایش می‌دهد و از تمرکز روی کل کار که ممکن است سبب دلسردی شما شود، جلوگیری می‌کند. اگر این روش را دنبال کنید خود شما هم از نتیجه‌ای که می‌گیرید، شگفت‌زده خواهید شد.

   اطلاعات موجود را بازنگری کنید: داشتن اطلاعات لازم در آغاز هرکاری، امری ضروری است، اما گاهی جامعه و رسانه‌ها اطلاعاتی را به انسان منتقل می‌کنند که بار منفی دارد. پس محفوظات ذهنی خود را ارزیابی کنید. نکات منفی را حذف کرده و با توجه به بینش خود، از اطلاعات مفید و مثبت برای دستیابی به هدف‌تان استفاده کنید.

   قوه خلاقیت خود را به‌کار بگیرید: کاغذی را بردارید و در بالای کاغذ بنویسید که دوست دارید در چه زمینه‌ای فعالیت کنید. شاید هدف شما کسب درآمد بیشتر یا مبارزه با بیماری و به‌دست آوردن نهایت سلامتی باشد. اکنون 20 روش، ایده یا عقیده در مورد موضوع مورد نظر بنویسید. سعی کنید 10ایده دیگر به لیست خود اضافه کنید؛ البته همه این ایده‌ها مفید یا خوب نیستند. اکنون از قوه خلاقیت خود استفاده کرده و ایده‌هایی را که در رسیدن به هدف برای شما مفیدند، پیدا کنید. حسن این کار این است که نه تنها قوه خلاقیت خود را به‌کار گرفته‌اید، بلکه دریافته‌اید که تا چه حد خلاق هستید؛ هم انگیزه انجام کار را در خود زنده کرده‌ و هم از نظر روحی شرایط مناسبی برای خود فراهم کرده‌اید.

   در یابید که چه چیزی سبب شادی و خوشحالی شما می‌شود: همه ما می‌دانیم که شرایط ویژه‌ای یا کار‌های خاصی سبب شادی ما می‌شوند، پس کاری که شما را شاد می‌کند، انجام دهید؛ هر اندازه که می‌توانید یا می‌خواهید. البته باید مراقب باشید که این خواسته با آداب و رسوم اجتماعی که در آن زندگی می‌کنید و با باور‌های انسانی و مذهبی در تضاد نباشد.

   به گفته‌های حکیمانه گوش دهید: یک کتابخانه کوچک برای خود ترتیب دهید. جمله‌هایی را که سبب پیشرفت فردی و ایجاد انگیزه می‌شود بنویسید یا ضبط کنید. زمانی که سوار اتوبوس یا مترو هستید، هنگام رانندگی، دوچرخه‌سواری، دویدن یا پیاده روی، به آن گوش کنید یا در حالی که مشغول انجام کاری هستید، یادداشت‌هایتان بخوانید.

   فراتر از محیط زندگی و حد توانایی‌تان فکر کنید: تصور نکنید که آینده را فقط توانایی‌های شما و آنچه اکنون دارید، می‌سازد. دنیا محدود نیست. توانایی‌های شما بسیار بیشتر از آنی است که تصور می‌کنید. با به‌کارگیری تجربه‌هایی که تاکنون به‌دست آورده‌اید و آنچه اکنون هستید، آینده‌ای را برنامه‌ریزی کنید که در آن محدودیت‌های کمتری وجود داشته باشد؛ یعنی افق دید خود را وسیع‌تر کنید.

   زمان را در نظر داشته باشید: هر روز را بشمارید. شما همه روز‌های دنیا را در اختیار ندارید. زندگی کوتاه است، بنابراین امروز را دریابید و کاری را که می‌خواهید انجام دهید. فردا هم کار‌های دیگری برای انجام دادن وجود دارد.

 43. sa می‌گه:

  شما که هیچ توضیحی ندادین اخه من از کجا بدونم جچوریه

  • adahmadmin می‌گه:

   همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان متقاضی زیرگروه یک تجربی، درس زمین‌شناسی را بطور کامل کنار گذاشته و به آن اهمیت نمی‌دهند. خوب است بدانید که اگر شما دانش آموز تراز بالا هستید بهتر استحتما درس زمین‌شناسی را بخوانید؛ چون:

   1. در نمره‌ی خام شما تأثیرگذار است و به دلیل کم‌توجهی و بی‌توجهی بسیاری از دانش‌آموزان می‌تواند درسی ترازآوربرای شما محسوب شود.

   2. شاید تا بعد از انتخاب رشته بخواهید در رشته‌هایی به جز پزشکی و دندان‌پزشکی (که زیرگروه 1 هستند) نیز انتخاب رشته کنید. مثلاً داروسازی. در این زیرمجموعه‌ها درس زمین‌شناسی ضریب دارد، پس بهتر است به آن هم در کنار سایر درس‌ها توجه شود.

   اگر دانش آموز تراز متوسط یا پایین هستید بهتر است درس زمین‌شناسی را بخوانید؛ چون:

   1. از آن‌جا که بسیاری از دانش‌آموزان تجربی این درس را کنار می‌گذارند با مطالعه‌ی این درس به راحتی قادر به سبقت گرفتن از رقیبان خود و کسب نمره‌ی بهتر هستید.

   2. با توجه داشتن به درس زمین‌شناسی سبقت گرفتن از هم‌ترازهای‌تان سریع‌تر صورت می‌گیرد و نتیجه‌ی بهتری در کنکور کسب می‌کنید.

 44. sa می‌گه:

  چراجواب ندادید؟تو رتبه کشوری تاثیرداره یعنی اینکه رتبم میبره بالا ؟من شنیدم که درس زمین تو زیرگروه یک تاثیرنداره یعنی اینکه اگه زمین و صد بزنیم هم تاثیری تو این زیر گروه نداره وهرچقدم رتبت ببره بالا برای قبولی تو رشته های گروه یک بی تاثیره وفقط رتبت بالاست همین وتو انتخاب دانشگاه بی تاثیره یعنی کلا هیچ تاثیری نداره ایا اینجوریه؟تو رو خدا جواب بدید من این همه زمین بخونم بعد الکی باشه کتاب ساده ای هم نیست سخته

 45. sa می‌گه:

  سلام ببخشید درس زمین شناسی در زیر گروه یک ضریبش صفره چطوری تو زیر گروه یک تاثیر داره؟

 46. sa می‌گه:

  سلام یعنی اینکه اگه درس زمین شناسی رو نزنیم یا کم بزنیم درقبولی تو رشته های پزشکی تاثیر داره؟

 47. sa می‌گه:

  درس زمین ب غیر داروسازی و رشتهدزمین وبالابردن رتبه در رشته های دیگه هم تاثیر داره؟اگه زمین صفر بزنیم تو رشته های دیگه تاثیر داره؟

 48. sa می‌گه:

  سلام،روش خوندن زیست ب چه صورته؟

  • adahmadmin می‌گه:

   بی شک کسب درصدهای بالا در زیست شناسی نقش مهمی در قبولی داوطلبان تجربی در رشته های پر طرفدار مانند پزشکی و… دارد. بنابراین داوطلبان کنکور بیشترین زمان مطالعه را به این درس اختصاص می دهند و تلاش دارند با حضور در کلاس های دبیران مجرب و نیز مطالعه کتابها و جزوات موجود و صرف هزینه های زیاد در درس زیست شناسی موفق به کسب درصدهای بالایی گردند اما متاسفانه اغلب دانش آموزان موفق به این مهم نمی شوند. پس مهمترین سوالی که ذهن داوطلبان کنکور تجربی را به خود مشغول کرده است عبارت است از:


   چرا با وجود تلاش دبیران زیست شناسی و دسترسی به کتاب ها و جزوات متعدد آموزشی و تستی اکثر داوطلبان کنکور تجربی موفق به کسب درصد های خوبی در درس زیست شناسی نمی شوند؟

   در جواب این سوال مهم دو دلیل ذیل را می توان عنوان نمود:
   1- ارائه حجم زیادی از اطلاعات بطور هم زمان برای هر فصل توسط دبیران یا از طریق کتابها و جزوات موجود که یادگیری را برای داوطلبان کاری سخت و عذاب آور می نماید
   2- عدم رعایت پیش نیاز فصول کتابهای زیست شناسی

   با توجه به دلایل ذکر شده در خصوص عدم موفقیت در کسب درصد های بالا در درس زیست شناسی ضمن رعایت پیش نیاز فصول کتابهای زیست شناسی پیشنهاد می گردد مطالعه هر کدام از فصول کتابهای زیست به ترتیب طی مراحل زیر صورت گیرد:

    

   مرحله اول : مطالعه خلاصه کل فصل ( اگر خلاصه فصل بصورت نموداری باشد بهتر است )

    

   مرحله دوم ( در اولین مطالعه ) : مطالعه خط به خط مباحث هر فصل + استخراج و یادداشت مطالب مرتبط با هر جمله یا پاراگراف هر مبحث فصل از سایر فصول هر سه کتاب زیست ( حتما ضروری است برای اولین بار خود دانش آموزان نکات ترکیبی را از کتابهای زیست استخراج کنند. با توجه به این نکته هنگام مطالعه هر فصل از یکی از کتاب های زیست دو کتاب دیگر را نیز باید در کنار خود داشته باشید ) + مطالعه موضوعات دشوار هر مبحث از درسنامه های کامل موجود + آنالیز شکل های هر مبحث هر فصل

    

   نکته : در نوبت های بعدی مطالعه یا مرور به جای مرحله دوم می توان چندین مرحله شامل الف- مطالعه خط به خط مباحث هر فصل + مطالعه موضوعات دشوار هر مبحث از درسنامه های کامل موجود ب- مطالعه نکات ترکیبی فصل ج- مطالعه آنالیز
   شکل های فصل را بصورت جداگانه مطالعه یا مرور نمود.

    

   مرحله سوم : مطالعه مقایسه ای مطالب فصل با استفاده از جداول جامع

    

   مرحله چهارم : حفظ جملات دارای کلمات کلیدی یا قید دار مانند برخی و بیشتر و ….

    

   مرحله پنجم : مطالعه خلاصه کل فصل ( اگر خلاصه فصل بصورت نموداری باشد بهتر است ) برای تثبیت یادگیری

    

   مرحله ششم تست زنی حرفه ای روز بعد : جوابگویی به تست ها و بررسی دلایل غلط بودن سه گزینه دیگر تست های کنکورهای سراسری داخل و خارج مرتبط با فصل از سال 87 به بعد + تست های علامت گذاری شده آزمن های آزمایشی و کتابهای معتبر توسط دانش آموز پذیرفته شده در رشته های پر طرفدار مانند پزشکی و …. ( متاسفانه کتابهای تست دارای تعداد زیادی تست برای هر فصل می باشند که بسیاری از تست های تالیفی فاقد کیفیت بوده و وقت دانش آموز را تلف می نمایند لذا فقط باید به تست های مهم که قبلا مشخص شده اند جواب بدهید )

    

   بعد از اتمام هر سه کتاب زیست : مطالعه دسته بندها مثلا مطالعه تمام ویژگی های حشرات و مطالعه کل هرمون ها وآنزیم ها با محل اثر و نقش آنها و….

    

   و در نهایت مرور مرور مرور و مرور و….

 49. sa می‌گه:

  میشه در مورد نحوه ازمون دادن توضیح بدین

 50. sa می‌گه:

  میشه درموردنحوه ازمون دادن توضیح بدین مثلا اینکه اول کل دفترچه سوالای اسونش پاسخ بدیم بعد از اول برگردیم وسوالای سخت پاسخ بدیم یا ابتدا سوالای اسون ی درس پاسخ بدیم ودوباره برگردیم وسوالای سخت همون درس پاسخ بدیم وبعد بریم سراغ درس بعدی …

 51. sa می‌گه:

  سلام
  درجلسه ازمون بایدب ترتیب دفترچه پاسخ دهیم یا بهتره که اول درسایی که بهتربلدیم و جواب بدیم .مثلا من ریاضی وفیزیکم ضعیفه بهمین خاطر اول زیست وشیمی جواب میدم بعد میرم سراغ ریاضی وفیزیک چون فک میکنم اینطوری زمانم کمترهدرمیره،نظر شما چیه؟

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   چیدمان دفترچه بر اساس منطق و اصول روان شناسی تنظیم شده است و بهتر است همان ترتیب رعایت شود

   اما اگر در درسی واقعا به تسلط کافی رسیده اند و درصدهایتان در آن درس در چندین آزمون بالا هست می توانید لز درس قوی تر شروع نمایید

 52. sa می‌گه:

  راسته؟،میگفتن پارسالم همچین حرفی زده شده ولی بعد درکنکورتاثیر نداشته

 53. sa می‌گه:

  معدل سال پیش دانشگاهی در کنکور تاثیر داره؟

 54. هاجر می‌گه:

  سلام خسته نباشید معدل کل دیپلم 19.35است و ازمون ازمایشی قلمچی بورسیه شدم اما چون ثبت نشدیم نتوانستم امتحان بدم از دو ازمون عقب مانده ام از طرفی دیگر چون در یک روستای محروم زندگی میکنم و سیو پنج کیلومتر با شهرمون فاصله داریم گاهی به دلیل مشکلات مالی نتوانستم برم و امتحان بدم میخواستم از روی برنامه راهبردی قلمچی پیش برم که عقب مانده ام و این به این دلیل است که کتاب هامون رو دیر به ما تحویل دادند و به خاطر همین درسامون خیلی عقب و سنگین شده اند

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام
   از کدام شهر هستی؟
   رشته تحصیلی تون؟
   در چند آزمون کانون شرکت کرده اید؟
   تراز کل تراز عمومی و تراز اختصاصی تان چند است؟

 55. زهرا می‌گه:

  سلام روز بخیر ببخشید من رشته تجربی ام که یکسال پشت کنکور موندهام میخوام امسال دوباره امتحان بدم الان دارم از روی برنامه قلمچی پیش میرم اما بازم وقت کم میارم که بتونم همهی درسهای پایه وچهارم رو بخونم حتی نمی رسم تست بزنم میخواستم بگم که چه طور زمان بندی کنم که بتونم هم دروس پایه هم چهارم و هم تست هاشون رو بزنم .

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   يکي از عوامل موفقيت که از طرف کانون پيشنهاد مي‌شود، شخصي‌سازي برنامه‌ي راهبردي است.

   معناي شخصي‌سازي برنامه‌ي راهبردي اين است که دانش‌آموز چگونه مي‌تواند متناسب با توانايي‌هاي حداکثري مطالعاتي خود برنامه‌اي را که کانون براي آزمون در دسترس او قرار مي‌دهد در مدت‌زمان تعيين‌شده به اتمام برساند.

   اين آموزه بر اين اساس در نظر گرفته شده است که دانش‌آموزان مختلف از راه‌ها و روش‌هاي مختلفي به موفقيت خواهند رسيد. اين‌که چه راهي براي موفقيت طي مي‌شود مهم نيست، مهم اين است که انتهاي راهِ همه‌ي دانش‌آموزان، موفقيت باشد.

   وقتي به زندگي بزرگان نيز توجه مي‌کنيم مي‌بينيم همين اصل حاکم است. بزرگان علم و دانش هر کدام راه‌هاي متفاوت و متنوعي را در زندگي طي کرده‌اند اما انتهاي راه همه، موفقيت بوده است.

   چگونه و با چه ابزاري برنامه‌ي راهبردي را شخصي کنيم؟

   پس از پايان آزمون و مشاهده و دقت روي برنامه‌ي آزمون بعد، بايد ببينيد با حجم برنامه‌ي تعيين‌شده براي آزمون بعد و شخصيت مطالعاتي خود بهتر است چه برنامه‌اي براي خود بريزيد.

   مهم اين است که برنامه‌هاي خود را که در صفحات سمت چپ دفتر برنامه‌ريزي و محل ثبت تصميمات کوتاه‌مدت مي‌نويسيد، انجام دهيد.

