رشتۀ خود را دوست ندارم؛ چه کار کنم؟(بخش دوم)

یک بار دیگر کنکور می‌دهم
طبق ضوابط سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبانی که در دوره‌های شبانه، غیر انتفاعی، پیام‌نور و مجازی پذیرفته می­شوند، می‌توانند در صورت عدم تمایل، انصراف دهند و در آزمون سراسری سال آینده شرکت کنند؛ از همین رو، تعدادی از داوطلبان در فرم انتخاب رشته بعد از رشته‌های ایده‌آل خود، رشته‌های دوره‌های شبانه، غیرانتفاعی یا پیام‌نور را انتخاب می‌کنند تا در نهایت اگر تمایل نداشتند، بار دیگر برای سال آینده کنکور دهند.
 
البته داوطلبان مردی که مشمول خدمت نظام وظیفه می‌شوند، اگر در دانشگاه پذیرفته شوند، از معافیت تحصیلی استفاده خواهند کرد و در صورت انصراف از تحصیل و قبل از گذراندن خدمت وظیفه عمومی، نمی‌توانند مجدداً در آزمون سراسری شرکت کنند و انجام این کار، مستلزم گذراندن خدمت سربازی است.
 
images

به هر حال، داوطلبان باید بدانند که مطالعه و کنکور دادن به امید پذیرش در رشته‌ای ایده‌آل، کار آسانی نیست؛ زیرا با اینکه امکان ادامۀ تحصیل برای همۀ داوطلبان وجود دارد، اما رقابت سنگینی در رشته‌های پر مخاطب به چشم می‌خورد؛ تا جایی که برخی از داوطلبان، طی یک سال منتهی به کنکور،  هفته‌ای ۵۰ ساعت یا بیشتر مطالعه می‌کنند تا در رشتۀ مورد علاقه‌شان پذیرفته شوند.
 
حال داوطلبی که در سال چهارم، با وجود کلاس درس و حضور معلم، رتبه‌ای مناسب کسب نکرده است، آیا می‌تواند به تنهایی، یک سال تمام با جدیت درس بخواند، ضعف‌های خود را پوشش دهد و با بهترین داوطلبان سال آینده رقابت کند؟! متاسفانه  هر ساله شاهد حضور داوطلبان بسیاری هستیم که بعد از یک سال مطالعه، نه تنها رتبۀ بهتری کسب نکرده‌اند، بلکه رتبۀ آنها در سال بعد بدتر نیز شده است!
 
از سوی دیگر، داوطلبانی که در رشته‌های روزانه پذیرفته شوند، درصورت انصراف، یک سال از  دادن کنکور محروم می­شوند. مشخص است که برای یک داوطلب، بسیار دشوار است که بعد از دو سال رتبه‌ای مطابق میلش کسب کند و به رشته ایده‌آلش وارد شود. توجه داشته باشید، همان طور که پیش از این گفته شد، بسیاری از داوطلبان، شناخت دقیقی از رشته‌ها ندارند و شاید آن رشته‌ای که آرزویشان است، در نهایت انتظاراتشان را برآورده نکند.  

البته تعداد معدودی از داوطلبان نیز به دلیل مشکلی خاص نمی‌توانند در کنکور موفق شوند. این دسته از داوطلبان، با عزمی راسخ  خود را برای آزمون سال آینده آماده می‌کنند و می­توانند در این رقابت علمی جایگاه مناسبی را کسب کنند؛ اما همین افراد نیز با اینکه موفق می‌شوند، اعتراف می‌کنند که مطالعه و آمادگی برای کنکور، خارج از جوّ مدرسه و همکاری دبیران و همراهی سایر دانش‌آموزان، کار دشواری است و احتیاج به اراده‌ای آهنین دارد. 

 

منبع:پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.