روشهای صحیح مرور دروس برای کنکور

در این مقاله سعی داریم بطور اجمالی روشهای صحیح مرور دروس برای کنکور را برای شما داوطلبان عزیز کنکور بیان کنیم.این روشها عبارتند از:

1-    مرور مرحلهای

اولین مرور: (حین مطالعه) یادداشت برداری، پرسش کردن، توضیح دادن برای خود، خط کشیدن زیر کلمات  و جملات ، حاشیه نویسی و پاسخ دادن به پرسشهای متن کتاب درسی.

دومین مرور: 24 ساعت پس از خواندن درس یا تدریس در کلاس شامل:

1- بازخوانی کامل درس خوانده شده و جزوهی آن

2- حل  تمرینهای تشریحی  و تستهای آن درس

3- مرور ذهنی آنچه در طول روز خواندهایم  قبل از خوابیدن

سومین مرور:یک هفته بعد شامل:

1- بازخوانی کامل درس و جزوه

2- حل تمرینات اشکالدار قبل

3- علامت زدن قسمتهای فراموش شده

4- حل بخش دیگری از تمرینات باقیمانده

چهارمین مرور:دو هفته بعد شامل:

1- مرور یادداشتها و خلاصهی دروس

2- حل تمرینات اشکالدار قبلی 

3- علامت زدن قسمتهای فراموش شدهی جدید

4- مرور قسمتهای فراموش شدهی  قبلی

5- حل بخشی دیگر از تمرینات  باقی مانده

پنجمین مرور:یک ماه بعد شامل:

1- مرور یادداشتها و خلاصهی دروس

2- حل تمرینات اشکالدار قبلی 

3- مرور قسمتهای فراموش شدهی  قبلی و مطالب فرار

ششمین مرور: سه ماه بعد شامل بازخوانی کامل کتاب

بدین ترتیب  و با این تکرارهای منظم، مانع فراموشی مطالب در مدت طولانی میشویم.

همانطور که یاد گرفتن محتاج زمان است ، یادآوری و تازه نگهداشتن ذهن از مطالب  خوانده شده به زمان نیاز دارد.

با بکار بردن صحیح این 6 مرحله از فرایند مرور دروس،کیفیت و میزان یادگیری شما افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

 stepp

2- مرور گزینشی

در این روش کل کتاب، تیترها، خطوط درشت داخل متن، عکسها، زیرنویس عکسها، فرمولها، نمودارها، جدولها و همهچیز به جز متن نوشتاری کتاب درسی، خوانده و مرور میشود.

در آغاز تیتر اصلی را ببینید، کتاب را ببندید و سپس برای خودتان بهطور خلاصه شرح دهید (یا بنویسید)که در آن تیتر اصلی چه عناوین فرعی و نکاتی وجود دارد. بعد کتاب را باز کنید و ببینید تا چه حد درست عمل کردهاید. با این عمل، کلیت مطلب در ذهن شما حک میشود. همینکار را با عناوین فرعی تکرار کنید. فرمولهای مهم، مکانهای مهم و مفاهیم مهم در هر بند کتاب درسی محدود است. به همین خاطر یادآوری آنها راحتتر است. بدین ترتیب گامبهگام در هر فصل پیش میروید و جزئیات را در ذهن خود تازه میکنید.هر جا لازم شد به متن کتاب رجوع کنید.اگر مطلب آموخته شده راخوب فهمیده باشید، به خواندن متن نیاز کمتری دارید، اگر رجوع شما به متن زیاد باشد نشان میدهد که شما ضعیف هستید و مطلب باید بازخوانی شود این روش به شما کمک میکند تا تشخیص دهید در چه قسمتهایی ضعف دارید و به فعالیت بیشتری نیاز دارید.

3- مرور با تست

هر موقع که بخواهیم درسی را مرور کنیم تستهای جدید از آن درس را انتخاب کرده و به آنها پاسخ میدهیم. این شکل پاسخگویی، باعث یادآوری آموختههای قبلی میشود. حسن این روش در آن است که با نشان دادن پاسخهای نادرست به ما، مشخص میشود که چه نکاتی را فراموش کردهایم و باید آنها را بازخوانی و تکرار کنیم یا در چه قسمتهایی ضعف داریم و نیاز به تمرین و رفع اشکال بیشتری داریم این کار از تکرار مباحثی که خوب بلد هستیم جلوگیری میکند و از طرف دیگر عملا بخشی از تکالیف و تستهای آن درس هم انجام میشود و به این ترتیب بهطور تدریجی درآن درس تسلط خواهیم یافت.

