روزهاي طلايي، مهم و دوست داشتني(بخش دوم)

الف- همه يا برخي از مباحث درس‌ها را نخوانده‌ايد.
اين درس‌ها را يا مدرسه يا آموزشگاه درس داده و شما نخوانده‌ايد؛ يعني عقب افتاده‌ايد که بايد در اولين فرصت يا در تعطيلات نوروز بسته به اهميت آن جبران کنيد؛ يا اينکه مدرسه يا آموزشگاه آنها را درس نداده‌اند، ولي قرار است که بعداً تدريس شود. لطفاً در اين مورد بدون نگراني با معلمتان پيش برويد، و دسته سوم، درس هايي هستند که قرار نيست مدرسه يا آموزشگاه درس بدهد.
 
شما اين مباحث را شناسايي کنيد، به بودجه بندي آن توجه کرده و سعي کنيد تا اول ارديبهشت يا نيمه اول آن، اين مباحث را هم تمام کنيد تا براي دوران جمع بندي که در خردادماه است، آماده شويد. به خاطر داشته باشيد که شما نمي‌توانيد و نمي‌شود که تمام درس‌ها را تا قبل از عيد تمام کنيد و در عيد کارهاي فوق العاده‌اي انجام دهيد؛ پس این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که به جاي نگراني، با آرامش و آسودگي جلو برويد و از خودتان، بيش از اندازه، انتظار نداشته باشيد.
 
images

ب-همه يا برخي از مباحث درس‌ها را خوانده‌ايد.
اين درس‌ها يا مباحث، شامل درس‌هايي است کهآنها را به طور کامل خوانده، خلاصه نويسي کرده‌، سر کلاس خوب فهميده و تست‌هايش را زده‌ايد و کاملاً نسبت به اين مباحث احساس خوبي داريد. اين مباحث نقطه قوت شما هستند و بايد، آخر هر هفته يا دو هفته يک بار، آنها را مرور کنيد تا تثبيت شوند. دسته دوم، درس‌ها يا مباحثي هستند که آنها را خوانده، ولي خوب ياد نگرفته‌ايد. اين درس‌ها را با تست زدن و رفع اشکال در هنگام تست زدن، فرا بگيريد. در مورد اين درس‌ها لازم نيست که مطالعه کامل مجدد ديگري داشته باشيد؛ بلکه لازم است که در هنگام تست زدن، رفع اشکال انجام دهيد، و در نهايت، براي يادگيري دروس يا مباحثي که خوانده‌ايد، اما آنها را اصلاً ياد نمي‌گيريد يا چند روز بعد فراموش مي‌شود، به بودجه بندي سؤالات مراجعه کنيد. اگر اهميت کمي دارد، آنها را حدف کنيد و اگر پر اهميت است، حتماً با کمک گرفتن از دوستان، معلم يا تغيير روش مطالعه‌تان در آن درس، دوباره آن دروس را مطالعه و بررسي کنيد.
 
بعد از اينکه موقعيت خود را در هر درس مشخص کرديد، طبق نقاط قوت و ضعف خودتان در هر درس، براساس بودجه‌بندي سؤالات کنکور و همچنين ميزان ساعاتي که براي مطالعه هر درس لازم داريد براي روزهاي تعطيلات عيد خود، يک برنامه خوب بنويسيد و سعي کنيد که حتماً طبق همان برنامه پيش برويد. برنامه، خود نوعي انتخاب است و بايد بهترين، کامل ترين، دقيق ترين و کارآمدترين انتخاب ها باشد. براي انجام اين کار، فهرستي از نقاط ضعف خود (از دروس پيش دانشگاهي و پايه) را تهيه و سپس فرصت هاي موجود را ارزيابي کنيد؛ يعني ببينيد که دقيقاً در چند زنگ مطالعاتي مي‌توانيد درس بخوانيد. اگر بيش از فرصت هاي موجود در دوران عيد، نياز به مطالعه داشتيد، اولويت را به دروس اختصاصي بدهيد (البته اين حکم کلي نيست و با توجه به خصوصيات داوطلبان متفاوت است). بهترين محتواي مطالعه در دوران عيد، مطالعه دروس اختصاصي است (در صورتي که در دروس عمومي ضعف خاصي نداريد)؛ چرا که يادگيري اين دروس، نياز به فرصت کافي و آرامش دارد و ايام عيد بهترين فرصت براي انجام اين کار است.
 
