رموز موفقیت رتبه های برتر کنکور(بخش چهارم)

اصل ششم: از امکانات موجود حداکثر بهره را ميبرند

متاسفانه ما ايراني‌ها يک مشکل فرهنگي داريم و آن اينکه براي انجام بسياري امور از جمله زندگي اجتماعي، فعاليت‌هاي کاري و هر امر ديگري، آن قدر امکانات حاشيه‌اي و … لازم دور خود جمع مي‌کنيم که گاهي مانع از انجام اصل کار مي‌شود، و اين مشکل امروزه در فرايند آموزش ما هم به چشم مي‌خورد و در بسياري موارد، بويژه در شهرهاي بزرگ، خانواده‌هاي متوسط و رو به بالا بدان بسيار مي‌پردازند و آن اين است که دانش‌‌آموزان تصور مي‌کنند که امکانات سخت‌افزاري رنگارنگ موجب موفقيت آنها مي‌شود و متاسفانه با خريد وسايل و امکانات مختلف و متنوع و خارج از نياز، فقط دست و پاي خود را مي‌بندند و دور خود را شلوغ مي‌کنند و حکايتشان مي‌شود حکايت آن جنگاوري که آن قدر زره و شمشير و سپر و گرز و سنان و … به خود مي‌بندد که ديگر قادر به کارزار نيست.

آري، داوطلبان باهوش و موفق آنهايي هستند که از امکانات موجود مي‌توانند حداکثر بهره را ببرند و به جاي صرف وقت و انرژي و سرمايه خانواده، در تهيه و تلنبار کردن انواع وسايل، بيشتر ذهن خود را معطوف درس مي‌کنند و به محتواي کتاب‌هاي درسي وفادار مي‌مانند؛ چون مي‌دانند که منبع و منشا اصلي سؤالات کنکور فقط کتب درسي دوره متوسطه است. شاهد گفتار هم کم نداريم؛ براي نمونه، آقاي سيد محمدجواد موسوي مبارکه که ذکر او رفت و موفق شد رتبه سوم آزمون سراسري در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در کنکور سراسری را کسب کند يا عزيز متواضع ساروي که وقتي گفتند شما در يک روستاي دور افتاده از استان مازندران چگونه توانستيد رتبه نخست گروه آزمايشي علوم انساني را کسب کنيد، صادقانه گفت: هيچ، من فقط کتاب‌هاي درسي‌ام را خوب خواندم؛ به طوري که حتي از جداول و نمودارها و عکس‌هاي آنها هم غافل نشدم و همه زواياي کتاب را به دقت مطالعه کردم. وقتي هم وارد زندگي افراد موفق مي‌شوي، مي‌بيني که به جاي داشتن کتاب‌ها و نوارهاي درسي و سي‌دي‌هاي چنين و چنان و …، قفسه محقري از کتاب‌هاي ضروري را در گوشه‌اي از منزل گرد هم آورده و به جاي خواندن کتاب‌هاي مختلف و متنوع، کتاب‌هاي درسي را چندين و چند بار و با دقت و تمرکز بالا و بر مبنای یک برنامه ریزی درسی دقیق و اصولی خوانده‌اند و از امکانات موجود بيشترين بهره را برده‌اند.

index

اصل هفتم: از درس خواندن لذت ميبرند

وقتي کوچک بودم و به دبستان مي‌‌رفتم مادربزرگي داشتم که شب‌ها براي من قصه و متل مي‌گفت؛ روحش شاد. يکي از جملاتي که وي  هميشه براي من با شيريني تکرار و يادآوري مي‌کرد اين بود که: «مادر! اميدوارم که درس زير دندانت مزه کند.» البته آن‌ سال‌ها من درک دستي از اين معنا نداشتم و نمي‌دانستم که مزه کردن درس زير دندان يعني چه، و سال‌هاي سال طول کشيد تا لذت درس خواندن را درک کردم؛ شايد همان سال‌هاي آخر دبيرستان، شايد هم وقتي که معلم شدم.

آري، به واقع اگر درس و ارزش دانايي زير زبان کسي مزه کند و او حلاوت دانايي را بچشد، موفقيتش تضمين شده است. شاهد گفتار، سخنان صادقانه آقاي پويا براهيم باستاني رتبه یک کنکور تجربی که وقتي با او گفت و گو مي‌کنند و دلايل موفقيت خود را برمي‌شمارد و توضيح مي‌دهد که چگونه رتبه نخست گروه آزمايشي علوم تجربي را کسب نموده است، به چگونه مطالعه کردن خود که مي‌رسد، مي‌گويد: «من به درس خواندن علاقه داشتم. راستش من با کتاب‌هاي درسي حال مي‌کردم و از درس خواندن لذت مي‌بردم.»

به واقع اگر هر داوطلب محترمي در هر سطح که باشد، اگر از مطالعه و درس خواندن لذت ببرد و طعم شيرين آن به زير زبانش بنشيند، ديگر اين حلاوت را با هيچ متاع ديگري عوض نخواهد کرد و موفقيت او حتمي است؛ پس داوطلبان گرامي که ابتداي تابستان آينده قصد دارند روي صندلي رقابت کنکور بنشينند، علاوه بر همه اهدافي که دارند سعي کنند که از درس خواندن لذت ببرند که اين نکته  از اصول بنيادين تمام شاگرد اول‌هاست.

 

برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده بخش دوم مقاله اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده بخش سوم مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.