روشی برای برنامه‌ریزی فردی

بعضی وقت‌ها با خانواده‌هایی روبه‌رو می‌شویم که بیان می‌کنند، فرزندم خیلی درس می‌خواند اما نتیجه‌ی مطلوب و دلخواه را نمی‌گیرد. مسلماً قدم اول در این راه خواستن و هدفمند بودن است، پس از آن باید با پشتکار و اراده و پیگیری روزافزون به همراه برنامه‌ریزی دقیق حرکت کرد.

در اینجا به بررسی سه عامل کلیدی و مهم در مطالعه و درس خواندن می‌پردازیم. این سه عامل عبارتند از:

1- برنامه‌ریزی درسی

2- روش‌های مطالعه

3- تقویت حافظه

برنامه‌ریزی صحیح یعنی حداکثر استفاده از وقت و امکانات موجود. اگر برنامه نداشته باشیم وقت خود را بیهوده تلف خواهیم کرد و مسلما یادگیری با کیفیتی نیز نخواهیم داشت.

index

مهم‌ترین چیز در یک برنامه‌ریزی، نظم و ترتیب است. این نظم و ترتیب باعث می‌شود اولویت انجام کارها مشخص شده و درنتیجه سردرگمی و آشفتگی کم شود؛ یعنی بتوانیم تمام کارها را انجام دهیم بدون این‌که مشکلی برای سایر فعالیت‌ها ایجاد شود. اگر درست دقت کنیم همین امر است که باعث می‌شود بعضی موفق باشند و برخی ناموفق!  قرار دادن اولویت کاری (برنامه‌ریزی درسی) نیروی تمرکز حواس را زیاد می‌کند، زندگی را متعادل می‌کند، زمان فراغت ما را بیش‌تر می‌کند، تکالیف محوله روی هم انباشته نمی‌شود و رغبت ادامه‌ی کار در ما کم نمی‌شود و به طور خلاصه باعث حرکت به سوی موفقیت می‌شود.

در عوض عدم برنامه‌ریزی باعث ایجاد سردرگمی، دلهره‌ی شکست و عدم موفقیت، کم آوردن زمان و انجام کار ناموزون و به هدر رفتن انرژی و دقت و خلاصه حرکت به سوی عدم موفقیت می‌شود.

مسلماً در هر برنامه‌ریزی باید یک‌سری اصول رعایت شود که مهمترین این اصول عبارت‌اند از:

1 – توان فیزیکی

2- توان روحی

3 – برنامه‌ی کلاس و مدرسه  

4 – خواب

5 – فعالیت‌های فوق برنامه

6 – ضریب هوش

7- موقعیت خانوادگی

بعضی از دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن این موارد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی یعنی این‌که یک نفر برای آن‌ها از صبح تا شب را تقسیم‌بندی کند و به آن‌ها بگوید در چه ساعتی درس بخوانند، در چه ساعتی استراحت کنند و در چه ساعتی بخوابند؛ اما درواقع این طور نیست و هدف از برنامه‌ریزی نظم بخشیدن به امور و استفاده‌ی بهینه از زمان است. در این راه باید با توجه به اصول کلی و تجربیات دیگران و با توجه به شرایط خود شروع به کار کرد؛ زیرا هر کس با این شرایط می‌تواند بهترین برنامه‌ریز برای خود باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.