4- مرور فعال

اگر مرور محدود به تکرار آموختههای قبلی شود با این روش، ما میتوانیم تنها آموختههای قبلی را حفظ و نگهداری کنیم و در بهترین حالت نمرات خود را در حد نمرههای قبلی حفظ کنیم اما نمیتوانیم این آموختهها را ارتقاء دهیم و یادگیری خود را کاملتر کنیم  از طرفی این تکرارهای یکنواخت و پیدرپی مغز را خسته میکند ولی اگر بخواهیم علاوه بر نگهداری آموختههای قبلی در ذهن خود آنها را کاملتر کنیم و خود را به حد تسلط برسانیم و مرور برایمان یکنواخت وخسته کننده نباشد باید مرور را به طور «فعال» انجام دهیم.

ویژگیهای یک مرور فعال

1- با پرسش و پاسخ، متن و جزئیات درس خوانده شده را کنترل کنیم و میزان دقت وحافظهی خود را بیازماییم.

2- اشکالات و اشتباهات  قبلی را کنترل و یادآوری کنیم.

3- در مرور فعال، بیشتر تاکید ما باید روی قسمتهای فراموش شده باشد.

4- در هر مرحله از مرور باید به نکاتی دست یابیم که در مراحل قبل متوجه آنها نشده بودیم . به عبارتی دیگر، در هر مرحله از مرور دنبال نکات تازهتر باشیم.اگر اینگونه عمل کنیم، مرور ما هرگز تکراری و خسته کننده نخواهد بود.

 

۴ comments on “روشهای صحیح مرور دروس برای کنکور

 1. نسرین می‌گه:

  سلام خدا قوت میخواستم بدونم زبان انگلیسی برای کنکورچطوربایدمطالعه بشه؟ وترتیب مباحث ریاضی تجربی به چه صورت هست؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   یکی از مهم‌ترین دروس عمومی که تاثیر زیادی بر نمره و رتبه داوطلبان همه گروه‌های آزمایشی در آزمون سراسری می‌گذارد، درس زبان انگلیسی است. زبان انگلیسی عمومی، شامل بیست و پنج سؤال است که عموماً به صورت زیر است: گرامر و واژگان در حدود ده سؤال، متن بسته یا متن «کلوز» در حدود پنج سؤال، درک مطلب یا «ریدینگ»در حدود ده سؤال. اگر مباحث گرامر و لغات را مباحث حفظی در نظر بگیریم و مباحث کلوز و درک مطلب را مباحث مفهومی در نظر بگیریم، ۴۰ درصد سؤالات مربوط به مباحث حفظی و محتوای کتاب و ۶۰ درصد باقیمانده، مربوط به سؤالات خارج از کتاب و سؤالات درک مطلب و مفهوم و فراشناختی و مهارتی است.

        درس زبان انگلیسی با طراحی سؤالات به سبک جدید به چند علت زیر به یکی از دشوارترین درس­های کنکور سراسری در چند سال اخیر تبدیل شده است:

   ۱-    کم اهمیت شدن مباحث حفظی و اهمیت قابل توجه داشتن مباحث مفهومی؛

   ۲-    قرار داشتن سؤالات زبان در آخر دفترچه سؤالات و احتمال مواجه شدن با کمبود وقت؛

   ۳-    ذهنیت غلط دانش‌آموزان درباره سختی درس زبان انگلیسی و استمرار نداشتن در مطالعه و کم کاری در پایه های قبل.

   منابع طرح سؤالات

   سؤالات درس زبان فقط از کتاب‌های سال چهارم دبیرستان و سال سوم طرح می‌شود. سؤالات گرامر و واژگان، محدود به کتاب درسی است و ۶۰ تا ۷۰ درصد از این سؤالات مربوط به سال چهارم و بقیه مربوط به سال سوم است. سؤالات کلوز و متن، مانند مطالب کتاب درسی نیست و از کتاب برداشت نمی‌شود و انتظار می‌رود که داوطلب با تمرین و تکرار زیاد و یادگیری مهارت‌های پاسخ دادن و درک مطلب، به این گونه سؤالات پاسخ دهد.

