راه‌های تقویت مهارت فراشناختی در خود

مهارت‌های فراشناختی، یکی از عوامل اصلی و کلیدی موفقیت در آزمون سراسری است که داوطلبان برای یادگیری بیش‌تر و بهره‌وری بالاتر باید سعی در تقویت این مهارت داشته باشند. فراشناخت یعنی مدیریت تفکر و تفکر در مورد تفکر، یعنی داوطلبان یاد بگیرند قبل از شروع هر کاری تفکر کنند تا بتوانند با ذهن شفاف و دقیق، آن کار را به بهترین شکل انجام دهند.

از جمله مهمترین عواملی که باعث تقویت این مهارت می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) گفت‌وگو کردن (گفت‌وگو با اولیا، مشاور تحصیلی و حتی دوستان)

بهتر است در زمینه‌ی روش‌های مطالعه‌ی خود، نقاط قوت و هدف‌گذاری‌های‌تان با اولیا و مشاور خود گفت‌وگو و مشورت کنید.

2) استفاده از دفتر برنامه‌‌ریزی

با استفاده از دفتر برنامه‌ریزی می‌توانید توانایی مطالعاتی خود را بطور کامل شناسایی کرده و با تکمیل دقیق و هفتگی آن کیفیت مطالعه‌ی خود را از نقطه نظر کمی و کیفی بررسی و ارزیابی کنید. این شناخت به شفاف شدن ذهن و برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی هر درس کمک می‌کند.

office--white-background--notebook--plan_3293824

3) شناخت درس‌ها و مباحث مورد مطالعه

بهتر است برای یادگیری درست، ابتدا بر مباحث یک درس مرور کلی و سریع داشته باشید، به موضوع درس بیندیشید و ببینید چه هدفی دارد. استفاده از درخت حافظه در شناخت فصل‌ها و مباحث اصلی و بخش‌های فرعی و جزئی‌تر هر مبحث بسیار موثر و کمک‌کننده است.

4) شناخت روش‌ها و استراتژی‌های مطالعه‌ی هر درس

هر درس روش‌های یادگیری مخصوص به خود را دارد که ممکن است این روش‌های مطالعه در بعضی درس‌ها به هم نزدیک باشد.بنابراین سعی کنید روش‌های مطالعه‌ی خود را  در هر درس کشف کنید. استفاده از کلکسیون روش‌های مطالعه در این زمینه به شما کمک می‌کند.

5) طبقه‌بندی سؤالات در آزمون

تکنیک «ف، ش، ن، م» یکی از تکنیک‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید سؤالات خود را طبقه‌بندی کنید.

دانش‌آموزان هنگام آزمون دادن به سؤالاتی برمی‌خورند که برای جواب دادن به آن‌ها شک و تردید دارند. ما تکنیکی برای جواب دادن به این سؤال‌ها انتخاب کرده‌ایم که برای هر دانش‌آموز با توجه به اهمیت سؤال برای او اهمیت پیدا می‌کند و به بیان دیگر سؤالات را از نظر اهمیت برای دانش‌آموز تقسیم‌بندی کرده‌ایم که به صورت زیر است:

1)   سؤالاتی که فراموش کرده‌ام.

2)  سؤالاتی که شک دارم (بین دو یا سه گزینه).

3)  سؤالاتی که ناقص یاد گرفتم.

4)  سؤالاتی که آن‌ها را مهم تشخیص می‌دهم.

با استفاده از این تکنیک درصد پاسخ‌دهی به سؤالات آزمون افزایش پیدا می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.