روزهایی از جنس موفقیت

نمی‌دانم جزء کدام دسته از دانش‌آموزان هستی و چه نتیجه‌ای در امتحانات نیمسال اول گرفته‌ای ولی دوست دارم چند دقیقه با من همراه شوی و به حرف‌هایم با دقت هرچه تمامتر گوش بدهی.

دوست دارم تعریف تو را از موفقیت بدانم و می‌خواهم به من بگویی موفق شدن از نظر تو چیست: کسب نمره‌ی بیست؟ کسب تراز بالا؟ اشتباهکم‌تر؟ مطالعه‌ی بیش‌تر؟ و بقیه‌ی موارد را هم خودت اضافه کن. حالا شکست را تعریف کن! شکست یعنی مطالعه‌ی کم‌تر، کسب تراز پایین، اشتباه بیش‌تر و بیست نگرفتن. اکنون به من بگو خودت را موفق می‌دانی یا شکست خورده‌ای؟ برنده‌ای یا بازنده؟

این نکته مهم را همیشه بخاطر داشته باش که برنده شدن اتفاقی نیست که برای بعضی‌ها می‌افتد و برای بعضی‌ها نه. موفقیت شانس نیست که به سراغ بعضی‌ها می‌رود و بعضی‌ها نه. موفقیت به سراغ همه می‌رود و همین جاست که افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند. گروهی با دیدن نشانه‌های آن به استقبالش می‌روند و برای حفظ آن تلاش می‌کنند و گروهی دیگر از کنارش عبور می‌کنند و منتظر موفقیت‌های بعدی می‌مانند. این‌جاست که راه برنده و بازنده از هم جدا می‌شود.

index

برنده شدن همیشه به معنی اول شدن نیست، بلکه انجام کاری بهتر از دفعات قبل است. برنده، همه چیز را واضح و شفاف می‌بیند. برنده، از اشتباه کردن نمی‌ترسد و از اشتباهاتش درس می‌گیرد. برنده، برنده است و جز این تعریفی ندارد؛ ولی بازنده بیش‌تر از این‌که نقاط قوت را ببیند، به منفی‌ها توجه می‌کند و وقتی اشتباهی می‌کند، از آن می‌ترسد و اشتباه کردن را بخش جدانشدنی اهدافش می‌داند. بازنده است دیگر؛ خودش دوست دارد بازنده باشد و مدام تلقین شکست خوردن می‌کند و تلاشی برای برنده شدن نمی‌کند.

دانش‌آموزی که با من همراه شده‌ای، شک نکن تو هم برنده‌ای. تعجب نکن! تیتر مقاله را خوانده‌ای و دوست داری روزهایی از جنس موفقیت داشته باشی و همین گام مهمی برای برنده شدن است. اگر از نتیجه‌ی امتحانات راضی نیستی، اگر ترازت پایین است، اگر زیاد اشتباه می‌کنی یا اگر ساعت مطالعه‌ات کم است، هنوز فرصت پیشرفت تمام نشده است و همه چیز قابل جبران است.

فقط باید بخواهی و با تمام وجود تلاش کنی. نیم‌سال دوم را پیش رو داری و روزهایی از جنس تلاش و موفقیت در انتظار توست. یک بار دیگر موفقیت به سراغت آمده، این بار از کنارش عبور نکن و به استقبالش برو و آن را به‌راحتی از دست نده. اگر بخواهی و بتوانی و تلاش کنی، شک نکن برنده خواهی شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.