راه دانشگاه (15) – انگیزه (2)

در قسمت قبلی از سری مقالات راه دانشگاه گفتیم که همزمان با تلاش برای پیشرفت، به انگیزه هم نیاز دارید و باید انگیزه‌ی خود را در سطح بالا حفظ کنید. قبل از این‌که عوامل مؤثر در افزایش انگیزه را شرح دهم باید عوامل کاهنده‌ی انگیزه را بشناسید و برطرف کنید. قسمت قبل، 2 عامل را توضیح دادم و در این قسمت به ادامه‌ی آن می‌پردازم:

3- عقاید منفی: داوطلب کنکور تلاش خود را می‌کند ولی هرگز به آینده خوش‌بین نیست و مدام به بدترین نتیجه فکر می‌کند و به اصطلاح منفی‌نگر است. این عقاید ناشی از این موارد است: رفت و آمد با افراد منفی‌نگر، گفت‌وشنود حرف‌های منفی، دیدن برنامه‌های منفی و ناامیدکننده و قرار گرفتن در موقعیت‌های منفی.

عقاید خود را دگرگون کنید تا زندگی‌تان دگرگون شود یا به قول مولانا: جان چو دیگر شد، جهان دیگر شود.

stop

4- بدبینی: داوطلب کنکور تمایل عجیبی به این دارد که تمام چیزهای خوب و ارزشمندش را زیر سؤال ببرد و از آن‌جا که در زندگی هیچ چیز در حد کمال نیست، فرد می‌تواند همیشه در هر موردی یک عیب بیابد. سپس آن عیب و نقطه ضعف را آن‌قدر بزرگ جلوه می‌دهد که نقاط قوتش نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند. بدبین در هیچ نبردی پیروز نمی‌شود.

5- سرخوردگی: داوطلب کنکور مدام احساس ناچیز بودن می‌کند و احساس می‌کند که از همه دوستان و رقبای خود عقب‌تر است و هرگز و تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند به هدفش برسد. وقتی زمین خورده‌ها به پا خیزند، آسمان در برابر آن‌ها سر فرود می‌آورد.

6- تعلل‌ورزی و شانه خالی کردن: داوطلب کنکور پس از کسب نتیجه‌ای نسبتاً پایین در آزمون آزمایشی یا امتحان مدرسه، خود را می‌بازد و دیگر مثل قبل تلاش نمی‌کند و احساس می‌کند که دنیا به آخر رسیده است. نخستین گام برنده شدن این است که خودت را شکست ندهی.

7- کمبود وقت: داوطلب کنکور یک حالت فکری برای خود ایجاد کرده با این مضمون که: دیگر وقت نیست و زمان از دستم رفته و کار از کار گذشته است. برای کسی که هدفی عالی دارد هیچ‌گاه دیر نیست.

8- استعداد: داوطلب کنکور فکر می‌کند فقط افراد بااستعداد به هدفشان می‌رسند و پشتکار هیچ نقشی در موفقیت ندارد، (در مورد استعداد و پشتکار، مقاله‌ی ویژه‌ای برای شما در نظر گرفته‌ام). موفقیت، 99% پشتکار است و 1% استعداد!

9- بهانه‌گیری: داوطلب کنکور مدام برای تلاش نکردن و نتیجه نگرفتن خود بهانه می‌آورد و دیگر عوامل را برای عدم موفقیت خود بهانه می‌کند. بهانه‌گیری بزرگ‌ترین هنر افردی است که نمی‌خواهند پیروز شوند.

این‌ها عوامل کاهنده‌ی انگیزه هستند. تمام تلاش خود را بکنید تا هر 9 عامل را از خودتان دور سازید. از همین حالا شروع به تغییر کنید و بدانید که موفقیت در انتظار شماست. در قسمت بعد، راه‌های کلیدی افزایش انگیزه را خدمتتان ارائه می‌دهم.

"تقدیر، تقویم افراد عادی است، ولی «تغییر» تدبیر اشخاص عالی است."

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.