راه دانشگاه (14) – انگیزه (1)

انسان از دیرباز تا کنون برای رسیدن به هر هدفی که مد نظر داشته، از ذهن و فکر خود کمک گرفته و در مسیر رسیدن به هدفش از یک محرک قوی استفاده کرده، صرف نظر از این‌که هدف چه باشد، برای رسیدن به آن باید انگیزه‌ی کافی را داشت و انگیزه، همان محرکی است که اشتیاق انسان را برای رسیدن به هدفش افزایش می‌دهد.

دانش‌آموزان عزیز! هم‌اکنون که در یکی از مهم‌ترین و زیباترین دوره‌های زندگی خود (دوره‌ی تلاش برای ساختن آینده‌تان) به سر می‌برید، باید سعی کنید هرچه بهتر و بیش‌تر برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید. به طور کلی در تمام موقعیت‌های این راه (موفقیت شروع کار، بعد از شکست‌های مقطعی و گذرا، نیمه‌ی ‌راه، انتهای راه) باید انگیزه‌تان را حفظ کنید و حتی آن را افزایش دهید.

این را بدانید که اگر شما می‌خواهید صرفاً با مطالعه و تمرین زیاد و بدون هیچ شور و شوق و اشتیاقی به هدفتان برسید، هرگز نمی‌توانید نتیجه‌ی مطلوبتان را کسب کنید. اغلب اوقات می‌بینم برخی دانش‌آموزان (به ویژه دانش‌آموزان کنکوری) دقیقاً مانند فصل بهار هستند. یک روز کاملاً آفتابی (امیدوار و سرزنده) و یک روز ابریِ ابری (ناامید و سرخورده)! چنین حس و حالی اصلاً برازنده‌ی دانش‌آموزی نیست که در حال استفاده از بهترین دوران زندگی‌اش است. شما باید بتوانید در تمام لحظات، امیدوار باشید و خوشحال از این‌که به سمت هدفتان در حال پیشروی هستید.

shining_hope

در این مقاله و چند مقاله‌ بعدی می‌خواهم در مورد راه‌های افزایش انگیزه با شما گفت‌وگو کنم. شما دقیقاً به اندازه‌ی تلاش و پشتکارتان به انگیزه هم نیاز دارید. این انگیزه است که باتری‌های ذهن شما را شارژ می‌کند تا ادامه‌ی راه دانشگاه برای شما لذت‌بخش شود. ابتدا می‌خواهم چند مورد از عوامل کاهنده‌ی انگیزه را بگویم تا بتوانید آن‌ها را کنار بگذارید. این عوامل عبارت‌اند از:

1– نگرانی و اضطراب: دانش‌آموز در یک حالت ذهنی و توهمی در مورد اتفاقی منفی در آینده که هرگز به وقوع نخواهد پیوست به سر می‌برد؛ ولی فرد مدام به خود این فکر را القا می‌کند که نکند نتیجه‌ی مد نظرم را کسب نکنم و در رسیدن به موفقیت ناکام باشم. نگرانی با دلسرد کردن انسان، او را از هدفش بازمی‌دارد.

2- عدم اعتمادبه‌نفس: دانش‌آموز با وجود تلاش و سرسختی هنوز خودش را باور نکرده و فکر می‌کند موفقیت برای افراد خاص است (افرادی که لابد 3 چشم و 2 مغز و 5 گوش دارندJ). در حالی که تمام دانش‌آموزان موفق اقرار می‌کنند که در ابتدای مسیر، سختی‌های بسیاری متحمل شده‌اند ولی چون خود را باور داشته‌اند ادامه‌ی مسیر برای‌شان لذت‌بخش بوده و در نهایت به هدفشان رسیده‌اند. دنیا برای کسانی است که خود را باور دارند.

تلاش کنید هر چه سریعتر این 2 مورد را برطرف کنید تا در قسمت بعد بقیه‌ی موارد را بررسی کنیم. سعی کنید تا شماره‌ی بعد این مقاله، باور خود را افزایش و نگرانی و اضطرابتان را کاهش دهید.

"این همه نگرانی برای چیست؟ امروز نخستین روز از آینده‌ی توست. برخیز که تو لایق بهترین‌ها هستی."

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.