   متناسب با شخصيت مطالعاتي خود لازم است در شخصي‌سازي به موارد زير توجه کنيد:

   1- هر روز با چه درسي شروع کنيد؟  2- هر روز چند ساعت بخوانيد؟  3- هر روز چند ساعت عمومي و اختصاصي بخوانيد؟  4- آيا بعد از هر اختصاصي يک درس عمومي بخوانيد يا ابتدا همه‌ي اختصاصي‌ها و بعد عمومي‌ها؟  5- چه‌قدر تفريح در هفته براي خود در نظر بگيريد؟  6- برنامه‌ي هفته‌ي اول با هفته‌ي دوم چه تفاوتي داشته باشد؟  7- از چه منابعي استفاده کنيد؟  8- چند ساعت تستي، چند ساعت تشريحي بخوانيد؟

   و…

   نهايتاً متناسب با شخصيت مطالعاتي خود، برنامه‌ي راهبردي را شخصي کنيد و در اين کار از تقليد بپرهيزيد.

 56. هاجر می‌گه:

  سلام خسته نباشید من میخواستم بگم چهارم انسانی و پشت کنکوری ام هنوز هیچی برا کنکور نخوندم الانم همش فکر میکنم وقت به اندازه کافی برای مطالعه ندارم و از طرفی دیگه هدفی که دارم تربیت معمله اما برای اینکه بخوام به هدفم برسم هیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم چی کار کنم وقتمم داره همش هدر میره لطفا راهنماییم کنید. تشکر

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   معدل دیپلم شما چند است؟

   کدام آزمون آزمایشی شرکت می کنید؟

   برنامه ریزی شما چگونه است؟

  • adahmadmin می‌گه:

   روش های زیادی برای مطالعه ی بهتر وجود دارد و حتی كتاب های زیادی هم در این باره نوشته شده‌اند؛ اما این جا ده روش را درنظر گرفته‌ایم كه امیدواریم به شما در یادگیری درس كمك كند.

    

    

    

    

   1.برای مطالعه به خودت پاداش بده! 

   تو هم می‌توانی از این روش استفاده كنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یك خوراكی یا تماس با یك دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و كارتون مورد علاقه‌ات باشد.

   اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی امتحان كنی!

    

    

    

   2. برای كارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

    

   در صورتی كه برای هر یك از كارهایت وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌كند.

    

    

    

    

   3. ساكت! دارم تمركز می‌كنم

    

   با صدای بلند مطالعه كن تا بتوانی مطالعه كردن خودت را ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز كن تا تمركزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را كه با یك بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

    

    

    

   4. انگیزه داشته باش

   به این فكر كن كه برای چه مطالعه می‌كنی؛ برای آن كه در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر كه خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌كنند.

    

   حس درس خواندن ندارم!

    

    

   5. از فرصت‌هایت به خوبی استفاده كن

   اجازه نده كه زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی كن كه به كارهای دیگر هم برسی.

    

    

    

   6. اگر نمی‌دانی، بپرس

   اگر درباره‌ی چیزی شك داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یك سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌كند و نمی‌توانی با تمركز به درس خواندن ادامه دهی.

    

    

   7. ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

   آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست كه درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نكن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شكم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

    

   پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

   اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و كمی ورزش كرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست كه از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یك خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

    

    

    

   8 .به اندازه‌ی كافی بخواب

   بر اساس آن چه كه در نكته‌ی 2 و 7 گفتیم، همان ‌طور كه كارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. 8 ساعت خواب برایت كافی است.

    

   حس درس خواندن ندارم!

    

    

   9. میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

   این كه مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درك مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی كتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

    

    

    

    

   10. پس از مدتی درس خواندن، به كارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

   سخت است كه بخواهی مانند یك ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر  45 -50 دقیقه یك‌بار به خود استراحت بدهی و به كاری كه دوست داری بپردازی. نقاشی بكشی، به یك موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست كنی تا ذهنت آزاد شود.

    

   همه‌ی ما برای درس خواندن به انگیزه نیاز داریم. مربیان و معلمان ما می‌توانند در جهت‌گیری به سمت اهداف به ما كنند؛ اما هیچ انگیزه‌ای بالاتر از كسب نتایج خوب نیست. اگر هم تا كنون نتایج خوبی از درس خواندن نگرفته‌ای، این نكات را برای دستیابی به آن‌ها به كار بگیر.

  • adahmadmin می‌گه:
   اين روزها هر رتبه­ اي در کنکور کسب کني، مي­تواني وارد دانشگاه شوي و به عنوان دانشجو ملقب گردي؛ اما نکته مهم و کلیدی اينجاست که عده ­اي هدفشان صرفا دانشجو شدن نيست، بلکه مي خواهند در رشته يا دانشگاهي خاص پذيرفته شوند و اينجاست که قبولي دشوار مي­شود و رتبه و تراز، حرف اول را مي­زند، و باز اينجاست که عده­اي از داوطلبان، به خاطر اينکه رتبه خوبي کسب نکرده ­اند يا رتبه­ اي مناسب با رشته مورد علاقه­ شان نياورده ­اند، از دانشگاه باز مي­ مانند.
    
   متاسفانه برخي از اين داوطلبان دچار ياس و نا اميدي مي­شوند و تصور مي­ کنند که راه­هاي موفقيت و پيشرفت به روي آنها بسته شده است؛ زيرا موفقيت را در پذيرش در دانشگاه يا رشته ايده آل خود مي دانسته­ اند.در این مقاله چند گام براي بيرون آمدن از اين حس بد و حرکت به سوي موفقيت، به شما پيشنهاد مي­ شود:
    
   گام اول؛ جهت ­يابي مشکل
    
   قبل از هر چيز بايد بپذيريد اينکه به رتبه دلخواه خود دست نيافته­ ايد، به آن دليل است که مشکلي وجود دارد؛ مشکلي که بايد آن را ارزيابي کرد و محدوده آن را تعيين نمود. سرپوش گذاشتن روي مشکل و عدم موفقيت را ناشي از بدشانسي دانستن، فرد را درمانده­تر مي­کند و بي شک سال بعد با رتبه بدتري مواجه خواهيد شد.
    
   گام دوم؛ توجه به زمان حال
    
   برخي از افراد هميشه در حسرت بايدها و نبايدهاي گذشته هستند و اعمال و رفتارهايشان را در زمان حال، بر اساس تاثيري که از گذشته­ ها پذيرفته­ اند، تنظيم مي­ کنند. براي آنها گاه يک تجربه تلخ و زماني يک خاطره خوش، انگيزه سکون در گذشته و ياس و حرمان مي­شود و با دل بستن به خاطرات گذشته، بويژه آنچه که آنها را آزرده است، فرصت­ هاي کنوني زندگي را از دست مي دهند.
    
   براي مقابله با اين مشکل، به جاي زندگي کردن در گذشته يا آينده، بايد لحظه­ ها و فرصت­ هاي موجود را دريافت. افرادي که در زمان اکنون زندگي مي کنند و با دستيابي ­به لحظات، از آن لذت مي­ برند، انسان­ هايي هستند که قادر به ارزيابي درست و منطقي از وضع و موقعيت کنوني هستند و با تمرکز ذهن،ضمن کسب موفقيت در زمان حال، مي توانند براي اهدافشان برنامه­ ريزي کنند. اين افراد از لحاظ رواني، افراد سالمي هستند و آرامش، صبر، سهل گيري در امور و انعطاف پذيري در موقعيت­ هاي مختلف زندگي، از جمله ويژگي­ هاي آنان است.
    
   il_570xN.378655153_49gg

   گام سوم؛ ارايه يک تصوير روشن از آينده
    
   همه ما در زندگي از رودي عبور مي‌کنيم که آينده مان آن سوي رود است. گاهي جريان رود، آرام است و عبورمان آسان، و گاهي جريان رود، متلاطم و عبورمان دشوار و غيرقابل پيش­بيني است. بيشترمان سعي مي‌کنيم با پريدن توي آب و شنا کردن، از اين رود عبور کنيم؛ اما راه بهتري هم براي عبور از اين رود وجود دارد: داشتن يک چشم انداز روشن در آينده، در آن سوي رود، مثل يک طناب است که مي‌توانيم به آن چنگ بزنيم و به کمک آن، سختي‌هاي گذشتن از جريان رود را تحمل کنيم تا خودمان را به آن سوي آب برسانيم. در حالي که رود سعي مي‌کند ما را به درون خودش ببلعد، ما بايد طناب را با عضلاتمان محکم بگيريم. با مغزمان فکر کنيم و با قلبمان بر هدفمان (رسيدن به آن سوي رود) راسخ بمانيم، و البته هيچ کس ديگري نمي‌تواند اين کار را برايمان انجام بدهد
   .
   نتيجه تحقيق يک معلم آمريکايي  نشان داده است که شاگردان ضعيف تقريباً هيچ تصوري از آينده‌شان ندارند و بيشترشان خيال مي‌کنند که آينده‌شان فقط و فقط در دست سرنوشت است. تحقيقات او نشان مي‌داد که دانش آموزان قوي، در نقطه مقابل، بر اين باورند که کنترل آينده‌شان عمدتاً در دست خودشان است و بيشترشان به افق‌هاي زماني ۵ تا ۱۰ ساله فکر مي‌کردند. نکته جالبي که در تحقيقات وي به چشم مي­خورد، اين بود که ضريب هوشي و زمينه خانوادگي دانش­آموزان، ربطي به موفقيتشان نداشت. برخي از موفق‌ترين دانش آموزان، از خانواده‌هاي فقير بيرون آمده بودند، اوضاع نابساماني داشتند و در آزمون استاندارد ضريب هوشي هم نمره خوبي کسب نکرده بودند، و برعکس، برخي از ناموفق‌ترين دانش ­آموزان، ضريب هوشي‌شان در حد نوابغ بود و از بهترين خانواده‌ها بيرون آمده بودند؛ پس اصلي‌ترين عامل تمايز چه بود؟ مهمترین عامل این تفاوت در چشم انداز آنها نسبت به آینده بود.
    
    
   گام چهارم؛ ايده آل گرا نباشيد
    
   در عين حال که بايد براي آينده تلاش کرد، لازم است که انسان به توانايي­ها و استعداد خود نيز توجه کند. مطمين باشيد که ارزش شما به عنوان يک انسان، بستگي به بالاترين مدرک تحصيلي داشتن،  در بهترين رشته دانشگاهي تحصيل کردن، باهوش­ترين يا پولدارترين  فرد فاميل، زيباترين، خوش لباس­ترين يا مشهورترين فرد بودن نيست. قرار نيست که شما در بهترين رشته و بهترين دانشگاه ( از ديدگاه خودتان ) پذيرفته شويد تا خانواده، دوستان، آشنايان، کادر مدرسه و… به شما افتخار کنند.تحصيل، کار و در کل زندگي، يک مسابقه نيست که در آن بايد از همه جلو زد و نفر اول شد! در اين صورت، هر لحظه زندگي، يعني يک فشار، يک بحران و يک مسابقه که هيچ وقت تمامي ندارد.
    
   فردي که هميشه قدم هاي بسيار بلند برمي دارد و مي خواهد که پيش از همه و بيش از همه باشد، جسم و روحش را از بين مي­ برد و هيچ وقت نيز به رضايت کامل نخواهد رسيد؛ زيرا هميشه مسابقه­ اي در پي مسابقه ديگر خواهد بود و او بايد تلاش کند تا در مسابقه جديد نيز اول شود؛ چيزي غيرممکن و دردناک؛ اما اگر انسان در حد توان خود تلاش کند و بپذيرد که هيچ وقت براي پيشرفت دير نيست و مي­ شود که هر روز بهتر از ديروز بود و از اين پيشرفت – هر چند کوچک باشد- لذت ببرد، احساس آرامش خواهد کرد و از زندگي لذت خواهد برد.
    
   این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید که ارزش شما تنها به خودتان بستگي دارد. خود شما تعيين کننده مفهوم موفقيت هستيد . اين را هم بدانيد که هيچ گاه نمي توانيد همه را از خود راضي کنيد يا انتظارات همه را برآورده سازيد؛ پس به جاي اينکه سال­ها با اميدي نامعلوم به عنوان يک فرد «پشت کنکوري» بمانيد، واقع گرا باشيدو چيزهايي که شما را واقعاً خوشحال مي کند و مطابق با توانايي ها و علايق شماست، دريابيد.
    
   گام پنجم؛ فعاليت بدني
    
   حتماً شنيده‌ايد که مي‌گويند «عقل سالم در بدن سالم است» و بدن سالم جز با تغذيه مناسب، خواب کافي، آرامش روحي و تحرک به دست نمي‌آيد، و در اين بين، نقش ورزش را نيز نمي‌توان ناديده گرفت.تحقيقات مختلف در سراسر دنيا حاکي از آن است که براي رشد کارکردهاي مغزي، فعاليت جسماني بسيار حايز اهميت است و فعاليت‌هايي مانند دويدن و شنا کردن، موجب تقويت مغز مي‌شود.
    
   در عين حال، ورزش و تمرين بدني، اکسيژن زيادي را به مغز مي‌رساند و به همين دليل، موجب افزايش حافظه و عدم خستگي فکري مي‌شود و يادگيري را تقويت مي‌‌کند.به عقيده پژوهشگران، ورزش باعث شادي و نشاط و بالا بردن اعتماد به نفس مي­ گردد؛ زيرا افراد افسرده يا اعتماد به نفس ندارند و يا ميزان آن در آنان بسيار پايين است. ورزش احساس رضايت باطني شخص را بالا مي برد و فرد حس مي­کند که به موفقيت ­هايي دست يافته است.
 57. z می‌گه:

  بفرستم بهم برنامه ریزی میدی؟

 58. z می‌گه:

  عمومی 6هزار،اختصاصی چهارخورده ای

 59. z می‌گه:

  پشتیبانم گفته هفته اول درسای جدید روبخونم ودرسای قبلی که ازمون دادم روتست بزنم وپنچشنبه ازمون غیرحضوری بگیرم وهفته دوم تست کارکنم،نظرشماچیه؟

 60. z می‌گه:

  وقتی میخوام تستای مختلف بزنم باید زمان هم بگیرم؟
  اگه اره برای هردرس چقدزمان بزارم؟

 61. z می‌گه:

  سلام.تست زمان دار یعنی چجوری،من واسه تستا چقد زمان بزارم؟

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   دانش آموزان بسیار زیادی هستند که با وجود داشتن اطلاعات علمی بسیار بالا به دلیل تسلط نداشتن به مهارت های مدیریت زمان و تست زنی نمی توانند به همه پرسشهایی که پاسخ آنها را می دانند پاسخ صحیح دهند.

