رمز موفقیتی به نام «تلاش»(بخش سوم)

بحث و مقایسه نکنید
همه داوطلبان، بخصوص داوطلبانی که به تازگی شروع به مطالعه برای کنکور می‌کنند، باید حتماً از بحث درباره آزمون سراسری و مقایسه خود با دیگران به شدت بپرهیزند. این روزها با دوستان خود درباره اینکه چه درس‌هایی را خوانده‌، چند بار درس‌هایتان را دوره کرده‌اید، درصدهایتان در هر درس چند است و … بحث نکرده و خودتان را به هیچ وجه با آنها مقایسه هم نکنید.
 
این نکته مهم را همواره خوب به خاطر داشته باشید که شما باید کار خودتان را انجام دهید و با دیگران کاری نداشته باشید؛ زیرا انجام این کار، جز ایجاد استرس و درگیری فکر و ذهن شما عزیزان سودی نخواهد داشت. اگر، فردی از دوستان شما یا خانواده، هم خواستند چنین کاری را انجام دهند، ممانعت کنید. مطمین باشید تنها جایی که مقایسه، تکلیف شما را مشخص خواهد کرد، جلسه آزمون سراسری است و باقی مقایسه‌ها سودی ندارد.
 
images

زمان تمام کردن درس‌ها مهم نیست؛ چگونگی تمام کردن آنها مهم است
بیشتر داوطلبان فکر می‌کنند که زمان خاصی برای تمام کردن درس‌ها وجود دارد؛ در حالی که باید بدانید که زمان تمام کردن درس‌ها مهم نیست، بلکه چگونه تمام کردن درس‌ها مهم است. در این بحث، قبل از هر چیزی خود داوطلب و شرایط او مهم است. توضیح اینکه هر داوطلب، بسته به میزان و حجم دروسی که مطالعه کرده است، باید زمانی را برای مرور جمع بندی و نیز تست زنی در نظر بگیرد؛
 
مثلاً اگر داوطلبی موفق شده که بیشتر دروس خود را به پایان برساند، دو ماه برای مرور و جمع بندی نیاز دارد، و داوطلبی که بعد از عید، تازه شروع به مطالعه می‌کند و موفق می‌شود از هر درس، چند مبحث را مطالعه کند، می‌تواند در حدود دو هفته، مرور و جمع‌بندی را تمام کند؛ پس این شما داوطلب عزیز هستید که می‌توانید با توجه به شرایط خود در همه دروسی که خوانده‌اید، زمان تمام کردن مطالعه اولیه و مرور درس‌ها را مشخص کنید؛ در ضمن، در کنکور مهم نیست که درس‌ها را چه وقت تمام کرده‌اید؛ مهم این است که آنچه را که خوانده‌اید، بتوانید روی کاغذ پیاده کنید و مشخص کنید که مطالب را بخوبی یاد گرفته‌اید یا نه.
 
خود را باور داشته باشید
تلاش در مطالعه و درس خواندن، بسیار خوب و یکی از عوامل اصلی موفقیت است؛ اما اگر خودتان و موفقیتتان را باور نداشته باشید، نمی‌توانید به آنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید؛ پس به نقاط قوت خود فکر کنید و باورهای محدود کننده را از خود دور کنید. اینکه در یک مدرسه معمولی درس می‌خوانید، نمی‌توانید در کلاس کنکور شرکت کنید، دیر شروع به مطالعه کرده‌اید، دوستان شما بیشتر درس خوانده‌اند و … را از خود دور کنید و به این فکر کنید که انسان، یعنی شگفتی، و به عنوان یک انسان می‌توانید شگفتی‌آفرین باشید، و موفقیت در کنکور سراسری، یکی از این توانایی‌های شماست. محکم و مطمین قدم بردارید. شما اولین نفر نیستید و هر سال تعدادی از بچه‌های مدارس دولتی شگفتی خلق می‌کنند و صاحب رتبه‌های تک رقمی می‌شوند.
 
تست زدن را دریابید
هر چه قدر هم که شما داوطلب مستعد و کوشایی باشید، اما استانداردهای مطالعه را مورد توجه قرار ندهید، نمی‌توانید آن طور که باید و شاید، از تلاش خود نتیجه خوبی بگیرید. یکی از استانداردهای مطالعه برای کنکور، این است که بعد از هر مطالعه، تست بزنید. در پایان هفته هم دوباره تست بزنید و بعد از دوران مرور هم، تست سرعتی بزنید. همه شما، بخصوص داوطلبانی که تازه شروع به مطالعه می‌کنند، باید توجه داشته باشند که تست‌ها، تقریباً به شما خواهند گفت که چه نقاط قوت و ضعفی دارید و کدام مباحث را باید دوباره مطالعه کنید؛ در واقع، تست زدن و رفع ایرادهای درسی، آزمودن خود، نتیجه‌گیری و رفع ایراد در مطالعه مجدد است.

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.