رتبه های برتر کنکور در سال‌های پایه چگونه مطالعه می‌کردند؟ (بخش اول)

درسا اسماعیل‌پورمقدم، رتبه‌ی 4 ریاضی منطقه‌ی 3

از سال سوم دبیرستان عادت داشتم درس‌ها را بطور کامل و مفهومی بخوانم. در دبیرستان مفهومی و عمیق خواندن خیلی مهم است؛ زیرا به دانش‌آموز کمک می‌کند به‌راحتی سهمیه‌ی معدل در کنکور سراسری را به دست آورد. در مقطع دبیرستان زیاد تستی کار نکردم و سعی می‌کردم مباحث را عمقی یاد بگیرم. یک فرمول برای مطالعه‌ی همه‌ی درس‌هایم داشتم:

مطالعه‌ی کتاب درسی + مطالعه و حل تمرین های جزوه‌ی معلم + درس‌نامه‌ی کتاب کمک‌آموزشی + استخراج نکات مهم و کلیدی در هر مبحث + و درنهایت تست زدن

توصیه‌ی من برای دانش‌آموزان دبیرستان این است که درس‌ها را به گونه‌ای مطالعه کنند که روی مباحث آن تسلط داشته باشند و به‌خوبی یاد بگیرند. از همان ابتدا به فکر کنکوری خواندن نباشند؛ چون اگر 4 سال کنکوری بخوانند درنهایت خسته می‌شوند. در سال سوم خیلی جدی‌تر مطالعه کنند و تشریحی خود را قوی کنند؛ زیرا می‌توانند با موفقیت در امتحانات نهایی موفقیت خود را ئر آزمون سراسری را تا حد زیادی تضمین کنند.

book__large

 

حجت کرمی، رتبه‌ی 4 ریاضی منطقه‌ی 2

تا سال سوم نامنظم مطالعه کردم و این بسیار بد بود. هنگام تماشای تلویزیون یا وقتی دراز می‌کشیدم مطالعه می‌کردم؛ اما سال چهارم بسیار منظم مطالعه کردم. پشت میز می‌نشستم و با یک نظم خاص و طبق برنامه‌ی آزمون آزمایشی مطالعه می‌کردم. در مقطع دبیرستان تستی هم کار می‌کردم و برای هر درس یک منبع اصلی داشتم؛ یعنی علاوه بر کتاب درسی یک منبع کمک ‌آموزشی را برای خود انتخاب کرده بودم.  

توصیه‌ی من به دانش‌آموزان پایه این است که به درس ریاضی اهمیت زیادی دهند؛ چون ریاضی باعث یادگیری بهتر درس‌های دیگر مانند فیزیک و شیمی می‌شود. در سال سوم سعی کنند مطالب را خیلی خوب  و عمیق یاد بگیرند. من در مقطع پایه تست‌ها را برای یادگیری بهتر می‌زدم و مطلب را برای خود شفاف می‌کردم و تمام پاسخ‌ها را بررسی می‌کردم و مطلب را بهتر یاد می‌گرفتم.

 

علی‌‌اصغر حاجی‌زاده، رتبه‌ی 9 ریاضی منطقه‌ی 3

در دبیرستان بیش‌تر تشریحی کار کردم. از طرفی در المپیاد شیمی و فیزیک شرکت کردم و چون در المپیاد شرکت کرده بودم در بعضی از درس‌ها مانند عربی و هندسه‌ی 2 کم‌کاری کرده بودم. در تابستان برخی از کم‌کاری‌هایم را جبران کردم و در سال چهارم با برنامه‌ی راهبردی کم‌کاری‌های مقطع دبیرستان را جبران کردم. شرکت در المپیاد به سبب این‌که پیش‌‌خوانی حرفه‌ای در آن درس‌ها داشته‌ام باعث شده بود که دید من در آن درس بازتر شود و قبول شدن در مراحل بالاتر المپیاد برای من زیاد مهم نبود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.