   دراین مقاله نکاتی را درباره روشهای تست زدن در منزل توضیح خواهیم داد .حتما برایتان اتفاق افتاده است که پس از جلسه آزمون سوالاتی را جواب داده اید که در جلسه نتوانسته بودید به آنها پاسخ دهید. این یک موضوع کاملا طبیعی است.
   اگر خوب فکر کنید، متوجه خواهید شد زمان اولین و مهمترین عامل موثر در این تفاوت است و تنها راه از میان بردن تاثیر این عامل تکرار و تمرین شرایط تست زنی در جلسه آزمون یعنی زدن (تست زماندار) است.
   پیش از این که در مورد روش تمرین تست زماندار در منزل برایتان توضیح دهیم ، می خواهیم درباره فواید تست زماندار نکاتی را یادآوری کنیم.
   الف – فواید تست زماندار تمرین (تست زماندار) 2 مزیت بسیار موثر دارد:
   1- افزایش سرعت: دونده ای را تصور کنید که در حال تمرین برای شرکت در مسابقات سرعتی است . اگر این تمرینات بدون در نظر گرفتن زمان انجام شود، سرعت دونده افزایش نخواهد یافت اما اگر این دونده در هر بار تمرین زمان دویدن خود را ثبت کند، می تواند آن را افزایش دهد. یعنی در تمرین بعدی سعی کند سریع تر بدود. (تست زماندار) سبب می شود شما تلاش کنید سریع تر تست بزنید و این سبب افزایش سرعت شما خواهد شد.
   2- افزایش قدرت تنظیم وقت: برخی داوطلبان پس از شنیدن مزیت اول درخصوص تمرین اظهار بی نیازی می کنند و می گویند (من وقت اضافه هم می آورم). این گونه داوطلبان معمولا در امتحانات بی دقتی می کنند؛ چون بسیار سریع به سوالات پاسخ می دهند. اما زدن تست زماندار سبب می شود شما به صورت تجربی بتوانید قدرت خود را تنظیم کنید. درست مثل زمانی که می خواهید از خیابان عبور کنید. قطعا نیازی به محاسبه شتاب خود، شتاب ماشین و محاسبه نقطه برخورد ندارید و قطعا با تجربه و احساس خود این کار را انجام می دهید.
   زدن تست زماندار سبب می شود شما بتوانید در جلسه آزمون وقت خود را تنظیم کنید. یعنی هم با سرعت و هم با دقت تست بزنید.
   ب –شرایط تست زنی زماندار
   شرایط و روش صحیح زدن تست زماندار در منزل را در 4 بخش بررسی می کنیم.
   1- مبحث تست زنی: حفظ تعادل تست زنی و این که بتوانیم درهفته از تمامی دروس تست زماندار بزنیم کار ساده ای نیست ؛ اما اگرهر روز دروس مطالعه شده 3 روز پیش را تست بزنیم سبب خواهد شد (اگر برنامه متعادلی داشته باشیم) تست زنی هم متعادل شود.
   2- در چه ساعتی از روز: اگر این کار برایتان دشوار نیست و به آن علاقه مند هستید، هر ساعتی که تمایل دارید، این کار را انجام دهید؛ اما اگر این کار برایتان سخت است و در آن تعلل می کنید، آن را در زنگ مطالعات دوم (میان برنامه) قرار دهید.
   3- چند درس؛: با توجه به این که کنکور یک آزمون جامع است و ما باید در چند درس زمان خود را کنترل کنیم ، بنابراین لازم است در منزل هم تمرین ها در چند درس (حداقل 3 درس) باشد. به این ترتیب ، علاوه بر کنترل زمان در چند درس تمرین انتقال ذهنی (از یک درس به درس دیگر) نیز صورت خواهد گرفت.
   4- در چه مدت زمان: علاوه بر عامل زمان ، اضطراب ناشی از امتحان نیز بر روند پاسخگویی در نتیجه گیری ما تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین بهتر است زمان تست زنی در منزل از زمان استاندارد کوتاه تر باشد. این موضوع سبب جبران تاثیر عامل اضطراب در جلسه امتحان خواهد شد و آزمون ما را بیشتر به کنکور شبیه خواهد کرد.
   5- از کدام منبع: همان طور که گفته شد، هدف از زدن تست زماندار افزایش سرعت و قدرت تنظیم وقت است. البته یادگیری نیز به صورت ناخودآگاه انجام خواهد شد؛ اما هدف یادگیری نیست. بنابراین ، بهترین منبع تستهای سراسری و آزاد سالهای گذشته است. برای این که تستهای شما از یک مبحث و تکراری نباشد، بهتر است در هر درس 10 سوال را به صورت تصادفی از قبل انتخاب کنید (مثل بگویید: شماره های زوج مبحث… تا سوال 20) یا اگر می خواهید در یک درس از 2 مبحث تست بزنید، می توانید بگویید 5 تست از هر مبحث که مثلا مضارب (5 یعنی سوالهای 5، 10، 15، 20 و 25) را انتخاب خواهید کرد. به این ترتیب ، علاوه بر ایجاد تنوع در پرسشها منابع معتبری را نیز انتخاب نموده اید.
 62. z می‌گه:

  برای ریاضی و فیزیک بلافاصله بعدخوندن تست اموزشی بزنم وبعد دردوربعدی که همان کتاب دارم تست بزنم وزمان بگیرم؟

 63. z می‌گه:

  خب برا هرازمون مثلا هم شیمی پیش هست هم پایه بنظرشما من تو برنامه هفتگیم اول شیمی پایه رو بخونم بعد برم سراغ پیش یا برعکس ؟

 64. z می‌گه:

  ی سوال دیگه هم بپرسم من میخوام روزی 2عمومی و دواختصاصی بخونم و تست درسامم روز بعدش که همون درس دارم اول تست درسایی که خوندم میزنم بعد شروع میکن درس جدید خوندن مثلا شنبه شیمی میخونم بعد دوشنبه که میخوام دوباره شیمی بخونم اول تستا رو میزنم بعدش درس جدی میخونم.خوبه؟

  • adahmadmin می‌گه:

   مراحل اصلی تست‌ زنی عبارتند از: ۱- تست آموزشي ۲- تست ارزيابي ۳- تست جمع‌بندي

   ۱- تست آموزشي:

   سؤلات تستي كه يك دانش‌آموز پس از يادگيري هر فصل يا بخش به عنوان مثال و تمرين حل مي‌كند را تست آموزشي مي‌گويند. اين نوع تست‌ها معمولاً به صورت طبقه‌بندي شده در كتاب‌هاي كمك‌آموزشي استاندارد موجود در بازار وجود دارد تا دانش‌آموز بتواند با ترتيب درستي درس را فراگيرد. اين نوع تست‌زدن از مهم‌ترين و کلیدی ترین فعاليت‌هاي آموزشي است كه بايد انجام داد.


   توصيه‌هاي مهم در مورد تست آموزشي:


   نكته۱: در حل تست‌هاي آموزشي نياز به درنظر گرفتن وقت و درصد نيست. صرفاً اين عمليات براي جاافتادن مفاهيم درسي است. يعني هدف، سعي در رسيدن به پاسخ درست و درگير شدن با مفاهيم است.
   نكته۲: حل تست‌هاي كنكور سال‌هاي اخیر، یعنی سال‌های 88 به بعد مهم‌ترين سؤالاتي هستند كه بايد در مجموعه‌ تست‌هاي آموزشي قرار بگيرند. بنابراين بايد در مرحله‌ي اول يادگيري، از تست‌هاي كنكور سراسري سال‌هاي گذشته استفاده كرد و پس از اتمام آن‌ها به سراغ تست‌هاي تأليفي استاندارد شده رفت.
   نكته۳: در مرحله‌ي اول تست‌زدن پس از يادگيري بخشي از يك درس، نياز است تا يك به يك تست‌هاي آموزشي را پاسخ‌داده و پس از حل هر تست، جواب خود را با پاسخ‌نامه‌ي كتاب كمك‌آموزشي مقايسه كني. اين كار باعث مي‌شود تا آموزشت پله به پله كامل شود. اما بعد از اين‌كه تست‌هاي اوليه را پاسخ دادي، مي‌تواني در مراحل بعدي ۱۰ تا ۱۰ و يا ۲۰ تا ۲۰ تست‌ها را پاسخ ‌داده و بعد از آن تمام جواب‌هاي خود را با پاسخ‌نامه‌ي كتاب مطابقت دهيد.
   نكته۴: در دروس اختصاصي (رياضي، فيزيك، مسائل شيمي) با شروع مطالعه ‌ي هر مبحث جديد بايد مثال‌هاي جزوه و كتاب درسي را به‌همراه آن حل كنيدو پس از آن، تعدادي از مجموعه تست‌هاي همان فصل را از كتاب كمك‌آموزشي بزنيد؛ مثلاً اگر آن فصل ۱۵۰ تست دارد، ۳۰تاي آن را در مرحله‌ي اول (تست‌هاي اوليه پس از پاسخ به هر سؤال جواب خود را با پاسخ‌نامه تطبيق دهيد.) را بزنيد و بقيه‌ي تست‌ها را در روزهاي بعدي تقسيم كنيد.
   نكته۵: در دروس عمومي به‌غير از عربي پس از مطالعه‌ي عميق هر درس، حدود دو روز بعد از مطالعه تست بزنيد. در درس عربي لازم است كه بلافاصله بعد از مطالعه‌ي قواعد و ترجمه به تست آموزشي پاسخ دهيد و در همه‌ي تست‌هاي آن هر ۴ گزينه را بررسي كنيد.
   نكته۶: حتماً پشت تست‌ها را علامت‌‌گذاري كنيد تا دفعه‌هاي بعد (تكرار تست‌ها) بدانيد كدام تست‌ها را بايد مجدداً پاسخ دهي. علامت‌هايي مانند ” ص: درست، غ: غلط، ن: نزده، !: نكته‌دار و …” مي تواند استفاده شود.
   نكته۷: نكته‌هايي كه از حل تست‌ها به‌دست مي‌آوري را در دفتر خلاصه‌نويسي يا نكته‌برداري بنويس تا در زمان دوره كردن و يا شب قبل از امتحان به آن‌ها مراجعه كني.

   images

   ۲- تست ارزيابي:

   وقتي حداقل ۲/۳ تست‌هاي آموزشي (به طور مبحث به مبحث) را به‌طور كامل پاسخ داده و بررسي كردي (حدود ۲ تا ۳ هفته مي تواند به طول انجامد) نوبت به تست ارزيابي مي‌رسد. تست ارزيابي همان آزمون‌هايي است كه دانش‌آموز در منزل براي خودش برگزار مي‌كند تا حدود تسلط‌ش در هر مبحث مشخص شود.
   در تست ارزيابي نياز به گرفتن وقت و درصد پاسخ‌گويي است و چنان‌چه درصد آزمونت مناسب نبود بايد مجدد مطالب را مطالعه كرده و تست آموزشي بزني تا اشكالاتت برطرف شود. اولين آزمون (آزمون پايش) بايد سطح سؤالاتش در حد متوسط باشد تا تسلط اوليه‌ي تو را بيازمايد.

   توصيه‌هاي مهم در مورد تست ارزيابي:

   نكته۱: براي تهيه‌ي اولين آزمون، از تست‌هاي نكته‌دار، غلط زده و نزده‌ي خودت كه در تست‌هاي آموزشي علامت‌دار كرده‌اي، استفاده كن. اين تست‌ها نياز به چندين بار پاسخ‌گويي دارند تا خلاقيت لازم را براي حل چنين سؤال‌هايي پيدا كني.
   نكته۲: چنان‌چه درصدت در آزمون پايش (اولين آزمون) مناسب بود، از تست‌هاي باقي‌مانده (۱/۳ تست‌هاي باقي‌مانده از تست‌هاي آموزشي كه نزده‌اي) از خودت آزمون بگير و بلافاصله بعد از برگزاري آزمون اشكالاتت را برطرف كن.
   نكته۳: هنر آزمون دادن را (شيوه‌، ترتيب و فن‌ آزمون دادن) در زمان برگزاري آزمون رعايت كن. ( در مقاله‌ي هنر آزمون دادن به طور مفصل توضيح داده‌ام).
   نكته۴: قبل از هر آزمون آزمايشي، برگزاري آزمون ارزيابي در منزل از اهميت زيادي برخوردار است. بنابراين سعي كن در هفته‌هاي قبل از آزمون‌هاي آزمايشي اين كار را به‌طور مداوم انجام دهي. برگزاري آزمون ارزيابي جزو برنامه‌ي هفتگي تو است پس بايد جاي مشخصي براي آن در برنامه‌ات داشته باشي.
   نكته۵: پس از برگزاري آزمون ارزيابي، پاسخ‌هاي خودت را به‌طور كامل بررسي كن و نكته‌هاي مهم آن را در برگه‌ي خلاصه‌نويسي يا دفتر نكته‌برداري به عنوان نكته‌ي آموزشي يادداشت كن تا در فاصله‌هاي منظمي مستمراً آن‌ها را دوره كني.
   نكته۶: نياز است تا در برنامه‌ي هر روز حداقل ۲ آزمون ارزيابي (بين ۱۰ تا ۱۵ تست) از مبحث‌هاي تدريس شده برگزار كني تا از تسلط خودت در آن مطالب مطمئن شوي. در اين مورد مي‌تواني بعد از بهره‌گيري از تست‌هاي علامت‌دار و تست‌هاي باقي‌مانده از كتاب‌هاي كمك‌آموزشي كه براي آزمون‌هاي استاندارد طراحي شده‌اند استفاده كني.

   ۳- تست جمع‌بندي:

   بعد از اين‌كه دانش‌آموز كنكوري تمام موضوعات تدريس‌شده را به‌خوبي ياد گرفت و با حل تست‌هاي آموزشي، آنها را كامل كرد و براي بالا بردن سرعت‌عمل و تسلط خود تست‌هاي ارزيابي را به‌صورت آزمون‌هاي خانگي در همه‌ي مباحث كامل‌شده برگزار نمود، نوبت به تست‌هاي جمع‌بندي مي‌رسد. زمان حل تست‌هاي جمع‌بندي معمولاً در پايان تابستان، پايان ترم اول (دي ماه)، ايام نوروز و خرداد ماه است. در اين مرحله دانش‌آموز همراه با دوره‌ي مطالب خلاصه‌شده شروع به جمع‌بندي مباحث مي‌كند. نكته‌هاي مربوط به آن عبارتند از:
   نكته۱: قبل از حل تست‌هاي جمع‌بندي، به خلاصه‌ي خود در آن مطلب نگاهي بينداز.
   نكته۲: ابتدا تست‌هايي را كه علامت‌دار كرده‌اي (از تست‌هاي آموزشي و ارزيابي) به‌ هم‌راه زمان و درصدگيري بزن.
   نكته۳: چنان‌چه تعداد تست‌هاي علامت‌دار برايت كافي نبود، مي‌تواني از كتاب آزمون‌هاي كمك‌آموزشي ديگري (طبق نظر معلم يا مشاور) استفاده كني. بايد تست‌هاي جمع‌بندي تمام مبحث درنظرگرفته را پوشش دهد.
   نكته۴: حتما پاسخ تست‌هاي نكته‌دار و يا غلط زده‌ي خود را بررسي كرده و نكته‌هاي مهم آن را در كلاسور خلاصه‌نويسي ثبت كن.
   تمام مراحلي كه در حل تست (آموزشي، ارزيابي و جمع‌بندي) پيشنهاد شد براي تفهيم، تكميل، تسلط و تثبيت يادگيريت تا آخر خرداد ماه ضروري است. بنابراين هر مرحله را در زمان مناسب انجام بده و هيچ كاري را حذف و يا به زمان غيرمناسب موكول نكن.

 65. z می‌گه:

  بنظرشما بهترین دفترچه برنامه ریزی چیه؟

 66. z می‌گه:

  دفترچه برنامه ریزی قلم چی خوبه؟

  • adahmadmin می‌گه:

   همه ما بخوبی بر این موضوع واقف هستیم که برنامه‌ریزی در امور مختلف زندگی از جمله رقابت‌هایی مانند کنکور اهمیت به سزایی دارد. مهمترین عواملی که باعث اجرا نشدن برنامه داوطلبان می‌شود، این است که آنان واحد زمانی برنامه‌ریزی را ساعت به ساعت یا روز به روز در نظر می‌گیرند.این گونه برنامه‌ها اشتباهاتی دارند چرا که در زندگی روزانه ما استثناهای زیادی وجود دارد و آنها باعث می‌شوند که ما نتوانیم هرروز در یک ساعت مشخصی همان کار را انجام دهیم. زمانی‌که برنامه ما در یک روز به دلیل حوادث و یا کارهای پیش بینی نشده، اجرا نشود، برای همیشه روی کاغذ باقی می‌ماند. توصیه‌ی ما، یک برنامه هفتگی است، برنامه یک هفته‌ای مناسب‌ترین و بهترین برنامه است در این برنامه می‌توانیم ضعف‌ها و قوت‌های روزهای بعد را جبران کنیم.

