روزهاي بدون کنکور را درياب(بخش سوم)

براي اينکه در روزهاي بعد از کنکور تا اعلام نتايج، اوقاتي توام با آرامش و خوشي را سپري کنيم و خستگي ماه‌هاي گذشته را بخوبي از خود دور نماييم، بهتر است که به موارد زير دقت کرده و تا حد امکان آنها را به کار گيريم.
 
از سرزنش کردن خود دست برداريد
بسياري از ما دايم در حال سر و کله زدن با خودمان هستيم؛ با افکاري که گاه و بي‌گاه به سراغمان مي‌آيد. متاسفانه در اغلب موارد، اين فکرها و گفت‌ و گوهاي دروني، چندان مثبت نيست و همين مساله موجب مي‌شود که همه فکرها و گفت‌ و گوهاي دروني را بد و استرس‌‌زا بدانيم؛ چرا که معمولاً عادت داريم خودمان را به دليل اتفاقات گذشته محکوم ‌کنيم يا نگران و مضطرب اتفاقات آينده باشيم؛ اتفاقاتي که هنوز پيش نيامده و مشخص نيست که روزي به واقعيت مي‌پيوندد يا نه.
 
موضوع بسیار مهم اين است که چنين افکار منفي‌اي مي‌تواند اميد به آينده را در فرد از بين ببرد و وي را براي طي مسير زندگي، تنها و نااميد رها کند؛ اما چون اعمال ما نتيجه افکارمان است، اگر بتوانيم تفکراتمان را تغيير دهيم، حتماً قادر خواهيم بود که به گونه ديگري هم عمل کنيم و در نتيجه زندگي کاملا متفاوتي خواهيم داشت؛ پس در اين مورد هم بايد سعي کنيد و با تمرين، افکار منفي را به فکرهايي مثبت و انرژي‌بخش تغيير دهيد. به خود بگوييد که کنکور تمام شده است و شما چه تلاش کرده و امتحان بدي را گذرانده باشيد و چه درس نخوانده و اکنون نادم و پشيمان باشيد، نمي توانيد براي جبران گذشته کاري انجام دهيد؛ زيرا نمي‌توانيد زمان را به عقب برگردانيد؛ پس به جاي جدال با اين افکار به خود قول دهيد تا پس از اعلام نتايج اوليه، حتماً تصميم منطقی و درستي در ارتباط با وضعيت خود خواهيد گرفت. 
 
dex
 

به فکرهاي مثبت بال و پر دهيد
يکي از ويژگي‌هاي افکار منفي، طولاني بودن و کامل شدن آنهاست. فکرهاي منفي، آن قدر در ذهن باقي مي‌ماند و دنبال هم مي‌چرخد تا يک ماجراي تلخ و منفي بزرگ در ذهن شکل بگيرد. به جاي اينکه افکار منفي و ناخوشايندي را درباره نتيجه خود تداعي کنيد و اوقات خود را تيره و تار نماييد، سعي کنيد که فکرهاي شاد و مثبت را مانند يک فيلم طولاني و نشاط ‌انگيز دنبال کنيد.
 
برخي از تجسم‌ها بسيار بسیار مفيد خواهد بود و بايد تا مي‌توانيد داستان را ادامه دهيد و بگذاريد که ساعت‌ها زمان شما را به خودش اختصاص دهد؛ در ضمن، خيلي بهتر است اگر اين داستان را درباره خودتان بسازيد و تصور کنيد که به هدف‌هايتان رسيده‌ايد. يکي از بهترين راه‌هاي پيدا کردن قانون شفابخش زندگي‌، ساکت ماندن است‌؛ يعني سخن نگفتن دربارة مشکلاتتان‌؛ پس قبل از اعلام نتايج، نفوس بد نزنيد و فقط و فقط منتظر نتيجه بمانيد.همواره این نکته مهم و کلیدی را به ياد داشته باشيد که نتيجه شما در کنکور در جمع کلي داوطلبان گروه آزمايشي‌تان سنجيده مي‌شود؛ بنابراين، بدون درنظر گرفتن نتيجه آنها نمي توانيد تصور کنيد که چه رتبه‌اي کسب خواهيد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.