رموز موفقیت رتبه های برتر کنکور(بخش سوم)

اصل چهارم: مدير اصلي برنامه خودشان هستند

موضوعی که متاسفانه در میان تعداد زیادی از داوطلبان کنکور مشاهده می شود این است که برخی از آنها دايماً به دنبال قيّمي مي‌گردند تا کار آنها را سامان بدهد؛ به طوري که بدون مدير برنامه به نظر بسيار از داوطلبان عزيزي که براي اين موضوع هزينه گزافي مي‌پردازند؛ اما بالعکس افراد توانمند و برگزيده، خود را مدير و مسؤول برنامه‌ريزي و آرمان‌هاي خود مي‌دانند و البته اين بدان معنا نيست که خود را بي‌نياز از راهنمايي و مشاوره بدانند؛

نه، اتفاقاً اين‌گونه افراد به طور طبيعي از رهنمودهاي سايرين کمک مي‌گيرند و تجربيات آنها را براي خود مفيد مي‌دانند؛ اما خود را دربست و چشم بسته در اختيار تفکرات و نظرات ديگران قرار نمي‌دهند؛ بلکه نظرات سايرين را با شرايط خود مي‌سنجند و از آن نظرات بهره کافي مي‌برند؛ اما در هر شرايطي صرفاً خود را مدير و مسؤول برنامه‌هاي خويش مي‌دانند و با کياست و تدبير، برخي از پيشنهادها و تجربيات ديگران را به کار مي‌بندند. خلاصه وقتي با آن داوطلب گرامي سخن به اينجا کشيد، احساس کردم که سؤالي در ذهن او مانده مبني بر اينکه اگر مثل افراد موفق و برگزيده مطالعه و برنامه ریزی مي‌کند، پس اشکال او چيست که هر از چندي دچار نوعي سردرگمي و دلسردي و بعضاً دچار استرس و دلزدگي مي‌شود.

برايش تشريح کردم که تمام اين اصول چهارگانه در وجود وي مستتر است؛ اما او قدري اعتماد به نفس کم دارد و در حالي که اين ويژگي‌ها در وي وجود دارد و او را از سايرين متمايز کرده است، خود به اهميت جايگاهش پي نبرده و دچار خودکم‌بيني است. ان‌شاءا… در مورد اصولي مانند اعتماد به نفس و همچنين اتکاي به خويش و استفاده حداکثري از امکانات حداقلي، در شماره آينده صحبت به ميان خواهيم آورد.

index

اصل پنجم: اعتماد به نفس بالايي دارند

سال‌ها قبل در دوره راهنمايي تدريس مي‌کردم. دانش‌آموز نوجواني داشتم که خيلي خوب درس مي‌خواند و حتي اهل مطالعه جانبي‌ هم بود و آن سال‌ها در عين نوجواني توجه و اشتهاي زايدالوصفي را در رفتارش ديدم. روزي از روزها به او گفتم: «آرمين! تو خيلي خوب مي‌خواني؛ من از اين بابت خوشحالم.»

بدون معطلي و با قاطعيت گفت: «آخه آقا! ما مي‌خواهيم متخصص مغز و اعصاب بشويم.» اين جملات را با چنان اعتماد به نفس بالا و اعتقاد راسخي گفت که حس کردم که پس از کلاس بعد از ظهر مي‌خواهد به اتاق عمل برود و مريضي را معالجه کند! آري، او هم اکنون يکي از دانشجويان سال‌هاي آخر رشته پزشکي است؛ با معدل و کارکرد فوق‌العاده! و نه تنها او، بلکه بسياري از افراد موفق اجتماع ما نيز از همين دست هستند و داشتن برنامه روشن و اعتماد به نفس بالا، آنها را ياري مي‌رساند.

راه دوري نرويم؛ براي نمونه، نفر سوم گروه آزمايشي علوم رياضي و فني همين سال تحصيلي گذشته که از مبارکه اصفهان است و در يک مدرسه معمولي دولتي درس خوانده است و به قول خودش دبيران رتبه 500 را هم براي او پيش‌بيني نمي‌کردند، او خود خوب مي‌دانسته‌ که چه مي‌خواهد و به دنبال چيست، و همين اعتماد به نفس به او کمک کرده است تا در يک شهرستان به اين موفقيت چشم‌گير دست پيدا کند؛

علاوه بر اينکه وقتي پاي حرفش مي‌نشيني تمام گفته‌هاي او حرف‌هاي ذي‌قيمت و کارشناسي شده است و نحوه مطالعه و کسب آمادگي او براي کنکور براي هر داوطلب عزيزي مي‌تواند يک الگوي بي‌نقص و يک راهنماي کاربردي باشد؛ پس اعتماد به نفس و باور خويش، اگر به طور واقع‌بينانه و منطقي باشد، نه تنها غرور و تکبر نمي‌آورد، بلکه در مواقع و موارد ياس آور، يک دستاويز محکم و يک پناهگاه خوب است، و هر داوطلب عزيز بايد مرتبه‌اي از اين اعتماد به نفس را با خود به همراه داشته باشد.

 

برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده بخش دوم مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.