   از مزایای برنامه هفتگی این است، هنگامی که ساعات مطالعه دروسی مختلف را در طول هفته جمع آوری می‌کنید. تازه متوجه می‌شوید که آیا درسی را بیش از اندازه لازم مطالعه کرده‌اید یا نه؟ در مقابل زمانی‌که کار خود را روزانه بررسی می‌کنید متوجه برنامه هفتگی یک جانبه‌گری‌ها و اشکالات کلی کارتان نمی‌شوید. اما وقتی عملکرد خود را در طول هفته بررسی می‌کنید تا حدود زیادی تعادل و عدم تعادل کارهایتان مشخص می‌شود. زمان مطالعه‌ی شما بسته به ویژگی شخصیتی شما، میزان وقت آزاد شما و تسلط شما به مطالب دارد و شما بهترین فردی هستید که می‌توانید این زمان را مشخص کنید. تنها اصلی که باید به آن توجه کرد افزایش تدریجی زمان مطالعه تا رسیدن به حد مطلوب به شرط حفظ بازدهی می‌باشد.

   شما در برنامه‌ریزی می‌توانید هر درسی را به طور متعادل و به اندازه اهمیت همان درسی مطالعه نمایید و با توجه به نقاط قوت و ضعفتان در آن درس و اهمیتی که در کنکور دارد ساعت مطالعه آن درس را تنظیم کنید. با توجه به حجم و تنوع بالای مطالب ترجیحا مطالعه هیچ درسی را به ماه‌های آخر موکول نکنید.

   لازم به ذکر است که برنامه‌ای موثر و قابل اجرا می‌باشد که ویژگی‌های زیر را در خود داشته باشد:

   ۱- قبلا به صورت آزمایشی اجرا گردیده (۳تا۴هفته) تا نقاط ضعف و قوت برنامه شناسایی و اصلاح شده باشد.

   ۲- وقت‌های پیش بینی شده برای دروس یا سایر فعالیت‌ها غیر واقعی نباشد یعنی اگر درسی ۲ ساعت وقت می‌برد برایش یک ساعت وقت مشخص نکرده باشیم.

   ۳- برای سایر فعالیت‌های ضروری و روزانه نیز زمان مناسبی پیش بینی شده باشد.

   ۴- برای هر ۴۵ یا ۶۰ دقیقه مطالعه بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت پیش بینی شده باشد.

   ۵- بین ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید، زیرا اثربخشی ساعات بیداری را افزایش می‌دهد.

   ۶- انجام تکالیف و مطالعه دروس‌‌ همان روز در برنامه‌های روزانه پیش بینی شده باشد چرا که حافظه، آمادگی بیشتری را برای تثبیت یادگیری مطالب‌‌ همان روز دارد.

   ۷- دروس مشکل و سنگین را در ساعات پربازده (انرژیک) و دروسی را که متکی به حافظه است به سایر اوقات اختصاص دهید.

   ۸- ترتیب قرار گرفتن دروس به شکلی باشد که مثلا دو درس حفظی یا مفهومی پشت سر هم نباشد.

   ۹- در برنامه‌ریزی، ساعاتی را به عنوان ساعات آزاد برای جبران عقب ماندگی و مسایل غیر قابل پیش بینی اختصاص دهید.

   ۱۰- با توجه به اهمیت غیرقابل انکار مرور در فرایند یادگیری، در پایان هر هفته فرصتی را برای مرور دروس هفته اختصاص دهید.

   ۱۱- باور خود را به موفقیت برنامه افزایش دهید و در صورت اجرای برنامه حتما خود را تشویق کنید.

   ۱۲-با توجه به سطح توانایی‌ها، عادات و ویژگی‌های شخصیتی و خانوادگی خود میزان ساعات روزانه خود را تعیین کنید. اگر می‌بینید کشش روزانه ۵ ساعت مطالعه را ندارید هرگز به زور خود را مقید به برنامه‌هایی که توانایی اجرای آنرا ندارید، ننمایید. بهترین برنامه برنامه‌ای است که کیفیت داشته باشد یعنی با علاقه آن را انجام دهید نه از سر اجبار و بی‌میلی. بنابراین اگر ۲ ساعت روزانه با میل مطالعه می‌کنید، بهتر است از اینکه ۱۰ ساعت با بی‌تفاوتی و بی‌علاقگی درس بخوانید.

   ۱۳- در برنامه‌ریزی متکی به خودتان باشید و خود را با دیگران مقایسه نکنید چون شرایط، اهداف و قابلیت‌های شما با دیگران متفاوت است.

   ۱۴-دفتر برنامه‌ریزی داشته باشید و آن را روزانه مورد توجه قرار دهید و تکمیل دقیق آن را در اولویت فعالیت های مطالعاتی خود داشته باشید.

   ۱۵- مجموع ساعات مطالعه خود را در پایان روز و هفته حتما یادداشت کنید.

   ۱۶- خواندن و یادگیری دروس مدرسه باید در اولویت باشد. بنابر این اگر فرصت کافی برای فراگیری همه فعالیت‌های آموزشی (مثل کلاس زبان و کلاس‌های هنری) ندارید اولویت با دروس مدرسه است.

   ۱۷- در طول برنامه ضعف‌ها و مشکلات را شناسایی و در صدد رفع آن‌ها بر آیید و گرنه فکر می‌کنید اصل برنامه ریزی اشکال دارد.

   ۱۸- هرگز کیفیت را فدای کمیت نکنید مهم این است که یک ساعت مفید درس بخوانید نه اینکه صرفا یک ساعت وقت بگذرانید.

   ۱۹- لازم نیست برنامه شما صددرصد موفق باشد بلکه اگر ۵۰ تا ۶۰ درصد آن را موفق ارزیابی کردید عالی است و به تدریج بهتر می‌شود.

   ۲۰- سعی کنید اصول مطالعه را یاد بگیرید تا بهتر بتوانید از وقت خود استفاده کنید آن‌گاه احساس رضایت شما از برنامه افزایش می‌یابد.

 67. z می‌گه:

  من بلد نیستم برنامه ریزی کنم هفته ای چقد درس بخونم کی تست بزنم چیکار کنم اخه؟

 68. z می‌گه:

  سلام من ازمون قلم چی شرکت میکنم بلدنیستم واسه خودم برنامه ریزی کنم چیکار کنم میشه راهنماییم کنید.میترسم خودم برنامه ریزی کنم برنامه ریزیم اشتباه باشه لطفا راهنماییم کنید تواین دوهفته چطوری باید بخونم که برای ازمون اماده اماده باشم و همه درسام با تستاش رو خونده باشم؟

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   یکی از مهم‌ترین مشکلات  دانش‌آموزان شخصی‌سازی برنامه‌ی راهبردی و نحوه‌ی چیدمان مطالب در روزهای هفته است. برای این‌که بتوانید مطالب را شخصی‌سازی کنید به مطالب زیر دقت داشته باشید:

   1)      پیاده‌سازی برنامه‌ی راهبردی

   برنامه‌ی آزمون هر درس را طبق برنامه‌ی راهبردی در یک برگه نوشته و تعداد صفحه‌های هر درس را مشخص کرده تا ذهن شفاف و روشنی از برنامه‌ی آزمون داشته باشید.

   2)      تقسیم‌بندی مطالب به واحد‌های مطالعاتی کوچک‌تر

   هنگامی که صفحه‌های هر درس را در برنامه‌ی راهبردی می‌بینید و در برگه‌ی شخصی‌سازی خود می‌نویسید کافی است هر مطلب را به واحد‌های ریزتری تبدیل کنید. برای مثال:

   به ریاضیات عمومی رشته تجربی توجه کنید:

   ریاضی 2: ترکیبیات، صفحه‌ی 175 تا 190

   را به واحدهای کوچکتر مثل صفحه 175 تا 180   181 تا 186 و 186 تا 190 تقسیم کنید

   کافی است همه‌ی درس‌های برنامه‌ی رهبردی را برای خود بدین صورت واحدبندی کرده و برای هر درس تعدادی واحد مشخص کنید.

   3)      چیدمان در روزهای هفته

   حال که تعداد واحدهای خود را مشخص کردید واحدهای مطالعاتی‌تان را بین روزها تقسیم کنید تا مشخص شود هر روز باید چند واحد مطالعاتی را بخوانید. برای مثال اگر در 10 روز روزی 7 واحد مطالعاتی را بخوانید کل مبحث‌های برنامه‌ی راهبردی را به اتمام می‌رسانید و در سه روز پایانی به مرور مطالب خوانده‌شده می‌پردازید و آزمون غیر حضوری و کتاب خودآموزی و گزیده‌ی نکات کتاب آبی را نیز مرور خواهید کرد.

   4)      اولویت‌بندی مطالب

   همان‌طور که می‌دانید برخی از درس‌ها از اهمیت ویژه‌ی برخوردارند. مثلاً درس زیست در رشته‌ی تجربی، ریاضی در رشته‌ی ریاضی و روان‌شناسی، فلسفه و منطق در رشته‌ی انسانی یا درس‌هایی که نقطه‌ی قوت‌ شما هستند. پس در روزهای هفته باید مهم‌ترین‌ها را در اولویت کار خود قرار دهید.

 69. محیا می‌گه:

  سلام من سال چهارم انسانیم  هر وقت میام درس بخونم  به یک بهانه ای از درس خوندن دست میکشم ، هدف دارم ولی استرس زیاد نمیزاره به هدفم برسم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟

  • adahmadmin می‌گه:

   حتماً این مطلب رو تا آخرش بخونید …

   ای بابا درس خوندن مال پولداراست… من حس درس خوندن ندارم .. با این همه مشکل مگه میشه درس خوند… من اونقدر گرفتاری و مشکل دارم که دیگه جایی برا درس خوندن نمی مونه… ما بدبختا بدبخت آفریده شدیم و باید همیشه بدبخت بمونیم… ما که نمی تونیم پیشرفت کنیم… قسمت ما اینه دیگه… و هزاران جمله و اما و اگری که فقط و فقط برای فرار از مسؤولیته و توجیح رخوت و تنبلی!!!

   ممکنه بگین برو بابا از رو دلخوشی حرف می زنی…

   می دونم خیلیا هستند که فقط شعار می دن و واقعاً نمی دونن مشکل و گرفتاری چیه و بنابراین فقط نسخه می پیچن که مشکل چیه، بدبخت خودش مقصره، باید حقش رو بگیره همون جور که ما گرفتیم و هزاران حرف قشنگ بی ارزش دیگه که اونم فقط به خاطر توجیه خودشونه که خدای ناکرده مجبور نشن دست کسی رو بگیرن و خودشون رو به زحمت بندازن…

   دوست عزیز من که به هر دلیلی گرفتار مشکلاتی هستی که موجب میشه نتونی خوب تلاش کنی و به آرزوهات برسی، می دونم که خیلی مشکل داری و گرفتاری و متأسفانه امکاناتی در اختیار نداری ولی در عین حال آرزوهای بلند داری که حقته و همین که این آرزوها رو داری نشون می ده که فکر می کنی و می خواهی و در فعل خواستن مشکلی نداری و مشکلت در رفتنه و تو گیرها وپیچ و تاب مشکلاتت گیر کردی و نمی دونی چیکار باید بکنی…

   اگه تو مرداب گرفتار هستی، مقصر نیستی و شاید در به وجود اومدن وضعیتی که در اون هستی هیچ تقصیری نداشته ای ولی اگه تو این وضعیت بمونی و هیچ تلاشی برای رهایی از این مرداب نکنی، اون وقته که گرفتار گنداب می شی و فقط و فقط خودت مقصری و بس… تو تلاش خودت رو بکن و از همین حالا و همون جایی که توش واستادی شروع کن، یک قدم بردار، آره یک قدم… همش نشین برنامه های بلند مدت بچینی و کارای بزرگ برا خودت ردیف کنی و در آخر هم هیچ… همین یک قدم رو بردار… خیلی راحت و کوتاه، فقط یک قدم بردار ولی شروع کن… به خدا قدم اول خیلی سخته، بعدش حرکتت مدام روون تر میشه… برای انجام کارهای بزرگ باید با قدم های کوچیک شروع کرد…

   همین حالا کتابت رو بردار و فقط یک صفحه، نه فقط یک خط بخون و در فرصت بعدی خط و صفحه ی بعد… و همین جور تا آخر ادامه بده و ببین که چه جوری موقعیت ها رو برا خودت می سازی و شرایط رو ایجاد می کنی…

   آیا فکر می کنی از اینا ضعیف تری که توان برداشتن هیچ باری رو نداری ؟ بخدا آدم از خودش تو هر شرایطی که باشه خجالت می کشه وقتی این بچه ها رو می بینه که چجوری برای فقط یک لقمه نون با اون بدن نحیفشون، چیکار باید بکنن… و ما … چیزی نگم بهتره، فکر کنم خودت تا آخرش رو خوندی…

    

    

   این یکی رو با دقت ببین که تو سرمای زمستون، برای یک لقمه نون برا خانوادش و احتمالاً مادر و پدر بیمارش و خواهر و برادر کوچیکترش باید از صبح تا شب تو خیابونا بچرخه و از هر کس و ناکس حرف بشنوه ولی بازم فردا صبح میاد تا نونش حلال باشه و ننگ دزدی رو با خودش به دوش نکشه… ایول به غیرتش، ایول به مردانگی این مرد کوچک که تمام وجودش برا من و شمایی که مدام از مشکلاتمون می گیم درسه، درس زندگی و غیرت و همت…

    

   مدام برا خانوادت قیافه نگیر اگه می بینی دستشون نمی رسه برات امکانات کمک آموزشی و کلاسای جورواجور مهیا کنن، بخدا برا پدر و مادر واقعی خیلی سخته جلوی بچه شون شرمنده شن… اینقدر از همه طلبکار نباش تو فقط خودتی و بس و فقط تویی که باید برای خودت تلاش کنی و از هیچ کس طلبکار نیستی و اگرم کسی برات کاری می کنه از لطفشه و بس، جدی چرا ما نمی تونیم حتی در اوج مشکلات یک لبخند فقط یک لبخند به اطرافیانمون هدیه کنید و با کوچکترین مشکلی از زمین و زمان طلبکار می شیم و قیافه ی عبوسمون رو همه باید تحمل کنن… جدی فکر می کنی از این بچه کمتری که تو این شرایطی که داره بازم لبخند زیباش رو از دیگران دریغ نمی کنه و با لبخندش امید و حیات رو به همه هدیه می ده…

    

   و اینا رو ببین که به خدا با همه ی کوچیکی شون خیلی مرد هستند، انگیزه و امید و همت و تلاش رو از اینا یاد بگیر که بخدا هیچ علاقه ای به کاری که می کنن ندارن و فقط مجبورن ولی تلاش می کنن، با شکم گرسنه از صبح تا شب برا یک لقمه نون برا خونواده شون… به خدا با همه ی کوچیکی شون خیلی بزرگن، خیلی مرد اند… مردای کوچیک با همتی بزرگ…

    

    

   و سرود زندگی همچنان ادامه داره، باید سرود باید با تمام وجود خوند و آهنگ زندگی رو ادامه داد… اگه حرکت نکنی و قدمی بر نداری مرده ای و اگر حتی یک قدم برداری زنده ای… قدم اول رو همین حالا بردار و ببین چجوری تا آخرش می ری…

    

   دوست عزیز، بلند شو و بهانه نیار که بهانه آوردن راحت ترین توجیهه برای نرفتن، برای در جا موندن و تلاش نکرن… و نهایتش فقط و فقط پوچیه و بس… زندگی یعنی تلاش و مبارزه برای رسیدن به هدف های والا… فقط آرزو نکن، آرزوهای قشنگ داشتن خیلی خوبه ولی تلاش برای رسیدن به آرزوهاست که لذت بخشه و حیات آفرین…

