راه دانشگاه (16) – انگیزه (3)

در قسمت قبل عوامل کاهنده‌ی انگیزه را گفتیم، عواملی که هرگز وجود خارجی نداشته اند و ندارند و فقط باعث میشوند که شما در آخر،از اینکه به آنها مجال خودنمایی داده اید پشیمان شوید.حالا میخواهم در مورد عواملی که باعث افزایش انگیزه میشوند بگویم.دانش آموزان و داوطلبان عزیز کنکور به خودتان قول دهید در عین حال که آن 9 عامل منفی را از خود دور میکنید راهکارهای زیر را هم انجام دهید، من هم به شما قول میدهم که نه تنها انگیزه تان افزایش می یابد بلکه تأثیر مستقیم آنرا نیز در آزمون ها و امتحانات خود احساس خواهید کرد.

1- انتظار نتیجه خوب داشتن: قطعا تجربه این را داشته اید که میخواستید چیزی برای خودتان بخرید و از 2 یا 3 روز قبل،برای آن چیز خوشحال بوده اید.از این به بعد سعی کنید بطور مداوم منتظر نتیجه خوب باشید.لذت مسیر رسیدن به هدف بسیار بیشتر از خود هدف است.

uuuq

2- اعتماد بنفس: خودتان را باور کنید.مطمئن باشید که میتوانید به هدفتان برسید.مدام به خود بگویید هرکس تلاش کند قطعا به نتیجه میرسد و من هم تلاش خودم را میکنم.این را به خاطر بسپارید که نیروی کسی که چیزی را باور دارد برابر است با نیروی 99 نفر که فقط به آن چیز علاقه دارند.

3- از موفقیت های گذشته تان یاد کنید: 3سال اخیر را بررسی کنید و تمام مواردی را که در آن احساس موفقیت میکنید را به خودتان یادآوری کنید(موفقیت هایی هر چند کوچک).این کار باعث میشود بدانید که قبلا نیز در موقعیت های دشوار قرار داشته اید ولی به سلامت از آن عبور کرده اید.

4- از شکست خوردن نترسید: این را بدانید که تمام انسان ها از شکست خوردن به عقلانیت میرسند.هرگاه پیروز شویم فقط به شادی می پردازیم.اما این شکست است که ما را وادار به فکر کردن میکند تا بدانیم کجای کارمان نقص داشته است.از شکست هایی که خورده اید ممنون و متشکر باشید چون آنها به شما میگویند که راه موفقیت، اصلاح کارهایی است که منجر به شکست شده.

5- بهانه‌گیری ممنوع: شما هیچ بهانه‌ای برای موفق نشدن ندارید. اگر اراده کنید و به اندازه‌ی آن تلاش و کوشش به خرج دهید همه چیز دست به دست هم خواهند داد تا شما را به مقصدتان برسانند. از همین حالا 3 کلمه را از آرشیو ذهن خود پاک کنید: «نمی‌توانم، نمی‌شود، نمی‌گذارند»

شما می‌توانید و می‌شود و دیگران هم به شما کمک می‌کنند.

6- قدرت نه گفتن داشته باشید: قبلاً در یک شماره به صورت اختصاصی در مورد نه گفتن برای‌تان نوشتم. سعی کنید به عوامل مزاحم نه بگویید، هم‌چنین مقاله‌ی راه دانشگاه (10) را یک بار دیگر بخوانید تا برای‌تان یادآوری شود به چه چیزهایی نه بگویید. در قسمت بعد عوامل دیگری را برای‌تان توضیح خواهم داد.

"موفقیت یعنی به جای فکر کردن به نداشته‌هایت به این فکر کن که چه‌طور از داشته‌هایت استفاده کنی."

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.