راه دانشگاه (9) – كارهاي بي‌اهميت را به فردا بيندازيد

شخص مغازه‌داری تابلویی با این مضمون در مغازه‌ی خود نصب کرده بود: «نسیه امروز نه، فردا»!

یکی از مشتریان که فکر می‌کرد خیلی زیرک است بعد از این‌که تابلوی بالای مغازه را دید با خود گفت: «فردا می‌آیم و کلی جنس نسیه می‌برم.» فردا آمد و چشمش به تابلو افتاد و با خود گفت: «فردا می‌آیم.» چند روز این داستان ادامه داشت و او هر روز به خودش وعده‌ی فردا را می‌داد. سرانجام روزی وارد مغازه شد و با لحنی معترضانه به صاحب مغازه گفت: «این فردایی که در تابلو نوشته‌ای کی فرامی‌رسد؟» صاحب مغازه گفت: «هرگز! هرگز فرانمی‌رسد!»

برای شما نیز بارها پیش آمده که قصد درس خواندن داشته‌اید اما آن را به فردا موکول کرده‌اید. هر بار که پدر و مادرتان به شما اصرار کرده‌اند که درس بخوانید در پاسخ گفته‌اید: «نیم‌ساعت دیگر شروع می‌کنم» و هر گاه خواستید شروع کنید به خودتان گفتید که امروز بازی می‌کنید و فردا درس خواندن را آغاز می‌کنید. فردا هم باز بهانه‌ای دیگر و وعده‌ی فردایی دیگر. فردایی که هرگز نخواهد رسید!

aca

نام این کار تنبلی کردن است؛ اما حالا که نحوه‌ی صحیح هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی را آموخته‌اید و به صورت منظم طبق برنامه پیش می‌روید، از شما می‌خواهم باز هم امروز و فردا کنید و تنبلی کنید تا بیش‌تر پیشرفت کنید. خیلی عجیب است، نه؟ بله؛ قرار است از این به بعد در کنار مطالعه و تمرین و تست، برای پیشرفت بیش‌تر، تنبلی کنید، ولی این نوع تنبلی فرق دارد و اسمش تنبلی آگاهانه است که در ادامه با آن آشنا می‌شوید:

از این پس هر گاه در بین مطالعه و درس خواندن و تمرین حل کردن هوس کردید بازی رایانه‌ای انجام دهید یا با دوستان خود بیرون بروید یا فیلم ببینید، آن را به فردا موکول کنید. با خود بگویید: «امروز درس می‌خوانم و فردا با دوستانم بیرون می‌روم.» وقتی فردا شروع به مطالعه کردید باز هم به خودتان بگویید فردا با دوستان بیرون می‌روید یا فردا فیلم مورد علاقه‌تان را می‌بینید.

به این ترتیب شما وقت اصلی و مهم خود را صرف درس خواندن می‌کنید و آن فردایی که وعده‌اش را به خودتان می‌دادید هرگز نخواهد رسید. مصمم شوید که در فعالیت‌هایی که هیچ نفعی برای آینده‌ی شما ندارد تنبلی کنید. انجام آن‌ها را به آینده موکول کنید یا به دیگران بسپارید. به طور مثال مسابقه‌ی تیم مورد علاقه‌تان را نگاه نکنید و بعداً نتیجه‌ی آن را از دیگران بپرسید.

ذهنتان را از این عوامل مزاحم به طور کامل پاک کنید. زمانی که کارهای مهم خود را مشخص می‌کنید، کارهای غیر مهم و بیهوده را نیز مشخص کنید تا بدانید که فعلاً وقت انجام آن‌ها نیست. این نوع تنبلی اقدامی بسیار سنجیده و مؤثر است که نشان می‌دهد شما تا زمان مشخصی (امتحانات، کنکور) قصد انجام این کارها را ندارید.

همه‌ی مردم در حال تنبلی هستند، اما متأسفانه اکثر آن‌ها تنبلی ناآگاهانه را انجام می‌دهند؛ یعنی کارهای مهم و اصلی خود را به بعد موکول می‌کنند، اما تنبلی آگاهانه یعنی شما کارهای مهم و اصلی را انجام دهید و مرتباً برنامه‌ی خود را بررسی کنید تا کارهایی را که باعث هدر رفتن زمان شما می‌شود بیابید و حذف کنید.

"میزان موفقیت شما به این بستگی دارد که تا چه میزان از انجام کارهای بی‌اهمیت دست برمی‌دارید."

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.