رتبه های برتر و روش مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی (بخش اول)

در این سلسله از مقالات قصد داریم روش مطالعه درس زیست شناسی را از نگاه رتبه های برتر کنکور سراسری ارایه دهیم.

علیرضا رضایی، رتبه‌ی 9 تجربی منطقه‌ی 2

در درس زیست‌شناسی تأکید من روی کتاب درسی بود؛ یعنی اولویت کاری‌ام را کتاب درسی قرار داده بودم و نکاتی را که در تست‌ها پیدا می‌کردم در حاشیه‌ی کتاب درسی یادداشت می‌کردم تا نیازی به رجوع مکرر به کتاب‌های دیگر نداشته باشم و به این ترتیب یک منبع کامل برای خود تهیه کرده بودم؛

البته در اولین آزمون‌های آزمایشی در زیست‌شناسی مشکل داشتم و حدود 56 درصد پاسخ می‌دادم ولی به‌ مرور این درصد را به 90 افزایش دادم و حتی در یکی از آزمون‌ ها توانستم آن را 100 درصد بزنم.

100_percent

عملکرد من در پاییز و زمستان بسیار تعیین‌کننده بود. اشتباه من در تابستان این بود که منابع متعددی داشتم و از همه‌ی آن‌ها استفاده می‌کردم. کتاب‌هایی که تست‌های استانداردی نداشتند و تالیفی بودند ولی با تأکید بر کتاب‌های حاوی تست‌های کنکور توانستم به دید متفاوتی از کتاب درسی برسم و کتاب درسی را کاملاً موشکافانه، مفهومی و عمیق مطالعه کنم.

همین مسئله باعث شد همیشه تصویری از کتاب درسی و واژه‌ها و اصطلاحات و قیدهای آن در ذهن داشته باشم. از طرفی در درس زیست‌شناسی نکته‌نویسی، حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری داشتم و وقتی دفترچه‌ی آزمون‌هایم را بررسی می‌کردم سعی می‌کردم حتی گزینه‌هایی را که درست جواب داده بودم بررسی کنم و از لابه‌لای آن نکاتی را استخراج کنم و در حاشیه‌ی کتاب بنویسم و حتی اشتباهاتی که ناشی از بی‌دقتی بودند در دفترپه ای مخصوص می‌نوشتم تا آن‌ها را فراموش نکنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.