   هستم اگر می روم

   گر نروم نیستم

   موجیم که آسودگی ما عدم ماست

   همین حالا، یک صفحه، یک خط، یک قدم بردار و در ادامه قدم های بعدی… با یک گام شروع کن و تا آخر خط ادامه بده… فرصت خیلی زیاده اگر همین حالا شروع کنی…

   انگیزه ندارم و حسش نیست و خسته شدم و این حرفا رو همین حالا دور بریز؛ سال جدید رو با کارهای جدید شروع کن و با همت و اراده ای محکم و تلاشی نو تا رسیدن به هدف های مقدس و والا…

   یا علی

   با ما همراه باشید

 70. محیا می‌گه:

  سلام من سال چهارم انسانیم  هر وقت میان درس بخشنامه به یک بهانه ای از درس خوندن دست میکشم ، هدف دارم ولی استرس زیاد نمیزاره به هدفم برسم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   با برنامه آزمون آزمایشی که در آن شرکت می کنید پیش بروید

   و حتما هم دفتر برنامه ریزی رو بطور روزانه و دقیق تکمیل نمایید

 71. بهار می‌گه:

  سلام خسته نباشید
  من امسال سال سوم ریاضی هستم
  اصلا خوانوادم درکم نمیکنن :(
  وقتی دعوامونم میشه من اعصابم خورد میشه نمی تونم درس بخونم
  از طرفی تا الان شروع نکردم کامل برا کنکور بخونم
  اصلا نمیدونم چی کار کنم
  لطفا راهنماییم کنین

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   ممنون از اینکه به سایت بنده سر زدید

   قبل از هرچیز این را بگویم که مراقب سوء استفاده افراد بی سواد و کلاهبردار تحت عنوان مشاور کنکور آسان است باشید

   افرادی که حتی دارای مدرک دیپلم هم نیستند ولی خودشان را دکتر و به خصوص مهندس س….. معرفی می کنند

   این سایت تنها سایت رسمی موسسه کنکور آسان است می باشد

   به نکات زیر با دقت نوجه نمایید:

   مهم‌ترین مسئله برای دانش آموزان سال سوم، افزایش نمرات و معدل در امتحان‌های نهایی است. همه می‌دانیم که نمره دروس سال سوم در نمره کنکور تأثیر داده می‌شود(در حال حاضر تاثیر مستقیم ۲۵ درصدی) و سال سومی‌ها باید خودشان را برای گرفتن نمره‌های عالی آماده کنند. اما چگونه می‌شود هم معدل بالایی به دست آورد، هم برای کنکور سال بعد کاری انجام داد. راهکارهای پیش نهادی این مقاله، به این سؤال پاسخ می‌دهد.

   دو طرز فکر برای کسب معدل بالا

   برای کسب رتبه یا نمره خوب دو راه وجود دارد، یکی آنکه برای گرفتن نمره درس بخوانید، دیگر آنکه سعی کنید باسواد شوید. این دو روش نتایج متفاوتی دارند. خیلی از دوستانتان را می‌شناسید که با پرخوانی یا فشرده خوانی در شب امتحان، نمره و معدل بالایی به دست می‌آورند، ولی سواد و معلومات عمیق و کافی ندارند. آن‌ها توانمند نیستند و در مدت کوتاهی، از آموخته‌هایشان جز یک اثر باستانی، چیزی برجای نمی‌ماند! حالابه نظر شما، آن‌ها در تحصیل، آدم‌های موفقی هستند؟ اگر صرفاً برای گرفتن نمره کار کنید، درس خواندن برایتان سخت‌تر می‌شود و دایم به دنبال آن هستید که هرچه زود‌تر کار تمام شود؛ چون برای رفع تکلیف کار می‌کنید، احساس شکست می‌کنید، چون به هدفتان نرسیده‌اید. به همین خاطر تحت فشار روحی قرار می‌گیرید.

   پس از پایان امتحان‌ها، از اینکه برای نمره ۲۰ درس خواندید، ولی نمره ۱۸ یا ۱۹نصیبتان شده، خستگی بر تنتان می‌ماند؛ رضایتی از خود نخواهید داشت و همین عدم رضایت، انگیزه‌های شما را ضعیف می‌کند. این احساس شما را‌‌‌ رها نمی‌کند؛ پس از ورود به دانشگاه هم از‌ اینکه سخت درس خوانده‌اید و ۲ تا ۳ سال از همه چیز محروم بود‌ه‌اید و در این مدت در بیم و نگرانی به سر برد‌ه‌اید، سرخورده می‌شوید.

   بد نیست بدانید، براساس نظرسنجی سازمان ملی جوانان، ۸۷ درصد از بچه‌ها پس از ورود به دانشگاه دچار سرخوردگی می‌شوند. آیا شما می‌خواهید جزو‌ این افراد باشید؟ آدم‌هایی که انگیزه ضعیفی دارند، به زور واحدهای درسی خود را می‌گذرانند؛ مطمئن باشید که این‌ها در رشته تحصیلی خود موفق نخواهند شد. اما در مقابل، گروهی که با عشق و انگیزه درس می‌خوانند و برای باسواد بودن تلاش می‌کنند، به کارشان علاقه دارند و از زحمتی که می‌کشند لذت می‌برند. به خاطر همین خوب خواندن، نمره گرفتن برایشان آسان می‌شود، بعد از تمام شدن دبیرستان هم، از آن همه زحمت خود ناراحت و پشیمان نیستند. اگر با قلبتان درس بخوانید، بهتر و زود‌تر به نمره بالا می‌رسید و موفق می‌شوید.

    راهبردهایی برای افزایش معدل

   برای ارتقاء نمرات کارهای زیادی می‌توان انجام داد. اما تجربه بچه‌های ممتاز نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالا‌ترین نمره را به دست می‌آورید:

   * کلاس‌های غیردرسی خود را محدود‌تر کنید؛

   نمی‌شود با ۳ روز کلاس زبان، موسیقی و… روی درس متمرکز شد. ساعات مطالعه‌تان را تا جایی که می‌توانید افزایش دهید و بیشتر انرژیتان را روی درس خواندن متمرکز سازید.

   * راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است.

   تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می‌خوانید، برای رفع تکلیف کار خواهید کرد. در‌این نوع درس خواندن‌ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزو آدم‌های نیمه موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می‌شوید. پس عاشق کارتان باشید.

   * برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید.

   همه مطالب به ویژه دروس اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید، حتی اگر لازم بود از کتاب کمک درسی استفاده کنید، تمام «فعالیت‌ها»، «مثال‌ها»، «فکر کنید‌ها»، «خود را بیازمایید‌ها» و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سؤالی زیادی دارند.

   * پس از مطالعه مفهومی و حل تمرین‌های کتاب، ‌اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته‌اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیشتری از کتاب‌های کمک درسی حل کنید.

   * اما حل تست! حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می‌کند؛ از تست به عنوان سؤال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را، آن هم با راه حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کرد. حل تست، بیشتر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه حل‌های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به ویژه سؤال‌های امتحانات نهایی استفاده نکنید.

   * وقتی می‌توانید به سراغ حل تست بروید که اولاً:

   در هیچ درسی عقب افتادگی نداشته باشید، ثانیاً: درس‌هایتان را با کمک منابع، آنقدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به راحتی به تمرین‌های تشریحی پاسخ دهید.

    مهارت‌های امتحانی را تمرین کنید

   تقریباً همه بچه‌های سال سوم احساس می‌کنند همه چیز را می‌دانند و برای گرفتن نمره ۲۰ در امتحان‌ها شرکت می‌کنند، اما در عمل نمره کارنامه آن‌ها ۲، ۳ نمره کمتر از انتظارشان می‌شود. اگر از آن‌ها علت را بپرسید، می‌گویند: «چیزی نبود، اشکالات الکی، بی‌دقتی، بی‌خودی.» اما تحقیقات نشان می‌دهد که کم شدن نمره اکثر بچه‌های دبیرستانی، بیشتر به خاطر ضعف مهارت‌های امتحانی به ویژه مهارت نوشتاری آنان است نه بی‌دقتی و اشکالات الکی! حواستان جمع باشد برای کسب نمره بالا، خوب دانستن کافی نیست؛ بلکه باید یاد بگیرید آنچه که آموخته‌اید را خوب بیان کنید. برای این منظور:

   * نمونه سوالات امتحانات نهایی را حل کنید.

   پس از یاد گرفتن کامل مطلب، حل تمرین‌های کتاب درسی و برطرف کردن‌ اشکالات، نمونه سؤال‌های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخگویی به سؤال‌های نهایی را خوب بیاموزید. همچنین با روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

   * لزوما سوالات هر سال شبیه هم نیست.

   این خطاست که فکر کنید سؤال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال‌های قبل باشد؛ در دو سه سال اخیر، طراحان تلاش کردند سؤال‌های مفهومی را در قالب‌های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تاکید می‌کنیم که روی سؤالات مفهومی منابع کمک درسی بیشتر کار کنید.

 72. زهرا می‌گه:

  سلام میخواستم بدونم که دانشجوی دندان پزشکی وقتی فارغ التحصیل شدباید حتماخودش مطب بزنه?پزشکایامطب میزنن یا دربیمارستان دولتی کارمیکنن برای دندان پزشکا هم همینجوریه یعنی بیمارستان دولتی وجود داره?شایدسوالم ی جوریه ولی واقعا نمیدونم لطفا جواب بدید.خیلی ممنونم

 73. زهرا می‌گه:

  سلام،میخواستم بدونم دانشجورشته دندان پزشکی وقتی درسش تموم شد باید خودش مطب بزنه یا بیمارستان دولتی هم برای دندان پزشکان هست?شاید سوالم ی جوری باش ولی نمیدونم لطفا جواب بدید

  • adahmadmin می‌گه:

   هدف

   دندان پزشك به تشخيص و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان مي‌پردازد و از همين‌رو شايد بهتر باشد كه عنوان اين رشته را دهان‌پزشكي گذاشت.

   در گذشته دندان پزشكي را مساوي با دندان سازي مي‌دانستند. اما امروزه دندان سازي تنها بخشي از دندان پزشكي است.

   رشته دندان پزشكي در مقطع دكتراي عمومي نحوه رعايت بهداشت، پيشگيري و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان را آموزش مي‌دهد.

   دندان‌پزشكي يك علم تخصصي است كه سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوي مهم در سلامت جسم و روح، زيبايي و ادا كردن كلمات تامين مي كند. همچنين به ياري اين علم مي‌توان بسياري از بيماري‌ها را در مراحل اوليه شناخت و از پيشرفت آن جلوگيري نمود.

    ماهيت 

    اين مقطع داراي دو دوره مجزاي 2 و 4 ساله است. كه در 2 سال اول دانشجويان واحدهاي علوم پايه مثل بيوشيمي، آناتومي، بافت‌شناسي، فيزيولوژي، ژنتيك، ميكروب‌شناسي و ايمني‌شناسي را مي‌گذرانند و بعد از 2 سال وارد دوره تخصصي دندان پزشكي شده و دروس اختصاصي خود را در زمينه آسيب‌شناسي فك و دهان، ارتودنسي، اندودنتيكس، پروتزهاي ثابت و اكلوژن، پروتزهاي متحرك و فك و صورت ، پريودنتولوژي، ترميمي و مواد دنداني، بيماري‌هاي دهان و دندان، جراحي دهان و فك و صورت، دندان پزشكي كودكان و راديولوژي دهان و فك و صورت مي‌گذرانند. و در نهايت مي‌توانند بيماري‌هاي دهان و دندان را تشخيص داده و در حد يك دندان پزشك عمومي نسبت به درمان آنها اقدام كنند.

   عده‌اي دندان پزشكي را با كار عملي و تكنيكي صرف، يكي مي‌دانند در حالي كه اگر دانشجوي دندان پزشكي تنها فن و تكنيك اين رشته را فراگرفته اما در علوم پايه ضعيف باشد، در نهايت يك دندان ساز خواهد شد يعني چنين فردي كار روي دندان را فراگرفته است اما از علم پزشكي بي‌نصيب مي‌باشد.

    نكات تكميلي 

    اما تحصيل در اين رشته خالي از مشكل نيست . دندان پزشكي حرفه‌اي است كه با كارهاي عملي بر روي بيمار همراه است، بنابراين امكان انتقال بيماري‌هاي عفوني مثل هپاتيت يا ايدز از بيمار به پزشك بسيار زياد است و دندان پزشكان بايد همواره به اصول كنترل عفونت توجه داشته باشند چون يك كوتاهي يا اشتباه مي‌تواند براي آنها عواقب ناخوشايندي داشته باشد. همچنين يك دندان پزشك بايد بطور مرتب نرمش و ورزش كند تا دچار كمردرد و پادرد مزمن نگردد.

    

    توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه 

    همان طور كه در قسمت‌هاي قبل اشاره شد، عدم تسلط بر علوم پايه و زبان انگليسي، دانشجو را از مقولات علمي دور مي‌كند و صرفا به او توانايي انجام كارهاي عملي اين رشته را مي‌دهد.

   هرآنچه كه يك دانش‌آموز در درس زيست‌شناسي دوره دبيرستان خود فرا مي‌گيرد به نحوي به رشته دندان پزشكي ارتباط دارد بخصوص دو بخش فيزيولوژي و آسيب‌شناسي كه دانشجويان دندان پزشكي در دو سال اول تحصيل خود با وسعت و عمق بيشتري نسبت به دوره دبيرستان مطالعه مي‌كنند.

   همچنين دانشجوي اين رشته بايد از دست هايي ماهر و توانمند برخوردار باشد ،چون بسياري از كارهاي دندان پزشكي از تراش دندان گرفته تا بازسازي دندان نياز به دست هايي هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن كارهاي ظريف دندان پزشكي را انجام داد.

   برخورداري از سلامت كامل جسمي و رواني و قابليت انجام كارهاي بسيار دقيق علمي، عملي، كلينيكي براي داوطلبان اين رشته بسيار ضروري است.

   خلاقيت و مهارت در كار دست و همچنين برخورداري از خلاقيت و ديد هنري، دانشجو را در انجام كارهاي عملي اين رشته و انجام مهارت‌هاي لازم در پياده كردن آموخته‌هاي آن، كمك بسيار مي‌كند.

    مشخصات دوره

    طول دوره دندان‌پزشكي پنج سال است و درس هاي آن در سه بخش : عمومي ، پايه و اختصاصي برنامه‌ريزي شده است كه از لحاظ نحوه تعليم و تدريس، به درس هاي نظري ، عملي  نظري، عملي تقسيم مي‌شود.

   اين دوره شامل دو مرحله است:

   مرحله اول (5/1 سال) : در اين مرحله دانشجويان درس هاي نظري و عملي علوم پايه و عمومي را در دانشگاه (كلاس و آزمايشگاه)‌ مي‌گذرانند.

   مرحله دوم (5/3 سال) : در اين مرحله دانشجويان درس هاي تخصصي را در دانشگاه (كلاس و بخش هاي كلينيكي) فرا مي‌گيرند و به منظور برخورداري از كارايي آموزشي- درماني، بيشتر اين دوره تحصيلي را در بخش هاي كلينيكي دانشكده و بيمارستان هاي وابسته به ارائه خدمات بهداشتي و درماني مي‌پردازند؛ لازم به تذكر است كه گذراندن درس هاي پايه براي ورود به دوره كلينيكي (مرحله دوم) ضروري است.

   نظام آموزشي مطابق آيين‌نامه مصوب شوراي عالي برنامه‌ريزي است و هر واحد درس نظري 17 ساعت و هر واحد درس عملي 34 ساعت است.

   كل واحدهاي درسي اين دوره 203 واحد است.

   درس هاي پايه

   درس هاي پايه به درس هايي گفته مي‌شود كه زمينه‌ساز ورود دانشجو به درس هاي اصلي و تخصصي و فراگيري آنها هستند.

