رموز موفقیت رتبه های برتر کنکور(بخش پایانی)

اصل هشتم: همواره به خدا توکل دارند و توفيق را از او مي‌جويند

اگر هفت اصلي را که برشمرديم، همه افراد موفق به طور يکجا نداشته باشند، ولي اصل هشتم را همه با هم متفق‌القول دارند و همواره در کارها به خداوند کريم توکل مي‌کنند. آري، افراد موفق کساني هستند که علاوه بر برنامه‌ريزي و داشتن انگیزه و اعتماد به نفس و … همواره با توکل به خداوند برايشان يک اصل بوده و به قول پيامبر عظيم‌الشان اسلام(ص) همواره زانوي اشتر را با توکل بسته‌اند و همين توکل، متضمن موفقيت آنها بوده است؛ حتي در زمان‌ها و لحظاتي که موفقيت ظاهري نداشته‌اند.

بسيار برايم جالب بود وقتي که سال گذشته با داوطلب عزيزي صحبت مي‌کردم و او علي‌رغم انتظار خود و خانواده و ساير بستگان، رتبه قابل قبولي نياورده بود و در رشته‌اي که مدّنظر داشت قبول نشده بود؛ وقتي از او پرسيدم: «حالا با اين همه تلاش و برنامه‌ريزي ناراحت نيستي؟» با تبسمي گفت: «چرا ناراحت هستم؛ اما بر اين باورم که حتماً حکمتي در کار بوده که من این تنیجه را بدست آورده ام؛ چون من به خدا توکل کردم و توفيق را از او خواستم.»

index

آري، افراد مؤمن، معتقد و کيّس و با هوش، علاوه بر تلاش هدفمند و برنامه‌ريزي دقیق و اصولی، همواره و در هر شرایطی توفيق را از خدا مي‌جويند و به او توکل مي‌کنند و خير را در آن مي‌دانند که بعد از زحمت و کوشش با برنامه و منظم هر چه پيش آمد همان به صلاح آنهاست. به قول حافظ:

کار خود گر به کرم بازگذاري حافظ        چه بسا عيش که با بخت خدا داده کني

دوستي دارم که سال‌ها قبل باهم همکلاس بوديم و او از نوجواني عشق دکتري داشت؛ اما هر چه تلاش کرد توفيق رفيق راهش نشد و همچون من سر از معلمي درآورد. چندي پيش باهم شرح گذشته مي‌کرديم و يادي از آن ايام شد. گفتم: «يادت هست چقدر شيفته پزشکي بودي؟» گفت: «آري، اوايل ناراحت شدم؛ اما بعد با خداي خودم معامله کردم و اکنون سال‌هاست که خدايم را شکر مي‌کنم که معلم هستم و اين را لطف خدا مي‌دانم.»

آري، شاگرد اول‌ها، رتبه های برتر و همه افراد موفق آنهايي هستند که از هيچ تلاشي براي نيل به مقصود خود فروگذار نيستند و به قول معروف کم نمي‌گذارند؛ اگر توفيق حاصل شد که چه بهتر، و اگر هم توفيق ظاهري دست نداد مايوس و ناراحت نمي‌شوند و خدا را شکر مي‌کنند از اينکه توفيق داد تمام تلاش خود را به خرج دهند و مابقي آن را حکمت الهي مي‌دانند. از درگاه احديت خواستاريم که شش نعمت را به عزيزان داوطلب ما اعطا فرمايد.

اي بار خدا! به حق هستي                  شش چيز به ما فرو فرستي

  ايمان و امان و تندرستي               علم و عمل و فراخ دستي

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.