رشتۀ خود را دوست ندارم؛ چه کار کنم؟(بخش اول)

دهۀ هفتاد یا هشتاد، وقتی نتایج نهایی آزمون سراسری اعلام می­شد، در پیک سنجش به داوطلبانی که در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته نشده بودند، می‌گفتیم که تنها راه موفقیت، ورود به دانشگاه و ادامۀ تحصیل نیست، اما این روزها هر داوطلبی می‌تواند وارد دانشگاه شود و ادامۀ تحصیل دهد و رقابت بر سر ورود به دانشگاه نیست؛ بلکه بر سر پذیرفته شده در رشته یا دانشگاهی خاص است؛
 
برای مثال، شاید بیش از ۵۰ درصد دانش‌آموزان رشته علوم تجربی، در ابتدای ورود به این رشته، آرزوی این را دارند که در یکی از سه رشتۀ پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی پذیرفته شوند. مشخص است که چنین چیزی غیر ممکن است و تنها تعداد معدودی از داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی جذب این سه رشته می­شوند و مابقی باید در سایر رشته‌های این گروه آزمایشی ادامه تحصیل دهند.
 
می‌خواهیم بگوییم اکنون که نتایج نهایی آزمون سراسری سال ۹۶ اعلام شده است و بی‌شک عده‌ای از داوطلبان در رشته و دانشگاه مورد علاقه و ایده‌آلشان پذیرفته نشده‌اند، چه باید بکنند؟ در این مطلب به راه‌کارهای موجود برای این دسته از داوطلبان و نکات مثبت و منفی هر راه اشاره شده است. به امید آنکه داوطلبان عزیز، بهترین راه را انتخاب نمایند.
 
images

ادامۀ تحصیل در رشته‌ای که پذیرفته شده‌اید
تعدادی از داوطلبان، با اینکه در رشته مورد علاقه‌شان پذیرفته نشده‌اند، ترجیح می‌دهند که در رشته پذیرفته شده ادامه تحصیل دهند. برخی از این افراد، بمرور به رشتۀ تحصیلی خود علاقه‌مند می­شوند و در آن موفق نیز می‌گردند؛ زیرا دانش‌آموزان ما اطلاعات دقیقی از رشته‌های دانشگاهی ندارند و بسیاری از اوقات، فقط بر اساس پسند خانواده و جامعه یا گفته‌ها و  شنیده‌ها،  رشته دانشگاهی خود را انتخاب می‌کنند و تازه بعد از ورود به دانشگاه با کمّ و کیف رشته تحصیلی خود آشنا می‌شوند و گاه حتی متوجه می‌شوند که به رشتۀ مورد نظر، بیشتر از رشته‌ای که تصور می‌کردند ایده‌آل آنهاست، علاقه دارند.
 
برای مثال، چند سال پیش یکی از دانش‌آموزانم تمام همّ و غمّش تحصیل در رشتۀ مهندسی برق بود، اما در رشتۀ مهندسی عمران پذیرفته شد. به یاد دارم که تا چند روز خواب و خوراک نداشت و احساس می‌کرد که همۀ آرزوهایش از دست رفته است. بعد از چهار سال که بار دیگر او را دیدم، گفت که برای کارشناسی‌ارشد همان رشته آزمون داده است و می‌گفت با اینکه در دانشگاه سر کلاس‌های رشته برق نیز  نشسته است، اما حالا می‌داند که به عمران بیش از برق علاقه‌مند است و در دوران تحصیل، فقط به خاطر موجی که در جامعه به راه افتاده بود و همه می‌گفتند مهندسی برق بهترین رشته است، این رشته را کعبۀ آمال خودش می‌دانست؛ تا جایی که باورش شده بود که واقعاً به آن رشته علاقه‌مند است.
 
به این نکته بسیار مهم و کلیدی خوب دقت کنید که امکان ادامۀ تحصیل در مقاطع بالاتر، از هر رشته‌ای به رشتۀ دیگر وجود دارد؛ پس شما می­توانید در یک رشته مدرک کارشناسی خود را کسب کنید و در مقطع کارشناسی‌ارشد سراغ رشته‌ای بروید که در ابتدا به آن علاقه‌مند بوده‌اید.  
 
علت نارضایتی تعدادی از داوطلبان از رشته‌ای که قبول شده‌اند، شهر محل تحصیلشان است. ما نیز قبول داریم که بسیار بهتر است که دانشگاه یک فرد در محل سکونتش باشد، اما اگر رشته تحصیلی خود را دوست دارید و خانواده موافق این هستند که در شهری دیگر ادامه تحصیل دهید، با شرایط کنار بیایید و بدانید که تجربۀ زندگی و تحصیل در شهری دیگر، می­تواند بسیار سازنده باشد و شما را برای حضور در اجتماع آماده‌تر سازد؛ بخصوص که امکان دارد سال آینده در همین رشته پذیرفته نشوید.
 
عده‌ای نیز هیچ وقت نمی‌توانند با رشته تحصیلی‌شان ارتباط برقرار کنند و در نهایت به یک مدرک تحصیلی صرف، بدون هیچ بازدهی و ارزشی، اکتفا می‌کنند یا در نیمه‌های راه، تحصیل را رها می‌کنند و از خیر ادامه تحصیل می‌گذرند یا دوباره در آزمون سراسری شرکت می‌کنند. هر یک از موارد یاد شده، نازیبا و اشتباه است و صحیح نیست که آینده خود را به بازی بگیرید و باری به هر جهت در رشته‌ای تحصیل کنید؛ البته باید گفت این امکان وجود دارد که شما حتی در رشته‌ای که دوست دارید و جزو اولین انتخاب‌هایتان بوده است نیز پذیرفته شوید و در ادامه راه، از رشته‌ای که انتخاب کردید، پشیمان شوید و همین وضعیت برایتان پیش بیاید.

 

منبع:پیک سنجش
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.