   در اين رشته درس هاي پايه جمعا به تعداد 43 واحد درسي است كه عبارتند از:

   فيزيك پزشكي ، بيوشيمي ، بافت‌شناسي انساني، جنين‌شناسي، تشريح ، ژنتيك انساني، ميكروب‌شناسي، ايمني شناسي، فيزيولوژي، روان‌شناسي عمومي، آسيب‌شناسي عمومي.

   درس هاي اختصاصي

   درس هاي تخصصي به درس هايي گفته مي‌شود كه اطلاعات و آگاهي هاي لازم را درباره رشته تخصصي به دانشجو داده، او را با مفاهيم تخصصي و عمده رشته مورد نظر آشنا مي‌كند و آموزش هاي لازم را به او مي‌دهند.

   در رشته دندان‌پزشكي درس هاي تخصصي عبارتند از: كالبدشناسي و مرفولوژي دندان، زبان خارجي اختصاصي، جنين و بافت‌شناسي فك و دهان، آسيب‌شناسي دهان، ارتودنسي، اندودنتيكس، بيماري هاي دهان و تشخيص ، بيولوژي دهان، پريودنتولوژي، دندان‌پزشكي ترميمي(پروتز متحرك پارسيل، پروتز ثابت ، پروتز كامل) جراحي دهان و فك و صورت ، دندان‌پزشكي كودكان، راديولوژي دهان ، گوش و حلق و بيني ، نظام پزشكي و طب قانوني، بهداشت عمومي و اكولوژي ، بهداشت محيط زيست ، دندان‌پزشكي مجتمعي ، بيماريهاي رواني ، بيماريهاي دروني، فارماكولوژي ، بهداشت دهان و تغذيه و دندان‌پزشكي پيشگيري مواد دنداني و پايان‌نامه (رساله)‌.

   دانشجويان در سال چهارم با تاييد استاد راهنما، موضوعي را براي پايان‌نامه انتخاب  وراجع به آن تحقيقاتي را آغاز مي‌نمايند، ولي واحد پايان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گرديد كه در آن زمان دانشجو پايان‌نامه را به هيات داوران منتخب ارائه و از آن دفاع مي‌نمايد.

   خلاصه‌اي از مطالب مطرح شده بعضي از درس هاي تخصصي الزامي

   اندودنتيكس: مطالب اين درس شامل بررسي اتيولوژي، تشخيص، پيشگيري و درمان بيماري هاي پالپي و بافت هاي نگهدارنده دندان‌ناشي از ضايعات پالپ به منظور حفظ سلامت و نگهداري دندانهاي طبيعي است.

   بيماري هاي دهان و تشخيص : در درس بيماري هاي دهان و تشخيص، به شناسايي ، تشخيص كلينيكي و پاراكلينيكي ضايعات حفره دهان و درمان ضايعات مخاطي آن و ارتباط آن با ساير بيماري هاي بدن پرداخته مي‌شود.

   پروتزهاي دنداني: در اين درس در ارتباط با مسائل ترميمي و بازسازي دستگاه جونده (دندان ها و ساختمان مجاور كناري صورت) از طريق پروتزهاي ثابت، متحرك (پارسيل و كامل) و فك و صورت بحث مي‌شود. همچنين مسائل مربوط به اصول اكلوژن در اين رشته مورد تدريس علمي ? عملي قرار مي‌گيرد.

   راديولوژي: درس راديولوژي يكي از درس هاي دندان‌پزشكي و از علوم اساسي جهت دستيابي و شناسايي حالات طبيعي و غيرطبيعي استخوان فك ها و دندان ها مي‌باشد.

   دندان‌پزشكي كودكان: درس دندان‌پزشكي كودكان، قسمتي از درس هاي دندان‌پزشكي است كه شامل : تشخيص، پيشگيري و درمان بيماري‌ دهان و دندان كودكان، معلولان و معلولان ذهني و شناسايي رابطه آن با سلامت عمومي آن ها مي‌باشد.

   دندان پزشكي ترميمي : اين درس شامل بررسي اتيولوژي ، تشخيص ، پيشگيري و درمان و ترميم ضايعات بافت هاي سخت دنداني به منظور حفظ سلامت و زيبايي دندان هاي طبيعي و بافت هاي نگه‌دارنده آن هاست.

   وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر

   امكان ادامه تحصيل فوق دكترا در رشته‌هاي مختلف دندان‌پزشكي در ايران وجود دارد.

   رشته‌هاي مشابه و نزديك به اين رشته

    وجوه مشترك علمي وسيعي كه اين رشته با رشته پزشكي دارد، به دندان پزشك اين مهارت را مي‌دهد تا با شناخت همه جانبه ساختمان بدن و فيزيوپاتولوژي آن خدمات و درمان‌هاي لازم را در راستاي تخصصي خود ارائه دهد.

   آينده شغلي و بازار کار

   سوال اينجاست كه آيا براي اين تعداد فارغ‌التحصيل رشته دندان پزشكي فرصت‌هاي كاري وجود دارد؟

   امروزه در كشور ما فرصت‌هاي شغلي براي دندان پزشكان جوان به دو دليل عمده محدودتر شده است كه يكي از اين دلايل پيشرفت بهداشت در كشور ماست. يعني خوشبختانه كشور ما نيز مانند ساير كشورهاي جهان در جهت پيشگيري و اهداف بهداشتي حركت كرده و بسياري از بيماري‌ها را مهار و كنترل كرده است. در نتيجه مردم كمتر به پزشكان و دندان پزشكان مراجعه مي‌كنند. از سوي ديگر در چند سال اخير رشد پزشكان و دندان پزشكان نسبت به نرخ رشد جمعيت افزايش يافته است. براي مثال اگر تا 20 سال قبل به ازاي هر 25 هزار نفر يك دندان پزشك وجود داشت حال به ازاي هر 5 يا 6 هزار نفر يك دندان پزشك وجود دارد. البته ذكر عوامل فوق به معناي آن نيست كه هيچ فرصت شغلي براي دندان پزشكان جوان وجود ندارد بلكه در بسياري از شهرستانهاي كشور، ما هنوز شاهد كمبود دندان پزشك هستيم. يعني در حالي كه در بعضي از نقاط كشور به ازاي هر 2 هزار نفر يك دندان پزشك داريم، در نقاط محروم كشورمان به ازاي هر 100 هزار نفر يك دندان پزشك وجود دارد.

   مطمئناً با پيشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت‌هاي شغلي يك دندان پزشك عمومي كاهش پيدا كرده است و البته افزايش تعداد دندان پزشكان جوان بيكار تنها مشكل ايران نيست چون طبق بررسي‌ها و پيش‌بيني‌هاي جوامع علمي خارج از كشور، در سال 2030 ميلادي بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌اي خوب خواهد بود كه دندان پزشكي عمومي به بخشي از پزشكي عمومي برخواهد گشت و رشته دندان پزشكي تنها جنبه تخصصي پيدا مي‌كند.

   وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر 

    اگرچه اهميت رشته دندان‌پزشكي در شهرهاي بزرگ و متوسط تا حدود زيادي روشن است، اما متاسفانه هنوز اين رشته نتوانسته است ارزش والاي خود را در شهرهاي كوچك و روستاها، آن‌چنان كه بايد نشان دهد. گرايش روزافزون داوطلبان به اين رشته و مراجعه رو به افزايش شهروندان به شاغلان اين حرفه ، مي‌تواند اهميت قابل ملاحظه و نياز به متخصصان را در اين رشته ، حتي در مقايسه با ساير رشته‌هاي پزشكي به وضوح نشان دهد.

    

   درس هاي پايه رشته دندان پزشكي مقطع دكتراي عمومي

   فيزيك پزشكي

   بيوشيمي نظري

   بيوشيمي عملي

   آناتومي نظري

   آناتومي عملي

   بافت‌شناسي انساني نظري

   بافت‌شناسي انساني عملي

   فيزيولوژي نظري

   فيزيولوژي عملي

   ژنتيك انساني

   جنين‌شناسي عمومي

   ميكروب‌شناسي نظري

   ميكروب‌شناسي عملي

   ايمني‌شناسي نظري

   ايمني‌شناسي عملي

   آسيب‌شناسي عمومي

   آمار پزشكي و دندان پزشكي و روش تحقيق

   بهداشت عمومي و اكولوژي محيط زيست

    

   درس هاي اختصاصي رشته دندان پزشكي مقطع دكتراي عمومي

   كالبدشناسي و مورفولوژي دندان (نظري)‌

   كالبدشناسي و مورفولوژي دندان (عملي)‌

   پروتز كامل 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)‌

   پروتز كامل 1 و 2? (نظري)

   مواد دنداني 1 و 2

   راديولوژي‌ دهان 1 و 2 و 3 (نظري)

   راديولوژي‌ دهان 1 و 2 و 3 (عملي)

   فارماكولوژي

   زبان خارجي تخصصي 1 و 2

   جنين و بافت‌شناسي فك و دهان (نظري)

   جنين و بافت‌شناسي فك و دهان (عملي)

   آسيب‌شناسي 1 و 2 (نظري)‌

   آسيب‌شناسي 1 و 2 (عملي)

   پروتز ثابت 1 و 2 و 3 (نظري)

   پروتز ثابت 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)

   پروتز ثابت 1 و 2 و 3 (نظري)

   پروتز ثابت 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)‌

   پروتز پارسيل 1 و 2 (نظري)

   پروتز پارسيل 1 و 2 و 3 (عملي)

   دندان پزشكي ترميمي 1 و 2 و 3 (نظري)

   دندان پزشكي ترميمي 1 و 2 و 3 (عملي)

   بيماري‌هاي دهان و تشخيص 1 و 2 و 3 (نظري)

   بيماري‌هاي دهان و تشخيص 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)

   پريودنتولوژي 1 و 2 و 3 (نظري)

   پريودنتولوژي 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)

   جراحي فك و دهان 1 و 2 و 3 و 4 (نظري)

   جراحي فك و دهان 1 و 2 و 3 و 4 و 5 (عملي)

   اندودنتيكس 1 و 2 و 3 (نظري)

   اندودنتيكس 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)

   بهداشت دهان و پيشگيري

   تغذيه

   بيماري‌هاي دروني

   ارتودنسي 1 و 2 و 3 و 4 (نظري)

   ارتودنسي 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)

   گوش و حلق و بيني

   كارگاه و روش تحقيق و مباني كامپيوتر

   بيماري‌هاي رواني

   دندان پزشكي كودكان 1 و 2 و 3 (نظري)

   دندان پزشكي كودكان 1 و 2 و 3 و 4 (عملي)

   تنظيم خانواده و جمعيت

   نظام پزشكي و طب قانوني

   دندان پزشكي جامعه‌نگر (نظري)

   دندان پزشكي جامعه‌نگر (عملي)

   بيولوژي دهان

   سمينار آسيب‌شناسي

   رساله پايان‌نامه 1 و 2 و 3

 74. زهرا می‌گه:

  برام مهمه اگه میشه جواب بدید.ممنون

 75. زهرا می‌گه:

  سلام.نتیجه کنکور تجربی تقریبا کی میاد ?

 76. زهرا می‌گه:

  سلام میشه کمکم کنید خواهش میکنم 10روزدیگه کنکور دارم خیلی استرس دارم نمیتونم درس بخونم چیکارکنم اصلا هیچی یاد نمیگیرم هرچی خوندم فراموش کردم

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   1-            درحال حاضر برخي از داوطلبان، اين تصور را دارند که هيچ يک از مطالبي را که تا به حال خوانده اند، به ياد ندارند؛ اما  نگران نباشيد؛ چون به محض اينکه در جلسهآزمون سراسري حاضر شويد و سؤالات را ببينيد، متوجه خواهيد شد که تمام مطالب را بخوبي به خاطرداريد.
   2-            به بودجه بندي سؤال‌هاي کنکور توجه کنيد و اگر به مبحثي که سؤال بيشتري از آن مطرح مي شود، تسلّط کمي داريد، تا حد امکان مشکل خود را برطرف کنيد.
   3-            سعي کنيد که حداقل در اين دوره در طول روز 11 ساعت و در نهايت 13 ساعت درس بخوانيد. اگر نمي توانيد اين کار را انجام دهيد، علتش اين است که وقت تلف مي کنيد، نه اينکه وقت نداريد؛ پس بايد براي خودتان برنامه زماني دقيقي از قبل معين کنيد و خود را مقيد کنيد تا آن برنامه را به صورت کامل انجام دهيد.
   4-            درزمان باقي مانده تا کنکور دست به کارهاي عجيب نزنيد و به هيچ عنوان ساعت خواب خود را کمنکنيد؛ زيرا کم شدن ساعت خواب، بازده مطالعاتي شما را به طرز چشمگيري کاهش خواهد داد (هشت ساعت خواب در طول شبانه روز توصيه مي‌شود).
   5-            در زمان باقي مانده تا کنکور، شب ها قبل از خواب، چند دقيقه وضعيت خود رادر کنکور مجسم نماييد. تصور کنيد که سر جلسه کنکور حاضر شده ايد و به پاسخگويي به سؤالات مشغول هستيد و براحتي مي توانيد به تمام آنها پاسخ دهيد و هيچ گونهمشکلي در جواب گويي به آنها نداريد؛ يا خود را در شرايطي تصور کنيد که با سؤالاتدشواري مواجه شده‌ايد. استفاده از اين روش سبب مي شود تا استرس و ترس شما از حضوردرجلسه کنکور تا حد زيادي کاهش يابد.
   6-            اگر شما داوطلب خوبي هستيد و نتيجه خوبي را در آزمون‌ها کسب کرده‌ايد، مي توانيد هر دو روز يک بار، آزمون بدهيد، و در حقيقت، يک روز و نيم را براي رفع اشکال بگذاريد؛ ولي اگر نتيجه هايتان رضايت بخش نيست، اين کار را هر سه روز يک بار، انجام دهيد و دو روز و نيم را براي اشکال ها وقت بگذاريد.
   7-            در زمان آزمون دادن، شما بايد در هر درس، يک تصميم مهم بگيريد و آن را عملي کنيد؛ براي نمونه با خود بگوييد که در درس فيزيک، تست هاي مبحث نور را تا فاصله آزمون بعد، رفع اشکال خواهم کرد.
   8-            اگر در هر آزمون، فکر کنيد که اين آزمون، کنکور واقعي شماست، در اين صورت، در هر آزمون، اشکال عمده خود را برطرف خواهيد کرد و به اين ترتيب، هر آزمون در مقايسه با آزمون قبلي تان بهتر خواهد شد.

   9- با دوستاني که شما را اميدوار مي‌کنند، گفت و گو کنيد و از کساني که شما را دچار شک و ترديد مي‌کنند و نااميدتان مي‌نمايند بشدت دوري کنيد. اگر در خانواده به توانايي‌هايتان باور ندارند، شرايط خود را به طور کامل برايشان توضيح دهيد و از ايشان بخواهيد که شما را آن چنان که هستيد توانا بدانند.

 77. شیرین می‌گه:

  سلام…برنامه هایی که درسایت قرار داده شده استانداردهستن،قبلادانش اموزاازاین برنامه هااستفاده کردن نتیجه گرفتن،نمیدونم ازاین برنامه استفاده کنم نتیجه خوبی میگیرم??

