راه‌های تقویت اعتمادبه‌نفس

آیا تا کنون برای اعتمادبه‌نفس خود برنامه ها و کارهایی انجام داده‌اید؟

آیا می‌دانید افرادی که از اعتمادبه‌نفس بالا برخوردارند، ظاهراً چگونه‌اند؟

آیا از ویژگی‌های افرادی که از اعتمادبه‌نفس بالا برخوردارند ‌مطلع هستید؟

اعتمادبه‌نفس بدین معناست که از توانایی‌ها و مهارت‌های‌تان در زمینه‌های مختلف آگاه باشید و قادر باشید به گونه‌ای رفتار کنید که این ارزش‌ها به خوبی را به دیگران نشان دهید.

ارزش‌های شما چیست؟ آیا توانایی‌های خود را کشف کرده‌اید؟

images

اگر اعتمادبه‌نفس شما متناسب با ارزش‌های‌تان باشد و بتوانید بر این اساس برنامه‌ریزی کنید به اعتمادبه‌نفس صحیح و مناسب دست یافته‌اید.

برای افرادی که اعتمادبه‌نفس ندارند چاره‌ی کار چیست؟ "بهتر باش" توصیه‌ی مناسبی نیست؛ بنابراین راه تقویت اعتمادبه‌نفس چیست؟

1.    مکتوب کردن ساعت‌های مطالعه هر چند کم به شما برای ادامه روند مطالعاتی تان اعتمادبه‌نفس دوچندان خواهد داد.

2.    کشف نقاط مثبت و پایدار در دروس مختلف به شما انگیزه،انرژی و اعتمادبه‌نفس مضاعف خواهد داد.

3.    تفکر درباره‌ی روش‌های درس‌هایی که نقاط مثبت شما هستند شما را وادار می‌کند که درباره‌ی بقیه‌ی درس‌های‌تان فکر کنید و روش‌های‌ مخصوص به‌ آن‌ها را بیابید. تفکر درباره‌ی تفکر به شما اعتمادبه‌نفس خواهد داد.

4.    تشخیص و تفکیک سؤالات آسان از سخت تشخیص‌تان را بالا خواهد برد. پیدا کردن نحوه‌ی صحیح برخورد با سؤالات اعتمادبه‌نفس شما را تقویت می‌کند.

5.    شناخت از توانایی‌ها در جهت پي بردن به توانایي‌هاي عظيم و پنهان خويش يكي از راه‌هاي کلیدی و اساسي برای افزايش اعتمادبه‌نفس به شمار می رود.

6.    نسبت به توانایي‌هاي واقعي خود ايمان داشته باشيد و در نتيجه بشدت از احساس حقارت و خودكم‌بيني پرهيز کنید. از هدف‌گذاری‌های غیر واقعی و بلندپروازانه پرهیز کنید و متناسب با آن‌چه در توانتان است از خودتان انتظار داشته باشید.

7.    تفکر مثبت داشته باشید و هیچ وقت نگویید: "اعتمادبه‌نفس ندارم"، "اراده‌ام ضعیف است" و … . به ‌جای آن‌که با بیان منفی از خود حرف بزنید، به خود بگویید: "هر روز و هر شب شخصیت من از هر جهت، بهتر و بهتر می‌شود و اعتمادبه‌نفس من روز به روز بیش‌تر و بیش‌تر می‌گردد."

در پی کسب موفقیت، هر چند کوچک باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.