   شیوه مطالعه درس زبان انگلیسی

   توصیه می‌شود که یک داوطلب کنکوری، هفته‌ای پنج و نیم ساعت، مطالعه زبان داشته باشد. بهترین شیوه برنامه‌ریزی و مطالعه درس زبان این است که این مطالعه، روزی نیم ساعت یا یک روز در میان باشد، و حداقل داوطلب، یک ساعت مطالعه کند. نکته مهمی که در این جا شما بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که شما باید این وقت را بسته به نقاط ضعف و قدرت خود در بخش‌های مختلف بین گرامر، لغت و درک مطلب تقسیم کنید؛ مثلاً اگر گرامرتان قوی و لغت و درک مطلبتان ضعیف است، از این یک ساعت روزی ده دقیقه گرامر، بیست دقیقه لغت و نیم ساعت درک مطلب بخوانید. هرگز درس زبان را به صورت متمرکز و فشرده در یک روز نخوانید؛ زیرا هم مطالب یاد گرفته شده زود فراموش می‌شود و هم اینکه این روش، کارایی زیادی برای دراز مدت ندارد. تکرار نیم ساعت به طور هر روزه و یا یک ساعت به طور یک روز در میان این درس، باعث تداوم یادگیری می‌شود و موجب می‌شود تا آموخته‌ها با شیبی ملایم در حافظه دراز مدت جا گیرند.

   شیوه یادگیری لغات

   همان‌گونه که اشاره کردیم، یکی از بخش‌هایی که در زبان انگلیسی باید بیاموزید لغت‌ها هستند. علاوه بر تست‌هایی که ممکن است از مترادف یا معنی لغات طرح شود، دانستن معنی لغات می تواند به درک مطلب بهتر شما نیز کمک کند. یکی از بهترین شیوه‌های یادگیری لغات این است که یک متن را بردارید و معنی هر لغت را در آن متن یاد بگیرید. این موضوع باعث می‌شود تا لغت‌ها به مدت بیشتری در ذهن شما بمانند؛ زیرا با یادآوری آن متن می‌توانید معنی لغت را به خاطر آورید. پس از این کار، لغات سخت را یادداشت کرده و برای مرور آماده کنید. بهترین کار برای یادگیری ماندگار، استفاده از جعبه «لایتنر» است. این جعبه که به ذهن ماندگار معروف است با مرورهای پی در پی باعث می‌شود تا شما برای همیشه، این لغات را یاد بگیرید.با اینکه جعبه «لایتنر» در بیشتر درس‌ها بخوبی می‌تواند به یادگیری شما کمک کند، اما خیلی از دانش آموزان با تصور وقت‌گیر بودن این جعبه از آن استفاده نمی‌کنند.برای یادگیری هر چه بیشتر لغات زبان انگلیسی، هر شب بیست تا سی دقیقه از وقت خود را صرف خواندن و یادگیری لغات کنید. هر چند این کار به ظاهر ساده است، اما با انجام آن می‌توانید پاسخگوی ۷۵ تا ۸۰ درصد سؤالات کنکور در این درس باشید.

   در یادگیری لغات به نکات زیر با دقت توجه کنید:

   ۱-    وقتی لغات را حفظ می‌کنید، سعی کنید که مترادف ها و متضادهای آن لغت را نیز یادداشت کرده و با مرور های منظم و مستمر به خاطر بسپارید؛

   ۲-    زمانی که تصمیم دارید لغات مشکل را یاد بگیرید از تخیلتان استفاده کنید و با تصویرسازی های خنده دار و عجیب از لغات، یادگیری را راحت‌تر کنید؛

   ۳-    برای یادآوری مجدد و مرور لغات از هر فرصتی استفاده کنید؛استفاده از جعبه لایتنر در این زمینه کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

   ۴-    به معنای مختلف واژه‌ها یا حروف اضافه حتماً توجه کنید.

   شیوه یادگیری درک مطلب

   برای اینکه بتوانید درک مطلب خود را قوی کنید باید توجه داشته باشید که کل یک نوشته بر اساس افکار نویسنده می‌تواند از یک یا چند پاراگراف تشکیل شود. هر پاراگراف فکر جدیدی را بیان می‌کند و معمولاً خط اول یا خط آخر هر پاراگراف می‌تواند نظر اصلی نویسنده باشد؛ چون نویسنده می‌تواند به دو صورت، فکر خود را به خواننده انتقال دهد. «کل به جز» یا همان deductive که در خط اول، موضوع اصلی پاراگراف توضیح داده می‌شود و این قسمت معمولاً «بهترین عنوان پاراگراف» هم نامیده می‌شود یا (جز به کل) یا به عبارتی inductive  که نویسنده افکار و عقاید خود را در خط آخر هر پاراگراف جمع‌بندی می‌کند که می‌توان این قسمت را معمولاً «ایده اصلی نویسنده» هم نامید.

