رتبه های برتر و روش مطالعه درس زیست شناسی (بخش دوم)

در این سلسله از مقالات قصد داریم روش مطالعه درس زیست شناسی را از نگاه رتبه های برتر کنکور سراسری ارایه دهیم.

امیرحسین کلانتری سرچشمه، رتبه‌ی 6 تجربی سهمیه

در سال دوم و سوم دبیرستان بیش‌تر تشریحی کار می‌کردم و در سال چهارم باز هم بیشتر تأکیدم بر روی کتاب درسی بود و سعی می‌کردم نکات استخراجی را در حاشیه‌ی کتاب درسی یادداشت کنم و از طرفی مطالب را برای خودم خلاصه‌نویسی کنم که این کار برای من بخصوص در دوران جمع بندی و نزدیک به کنکور سراسری بسیار مفید و مؤثر بود.

21410303227145233279

اميرمسعود ندافى، رتبه‌ی 10 تجربی منطقه‌ی 2

من ابتدا در درس زیست شناسی ضعیف بودم و منابع مطالعاتی زیادی داشتم. تقریباً همه‌ی کتاب‌‌های کمک‌آموزشی زیست را داشتم ولی در اواخر سال متوجه شدم با تمرین و تمرکز بیش‌تری روی کتاب درسی و توجه به متن می‌توان در زیست نتیجه‌ی بهتری گرفت.

تلاش می‌کردم نکات ترکیبی را خودم استخراج کنم و در این درس سؤال طراحی می‌کردم که این کار خیلی به من کمک کرد. از طرفی سعی کردم روشی‌های رتبه‌‌های برتر برای حل سؤالات ترکیبی را برای خودم شخصی‌سازی کنم. به دانش‌آموزان دیگر نیز توصیه می‌کنم در هر قسمت از مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی اگر به کلمات کلیدی برخورد کردند به این موضوع بیندیشند که این کلمات را در کدام قسمت زیست‌شناسی و در چه مقطعی دیده‌اند و آن قسمت را مطالعه کنند. فایده‌ی این کار این است که باعث می‌شود مطلب در ذهنشان طبقه‌بندی شود و راحت‌تر به سؤالات ترکیبی پاسخ دهند.

حسن اسدى گندمانى، رتبه‌ی 2 تجربی سهمیه

نکته بسیار مهمی که بچه های رشته تجربی بایستی به آن توجه زیادی داشته باشند این است که مهارت جواب دادن به سؤالات ترکیبی با مرور زیاد به دست می‌آید. من بارها کتاب را زیر ذره‌بین قرار دادم و متن کتاب را خواندم. از طرفی با کتاب زیست تصویری، متن را روی شکل پیاده می‌کردم. با این کار، هم متن را خوب یاد می‌گرفتم و هم می‌توانستم نکات جدیدی از تصویرها به دست آورم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.