راه غلبه بر اضطراب و استرس زمان امتحانات و کنکور

یک استاد دانشگاه با اشاره به ایام امتحانات پایان ترم و کنکور، تاکید کرد: دانشجویان و دانش‌آموزان باید مراقب باشند که استفاده از هرگونه داروی ضداضطراب یا ضدخواب، عواقب و عوارض بسیار وخیم و جبران ناپذیری را به‌ دنبال خواهد داشت.فریبا تابع‌ بردبار، عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه پیام‌ نور شیراز،در یک نشست خبری افزود: آگاهی از شیوه‌های صحیح مطالعه در کاهش استرس و اضطراب بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی از دانشجویان و داوطلبان کنکور با هدف افزایش یادگیری و کاهش استرس و اضطراب، به مصرف برخی داروهای آرامش‌بخش و ضدخواب رو می‌آورند، تصریح کرد: طبق تحقیقات، این قرص‌ها نه تنها یادگیری را افزایش نمی‌دهد، بلکه با آسیب بر سلول‌های مغزی باعث عملکرد ضعیف‌تر مغز در درازمدت و افت تحصیلی خواهد شد. این روانشناس گفت: با استفاده از شیوه‌های درست مطالعه می‌توان زمان مطالعه را کاهش و زمان ماندگاری مطالب را به میزان بسیار زیادی نیز افزایش داد.

study_time_clock_H

او اضافه کرد: این روش‌ها به‌ واسطه کمک به یادگیری بهتر و ماندگاری مطالب فراگرفته شده، در نهایت کاهش استرس دانشجویان و دانش‌آموزان را به‌ دنبال خواهد داشت، البته این شیوه‌ها با توجه به ویژگی‌های شخصی هر فرد متفاوت است. وی اضافه کرد: خط کشیدن زیر نکات مهم، حاشیه نویسی، خلاصه نویسی و کلید برداری از جمله روش‌های مهم و سودمندی است که برای مطالعه بهتر دانشجویان می‌توان استفاده کرد و استرس خود را کاهش و میزان یادگیری را افزایش داد.

تابع‌ بردبار با تاکید بر لزوم ایجاد شرایط مناسب مطالعه، برنامه‌ ریزی، نظم و ترتیب، ورزش، خواب کافی و تغذیه مناسب را از جمله مواردی دانست که منجر به بهره‌وری بیشتر از مطالعه شده و در نهایت کاهش استرس دانشجویان را به همراه خواهد داشت. این استاد دانشگاه گفت: بهداشت مطالعه از جمله هوا و نور کافی، گرما و سرمای مناسب، نوع خودکار، استراحت متناوب چشم‌ها و شکل تنفس هنگام مطالعه را در افزایش سطح یادگیری و کوتاه شدن زمان مطالعه موثر دانست. عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌ نور گفت: به‌ دلیل داشته باشیم که موثرترین روش برای از بین بردن استرس و اضطراب ناشی از امتحانات، یاد خدا و توکل به خالق هستی است، بدون شک این مطمئن‌ ترین و بهترین راهی است که روح انسان را صفا می‏ بخشد و حالت آرامش برای انسان ایجاد می‏ کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.