   به‌طور کلی می‌توان از پنج نوع پاراگراف صحبت کرد:

   ۱- پاراگراف‌هایی که در آن نوعی تجزیه و تحلیل فکر نویسنده است و در این نوع نوشته‌ها اصول کل به جز یا جز به کل رعایت می‌شود.

   وقتی می‌گوییم:

   Oil is called black gold.

   نویسنده بلافاصله در همان خط اول با خواننده خود ارتباط برقرار کرده و بعد با جملات دیگری بیشتر به تجزیه و تحلیل جمله اول پرداخته است، ولی خواننده می‌داند که راجع به چه چیزی صحبت می‌شود.

   ۲- پاراگراف‌هایی که در آن، چیزی توصیف می‌شود و معمولاً در همان ابتدای پاراگراف این تعریف دیده می‌شود. مانند:

   An octopus appears to be just a huge head with eight long arms.

   ۳- پاراگراف‌هایی که نوعی تضاد یا مقایسه را نشان می‌دهند که معمولاً در ابتدای پاراگراف این تضاد دیده می‌شود:

   Discovery and invention are sometimes confused ….

   ۴- پاراگراف‌هایی که نوعی تعریف، توضیح و توصیف موضوعی باشد:

   A pupil is one who is under the close supervision of a teacher

   تعریف واژه pupil است.

   ۵- پاراگراف‌هایی که نوعی قیاس را انجام می‌دهد که بیشتر شفاف‌سازی یک موضوع است.

   The distinction between Newton’s and Einstein’s ideas about gravitation has sometimes been

        اگر یک متن به صورت علمی و اصولی نوشته شود و بخواهید که به سؤالات مطروحه از این متن (مثلاً درک مطلب کنکور با سؤالات چهار گزینه‌ای) جواب دهید، بهتر است که به نکات زیر توجه کنید: متن یا کل به جز یا جز به کل است. هر پاراگراف یک تفکر جداگانه‌ای را مطرح می‌کند. جمله اول و آخر هر پاراگراف مهم است. مهم‌ترین جمله متن، ایده اصلی نویسنده است که با جملات دیگری، این تفکر بیشتر توضیح داده می‌شود. سؤالات چهار گزینه‌ای، معمولاً به این شکل طرح می‌شوند: یک گزینه کاملاً غلط، گزینه دوم نزدیک به درست، که با کمی دقت به اشتباه بودن آن پی می‌بریم، گزینه بعدی، بسیار نزدیک به درست که بیشتر دانش‌آموزان تشویق می‌شوند که آن گزینه را انتخاب کنند و یک گزینه هم کاملاً درست است. گاهی جواب درست یاstate ، دقیقاً در متن آورده شده که کافی است با رجوع به متن، جواب درست را پیدا کرد و گاهی نیز نهفته یا imply است؛ یعنی دقیقا جواب درست هر سؤال در متن براحتی دیده نمی‌شود و باید آن را استنباط کرد.

        برای درک کلی متن، باید واژه‌های متن را حدس زد و نباید ترجمه لغت به لغت کرد، بلکه باید مفهوم کلی پاراگراف را یکجا درک کرد. نویسنده در طرح سؤالات چهار گزینه‌ای از فاکتورهای زیادی استفاده می‌کند؛ مثلاً بازی با مترادف‌ها و متضادها، شکل‌های مختلف گرامری دو عبارت که دارای یک مفهوم هستند. بازی با ضمایر و این قبیل الگوها به طراح کمک می‌کند تا گزینه مناسبی را انتخاب کند. وقتی که می‌خواهیم متنی را بخوانیم و به سؤالات چهار جوابی پاسخ دهیم می‌توانیم به شکل‌های متفاوتی عمل ‌کنیم. یکی از منطقی‌ترین راه‌ها برای کسانی که بهتر متن می‌خوانند و در درک مطلب قوی هستند، این است که یک بار متن را به صورت سریع بخوانند و به هنگام خواندن به مهم‌ترین جمله متن که از نظر نویسنده نیز مهم و اصلی است، توجه کرده و آن را علامت بزنند. در صورت دوم، داوطلب می‌تواند به اطلاعاتی مثل اشاره به تاریخ، محل، شخص، مکان یا هر موضوع شاخص دیگری که در متن آمده است، توجه کرده و با دقت بیشتری متن را بخواند. معمولاً داوطلبانی که ضعیف‌تر هستند مجبورند که به متن بیشتر دقت کرده و آن را به خاطر بسپارند. بعد داوطلب باید به سراغ متن برود و اگر به هر یک از گزینه‌ها شک کرد دوباره به محل مورد نظر آن گزینه در متن مراجعه کرده و با تطبیق گزینه با متن، جواب درست یا غلط را بفهمد. یک روش دیگر هم که بعضی از داوطلبان می‌توانند از آن استفاده کنند این است که اول به سراغ سؤالات یک متن رفته و بدانند که طراح دقیقاً از آنها چه خواسته است و سپس متن را بسته به توانایی‌شان با سرعت و گذرا یا با دقت خوانده و به سؤالات پاسخ دهند.

