روزهاي بدون کنکور را درياب(بخش دوم)

براي اينکه در روزهاي بعد از کنکور تا اعلام نتايج، اوقاتي توام با آرامش و خوشي را سپري کنيم و خستگي ماه‌هاي گذشته را بخوبي از خود دور نماييم، بهتر است که به موارد زير دقت کرده و تا حد امکان آنها را به کار گيريم.

آرامش داشته باشيد
اضطراب، پديده طبيعي است که در تمام سنين در ما وجود دارد و وجود کمي از آن در برخي از مواقع بد نيست؛ بلکه ممکن است عامل پيشرفت ما نيز باشد؛ اما اضطراب بعد از آزمون که حاصل نگراني براي نتيجه آن است، احساس ناخوشايندي است که ممکن است تاثير بدي بر شما بگذارد؛ بخصوص اينکه شما در ماه‌هاي قبل از کنکور نيز روزهاي پر استرسي را گذرانده ايد. مؤثرترين راه براي رسيدن به آرامش، ياد خداست. خدا در تمامي لحظات، پشتيبان و نگهدار ماست.
 
قطعاً لحظات بسيار زیادی را به ياد مي آوريم که دراوج نااميدي، نيرويي ما را حمايت کرده است؛ پس نگران چه هستيد وقتي که عظيم ترين نيروها شما را حمايت مي‌کند؟ لحظه اي به درون خود توجه کنيد و حضور دست خداوند بزرگ را بر تمام حوادث زندگي خود و ديگران، با ايمان و اطمينان باور کنيد. آن گاه متوجه خواهيد شد که او به طور يقين، بهترين ها را براي شما در نظر گرفته است؛ پس اگر بهترين ها براي شما خواست خداي بزرگ است، چرا بايد مضطرب و نگران نتيجه آزمون شويد؟ با خود بگوييد که شايد من اين امتحان را بخوبي پشت سر نگذرانده‌ام، اما از وضعيت ديگر داوطلبان نيز خبر ندارم؛ علاوه بر اين، انسان در بيشتر مواقع نمي‌داند که چه چيزي در آينده به درد زندگي او خواهد خورد. ممکن است شما فکر کنيد که با کنکوري که داده‌ايد در رشته پزشکي قبول نشويد، اما اگر به خداي بزرگ توکل کنيد و از او کمک بخواهيد و امور زندگي خود را به دستان پر قدرت او بسپاريد، حتماً اين موضوع را درک خواهيد کرد که شايد رشته ديگري که شما در آن پذيرفته مي شويد بيشتر از اين رشته در ارتقاي شغلي و اجتماعي شما مؤثر باشد.
 
براي خود برنامه تفريحي ترتيب دهيد
قدر روزهاي بعد از کنکور را بدانيد و از آن نهایت لذت را ببريد. اين روزها تکرار نشدني هستند؛ زيرا پس از گذشت اين ايام و تعطيلات تابستاني، يا بايد به دانشگاه برويد و باز هم شروع به مطالعه،درس خواندن و تحصيل کنيد و يا اينکه خود را براي شرکت در کنکوري ديگر آماده کنيد؛ پس تا مي توانيد به ذهن و جسم خود استراحت داده و با يک برنامه تفريحي از اوقاتتان لذت ببريد. در اين برنامه تفريحي مي توانيد وقت گذارني با دوستان، نوشتن، طراحي،رفتن به سينما، گردش و ورزش کردن و بخصوص یادگیری زبان انگلیسی را بگنجانيد؛ در اين ميان، بخصوص اختصاص ساعاتي از روز به ورزش کردن، مي‌تواند تاثير مثبتي روي جسم و روان شما داشته باشد. ورزش و فعاليت بدني مرتب، بهترين راه جلوگيري از تنش و آرام کننده روح و جسم است. با انجام ورزش هاي مفرح و شادي برانگيز، سطح آندرفين را در بدن خود بالا برده و به اين ترتيب، حس خوشي و سرحالي را درخود افزايش دهيد.
 
hnhn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.