راه دانشگاه (17) – انگیزه (4)

در ادامه‌ی قسمت قبل یعنی راه‌های افزایش انگیزه، در این قسمت هم به چند راهکار دیگر می‌پردازیم. یک بار دیگر تأکید می‌کنم که حتماً این راهکارها را بطور دقیق و کامل به کار ببرید تا انگیزه‌تان برای ادامه‌ی مسیر افزایش یابد.

7- خوش‌بین باشید: احتیاط! خوش‌بین بودن با خوش‌خیال بودن تفاوت دارد. خوش‌بینی یعنی تلاشت را بکن و در کنارش به کسب نتایج مطلوب هم امیدوار باش ولی خوش‌خیالی یعنی در خانه بنشین، هیچ تلاشی نکن و منتظر معجزه باش. خوش‌بینی یعنی نیروی چند برابر تقویت‌شده!

8- از افراد باتجربه کمک بگیرید: منظورم از افراد باتجربه، مشاوران و معلمان و اشخاصی است که در رشته‌ی مورد علاقه‌ی شما به موفقیت رسیده‌اند. از آن‌ها بپرسید تا پاسخ خود را دریافت کنید. آن‌ها قبل از شما این مسیر را طی کرده‌اند و شما می‌توانید از آن‌ها موفق‌تر باشید؛ چون دیگر اشتباهاتشان را تکرار نمی‌کنید. تجربه‌ی دیگران بزرگ‌ترین راهنمای انسان است.

UserExperienceDial

9- تجسم خلاقانه را تجربه کنید: سعی کنید قدرت تجسم خودتان را بالا ببرید؛ یعنی خود را در حالتی ببینید که گویا به هدفتان رسیده‌اید. به طور مثال خودتان را در حال ورود به دانشگاه مورد علاقه‌‌تان ببینید یا مثلاً ببینید که در کلاس نشسته‌اید و نکته‌هایی را که استادتان بیان می‌کند یادداشت می‌کنید. سعی کنید هر روز 10 دقیقه را به تجسم خلاقانه اختصاص دهید. این کار اشتیاق و انرژی شما را افزایش می‌دهد. فراموش نکنید که اینشتین می‌گوید: تخیل از دانش قوی‌تر است.

10- مثبت‌اندیش باشید:خود را از افکار منفی بردارید. ذهن انسان مانند یک باغچه است، اگر به یک باغچه توجه نشود علف‌های هرز به شدت رشد می‌کنند و گل‌های زیبا را می‌خشکانند. اساساً ذهن انسان به منفی‌ها تمایل بیش‌تری دارد. به شدت مراقب افکار منفی باشید. افکار منفی دقیقاً مانند علف‌های هرز باغچه عمل می‌کنند و تمام انگیزه‌ی شما را برای پیشروی در مسیر موفقیت از بین می‌برند. برای این‌که فرد مثبت‌اندیشی شوید هر گاه افکار منفی وارد ذهنتان شدند سریعاً آن را با فکری مثبت (عکس فکر قبلی) جایگزین کنید. افکار شما دنیای شما را می‌سازند. ذهن انسان است که موفقیت یا شکست، خوش‌بختی یا بدبختی و ثروت و فقر را می‌آفریند.

11- شاداب باشید: هرگز عبوس و اخمو و بداخلاق و عصبانی نباشید. سعی کنید خنده را به لبانتان، انژی را به جسمتان و آرامش را به روح و روانتان هدیه دهید. شما بیش از هر زمان دیگری به این 3 چیز احتیاج دارید. انسان اخمو، آرام آرام به شخصی کم‌انرژی و افسرده تبدیل می‌شود. تنها 3 راهکار دیگر باقی مانده که در قسمت بعدی به آن می‌پردازم. تا شماره‌ی بعدی این مقاله تلاش کنید 5 موردی را که در این شماره ذکر شد انجام دهید و از افزایش انگیزه‌تان لذت ببرید.

"موفقیت نصیب افرادی می‌شود که بیش از همه استقامت دارند."

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.