روشی برای بهتر درس خواندن

تا به حال داستان بز اخفش را شنیده‌اید؟ از اسم اصلی این دانشمند عزیز بگذریم؛ ایشان یعنی جناب اخفش دانشمندی بود که کسی مایل به صحبت با او نبود و جناب اخفش تصمیم می‌گیرد یک بز بخرد و با آن حیوان بحث‌های علمی خود را انجام دهد.

پس طنابی به گردن بز ‌انداخت و طناب را از قرقره‌ای در سقف عبور ‌داد و با بز صحبت می‌‌کرد. هرگاه بحث به نظرش کافی نبود سر بز را به سمت عقب می‌کشید؛ یعنی تأیید نشده و هرگاه بحث به اجمال می‌رسید سر طناب را شل می‌کرد و سر بز به شکل تأیید پایین می‌آمد. این داستان را برای‌تان تعریف کردم که بدانید یکی از رموز موفقیت‌های این دانشمند همین شیوه‌ی تعریف کردن علمش برای بزش بود؛ یعنی اگر بخواهیم دقیق‌تر شویم متوجه می‌شویم که هدف او از این کار این بود که آن  بحث علمی را به خودش گوشزد کند.

index

مسلماً شما بز اخفش را ندارید اما در اتاقتان گلدان گل دارید، عروسک یا اسباب‌بازی‌های دوران کودکی‌تان را دارید، فرش دارید و هزار وسیله‌ی دیگر که می‌توانید درسی را که مطالعه می کنید به آن ارائه دهید.

وقتی قرار است درس را طوری یاد بگیرید که به دیگران آموزش دهید خیلی ریز و جزئی همه‌ی مباحث را خواهید آموخت.بنابراین همواره سعی کنید از هر وسیله‌ای برای درس دادن و آموزش دادن به آن استفاده کنید.با این کار درس‌ها به خوبی در یادتان می‌ماند و تکرار می‌شود. شما قرار نیست کل روز درس را روخوانی کنید بلکه باید سعی کنید آن را به یاد آورید و چه یادآوری‌ای بهتر از تدریس.

می‌توانید در مدرسه با بعضی از دوستانتان یک گروه آموزشی کوچک تشکیل دهید که هر کدام از دوستان در هر درس یا مبحثی که تواناتر است آن را به دیگر افراد گروه توضیح دهد تا به این وسیله هم یادگیری خودتان تکمیل و بازیابی شود و هم نکاتی را که یاد نگرفته‌اید از زبان دوستانتان بشنوید و بهتر بیاموزید. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.