رمز موفقیتی به نام «تلاش»(بخش دوم)

به همه درس‌ها توجه کنیم یا روی یک یا دو درس تمرکز کنیم؟
این سؤالی است که برای بیشتر داوطلبانی که به همین تازگی به خیل مطالعه کنندگان کنکور پیوسته‌اند، ممکن است پیش بیاید. در پاسخ باید بگوییم که قاعدتاً برای پیشرفت در آزمون سراسری، ما نمی‌توانیم همه درس‌ها را با هم و یکباره رشد دهیم، اما می‌توانیم روی یک یا دو درس، وقت بیشتری بگذاریم و بقیه درس‌ها را به طور معمول مطالعه کنیم؛ یعنی درس‌هایی را که احساس می‌کنیم به آنها نیاز بیشتری داریم، می‌توانیم مطالعه کنیم و روی آنها تمرکز بیشتری داشته باشیم؛ ولی به شرطی که نقاط قوت پایدارمان را حفظ کنیم.
 
گاهی اوقات بعضی از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور، روی درسی که فکر می‌کنند نیاز بیشتری دارند، تمرکز می‌کنند و این امر باعث می‌شود که نقاط قوت پایدار خود را از دست بدهند؛ مثلاً دانش‌آموزانی که در رشته ریاضی تحصیل کرده‌اند و در کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت می‌کنند، ممکن است فکر کنند به دلیل اینکه از رشته ریاضی به آزمون سراسری گروه آزمایشی علوم تجربی آمده‌اند، ریاضی و فیزیک شان خیلی خوب است و سعی می‌کنند که دروس اختصاصی علوم تجربی را بیشتر بخوانند.
 
همین موضوع موجب می‌شود که توانایی و نقطه قوت خود را در دروس ریاضی و فیزیک از دست بدهند؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید در درسی پیشرفت کنید، این موضوع را به قیمت از دست دادن نقاط قوت پایدارتان تمام نکنید؛ بلکه آن درس‌ها را نیز باید به کیفیت قبل نگه دارید و مواظب باشید که دچار افت نشوید و در کنار آن، با یک برنامه ریزی دقیق، بقیه درس‌ها را نیز تقویت کنید.
images

 
نکته مهمی و اصلی، این است که هیچ درسی را کنار نگذارید؛ به این خاطر که اگر در درسی احساس می‌کنید قوی نیستید، می‌توانید قسمت‌های ساده تر و قابل درک آن درس را انتخاب کرده و روی آنها کار کنید، و زمانی که به کنکور نزدیک می‌شوید، می‌توانید در برخی از درس‌ها بعضی از فصل‌ها یا مباحث را کنار بگذارید؛ ولی هیچ وقت یک درس را به طور کامل کنار نگذارید. برای پیشرفت کردن، بهتر است که روی یک یا دو درس تمرکز کنید، و وقتی در آن درس‌ها قوی شدید، بعد به سراغ درس‌های بعدی بروید و نقاط قوت پایدار خود را نیز از دست ندهید.
 
با دروس عمومی چه کنیم؟
این هم، سؤال دیگری است که ممکن است برای آن دسته از داوطلبانی که از الان می‌خواهند شروع به مطالعه کنند و البته سایر داوطلبان نیز پیش آید. در پاسخ باید اشاره کنیم که سعی کنید، بسته به اطلاعات قبلی خود، همه روزه، دو تا چهار درس عمومی را روزی یک ساعت بخوانید.
 
حتما به این نکته بسیار مهم و کلیدی توجه داشته باشید که شکل و اسلوب مطالعه هر درس عمومی با درس عمومی دیگر فرق می‌کند؛ بنابراین، با توجه به میزان سختی یا راحتی هر درس، میزان ساعات مطالعه آن درس را در برنامه هفتگی خود تنظیم کنید.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.