روشهای طلایی غلبه بر استرس و اضطراب کنکور

یكی از مهم‌ترین دلایل مضطرب‌شدن داوطلبان كنكور این است كه احساس می‌كنند برای مطالعه‌ی فلان درس، وقت كافی ندارند و یا كلا فلان درس را بلد نیستید و از این حرف‌ها.

بهترین راه برای جلوگیری از اضطراب در این موارد، داشتن یك برنامه‌ ریزی خوب بلندمدت و میان‌مدت و كوتاه‌مدت است. با داشتن برنامه‌ی بلندمدت خیالتان راحت می‌شود كه در صورت عمل به آن، مشكلی نخواهید داشت و همه‌ی درس‌ها پوشش داده می‌شوند و حتی وقت اضافی هم دارید كه نقاط ضعفتان را برطرف كنید. در برنامه‌ی میان‌مدت، برنامه‌ی بلندمدت را ریزتر می‌كنید؛

مثلا فاصله‌ی بین دو آزمون و تمركزتان را روی آن می‌گذارید و بالاخره در برنامه‌ی كوتاه‌مدت برای هر روز و یك هفته‌ی خود برنامه‌ریزی دقیق می‌كنید و این برنامه باید متناسب با برنامه‌ی میان‌مدت و بلندمدت باشد. بدین ترتیب خیالتان راحت می‌شود كه با عمل به برنامه‌ی كوتاه‌مدت،‌ مشكلی نخواهید داشت و مثلا با این كه درس فیزیك (1) را الان نمی‌خوانید ولی در برنامه‌ی هفه‌ی بعدتان هست و نگرانی ندارد. این كار موجب می‌شود هم تمركزتان زیاد شود و هم كم‌تر اضطراب بگیرید. حتما توجه كنید كه برنامه‌ای كه می‌ریزید متناسب با توانایی‌هایتان باشد. اگر بیش از حد توانایی‌تان باشد،‌ چون نمی‌توانید به آن عمل كنید، اضطرابتان بیش‌تر می‌شود و اثر مخرب خواهد داشت. علاوه بر این كار توجه دقیق به نكته‌های زیر جلوی استرس و اضطراب شما را می‌گیرید:

pol

 

۱ ـ نوسانی درس نخوانید و شب امتحان و دیرهنگام هرگز درس نخوانید (شب امتحان فقط خلاصه‌ها و نكته‌هایتان را مرور كنید).
۲ ـ همواره ورزش كنید؛ حتی اگر شده ورزش سبك و چند دقیقه در روز این کار را انجام دهید.
۳ ـ استرس‌های روزانه‌ی خود را جدی بگیرید و آن‌ها را بنویسید و شناسایی كنید و برای مقابله با آن‌ها برنامه بریزید؛ مثلا اگر احساس می‌كنید فرصت آمادگی برای امتحان یك درس را ندارید، از همان روز شروع به برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی آن كنید.
۴ ـ افكاری كه باعث ایجاد استرس و اضطراب در شما می‌شوند را كنترل كنید.
مطمئن باشید اگر با برنامه‌ی خوب و در حد توانتان شروع به درس‌خواندن كنید،‌ به‌طوری كه خیالتان از بابت آن برنامه راحت باشد، اضطرابتان هنگام درس‌خواندن بسیار كاهش می‌یابد و متمركزتر می‌شوید و اگر خوب درس بخوانید و شب امتحان و یا چند هفته ماند ه به کنکور شروع به درس خواندن نكنید و فقط یك مرور سطحی داشته باشید، اضطرابتان در جلسه‌ی امتحان نیز بسیار كم‌تر خواهد شد. هر چند مقداری اضطراب طبیعی است و برای كنترل آن اضطراب باید برنامه داشته باشید. به‌نحوی كه آن اضطراب در جلسه‌ی آزمون باعث نشود مطالب را از یاد ببرید و روحیه‌تان ضعیف شود كه با تمرین كارهایی كه در بالا گفتم، به‌مرور زمان در امتحانات و کنکور هم می‌توانید با توكل بر خدا اضطرابتان را كنترل كنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.