 اگر در درس يا دروس خاصي، اشکال زيادي نداريد، مي‌توانيد در تعطيلات عيد به درس‌هاي پايه سوم بپردازيد. با توجه به اينکه در امتحانات ترم اول، دروس را جمع بندي نموده (حتي اگر اين کار را انجام نداده ايد در ارديبهشت ماه، فرصت کافي براي انجام اين کار خواهيد داشت) و نيز در امتحانات ترم دوم هم، دروس را دوره خواهيد کرد، پس، از دوران مطالعاتي نوروز براي جمع بندي و مطالعه دروس پايه سال سوم استفاده کنيد.
 
مسلم است که مرور جزوه‌ها و کتاب‌هاي درسي و بهتر از آنها خلاصه‌هاي دروس مختلف، در اولويت است؛ ولي تست‌زني از فعاليت‌هايي است که انجام آنها در تعطيلات عيد، مهم‌تر از قبل از عيد است و بايد جدي‌ترين فعاليت مطالعاتي شما در این دوران مهم و سرنوشت ساز باشد. پيشنهاد مي‌کنيم که در اين زمان به منابع کمک‌آموزشي و تست‌زني قبلي خود رجوع کنيد و فقط در مواردي از کتاب‌هاي جديد تستي استفاده نماييد که منابع تستي قبلي خود را بارها دوره کرده و بر مطالب آنها مسلّط باشيد. توجه بيشتر داوطلبان و دانش آموزان در تعطيلات نوروز به درس‌هاي اختصاصي است؛ اما بايد بدانيد که در آزمون‌هاي بعد از عيد، که حجم درس‌ها بيشتر مي‌شود و آزمون به سمت جامع شدن پيش مي‌رود و حجم درس‌ها بويژه عمومي‌ها زياد مي‌شود، درصد درس‌هاي عمومي (مانند آزمون سراسري) افت مي‌کند و تاثير اين درس‌ها بمراتب بيشتر از آزمون‌هاي مقطعي و مرحله‌اي مي‌گردد؛
 
به همين سبب، فرضیه کنار گذاشتن درس‌هاي عمومي در تعطيلات عيد، اصلاً صحيح نيست. ادبيات و دين و زندگي مجموعاً شامل حدود دويست درس هستند و مطالعه‌ نکردن آنها به معني آن است که فرد، هفته‌هاي متوالي در ارديبهشت را بايد صرف مطالعه‌ آنها نمايد، و اين خود، يعني کنار گذاشتن برخي از دروس اختصاصي که در عيد مطالعه شده است؛ پس، علاوه بر تست‌زني مداوم در عيد، عمومي‌ها را هم مثل سابق در برنامه‌ خود بگنجانيد؛ حتي عده‌اي بر اين عقيده‌اند که به دليل حجم کم درس‌هايي مثل عربي عمومي و زبان عمومي، بايد آنها را در تعطيلات عيد به اتمام رساند و با زدن تست جامع (مشابه سؤالات کنکور و با همان بودجه بندي) در اين دو درس، نه تنها تسلّط بر آنها را افزايش داد، بلکه فرصت بهتري را براي مطالعه‌ ادبيات و دين و زندگي در ماه‌هاي بعد ايجاد نمود. توجه داشته باشيد که دو درس عربي و زبان انگلسی، جزو معدود درس‌هايي بوده‌اند که در چند سال اخير درآزمون سراسري درصد صد در آنها توسط داوطلبان کسب شده است.
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.