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام

   برنامه های سایت بر مبنای بودجه بندی آزمون آزمایشی سنجش و سایر آزمون های آزمایشی و با در نظر گرفتن تمام پیش نیازهای درسی انجام شده است ودر آنه بازه های علمی مروربطور کامل مرعات شده است

   ضمن اینکه سال گذشته پس از اعلام نتایج کنکور،کارنامه قبولی دانش آموزانی که از این برنامه ها استفاده می کرند بر روی سایت قرار داده شد

   درمورد امسال هم دو تا از داوطلبان (در رشته ریاضی و تجربی)که از این برنامه استفاده می کنند در آزمون آزمایشی سنجش رتبه 1 کشوری را دست آورده اند

   البته شما می توانید سایر برنامه هایی هم که در سایت های مختلف یا از طرف مشاوران مختلق داده مشود نظیر برنامه های 120 روزه،90 روزه،60 روزه و ….که هیچگونه پایه و اساس علمی نداشته و تنها جنبه تبلیغاتی و روانی کاذب دارند را هم بررسی نمایید و بعد تصمیم گیری نمایید

 78. شیرین می‌گه:

  سلام…من یک مشاور خوب میخوام مشاوری که هرهفته برنامم روچک کنه ،ازمون هام نگاه کنه،یعنی همه جوره بفکر دانش اموز باشه،درسته همه چی به تلاش دانش اموز بستگی داره ولی داشتن یک مشاورخوب وکاربلد برای دانش اموز لازمه،میخواستم یک مشاورخوب از موسسه کنکور اسان است بهم معرفی کنید.متشکرم

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام

   چنین مشاوری را بنده نمیشناسم

   شما هم بی جهت زمان با ارزش خودتان را صرف پیدا کردن چنین مشاوری نکنید

   بهترین  مشاور هر کس،خود اوست چرا که اولا هیچ کس به اندازه خود دانش آموز دلسوز و نگران سرنوشتش نیست و ثانیا هیچکس به اندازه خود دانش آموز از شرایط و ویژگی های شخصی خوش اطلاع ندارد

   دی شیخ با چراغ همی‌گشت گرد شهر

   کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

   گفتند یافت می‌نشود جسته‌ایم ما

   گفت آنک یافت می‌نشود آنم آرزوست

 79. شیرین می‌گه:

  سلام،شما اقای حسین رونقی میشناسید مشاورخوبیه ?اگه نمیشناسید میشه ازهمکاراتون سوال بگیرید.میدونم ازموسسه شماست ولی نمیدونم مشاورخوبی هست یانه ?

 80. شیرین می‌گه:

  درهنگام مطالعه فقط ازچشم استفاده کنم ایا لب خوانی بدون صدا موجب کندخوانی میشود ?

 81. شیرین می‌گه:

  سلام به زبان ساده درموردتندخوانی برام توضیح میدین. سایت حرف نداره خیلی عالیه دستتون درد نکنه

  • adahmadmin می‌گه:

   با سلام

   با به کار بستن نکات زیر مهارت تندخوانی را در خود تقویت کنید:

   مکث‌ها و توقف‌های چشمان خود را حین مطالعه‌ی سطور کاهش دهید. این همان تمرکزهای لحظه‌ای روی حروف و واژه‌هاسـت. مـا هنگام خواندن هر یک از سطرهای مـتـن چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دهیم. اکنون هر چه این مکث‌ها و جهش‌ها را کـاهش دهیـم سـرعـت خواندنمان افزایش می‌یابد.

   تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسد اما شما می‌توانید این تعداد مکث را به ۳ بار در هر سطر کاهش دهید.

   نکته: هنگام مطالعه، چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید و نه سر خود را.

   نکته: برای کاهش مکث‌ها و توقف‌ها باید حوزه‌ی دید خود را افزایش دهید. برای این منظور شما باید سعی کنید تا تصاویر گوشه‌ی ‌چشمان خود را بدون این‌که به طور مستقیم نگاه کنید، ببینید.

   نکته: اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی شود.

   ۲- واژه‌ها را گروه‌بندی کنید. ما دیگر آموخته‌ایم که چگونه حروف را با یکدیگر ترکیب کرده و کلمات را خوانده و درک کنیم. اکنون باید بیاموزیم که دسته‌ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله  را در آن واحد بخوانیم و در قدم بعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته‌بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را استخراج کنیم.

   نکته: ثابت شده که دسته‌بندی واژه‌ها قوه‌ی ادراک و فهم را افزایش می‌دهد. به طور کلی مفهوم را آسان‌تر می‌توان از یک دسته واژه استخراج کرد تا از کلمات منفرد و حتی حروف تک.

   ۳- هیچ‌گاه به عقب بازنگردید. اغلب افراد عادت کرده‌اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه‌ها یا قسمت‌هایی از متن را که به درستی متوجه نشده‌اند بازخوانی می‌کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما می‌کاهد. شما می‌توانید با مطالعه‌ی تکمیلی، قسمت‌هایی را که به درستی متوجه نشده‌اید درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این بازخوانی مجدد هم زمان‌بر است؛ اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک‌نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعه‌ی مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

   ۴- هدفمند مطالعه کنید. هدف خود را از مطالعه‌ی هر مطلبی از پیش تعیین کنید. می‌خواهید چه نوع اطلاعاتی را کسب کنید. این کار سبب می‌شود اطلاعات غیر ضروری و حاشیه‌ای را در فرایند مطالعه حذف کنید.

   ۵- فقط کلمات و مفاهیم کلیدی را مطالعه کنید. ما برای نگاشتن مطالب ناگزیریم پاره‌ای دستورات نوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم؛ اما هنگام خواندن نه. ۴۰ تا ۶۰ درصد کل یک متن از واژه‌ها و حروف بی‌اهمیت و غیر ضروری (البته برای درک آن) تشکیل یافته است. مانند حروف ربط مانند ”و” و “یا”. بیاموزید تنها اسم‌ها و افعال را بخوانید. نکات و مفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.

   ۶- با صدای بلند مطالعه نکنید. سرعت ادا کردن و صحبت کردن بسیار کم‌تر از ظرفیت یادگیری و مطالعه‌ی شماست. در فرایند مطالعه باید فقط چشم‌ها و مغز درگیر باشند. سرعت قوه‌ی بینایی شما بسیار بیش‌تر از سرعت تکلم شماست؛ بنابراین از تلفظ حروف و واژه‌ها حین مطالعه خودداری کنید. موضوع اصوات به همین جا ختم نمی‌شود. ما حین خواندن در ذهن خود نیز اصوات مرتبط با حروف و واژه‌ها را بیان می‌کنیم. این همان ندای درون شماست؛ زمانی که به اصطلاح در دلتان مطلبی را می‌خوانید. ما پس از دیدن یک کلمه صبر می‌کنیم تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهنمان کامل شود، سپس به سراغ کلمه‌ی بعدی می‌رویم. این عادت نیز سرعت مطالعه‌ی شما را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیر ممکن است اما می‌توان آن‌ها را به حداقل رساند.

   ۷- در محیط مطالعه‌ی خود هر عاملی که موجب پرت شدن حواس شما می‌شود حذف کنید.

   ۸- هر چه با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشناتر و مأنوس‌تر باشید درک بهتری نیز از متون نگاشته شده به آن زبان خواهید داشت؛ بنابراین تا می‌توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

   9– تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید. بدین مفهوم که در حین خواندن مطلبی در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید.

 82. شیرین می‌گه:

  سلام من قبل اسفندخوب درس میخوندم امایک ماه اسفنددرس خوندنم افت کرد الانم که نزدیک عیده حوصله درس وکتاب ندارم دست خودم نیست کتاب برمیدارم که بخونم ولی اصلا تمرکزندارم حال وحوصله درس خوندن ندارم دلم میخوادکل عیدبرم بگردم درس بزارم کنارولی میدونم اگه این کاربکنم خیلی عقب میفتم چیکارکنم ازالان تاروزکنکورباتمرکزوانگیزه بیشتری درس بخونم

  • adahmadmin می‌گه:

   با اغاز تعطيلات نوروزي حساس ترين دوره آمادگي براي كنكور شروع مي‌شود. مسايل موجود در اين دوره مانند تعطيل شدن كلاس هاي  مدرسه، جبران عقب ماندگي هاي درسي و… برنامه ريزي عيد را از ساير دوره ها متمايز مي‌كند. امسال به شكل ديگري به استقبال بهار ميرويم.

   اين دوره از چند جهت اهميت دارد:

   • بسياري از دانش آموزان با تعطيل شدن مدارس، فرصتي طلايي و استثنايي به دست مي‌آورند. حالا آنها مي‌توانند بيشتر از گذشته درس بخوانند.

   • در اواخر فروردين ماه، ازمون هاي جامع شروع مي‌شود. شما تنها يك ماه فرصت داريد تا دروس خوانده نشده را بخوانيد، دروس قبلا خوانده شده را مرور كنيد و نقاط ضعف را برطرف كنيد. پس براي همه اين كارها نياز به برنامه ريزي دقيق داريد.

   • در اين ايام برنامه عمومي خانواده مانند ديد و بازديد ها ، مهماني ها و مسافرت و… با فعاليت  درسي شما تلاقي مي‌كند. هماهنگي اين برنامه ها با برنامه درسي شما اهميت بسيار دارد. اين ايام نقطه عطفي است كه سرنوشت بسياري از كنكوري ها در این مدت رقم مي‌خورد.

   • در اين دوره برنامه ريزي شخصي شما اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. گويي با خودتان رقابت  مي‌كنيد و خود داور اين رقابت هستيد:

   • ترجيحا روز اول و سيزده بدر را تعطيل كنيد. ساعت مطالعه خود را تا جايي كه ممكن است بالا ببريد و با تمام وجود درس بخوانيد.

   • با تهيه یک برنامه مشخص كنيد در هر درس چه وضعيتي داريد تا معلوم شود چه كاري بايد انجام دهيد.

   • مباحث كليدي ناتمام را تمام كنيد.

   • دروس خوانده شده را بطور فعال مرور كنيد . دروس عمومي را كامل دوره كنيد و در دروس اختصاصي ، يادداشت برداري ها و خلاصه درس ها را مرور كنيد. در اين درس ها روي اشكالات خود تمركز كنيد. در صورتي كه وقتي باقي ماند، در مباحثي كه ضعيف هستيد تست بيشتري بزنيد. براي تثبيت فرمول ها ، لغات، تاريخ ادبيات و… در ذهنتان ، از جعبه لايتنر يا به ياد استفاده كنيد.

   • ناشناس می‌گه:

    سلام استاد ، من دانش اموز ریاضی چهارم هستم ، واز تابستون ازمون های کانون رو می دم، میانگین تراز توی تابستون 4500 بوده ، و بعد تابسون هم میانگین 4700 ، می خوام برای رشته نفت بخونم ، میانگین قبولی برای رشته 6400 هست ، ولی با این وضعیت افتضاح من …… ، خواهش میکنم کمکم کنید

    • مدیر سایت می‌گه:

     با عرض سلام و احترام

     ابتذا چند تا سوال از شما برای افزایش تراز آزمون می پرسم

     1. آیا ساعت مطالعه‌‌تان با ترازی که می‌خواستید مطابقت داشته است؟

     آیا درست است که از خود، تراز ۶۰۰۰ انتظار داشته باشم و در هفته، ۲۰ ساعت مطالعه ‌کنم؟ برای هر ترازی باید ساعت مطالعه‌ی مناسبی را با توجه به میانگین تراز آزمون‌های قبلی خود در نظر بگیرید.

     1. آیا برای افزایش تراز آزمون به اندازه‌ی کافی برای هر درس وقت گذاشته‌اید و عمیق خوانده‌اید؟

     خواندن مطالب سنگین در یک جلسه (حتی اگر عمقی خوانده باشید) کافی نیست. برای مطالعه‌ی یک درس آسان هم باید جلساتی را برای مرور در نظر بگیرید.

      

     1. آیا برای افزایش تراز آزمون برای تمام درس‌هایی که انتظار درصد و تراز بالا داشته‌اید تست زده‌اید؟

     حداقل یک تا دو جلسه تست برای هر درس نیاز است. برخی دانش‌آموزان کمبود وقت را بهانه می‌کنند و به جای تست زدن فقط و فقط به مطالعه‌ی درس‌ها به صورت تشریحی می‌پردازند. این اشتباهی است که خیلی از کنکوری‌ها تا رسیدن به ماه های آخر کنکور آن را انجام می‌دهند.

     1.  آیا برای افزایش تراز آزمون میزان افزایش ترازتان معقولانه و منطقی است؟

     دانش‌آموزی با تراز ۴۸۰۰ نباید انتظار تراز ۵۹۰۰ در آزمون بعدی داشته باشد.

     اینو بهتون گفتم ولی نباید ناامید بشین ! چون همین جا من کارنامه یکی از شاگردای مشاوره تلفنی مکتبستان رو در ادامه میذارم که با حداقل تراز تونستن با یک هدفگذاری دقیق که واسشون مشخص کردیم به چیزی که میخواستن برسن.

     1.  آیا روش‌های مطالعه‌ی قبلی را برای درس‌هایی که از آن‌ها نتیجه نگرفته‌اید دوباره به کار گرفته‌اید؟

     استفاده از روش‌های درست رتبه‌های برتر برای مطالعه‌ی درس‌هایی که تا کنون نتیجه‌ی مطلوب نگرفته‌اید یک راه میانبر برای رسیدن به نتیجه‌ای است که دیگران با طی مسیری طولانی به آن دست یافته‌اند.

     اگر پاسخ شما به حداقل سه سؤال از سؤالات بالا خیر بوده است باید بدانید که سرزنش خود، کار بسیار اشتباهی است. برای رسیدن به موفقیت باید ابتدا خود را با اشتباهاتمان قبول کنیم، سپس راه درست رفع اشتباهاتمان را بیابیم.

     خب حالا بریم سراغ یک سری توصیه ها برای افزایش تراز در آزمون آزمایشی :

     • ارزیابی کارنامه و افزایش تراز آزمون آزمایشی

     اغلب دانش‌آموزان به امید درصد بیش‌تر و تراز بهتر در آزمون‌های بعدی جمعه سر جلسه‌ی آزمون حاضر می‌شوند. برای افزایش تراز روش‌ها و راه‌حل‌های ساده‌ای وجود دارد که گاهی به دلیل سادگی، به چشم نمی‌آید. اولین روش افزایش تراز، بررسی کارنامه‌ی آزمون‌ها و درصدهایی است که با ساعت مطالعه رابطه‌ی مستقیم دارد. با کمک دفتر برنامه‌ریزی و تراز هر درس متوجه می‌شوید که هر چه زمان برای یک درس گذاشته‌اید درصد بهتری نسبت به درس‌های دیگر گرفته‌اید. پس لازم است برای چیدمان بهتر برنامه‌ریزی  تعادل مطالعه‌ی درس‌ها را رعایت کنید. این بدان معنی نیست که ساعت یکسانی را برای همه‌ی درس‌ها قائل شوید، بلکه باید برای هر درس بنا به اهمیت آن در کنکور زمان مطالعه‌ی مناسب را در نظر بگیرید. برای مثال مقدار ساعت مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی نسبت به عمومی در این زمان بیش‌تر است و در هفته‌ی اول باید برای درس‌های اختصاصی بیش‌تر وقت گذاشت. هر چه به آزمون نزدیک می‌شویم زمان عمومی را افزایش دهید. نکته‌ی‌ قابل توجه این است که هر چه تعادل ترازهای درس‌ها و درصد‌ها حفظ شود باعث افزایش تراز می‌شود.

