روزهاي بدون کنکور را درياب(بخش اول)

به همه شما کنکوري‌هاي عزيز که سرانجام توانستيد با تمام سختي‌ها و مشکلات، در جلسه کنکور حاضر شويد، يک تبريک و «خسته نباشيد» اساسي و درست و حسابي عرض مي‌کنم.اميدوارم که همه شما عزيزان به هدفي که در نظر داريد برسيد و سال آينده خود را در جايگاهي که دوست داريد، ببينيد. گرچه کنکور تمام شد، اما احتمالاً براي بسياري از شما عزيزان و حتي خانواده هايتان، هنوز صحبت ها در مورد کنکور و حواشي آن ادامه دارد؛ در واقع، بعد از آزمون، بيشتر داوطلبان نسبت به آزمون و نتيجه آن بي‌تفاوت نيستند و هر داوطلبي به دنبال يافتن کليد سؤالات است تا بتواند نتيجه زحمات خود را محاسبه کند و تمام کنکوري‌ها روزشماري مي‌کنند تا زمان اعلام نتيجه فرا برسد و نتيجه زحمات يکساله خود را ببينند؛
 
در اين ميان، داوطلبان را از نظر رضايت از کنکور و نتيجه اي که در پي آن هستند مي‌توان به چند گروه تقسيم کرد:
 
گروه اول، افرادي هستند که يقين دارند پذيرفته مي‌شوند و صددرصد به عملکرد خود ايمان دارند، گروه دوم، افرادي هستند که در مورد نتيجه‌اي که کسب خواهند کرد، ترديد دارند، و گروه سوم، افرادي هستند که يقين دارند که در اين آزمون به نتيجه دلخواه نخواهند رسيد و مجبورند دوباره در کنکور شرکت کنند.
 
groups
 

 
در هر شرايط و در هر گروهي که هستيد، نکته مهم و کلیدی اين است که از حس و حال بعد از کنکور لذت ببريد و به خود فرصت استراحت و انجام کارهاي مورد علاقه را بدهيد؛ البته کارهايي هم وجود دارد که بعضي از شما داوطلبان مي‌توانيد انجام دهيد؛ مثلاً آن عده که يقين دارند قبول مي‌شوند، بايد بعد از چند روز استراحت و رفع خستگي ناشي از آزمون، کم کم به فکر انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر خود باشند. اين موضوع به شما کمک مي کند تا با فراغ بال و در فرصت کافي به انتخاب راه زندگي آينده خود بينديشيد و يک انتخاب درست و اصولي داشته باشيد. اگر جزو داوطلباني هستيد که در مورد نتيجه اي که کسب خواهيد کرد، ترديد داريد، سعي کنيد که با خوش بيني به فکر انتخاب رشته باشيد؛ چون اگر بنا را بر قبول نشدن بگذاريد و مجاز به انتخاب رشته باشيد، ممکن است که فرصت‌ها را از دست داده و با يک انتخاب نه چندان آگاهانه در هنگام انتخاب رشته نتوانيد اقدام مؤثري انجام دهيد. به همين دليل سعي کنيد که در فرصت باقي مانده تا انتخاب رشته، در کنار ساير کارهايي که انجام مي‌دهيد، به تحقيق و مشورت با مشاوران، خانواده و دوستان صاحب اطلاع خود پرداخته و شرايط مناسب و درخور تلاش خود را در نظر گرفته و يادداشت کنيد.
 
حتماً از خود مي‌پرسيد پس گروه سوم چه کار کنند. داوطلبان عزيزي که مطمين هستيد با توجه به آزموني که داده ايد در رشته و دانشگاه مورد نظر خود پذيرفته نمي‌شويد يا اصلاً امکان قبولي‌تان وجود ندارد (البته اين مورد اخير با توجه به افزايش قابل توجه ظرفيت دانشگاه‌ها، تقريباً از بين رفته است و بيشتر داوطلبان اگر فقط قصد قبولي دارند، مي‌توانند در يکي از رشته‌ها و دانشگاه‌هاي کم طرفدار پذيرفته شوند) بايد با پذيرش وضعيتي که در آن قرار گرفته‌ايد، خود را براي شرايط و آينده بهتر آماده کنيد.
 
       نکته بسيار مهمي که در حال حاضر ممکن است ذهن برخي از داطلبان کنکور سراسری را به خود مشغول کند، آزموني است که شما آن را سپري کرده ايد. احتمالاً، علاوه بر جواب صحيح گزينه‌ها و تطبيق آن با پاسخ هاي خودتان، ممکن است مباحث زيادي، روزهاي بعد از کنکور را براي شما آزار دهنده و به دور از شادي کند؛ اينکه «چرا بيشتر درس نخواندم؟»، «کاش مي‌شد به گذشته برگردم و دوباره تلاش کنم»، «چرا سؤالات را کمتر مفهومي خوانده بودم؟» «چرا به عربي کمتر پرداختم؟» و موارد زيادي از اين «چرا»ها مي‌تواند آثار مخربي بر ذهن شما بگذارد؛ ذهني که به خاطر ماه‌ها تلاش و درگيري شما با کنکور، از قبل خسته و خواهان استراحت است. اين دريغ و افسوس خوردن ها هم ممکن است در بين همه گروه‌هاي داوطلبان، چه آنهايي که خوب درس خوانده­اند و چه آنهايي که از ميزان تلاش خود راضي نيستند، وجود داشته باشد؛ زيرا هر داوطلبي، بنا بر ميزان تلاش خود و وقتي که گذاشته، توقع دارد که موفقيت کسب کند، و اگر اين نتيجه با توقع او، هم خواني نداشته باشد، ممکن است که آثار بدي روي وي بگذارد.
 
      به عنوان يک داوطلب، اکنون که در شرايط بعد از کنکور به سر مي‌بريد، بايد تمام تلاش خود را براي داشتن روزهاي خوب و لحظات به ياد ماندني به کار بگيريد. يادتان باشد، چه نتيجه خوبي کسب کنيد و چه به نتيجه‌اي که مورد دلخواه شما نباشد برسيد، اين روزها تکرار نخواهند شد؛ زيرا اين زمان، بخشي از عمر گران قدر شما است که ديگر باز نمي گردد. کنکور تمام شد؛ باز هم مي‌گويم که کنکور تمام شد و زندگي ادامه دارد؛ پس، از آنچه خداي بزرگ و متعال به تو عطا کرده است نهایت استفاده را ببر  و شاد باش. براي اينکه در روزهاي بعد از کنکور تا اعلام نتايج، اوقاتي توام با آرامش و خوشي را سپري کنيم و خستگي ماه‌هاي گذشته را بخوبي از خود دور نماييم، بهتر است که به موارد زير دقت کرده و تا حد امکان آنها را به کار گيريم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.