راه دانشگاه (13) – آذرماه، ماه سبقت گرفتن

تا به حال مسابقات دو و میدانی را دنبال کرده‌اید؟ نکته‌ی جالبی در این مسابقات نهفته و آن این‌که بعد از طی کردن نیمی از مسافت، جای نفرات شرکت‌کننده با هم عوض می‌شود؛ یعنی وقتی بیش از نصف مسیر طی می‌شود، به طور مثال نفر دوم به جایگاه اول می‌رسد یا نفر اول عقب می‌ماند و نفر سوم جای او را می‌گیرد. علتش این است که بعد از طی نیمی از مسیر، افت محسوسی در میزان انرژی اکثر ورزشکاران اتفاق می‌افتد؛ اما در برخی از آنان این افت انرژی بسیار بسیار کم است؛ به همین دلیل تازه بعد از گذراندن بیش از نصف مسیر از بقیه جلو می‌زنند؛ یعنی زمانی‌که بیش‌تر آن‌ها خسته شده‌اند، آن‌ها تازه اوج گرفته‌اند.

سؤال: رمز موفقیت افراد موفق چیست؟

پاسخ: افراد موفق به این دلیل موفق هستند که معمولاً چندین مرحله یا چندین گام از بقیه جلوترند.

سؤال: چرا از بقیه جلوترند؟

secret2

پاسخ: زیرا آن‌ها انسان‌های آینده‌نگری هستند؛ یعنی از قبل، آینده را پیش‌بینی می‌کنند و برای آن خیلی تلاش می‌کنند.

دانش‌آموزان و داوطلبان عزیز! حدود یک ماه تا امتحانات نوبت اول، زمان باقی‌ است. معمولاً در سال‌های گذشته در دی‌ماه به صورت فشرده مطالعه می‌کردید و تا نیمه‌شب بیدار می‌ماندید و مدام نگران نتایج امتحانات بودید؛ اما امسال می‌توانید کاری کنید که نه تنها نگران نباشید، بلکه در دی‌ماه در اوج آرامش امتحان بدهید و حتی برای تست زدن هم وقت داشته باشید. لابد می‌پرسید چگونه؟ به این شکل که شما باید در آذرماه طوری درس بخوانید که گویا در دی‌ماه هستید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، قطعاً موفق خواهید شد. اکنون بسیاری از هم‌کلاسی‌های‌تان به طور عادی و معمولی درس می‌خوانند ولی شما می‌توانید با اجرای تکنیک‌های زیر در همین ماه از آن‌ها جلو بزنید و در دی‌ماه علاوه بر امتحانات به آزمون‌های‌تان هم برسید. در این یک ماه کارهای زیر را انجام دهید:

1- حل نمونه سؤالات: هر روز از کتاب‌های شامل نمونه سوالات امتحانی، 5 تمرین حل کنید. این کتابها کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

2- بررسی اشتباهات: امتحانات داخلی مدرسه را بررسی کنید و سؤالاتی را که اشتباه پاسخ داده‌اید مجدداً پاسخ دهید و چند تمرین مشابه آن را حل کنید.

3- خلاصه‌نویسی: در این یک ماه در حین مطالعه، خلاصه‌نویسی کنید تا در دی‌ماه در شب امتحان فقط خلاصه‌ها را بخوانید. اگر در شب امتحان کتاب بخوانید، به علت حجم بالای کتاب استرس می‌گیرید، اما وقتی خلاصه‌ها را مرور کنید اعتمادبه‌نفستان افزایش می‌یابد؛ چون خلاصه‌ها را خودتان نوشته‌اید و بهتر می‌فهمید.

4- دقت: در کلاس درس تمرکز و دقت‌تان را افزایش دهید. نکاتی که توسط معلم با تأکید و تکرار بیش‌تری بیان می‌شود، قطعاً جنبه‌ی امتحانی دارند.

5- پیش‌خوانی: سعی کنید هر شب به مدت 20 دقیقه درس‌های فردا را پیش‌خوانی کنید تا با اشتیاق بیش‌تری برای یادگیری در کلاس حاضر شوید.

6- علامت‌گذاری: برگه‌ی امتحان‌های داخلی‌تان را جلوی خود بگذارید و با توجه به هر سؤال، مبحث مربوط به سؤال را در کتاب علامت بزنید. به طور مثال: اگر در امتحانات داخلی درس دین و زندگی، 4 سؤال از صفحه‌ی 30 طرح شده، در بالای صفحه‌ی 30، چهار تیک یا ستاره بزنید. این صفحه قطعاً ارزش امتحانی بیش‌تری دارد.

7- با توجه به سطح یادگیری‌تان، نمره‌های مد نظر خود در دی‌ماه را در یک برگه بنویسید و هر روز نگاهی به آن بیندازید تا برای مطالعه و درس خواندن راغب‌تر باشید.

8- کارنامه‌ی آزمون‌های قبلی‌تان را بررسی کنید و ببینید در چه آزمونی و چه مبحثی درصد مطلوب کسب نکرده‌اید؛ سپس آن مبحث را بیش‌تر بخوانید.

"آینده‌نگری، صرفاً اندیشیدن به آینده نیست؛ آینده‌نگری یعنی انجام آن‌چه  افسوس را از آینده‌مان محو می‌کند."

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.