         کسانی که متن انگلیسی زیاد نخوانده‌اند یا به ‌طور کلی در خواندن یک متن انگلیسی و درک مفهوم آن مشکل دارند، باید با در نظر گرفتن توانایی خود، هر بار نوع خاصی را در خواندن هر قسمت امتحان کنند تا بهترین روش برای رویارویی با متون مختلف را بیابند. اگر شما جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که در این درس ضعیف هستند، پیشنهاد می‌کنیم که متن را با دقت خوانده و به سؤالات جواب دهید؛ البته با دقت خواندن متن به این معنی نیست که شما تک تک کلمات آن را ترجمه لفظ به لفظ کنید، بلکه با سرعت کمتر و دقت بیشتر پیش بروید و مطمین باشید که موفق خواهید شد. همچنین باید به تمام فاکتورها در برخورد به جواب هر سؤال، یعنی نقش واژه‌ها، جملات آغازین و اختتامیه هر متن و نکات گرامری در متن، توجه کرد.

   در پاسخگویی به سؤالات درک مطلب به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

   ۱- در ابتدا که متن‌خوانی می‌کنید، سعی کنید که معنی کلی جمله را بفهمید و تلاش نکنید که حتماً معنی همه‌ واژه‌ها را بدانید یا لغت‌ها را ترجمه کنید. بدانید که سؤالات چهار‌ جوابی درک مطلب، تماماً در متن وجود دارد و شما با ارتباط دادن صحیح معنی بخشی از جمله‌ متن با گزینه‌های مربوط، می‌توانید به گزینه‌ درست برسید.
   ۲- سعی کنید که واژه را در جمله معنی کنید: آن‌قدر که برایتان در ترجمه‌ آن جمله، سؤالی پیش نیاید؛ به عبارتی ترجمه‌ لغت به لغت نشود که مفهوم کلی از جمله گرفته شود؛ به طوری که بتوانید رابطه‌ بین جمله و گزینه را درک کنید؛ البته اگر در هنگام ترجمه به لغات مشکلی برخوردید که معنی آنها را نمی‌دانستید حتماً باید آن را ترجمه کنید.

   ۳- زیرِ بخشی از جمله که برایتان مهم به نظر می‌رسد، خط بکشید تا اگر سؤالی مربوط به آن بخش در درک مطلب بود و نیاز داشتید دوباره آن قسمت را مطالعه کنید، آن جمله را راحت‌تر در متن پیدا کنید.

   ۴- بخش reading هر درس، چه کتاب زبان سه و چه کتاب پیش‌دانشگاهی، را چندین بار خوانده، ارتباط اجزای جمله را شناخته و ترجمه ساده‌ای از هر جمله را در پیشِ رو داشته باشید.

   ۵- برای بالا بردن درک مطلب و تبحر در آن، سعی کنید که حتماً از درک مطلب‌های آزمون‌های سراسری سال‌های قبل استفاده کنید؛ چون امکان دارد که بعضی از آنها با تغییراتی کوچک در آزمون سال آینده مجدداً طرح شود. برای این کار، بهتر است که در ابتدا با متون ساده و کوتاه و بدون توجه به سؤالات آن شروع کنید و فقط سعی کنید تا حدودی مفهوم داستان را درک کنید و بعد از مدتی که توانایی شما بالاتر رفت به سؤالات مربوط به متن نیز رجوع کنید.

