راه دانشگاه (13) – به خودتان نَه بگوييد

نَه، کلمه‌ای با 2 حرف و 1 نقطه است که سرنوشت تمام انسان‌ها با همین کلمه‌ی کوچک ولی در عین حال بسیار بزرگ از نظر معنا رقم می‌خورد. تمام موفقیت‌ها و شکست‌ها ناشی از تعداد "نه"‌هایی است که به خود و دیگران می‌گویید. برای این‌که بهتر متوجه این قضیه شوید به مثالی که در ادامه این مقاله برای شما دازطلبان عزیز کنکور آورده‌ام دقت کنید.

دانش‌آموزی به سؤال‌ها و پیشنهادهای زیر پاسخ "نه" می‌گوید. از شما می‌خواهم که سرنوشت او را پیش‌بینی کنید:

"درس بخوان: نه. درس‌هایت را خوانده‌ای؟ نه. تمرین‌ها را حل کرده‌ای؟ نه. برای امتحانات و آزمون آماده‌ای؟ نه. این کارها را انجام بده تا موفق شوی: نه. این راه را برو تا به مقصد برسی: نه. برنامه‌ریزی کرده‌ای؟ نه." پیداست که چه سرنوشت نامناسب و نامطلوبی در انتظار این دانش‌آموز است!حالا سرنوشت این دانش‌آموز را پیش‌بینی کنید:

no

"امروز بیا دور هم خوش بگذرانیم: نه. فلان بازی رایانه‌ای را انجام داده‌ای؟ نه. امشب به مهمانی می‌آیی؟ نه.  فیلم فلان شبکه را دیده‌ای؟ نه. مسابقه‌ی فوتبال را دیدی؟ نه."

مشخص است که این دانش‌آموز بیش‌تر وقت خود را صرف درس خواندن کرده و قطعاً موفق می‌شود.

هر دو دانش‌آموز "نه" گفته‌اند. دانش‌آموز اولی به موفقیت نه گفته و دانش‌آموز دومی به وسوسه‌ها و ناکامی‌ها و بیهودگی‌ها!

دانش‌آموز اولی در عین حال که مدام از کلمه‌ی نه استفاده می‌کرده به یک مورد آری می‌گفته: به شکست خوردن و نتیجه نگرفتن. دانش‌آموز دومی هم با تمام "نه" گفتن‌ها، به پیروزی و سربلندی و افتخار آری می‌گفته است.

حالا مفهوم جملات اول این مقاله را بهتر درک می‌کنید و بهتر از قبل می‌دانید که چگونه موفقیت و شکست شما به تعداد "نه" گفتن‌های‌تان بستگی دارد. هر چه بتوانید به عوامل مزاحم و دورکننده از امر تحصیل "نه" بگویید، احتمال موفقیت شما بیش‌تر است. هر چه بیش‌تر "نه" بگویید، قدرت نه گفتن شما افزایش می‌یابد.

به هر کاری که به زندگی و زمانتان لطمه می‌زند "نه" بگویید. از این کلمه به کرّات استفاده کنید. شما فرصتی برای تلف کردن وقت‌تان ندارید، آن هم در این سال‌های مهم و سرنوشت‌ساز. پس سعی کنید بیش‌تر زمان خود را به کارهای اصلی اختصاص دهید و در برابر هر کار بیهوده‌ای مقاوم باشید و به آن نه بگویید. من چند عامل مزاحم را می‌نویسم که می‌توانید با "نه" گفتن به آن‌ها به نتایج بهتری برسید، شما هم سعی کنید چند عامل دیگر به آن اضافه کنید:

تنبلی، بازی‌های رایانه‌ای، موبایل، مهمانی رفتن زیاد از حد، تماشای تلویزیون، خواب زیاد، وقت گذراندن با دوستان، تماس‌های تلفنی بیهوده، بحث و جدل‌های بی‌نتیجه، امروز و فردا کردن، استرس، بی‌نظمی، افکار ناامیدکننده، کارهای حاشیه‌ای و نگرانی از آینده.

"اگر به تمام وسوسه‌های دنیا "نه"بگویی، روزی می‌رسد که تمام عالم برای رسیدن تو به هدفت، به تو آری می‌گویند."

منبع:kanoon.ir
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.