رموز موفقیت رتبه های برتر کنکور(بخش دوم)

اصل دوم: براي آنها خانواده، مهم‌ترين پايگاه و پناهگاه است

به تجربه و تحقيق مسلم شده است که تقريباً از هر فرد برگزيده کنکور سراسری که سؤال شده است، او خانواده را يکي از ارکان اصلي موفقيت خود دانسته است؛ البته پر واضح است که اکثريت قريب به اتفاق خانواده‌ها همه همّ و غم خود را مي‌گذارند تا فرزندشان موفق باشد؛ اما گاهي اوقات دانش‌آموزان در سال‌هاي آخر دبيرستان بويژه سال سوم و چهارم نسبت به خانواده و ضوابط و قوانين آن کم التفات مي‌شوند و با توجه به بروز غرايز و رشد فيزيکي، خود را مستقل مي‌دانند و از اتکاي خود به محيط خانواده مي‌کاهند که اين موضوع، بسيار نگران کننده است؛ اما بالعکس مي‌بينيم که افراد موفق و برتر، نه تنها از اهميت اين کانون نمي‌کاهند، بلکه پايگاه اصلي تصميم‌گيري و برنامه‌ريزي براي آنها خانواده است.

index

براي من بسيار شيرين بود وقتي که از يکي از نفرات برگزيده کنکور سؤال شد والدينت مي‌گويند سال‌هاي قبل خيلي ذوق و انگيزه در مطالعه و درس خواندن نداشته‌اي و در سال‌هاي پاياني دبيرستان به درس چسبيده‌اي، او با کمال صداقت گفته بود: والدينم درست مي‌گويند؛ اما وقتي من تلاش پدر و مادرم را ديدم که چقدر سعي دارند براي من شرايط مناسبي را فراهم کنند و چقدر شوق دارند که من آدم موفقي باشم، مصمم شدم که به خاطر شادي پدر و مادرم تمام تلاش و کوشش خودم را داشته باشم و بحمدا… امروز نتيجه و حاصل آن زحمات را مي‌بينم و اين موضوع باعث رضایتمندی و خوشحالي من و آنهاست. آري، نفرات برگزيده کنکور، همگي خانواده را مهم‌ترين پايگاه و پناهگاه خود مي‌دانند و از آن انگيزه مي‌گيرند تا کار خود را به پيش برند، و اتفاقاً وقتي والدين و فرزندان به درک متقابل مي‌رسند و به يکديگر مدد مي‌رسانند، نوعي هم‌افزايي ايجاد مي‌کنند که ضامن موفقيت و پیشرفت روز افزون همه است.

اصل سوم: از حاشيه پرهيز مي‌کنند

اغلب دانش‌آموزان در طي دوره نوجواني و جواني هر چه پيش‌تر مي‌روند حاشيه‌هاي بيشتري پيدا مي‌کنند. پرداختن به ظاهر و ساعت‌ها وقت‌گذاري در مقابل آينه و اتوکشي بيش از حد رخت و لباس و تلف کردن اوقات مفيد با دوستان جور و واجور، تنها برخي از اين مصاديق است. حال اضافه کنيد به آن، پرداختن بيش از حد به فناوري روز و دست ساخته الکترونيک نظير موبايل و تبلت و رايانه و وب‌گردي در محيط اينترنت و صرف وقت در کافي‌نت‌ها و … که هر کدام مي‌تواند بخشي از اوقات ارزشمند داوطلب کنکور را به هدر بدهد، و برايم بسيار جالب بود که داوطلبي که در ابتداي مقاله از او نام برديم، حتي از همراه داشتن يک تلفن همراه ساده پرهيز مي‌کرد و وقتي علت آن را جويا شدم گفت: آقا! وقتم را مي‌گيرد و ذهنم را هم مشغول مي‌کند؛ در ثاني من که کار خاصي جز مطالعه ندارم و دسترسي به موبايل در اين شرايط برايم هیچ ضرورتی ندارد.

آري، اغلب رتبه های برتر آزمون سراسری از درگير شدن با حاشيه‌هاي مختلف پرهيز مي‌کنند و تمام فکر و ذکر خود را معطوف به کسب آمادگي بيشتر براي آزمون سراسري مي‌کنند. آنها حتي در رفتن به مهماني‌ و صله رحم و ديدار اقوام و دوستان بويژه در سال سوم و چهارم (پيش‌دانشگاهي سابق) ملاحظاتي را منظور مي‌کنند و به طور حساب شده خود را محدودتر مي‌کنند و جالب اينکه اين افراد، اين کار را با ظرافت و دقت تمام انجام مي‌دهند و به گونه‌اي عمل مي‌کنند که رويه ميانه‌اي رعايت شود و نه اقربا و دوستان از ايشان دلخور و ناراحت شوند و نه اينکه کار از دست خارج شود.

 

برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.