   ۶- به هنگام خواندن متن، نکات زیادی را می‌توانیم در نظر بگیریم، اما در مورد passage cloze باید گفت: ابتدا بدون توجه به گزینه‌های داده شده، متن را بخوانید تا مفهوم کلی مطلب را بگیرید و بعد با توجه به گزینه‌های داده شده و لغاتی که در اطراف محل نقطه‌چین است، سعی کنید که با در نظر گرفتن پیکره‌ معنایی واژه‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

   ۷- چه در متون درک مطلب و چه در متونcloze، بعد از بررسی جواب درست، بار دیگر به متون رجوع کنید و سعی کنید که ارتباط صحیح و منطقی بین جواب و جمله‌ مربوط در متن بیابید. در کل، اگر می‌خواهید در کنکور و در درس زبان موفق شوید، حتماً باید مهارت متن‌خوانی و توانایی ترجمه‌ جمله را در خود تقویت کنید و کسب این توانایی فقط با کار مستمر و رجوع به متون متعدد در به دست آوردن یک شیوه‌ ممتاز و ایده‌آل برای رو‌برو شدن با هر متنی، امکان‌پذیر است.

   نحوه‌ یادگیری گرامر

   مفید‌ترین روش برای مطالعه و یادگیری گرامر، خواندن گرامر‌های ذکر شده در کتاب‌های درسی و نوشتن یک خلاصه‌ کلی از آنها به همراه چند مثال از هر یک از گرامرها و موارد استثناست. در این خلاصه‌برداری‌ها می‌توانید برای به‌خاطر سپردن مؤثرتر با استفاده از خلاقیت ذهنتان، جملات یا کلماتی را به ‌صورت رمزی ایجاد کنید که به ‌خاطر آوردن این جملات و کلمات رمزی، گرامرهای مورد نظر را نیز به یاد شما بیاورد. اگر بعضی از گرامرها از نظر شما سخت بودند، حتماً چندین جمله از آنها را که بیشتر در ذهنتان می‌ماند، حفظ کنید. این موضوع باعث می شود تا در جلسه آزمون اگر با جمله مشابهی مواجه شدید، راحت تر به جواب برسید.

        با وجود این، باید توجه داشته باشید که تنها خواندن و خلاصه‌برداری کردن از گرامرها (حتی اگر به بهترین صورت انجام گیرد) به هیچ‌ عنوان کافی نیست. شما باید برای درک و یادگیری عمیق گرامر‌ها تا می‌توانید تمرین‌های کتاب درسی و سؤالات کنکور سال های قبل را حل کنید. سعی کنید که جواب تمرین‌ها را در کتاب یادداشت نکنید تا بتوانید در مطالعات بعدی نیز خود را تست کنید؛ البته حتماً توجه کنید که بعد از کمی حل کردن تست‌های مبحثی این درس در زمینه گرامر، پس از یک دور کامل، تست‌ها را به صورت ترکیبی حل کنید. این کار باعث می‌شود تا ذهن شما در جواب‌ها به دنبال یک گرامر خاص که تازه آن را یاد گرفته‌اید، نباشد و به این صورت نتیجه بهتری بگیرید. برای زدن پنج الی شش تست کنکوری در درس مورد مطالعه به نکات زیر توجه کنید:

   ۱- در بخش گرامر باید پایه جملات را بیاموزید و آنها را تمرین کنید.

   ۲- قواعد هر درس را با یک مثال نوشته و آن را نمونه‌ای برای جملات دیگر بدانید. موارد خاص در بخش گرامر را نیز در محل دیگری یادداشت کرده و در صورت لزوم، چندین بار مرور کنید؛ مثلاً در گرامر پیش‌دانشگاهی، هر جای جمله کلمه‌ or باشد، به احتمال بسیار زیاد گزینه‌ whether درست است، اما گاهی اوقات در حالت خاص، or را از جمله حذف می‌کنند (بیشتر وقتی با فعلwonder  شروع شود).

   I wonder whether to study physics.

   ترجمه‌ جمله چنین است: مانده‌ام فیزیک بخوانم یا نه؟

   ترکیب «یا نه» در ترجمه آورده می‌شود، اما در جمله وجود ندارد.

   ۳- زیرِ بخشی از جمله را که برایتان مهم به نظر می‌رسد، خط بکشید؛ مثلاً در جمله‌ زیر داریم:

   The police realized that the man was lying.

   واژهpolice  با فعل جمع به کار می‌رود و فعل realize در واقع هم معنی understand  است و نیز فعل lying همان lie است که به معنی دروغ گفتن و دراز کشیدن است. با این استدلال، تقریباً به جمله تسلط معنایی دارید و براحتی می‌توانید با آن کنار بیایید.

