شروعی دوباره

چند روزی از نیم‌سال دوم گذشته، برخی دانش‌آموزان هنوز به صورت جدی درس خواندن را آغاز نکرده‌اند. درس‌های نیم‌سال دوم نیز شروع شده است و دیگر دانش‌آموزان به دلیل امتحانات پایان نیمسال اول درگیری ذهنی ندارند و اکنون به فکر نیم‌سال دوم هستند.

معمولاً دانش‌آموزان پس از پایان نیم‌سال اول به 3 گروه عمده تقسیم می‌شوند:

1- گروه اول دانش‌آموزانی که از عملکرد خود راضی‌اند و می‌خواهند نیم‌سال دوم را مانند نیم‌سال اول سپری کنند (تعداد این دانش‌آموزان کم است).

2- گروه دوم دانش‌آموزانی که رضایت نسبی از خود دارند و در فکر این هستند که در نیم‌سال دوم بهتر عمل کنند (تعداد این دانش‌آموزان  نسبت به گروه اول بیش‌تر است).

3- گروه سوم دانش‌آموزانی هستند که از عملکرد خود در نیم‌سال اول راضی نیستند (تعداد این دانش‌آموزان از 2 گروه قبل خیلی بیش‌تر است) و این گروه دارای 2 نوع طرز فکر هستند؛ طرز فکر اول این‌که امیدوارند در نیم‌سال دوم پیشرفت کنند و طرز فکر دوم این‌که دیگر فرصت چندانی ندارند.

sret

هم‌اکنون تاترم دوم حدود 4 ماه و تا کنکور سراسری حدود 5 ماه فرصت دارید. در نیم‌سال دوم معمولاً حجم درس‌ها نسبت به نیم‌سال اول بیش‌تر و زمان کم‌تر است؛ اما با کمی تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنید.

فراموش نکنید که شما در آغاز نیم‌سال دوم چندین گام نسبت به زمان آغاز نیم‌سال اول (مهرماه) جلوتر هستید. به طور مثال: تجربه‌تان بیش‌تر شده، آگاهی‌‌تان افزایش یافته، شناخت بسیار خوبی از خود، آزمون‌های آزمایشی و نحوه‌ی تدریس دبیرانتان کسب کرده‌اید، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده‌اید و از همه مهم‌تر در نیم‌سال دوم دوران طلایی نوروز را پیش رو دارید.

قابل توجه تمام دانش‌آموزان (خصوصاً دانش‌آموزان گروه سوم): شما هم‌چنان برای رشد و پیشرفت تحصیلی فرصت دارید. اگر بتوانید از تجربیات گفته‌شده استفاده‌ی کافی را ببرید، هنوز زمان برای به دست آوردن هدف مد نظرتان باقی است. در طی سال‌های گذشته دانش‌آموزان بسیاری بودند که در نیم‌سال اول موفقیت چندانی کسب نکردند و در آزمون‌های برنامه‌ای تراز مطلوبی نیاوردند ولی در نیم‌سال دوم شکوفا شده و همت و تلاش خود را چندین برابر کرده و در نهایت توانسته‌اند رتبه‌ی بسیار خوبی در کنکور کسب کنند.

بنابراین اگر اراده کنید و تلاش خود را به حداکثر برسانید، می‌توانید موفق شوید. اکنون چندین راهکار ارائه می‌دهم و امیدوارم با به کار بستن آن‌ها نتیجه‌ی خوبی بگیرید:

1- یک بار دیگر هدف خود را بررسی کنید و ببینید چه مقدار به آن نزدیک شده‌اید و بدانید در فرصتی که تا کنکور دارید می‌توانید به هدفتان برسید.

2-سعی کنید اطلاعات مربوط به هر رشته را با دقت هرچه تمامتر بررسی کنید و ببینید برای قبولی در رشته‌ی مورد علاقه‌تان باید چه تراز و درصدهایی کسب کنید.

3- پس از آگاهی از درصدهای هر درس، برنامه‌ریزی خود را برای رسیدن به هر کدام از آن‌ها بطور دقیق و کامل بنویسید.

4- از هم‌اکنون به فکر آماده‌سازی شرایط مطالعه برای ایام نوروز باشید. فراموش نکنید که یکی از ویژگی‌های افراد موفق آینده‌نگری است.

5- نقطه‌ی عطف نیم‌سال دوم، تعطیلات رسمی است که پیش رو دارید. پس نهایت استفاده را از تعطیلات ببرید.

6- حین مطالعه‌ی هر درس با توجه به شناختی که در نیم‌سال اول از هر درس کسب کرده‌اید، از مطالب مهم خلاصه‌برداری کنید و زیر کلمات کلیدی خط بکشید.

"هیچ کس نمی‌تواند به عقب برگردد و از نو شروع کند؛ اما همه می‌توانند از حالا شروع کنند."

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.