روزهاي طلايي، مهم و دوست داشتني(بخش اول)

براي بسياري از داوطلبان عزيز کنکور سراسری، تعطيلات عيد امسال با سال‌هاي ديگر، تفاوت زيادي دارد؛ زيرا نوروز، زمان تلاش و مطالعه و درس خواندن براي کنکوري بهتر است. در مجموع، تعطيلات دو هفته‌اي نوروز براي کنکوري‌ها، يکي از حساس‌ترين روزهاي سال است؛ زيرا داوطلبان کنکور پس از تعطيلات عيد، مهلت زيادي براي مرور درس‌ها و تمرين بيشتر تست‌زني ندارند؛ پس بايد با يک برنامه‌ريزي خوب،دقیق و اصولی، هم به مطالعه خود برسند و هم فرصتي براي تمديد انرژي  از دست رفته‌شان دست و پا کنند.

بارها و بارها و در مقالات مختلف، به شما عزيزان کنکوري از اهميت تعطيلات عيد براي مطالعه گفته‌ايم. امروز کمتر داوطلبي وجود دارد که به اين اهميت واقف نباشد؛ به گونه‌اي که الان، مطالعه در عيد، ديگر به معني پيش افتادن و سبقت جستن از رقبا نيست، بلکه به معني عقب نماندن از داوطلبان ديگر و پياده کردن يک برنامه خوب درسي براي موفقيت بيشتر است. شما عزيزان داوطلب، در هر شرايطي که هستيد، چه از ابتدا مطالعه خوبي داشته و طبق برنامه پيش رفته‌ايد و چه هنوز دو سه ماهي بيشتر از مطالعه شما نگذشته، و چه تازه، حتي از همين چند روز گذشته تصميم به مطالعه گرفته‌ايد، بايد تمام تلاش خود را بکنيد تا از اين دو هفته بخوبي استفاده کنيد. ما در اين مقاله، توصيه‌هايي براي شما عزيزان داريم و اميدواريم که با به کار بستن اين توصيه‌ها، از فرصت مطالعه در اين روزها، بخوبي استفاده کنيد.
 
images

 شايد براي خيلي از شما عزيزان،درس خواندن در عيد به دليل زيبايي‌هاي نوروز (سفره هفت سين و خريد و عيد ديدني و …)، راحتي ساير اعضا خانواده در رفت و آمد و خواب و خوراک، مسافرت، ديد و بازديدها و مانند آن، يک مقدار سخت‌تر از بقيه ايام سال باشد؛ اما به اين نکته توجه داشته باشيد که همين مهلت دو هفته‌اي کمک زيادي به شما براي آمادگي بيشتر مي‌کند.
 
از جمله دلايل اهميت تعطيلات عيد، اين است که اگر در تعطيلات عيد، شما مطالعه را کنار بگذاريد، ممکن است به دليل اينکه در کار شما وقفه افتاده است، برگشت به برنامه درسي و مطالعه منظم تا چند روز بعد ممکن نباشد و با دشواري همراه باشد، و ديگر اينکه با مطالعه در اين ايام، از ساير داوطلبان، عقب نخواهيد ماند و استرس کمتري را پشت سر خواهيد گذاشت. توجه کنيد با اينکه تعطيلات عيد، مدت زمان زيادي را در بر نمي‌گيرد، اما براي تداوم روند آمادگي درسي، مهم است؛ پس با اراده و محکم، خود را براي يک برنامه‌ريزي خوب و قوي آماده کنيد تا راضي و خوشحال از اين تعطيلات بيرون بياييد.
    مهم‌ترين کارهايي که در تعطيلات عيد بايد انجام دهيد به شرح زير است:  
 
1- روي يک کاغذ، اسم درس‌ها را بنويسيد و جلوي آن يادداشت کنيد که از هر درس، چه قسمت هايي را خوانده‌ و چه قدر تست زده‌ و از چه منابعي تست زده‌ايد. به اين فرم اصطلاحاً «روندنما» گفته مي‌شود. پر کردن اين فرم به شما کمک مي‌کند تا ببينيد کجا قرار گرفته، چه کارهايي انجام داده‌ايد و چه کارهايي را بايد انجام دهيد.
 
2- به بودجه بندي سؤالات کنکور توجه کنيد. در فرصت باقي مانده تا کنکور، به وزن درس هايي که مي خوانيد، نيز توجه کامل داشته باشيد؛ مثلاً گراف يک سؤال دارد و احتمال چهار سؤال؛ پس منطقي است که به جاي وقت گذاشتن روي گراف، به احتمال توجه بيشتري داشته باشيد.
 
3- وضعيت درس ها در اين موقع از سال را کاملا برای خود مشخص کنید که در بخش بعدی این مقاله به طور کامل در این رابطه صحبت خواهیم کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.