   دو بخش گرامر و لغت، بسیار راحت هستند و با دقت می‌توان از عهده‌ آنها برآمد. بخش گرامر تقریباً به طور صد ‌در‌صد از مطالب کتاب است؛ پس با خوب خواندن، مرور و تست زنی پی در پی می‌توانید براحتی از عهده این بخش بربیایید.

 2. نسرین می‌گه:

  سلام آقای احمدی من مقاله مرور فرعی واصلی ومقاله تست زنی(آموزشی ارزیابی وجمع بندی)وخوندم چندتاسوال برام پیش اومده ممنون میشم جواب بدین.مثلا فصل یک زیست وخوندم مرورهای فرعیشم انجام دادم حالا بعدازچندروزوچندماه بایدمروراصلی انجام بدم وتست ارزیابی وجمع بندی براش بزنم؟ تومروراصلی قسمت تست زدن وقسمت تست زنی مروری کی بایدانجام داده بشن؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   همانگونه که بارها و بارها گفته ایم مرور کردن یکی از مرحله‌های مهم بعد از مطالعه به شمار می آید، یعنی بر اساس یک زمان بندی دقیق که بعداً اشاره خواهیم کرد پس از اینکه خواندن، یادگیری و درک کامل صورت گرفت، مرور شروع می‌شود.

   مرور، عامل یادگیری نیست، ولی یادآوری را تضمین می‌کند.

   چه چیزی را باید مرور کرد؟

   اساساً در مرور، از یادداشت برداری‌هایی که هنگام مطالعه تهیه کرده‌ایم، استفاده می‌شود. البته می‌توان از روی منابع اصلی (کتاب درسی، جزوه و……) هم مرور کرد که این کار نیز مفید است؛ اما مرور هر قدر صحیح‌تر و دقیق‌تر انجام شود، تأثیر آن قدرتمند‌تر و عمیق‌تر خواهد بود.

   جایگاه مرور در فهم مطالب چیست؟

   فهم، شامل دو سطح و مرحله است که پس از هم به صورت مرتب صورت می‌گیرد. سطح اول فهم، ورود و پایداری اطلاعات خوانده شده در حافظه بلندمدت است که هدف از آن، دسترسی ارادی به اطلاعات خوانده شده در هر زمان است؛ مثلاً در زمان برگزاری امتحان یا مباحثه یا تدریس، ما نیاز به فراخوانی کامل اطلاعاتی داریم که قبلاً مطالعه کرده‌ایم.

   فهم سطح اول، پیش نیاز فهم اصلی یعنی فهم سطح دوم است. هدف فهم سطح دوم، خلق است؛ یعنی اینکه بتوانیم از اطلاعات موجود در حافظه بلندمدت استفاده کرده و مطلب و مفهوم یا نظریه و فکر جدیدی را خلق کنیم.

   حال به وظیفه مرور دقت کنید. مرور، وظیفه اجرای فهم سطح اول را بر عهده دارد؛ یعنی پایداری اطلاعات در حافظه بلندمدت. از آنجایی که فهم سطح دوم بدون فهم سطح اول میسر نمی‌شود، مرور و جایگاه مرور در فهم مطلب، کاملاً روشن و مشخص می‌شود.

   مرور چگونه انجام می‌شود؟

   مهم‌ترین عامل در چگونگی مرور دروس، رعایت زمان‌بندی آن است. برای مثال، گیاهی تزیینی را تصور کنید که در گلدان زیبایی قرار دارد. آیا با یک آبیاری، ریشه‌های این گیاه می‌تواند برای همیشه از مخزن گلدان خود تغذیه کند؟

   مطمئناً خیر؛ بلکه باید مثلاً هر ۳ روز یک بار به این گیاه آب داده شود؛ زیرا با هر بار آبیاری، نفوذ آب درخاک تا ۳ روز می‌تواند جوابگوی گیاه باشد و اگر آبیاری مرتب صورت نگیرد، شاهد پژمردگی روز به روز آن گیاه زیبا خواهیم بود.

   ذهن انسان هم نیاز به آبیاری منظم و مستمر دارد و با یک بار مطالعه، تا زمان بسیار اندکی ذهن می‌تواند از اطلاعات ورودی استفاده کند. اگر این اطلاعات ورودی را‌‌ رها کنیم، پژمردگی ذهن و فراموشی مطالب، تنها نتیجه ممکن خواهد بود.

   پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان مطالعه، ۷۰ درصد از محتوای خوانده شده فراموش می‌شود. این نقطه به قله فراموشی معروف است. پس حتماً باید مطالب خوانده شده را یک روز بعد از مطالعه، دوباره مرور کرد تا پایداری مطالب حفظ شود.

   به جدول زیر با دقت توجه کنید:

    

   در بخش مرور الزامی، چهار مرور منظم زمان‌بندی شده خواهیم داشت. مرور اول که یک روز پس از مطالعه خواهد بود، باعث می‌شود قشر خاکستری مغز فعال شود و محتوای مطالعه شده تا ۱۰ روز در حافظه دوام یابد. پس مرور دوم، ۱۰ روز بعد از مرور اول خواهد بود تا مطالب خوانده شده، به مدت یک ماه دیگر پایداری خود را حفظ نماید.

   مرور سوم، یک ماه پس از مرور دوم و مرور چهارم، چهار ماه پس از مرور سوم خواهد بود. مرور چهارم باعث می‌شود یادآوری تمامی اطلاعات تا یک سال بعد از آن به راحتی انجام شود.

   بخش مرور اختیاری، برای افرادی است که تمایل به استمرار طولانی مدت و پایداری همیشگی اطلاعات در حافظه بلندمدت خود را دارند.

   تکنیک انباشتی تکراری

   هرگاه قصد کردید مطالعه درس جدیدی را شروع کنید، حتماً در ابتدا دروس گذشته را سریع مرور کنید. طبق تکنیک انباشتی تکراری، مطالعه دروس باید مانند غذاخوردن به صورت لقمه لقمه باشد تا حافظه انسان، لحظه به لحظه در وظیفه خود موفق‌تر و دقیق عمل کند.

   البته زمان مرور دروس گذشته، همواره بسیار کوتاه است و از ۱۰ دقیقه تجاوز نمی‌کند. مرور باید سریع، دقیق و با هدف تداعی مطالب مطالعه شده گذشته انجام شود. این یک تکنیک عملی برای تداوم مرور است.

   به طور کلی می توان فواید مرور را در موارد زیر خلاصه کرد:

   ۱- ‌نگهداری مطالب:

   به کار نبردن مطالب آموخته شده و تکرار نکردن آن‌ها، به‌طور قابل ملاحظه‌ای میزان حضور ذهن و یاد‌آوری را کاهش می‌دهــد. خواندن مطالب، دشوار نیست اما نگهداری آن‌ها به مدت طولانی تا پای کنکور دشوار است. باید بدانیم چگونه مطالب را در ذهن خود نگه داریم و فراموش نکنیم. مرور روشی است که به این نیاز پاسخ می‌دهد. مرور کردن بهترین راه مقابله با فراموشی است.

   این مهم است که بدانیم چگونه، چه موقع و تا چه اندازه مرور کنیم. مرور جزء ضروری و لاینفک برنامه‌ی درسی هر دانش آموز و داوطلب کنکور است که در ماه‌های نزدیک به کنکور، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این اوقات باید بخش مهمی از برنامه‌ی هفتگی را به آن اختصاص داد.

   ۲- فهم مطالب:

   مرور تنها برای حفظ کردن و نگهداری مطالب نیست، بلکه در فهمیدن آن‌ها نیز بسیار مؤثر است. برای یادگیری خیلی از مطالب باید آن‌ها را چند بار تکرار کنیم تا بفهمیم، و به خاطر بسپاریم. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید تنها با یک بار خواندن همه چیز را یاد بگیرید، اشتباه می‌کنید. حتی باهوش‌ترین افراد هم برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارند.

   ۳- تسلط و سرعت:

   مرور یعنی تکرار، اما نه یک تکرار ساده و معمولی . تسلط به دروس تنها با مرور و تمرین به دست می‌آید. در جلسه‌ی کنکور برای پاسخگویی به تست‌های هر درس وقت محدود داریم. آنجا جای فکر کردن و زیر و رو کردن حافظه برای پیدا کردن مطلب و فرمول نیست. فرصت داده شده به کنکور فقط برای عمل کردن و محاسبه کردن است.

   ۴- یادآوری:

   مــرور، آمـوخته‌هـای قبلی را مرتب می‌کند، اطلاعات حافظه را مانند فایل‌های کامپیوتری منظم می‌کند و حضور ذهن و دسترسی به آن فایل‌ها را آسان‌تر می‌سازد و در عمل کیفیت مطالعه و یادگیری را افزایش می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.