روزهاي بدون کنکور را درياب(بخش پایانی)

براي اينکه در روزهاي بعد از کنکور تا اعلام نتايج، اوقاتي توام با آرامش و خوشي را سپري کنيم و خستگي ماه‌هاي گذشته را بخوبي از خود دور نماييم، بهتر است که به موارد زير دقت کرده و تا حد امکان آنها را به کار گيريم.
 
ابعاد موضوع را بسنجيد
 
خودتان را يک سال بعد از اين تصور کنيد که در کنکور سراسری سال 93 نتيجه دلخواه خود را کسب نکرده‌ايد؛ يعني زمان را يک سال به جلو ببريد و ببينيد که چه اتفاقي خواهد افتاد. باور کنيد اوضاع آرام تر از آن خواهد بود که شما تصورش را مي‌کنيد؛ زيرا عده اي از آقايان به سربازي رفته و در آينده با کوله باري از تجربه بازگشته و دوباره کنکور خواهند داد. از آنجايي که هر داوطلب مردي مجبور است بعد از گذراندن تحصيلات در صورت مشمول بودن به سربازي برود، پس فرقي نمي‌کند که اين اتفاق کي بيفتد. عده‌اي ديگر از داوطلبان دوباره شروع به مطالعه و درس خواندن مي کنند و بدون ترديد با يک برنامه درست،اصولي و برپایه تواناییهای فردی حتماً خواهند توانست نتيجه بسيار بهتري را کسب کنند؛ پس در اين مواقع شما توجه مي‌شويد که اين موضوع، آن قدر احتياج به ناراحتي و بي‌تابي شما ندارد.
 
     هرگاه مساله‌اي به سراغ شما آمد، به يک نقطة بلند برويد و از آن بالا به همه چيز نگاه کنيد. آن گاه مي‌بينيد که مساله شما در مقياس جهاني هيچ نيست‌. در چنين مواقعي سري هم به آسمان بلند کنيد و از قدرت بي‌انتهاي خداوند در تمام مراحل زندگي مدد بگيريد.خداوند براي غلبه بر دشواري‌هاي زندگي ابزارهاي مهمي در اختيار گذاشته است که مهم‌ترين آنها اميد و پشتکار است؛ پس با توکل به خداوند مهربان و اميد و پشتکار خود خواهيد توانست اتفاقات را آن گونه که خود مي خواهيد رقم بزنيد.
 
man in praise

هنر زندگي در لحظه حال را بياموزيد

آيا از آينده خود به طور قطع و یقین اطلاع داريد؟ آيا مي‌توانيد بگوييد که فردا چه اتفاقاتي زندگي شما را تحت تاثير قرار خواهد داد؟ پس چرا بايد زندگي خود را با نگراني براي آينده فراموش کنيم؟ گذشته، بسياري از افراد را مانند يک سياهچاله بي‌انتها به سمت خود مي‌کشد؛ درحالي‌که آينده مانند حبابي بزرگ از سؤالات، خواسته‌ها، اميال، اميدها، آرزوها و روياهاست.ذهن بسياري از ما به گونه‌اي طراحي شده است که همواره در حال فرار است؛

پس همواره سعي کنيد که به جاي فکر کردن به نتيجه، در لحظه حال زندگي کنيد. زندگي کردن در لحظه به معني آن است که به گذشته فکر نکنيم و نگران آينده نباشيم؛ البته، اين مساله به اين معني نيست که در زندگي اهدافمان را مشخص نکرده يا خود را براي آينده آماده نکنيم؛ بلکه بدان مفهوم است که بايد از گذشته پند گرفته و براي آينده، برنامه و هدف مشخصي تعيين نماییم و در عين حال از زندگي کنوني خود نيز کاملا لذت ببريم. افرادي که در لحظه زندگي مي‌کنند، کمتر گرفتار استرس مي شوند و شادترند. افکار مثبت را بپذيريد و به آنها خوش آمد بگوييد. حتماً به اين موضوع توجه داشته باشيد که فرصت ها هيچ گاه از بين نمي روند، بلکه شخص ديگري فرصت از دست داده ما را تصاحب خواهد کرد. اگر فرصت ها از بين نمي‌روند و ما هميشه وقتي براي جبران اشتباهات خود داريم و کنکور هم از اين موضوع استثنا نيست، پس چرا با افکار منفي و ناراحتي نسبت به آن چه هنوز اتفاق نيفتاده است ذهن خود را درگير و پريشان کرده و لذت زمان حال را نيز از بين ببريم؟ پس اکنون که از کنکور و تمام خستگي‌ها و استرس‌هاي آن رها شده‌ايم، روزهاي بدون کنکور را دريابيم و از آن لذت ببريم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.