     • افزایش تراز آزمون با تشخیص درس‌ها

     بعد از ارزیابی کارنامه و درس‌ها با سه نوع درس و درصد مواجه می‌شوید:

     1. نقاط قوت پایدار: درس‌هایی که بیش‌ترین نمره و درصد را در مدرسه و آزمون دارید. این درس‌ها جزء بهترین درس‌های شما محسوب می‌شوند. با بررسی دفتر برنامه‌ریزی متوجه این نکته می‌شوید که ناخودآگاه بیش‌ترین زمان مطالعاتی را به این درس‌ها اختصاص داده‌اید. به‌راحتی می‌توانید با اختصاص دادن زمان مناسب مطالعه، آن‌ها‌ را به نقطه‌ی اوج خود برسانید.
     2. درس‌های نوسانی: درس‌هایی که در هر آزمون درصدهایش افت و خیز دارند. این موضوع نشان می‌دهد برای هر آزمون چه مقدار زمان به این درس‌ها اختصاص داده‌اید. بهترین راهکار این است که در طول هفته برای این درس‌ها زمان ثابت مطالعه در نظر بگیرید و هر هفته ساعت مطالعه را در این درس‌ها بالا ببرید.
     3. درس‌هایی که در آزمون سفید می‌گذارید: این‌ها درس‌هایی هستند که در طول هفته به سراغشان نرفته‌اید یا به این دلیل که در این مبحث یا کتاب ضعیف هستید و نتوانسته‌اید نمره‌ی مورد نظر را در مدرسه بگیرید یا نمی‌توانید از این درس‌ها تست بزنید و ترس درونی دارید که مبادا نتیجه‌ی مطلوب را به دست نیاورید. برای این درس‌ها سعی کنید هر شب زمان کوتاهی را به خواندن مطالب مورد نظر اختصاص دهید تا رابطه‌ی بهتری با آن برقرار کنید..
     • ناشناس می‌گه:

      بسمه تعالی
      سلام اگر پاسخگو هستید جواب دهید
      من دانش آموز سال هفتم نمونه دولتی هستم درست است سنم زیاد نیست اما می توانم سوال بپرسم دیگر
      من در اوایل و اواسط سال وضیعت بسیار خوبی داشتم اما هم اکنون انگیزه ای ندارم به درسخوانی هرجا سرمیزنم شعار می دهند احساس می کنم که دیگر درس خواندن فایده ندارد و دوستانم ازمن جلو می زنند
      و من نمی توانم معدل ۲۰ را داشته باشم چون فکر میکنم معدلم ۲۰ نشود تابستانی پر از نا امیدی گریبانگیر من خواهد شد من فقط یک انگیزه می خواهم! من من فکر می کنم دوستانم از من بهتر و موفق تر هستند هر وقت امیدی کا‌‌ذب به خود می دهم اصلا چیزی نمی شود نمی توانم خود را راضی به درس خواندن بکنم
      من از دروسی که در گذشته موفق نبودم می ترسم بسیار فکر های بی مورد وارد ذهن من می شود که درس را برایم زهر می کند
      می خواهم انگیزه ام پایدار باشد نه نه مثل برخی اوقات که زود از بین می رود
      لطفا راه حلی پیش پایم بگذارید.
      ممنون

      • مدیر سایت می‌گه:

       با عرض سلام و احترام

        

       ۱٫برای مطالعه به خودت پاداش بده! 

       تو هم می‌توانی از این روش استفاده کنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یک خوراکی یا تماس با یک دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و کارتون مورد علاقه‌ات باشد.

       اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی امتحان کنی!

        

       ۲٫ برای کارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

        

       در صورتی که برای هر یک از کارهایت وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌کند.

        

        

        

        

       ۳٫ ساکت! دارم تمرکز می‌کنم

        

       با صدای بلند مطالعه کن تا بتوانی مطالعه کردن خودت را ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز کن تا تمرکزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را که با یک بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

        

       ۴٫ انگیزه داشته باش

       به این فکر کن که برای چه مطالعه می‌کنی؛ برای آن که در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر که خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌کنند.

        

        

       ۵٫ از فرصت‌هایت به خوبی استفاده کن

       اجازه نده که زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی کن که به کارهای دیگر هم برسی.

        

       ۶٫ اگر نمی‌دانی، بپرس

       اگر درباره‌ی چیزی شک داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یک سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌کند و نمی‌توانی با تمرکز به درس خواندن ادامه دهی.

        

        

       ۷٫ ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

       آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست که درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نکن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شکم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

        

       پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

       اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و کمی ورزش کرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست که از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یک خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

        

       ۸ .به اندازه‌ی کافی بخواب

       بر اساس آن چه که در نکته‌ی ۲ و ۷ گفتیم، همان ‌طور که کارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. ۸ ساعت خواب برایت کافی است.

        

        

       ۹٫ میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

       این که مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درک مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی کتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

        

        

       ۱۰٫ پس از مدتی درس خواندن، به کارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

       سخت است که بخواهی مانند یک ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر  ۴۵ -۵۰ دقیقه یک‌بار به خود استراحت بدهی و به کاری که دوست داری بپردازی. نقاشی بکشی، به یک موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست کنی تا ذهنت آزاد شود.

       • ناشناس می‌گه:

        سلام من امسال تازه وارد نهم‌ میشم امسال یعنی هشتمم خیلی درسخوان بودم و معدلم هم عالی شد و من میخوام برای سال نهم همچین ادم درسخوانی باشم ولی از ۳ چیز خیلی میترسم: ۱- نبود انگیزه ،۲-ترس از افت تحصیلی،و ۳ ترس از یاد بردن مطالبی که حفظ کردم چکار کنم که درسخوان تر بشوم خیلی دوست دارم جلوی چشم معلمام باشم خواهشا کمکم کنید مرسی ازتون بیناهیت سپاسگذارم

        • مدیر سایت می‌گه:

         با عرض سلام و احترام

         روش های زیادی برای مطالعه ی بهتر وجود دارد و حتی کتاب های زیادی هم در این باره نوشته شده‌اند؛ اما این جا ده روش را درنظر گرفته‌ایم که امیدواریم به شما در یادگیری درس کمک کند.

          

          

         ۱٫برای مطالعه به خودت پاداش بده! 

         تو هم می‌توانی از این روش استفاده کنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یک خوراکی یا تماس با یک دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و کارتون مورد علاقه‌ات باشد.

         اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی امتحان کنی!

          

         ۲٫ برای کارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

          

         در صورتی که برای هر یک از کارهایت وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌کند.

          

          

          

          

         ۳٫ ساکت! دارم تمرکز می‌کنم

          

         با صدای بلند مطالعه کن تا بتوانی مطالعه کردن خودت را ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز کن تا تمرکزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را که با یک بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

          

         ۴٫ انگیزه داشته باش

         به این فکر کن که برای چه مطالعه می‌کنی؛ برای آن که در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر که خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌کنند.

          

          

         ۵٫ از فرصت‌هایت به خوبی استفاده کن

         اجازه نده که زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی کن که به کارهای دیگر هم برسی.

          

         ۶٫ اگر نمی‌دانی، بپرس

         اگر درباره‌ی چیزی شک داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یک سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌کند و نمی‌توانی با تمرکز به درس خواندن ادامه دهی.

          

          

         ۷٫ ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

         آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست که درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نکن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شکم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

          

         پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

         اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و کمی ورزش کرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست که از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یک خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

          

         ۸ .به اندازه‌ی کافی بخواب

         بر اساس آن چه که در نکته‌ی ۲ و ۷ گفتیم، همان ‌طور که کارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. ۸ ساعت خواب برایت کافی است.

          

          

         ۹٫ میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

         این که مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درک مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی کتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

          

          

         ۱۰٫ پس از مدتی درس خواندن، به کارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

         سخت است که بخواهی مانند یک ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر  ۴۵ -۵۰ دقیقه یک‌بار به خود استراحت بدهی و به کاری که دوست داری بپردازی. نقاشی بکشی، به یک موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست کنی تا ذهنت آزاد شود.

         • ناشناس می‌گه:

          من مدرسه ی نمونه دولتی درس‌میخونم اولین هفته‌ی مدرسه س اوباش خوب بود ولی وقتی که دوستی نتونستم پیدا کنم و چند دفعه نمرهی کم آوردم دیگه دوست ندارم مدرسه برم خیلی عصبی شدم و استرس دارم سر بچه ها داد می‌زنم دست خودم نیست فقط برای خوشحال کردن مامان و بابام درس می‌خوانم و مدرسه میرم وگرنه همین الان دیگه مدرسه نمیرم

          • مدیر سایت می‌گه:

           با عرض سلام و احترام

           بسیاری از دانش‌آموزن با آغاز سال تحصیلی مصمم می‌شوند که امسال حتماً به این جمله عمل خواهند کرد:

           “درس هر روز را همان روز بخوانم.”

           این عمل در اوایل شروع کار خیلی ساده خواهد بود؛ البته تا زمانی که دانش‌آموزان در پاسخ این جمله این سخن را به میان نیاورند که: “درس فردا را چه‌کار باید کرد؟”

           انجام این کار  نیاز به کمی تلاش و سخت‌کوشی دارد؛ زیرا در صورتی که دانش‌آموز پس از این‌که مطالعه‌ی درس‌ها را بعد از یادگیری آن در کلاس، همان روز انجام دهد، هم در ساعت مطالعه خود صرفه‌جویی کرده و هم موجب افزایش کیفیت مطالعه شده است. اگر دانش‌آموز همان روز کار مطالعه را انجام دهد، فقط نیاز به تکمیل کردن ۲۵% مطالعه‌ی مطلب را دارد؛

           زیرا ۷۵% آن به سبب حضور در کلاس و فراگیری آن شکل گرفته است، اما اگر این کار به روزهای بعدی موکول شود عدد ۲۵% و ۷۵% جابه‌جا خواهند شد؛ یعنی فقط ۲۵% از مطالب در ذهن باقی می‌ماند.

           در یک مقایسه‌ی ساده به این نتیجه می‌رسیم که اگر دانش‌آموز بخواهد ۲ روش را برای مطالعه در نظر بگیرد به این شکل خواهد بود:

            

           روش اول: درس امروز را مطالعه کند و درس فردا را مرور داشته باشد (زیرا هفته‌ی قبل به سبب خواندن درس هر روز در همان روز مطالعه شده است).

           روش دوم: فقط درس فردا را بخواند (چون درس هر روز را در همان روز نمی‌خواند).

           مقایسه‌ی این دو روش از ۲ حیث اهمیت دارد: یکی کمیت مطالعه و دیگری کیفیت. شما می‌توانید در قسمت زیر این مقایسه را مشاهده کنید (به علامت‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر توجه کنید):

           ساعت مطالعه: اگر فقط درس فردا را بخواند ساعت مطالعه‌ی بیش‌تری صرف می‌شود؛ همان‌طور که گفته شد به سبب این‌که هفته‌ی پیش درس را فرا گرفته است، قسمت زیادی از آن فراموش شده است.

           کیفیت مطالعه: اگر درس امروز را بخواند و مروری بر درس فردا داشته باشد، در واقع هر مطلبی ۲ بار مطالعه می‌شود و این کار کیفیت مطالعه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

           تصمیم شما چیست؟

            

            

          • مدیر سایت می‌گه:

           بسیاری از دانش‌آموزن با آغاز سال تحصیلی مصمم می‌شوند که امسال حتماً به این جمله عمل خواهند کرد:

           “درس هر روز را همان روز بخوانم.”

           این عمل در اوایل شروع کار خیلی ساده خواهد بود؛ البته تا زمانی که دانش‌آموزان در پاسخ این جمله این سخن را به میان نیاورند که: “درس فردا را چه‌کار باید کرد؟”

           انجام این کار  نیاز به کمی تلاش و سخت‌کوشی دارد؛ زیرا در صورتی که دانش‌آموز پس از این‌که مطالعه‌ی درس‌ها را بعد از یادگیری آن در کلاس، همان روز انجام دهد، هم در ساعت مطالعه خود صرفه‌جویی کرده و هم موجب افزایش کیفیت مطالعه شده است. اگر دانش‌آموز همان روز کار مطالعه را انجام دهد، فقط نیاز به تکمیل کردن ۲۵% مطالعه‌ی مطلب را دارد؛

           زیرا ۷۵% آن به سبب حضور در کلاس و فراگیری آن شکل گرفته است، اما اگر این کار به روزهای بعدی موکول شود عدد ۲۵% و ۷۵% جابه‌جا خواهند شد؛ یعنی فقط ۲۵% از مطالب در ذهن باقی می‌ماند.

           در یک مقایسه‌ی ساده به این نتیجه می‌رسیم که اگر دانش‌آموز بخواهد ۲ روش را برای مطالعه در نظر بگیرد به این شکل خواهد بود:

            

           روش اول: درس امروز را مطالعه کند و درس فردا را مرور داشته باشد (زیرا هفته‌ی قبل به سبب خواندن درس هر روز در همان روز مطالعه شده است).

           روش دوم: فقط درس فردا را بخواند (چون درس هر روز را در همان روز نمی‌خواند).

           مقایسه‌ی این دو روش از ۲ حیث اهمیت دارد: یکی کمیت مطالعه و دیگری کیفیت. شما می‌توانید در قسمت زیر این مقایسه را مشاهده کنید (به علامت‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر توجه کنید):

           ساعت مطالعه: اگر فقط درس فردا را بخواند ساعت مطالعه‌ی بیش‌تری صرف می‌شود؛ همان‌طور که گفته شد به سبب این‌که هفته‌ی پیش درس را فرا گرفته است، قسمت زیادی از آن فراموش شده است.

           کیفیت مطالعه: اگر درس امروز را بخواند و مروری بر درس فردا داشته باشد، در واقع هر مطلبی ۲ بار مطالعه می‌شود و این کار کیفیت مطالعه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

           تصمیم شما چیست؟

            

          • مدیر سایت می‌گه:

           بسیاری از دانش‌آموزن با آغاز سال تحصیلی مصمم می‌شوند که امسال حتماً به این جمله عمل ی خواهند کرد:

           “درس هر روز را همان روز بخوانم.”

           این عمل در اوایل شروع کار خیلی ساده خواهد بود؛ البته تا زمانی که دانش‌آموزان در پاسخ این جمله این سخن را به میان نیاورند که: “درس فردا را چه‌کار باید کرد؟”

           انجام این کار  نیاز به کمی تلاش و سخت‌کوشی دارد؛ زیرا در صورتی که دانش‌آموز پس از این‌که مطالعه‌ی درس‌ها را بعد از یادگیری آن در کلاس، همان روز انجام دهد، هم در ساعت مطالعه خود صرفه‌جویی کرده و هم موجب افزایش کیفیت مطالعه شده است. اگر دانش‌آموز همان روز کار مطالعه را انجام دهد، فقط نیاز به تکمیل کردن ۲۵% مطالعه‌ی مطلب را دارد؛

           زیرا ۷۵% آن به سبب حضور در کلاس و فراگیری آن شکل گرفته است، اما اگر این کار به روزهای بعدی موکول شود عدد ۲۵% و ۷۵% جابه‌جا خواهند شد؛ یعنی فقط ۲۵% از مطالب در ذهن باقی می‌ماند.

           در یک مقایسه‌ی ساده به این نتیجه می‌رسیم که اگر دانش‌آموز بخواهد ۲ روش را برای مطالعه در نظر بگیرد به این شکل خواهد بود:

            

           روش اول: درس امروز را مطالعه کند و درس فردا را مرور داشته باشد (زیرا هفته‌ی قبل به سبب خواندن درس هر روز در همان روز مطالعه شده است).

           روش دوم: فقط درس فردا را بخواند (چون درس هر روز را در همان روز نمی‌خواند).

           مقایسه‌ی این دو روش از ۲ حیث اهمیت دارد: یکی کمیت مطالعه و دیگری کیفیت. شما می‌توانید در قسمت زیر این مقایسه را مشاهده کنید (به علامت‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر توجه کنید):

           ساعت مطالعه: اگر فقط درس فردا را بخواند ساعت مطالعه‌ی بیش‌تری صرف می‌شود؛ همان‌طور که گفته شد به سبب این‌که هفته‌ی پیش درس را فرا گرفته است، قسمت زیادی از آن فراموش شده است.

           کیفیت مطالعه: اگر درس امروز را بخواند و مروری بر درس فردا داشته باشد، در واقع هر مطلبی ۲ بار مطالعه می‌شود و این کار کیفیت مطالعه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

           تصمیم شما چیست؟

            

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.