روش‌های طلایی برای موفقیت در درس‌هاروشهای کلیدی و موثر برای داشتن یک مطالعه با کیفیت همواره مورد نظر داوطلبان کنکور سراسری بوده است که در این مقاله سعی داریم به آنها بپردازیم.به طور اجمالی این موارد عبارتند از:1- خواندن بدون نوشتن: این روش، روشی نادرست برای مطالعه است. مطالعه فرايندي فعال و پوياست و براي نيل به اين هدف بايد از تمام حواس خود براي درك صحيح مطالب استفاده كرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطلب مورد مطالعه درگير شد و حضوري فعال و همه‌جانبه در يادگيري داشت و هم در هنگام نياز، خصوصاً قبل از امتحان، بتوان از روي نوشته‌ها مرور كرد و خيلي سريع مطالب مهم را مجدداً به خاطر سپرد.2- خط كشيدن زير نكات مهم: اين روش شايد نسبت به روش قبلي بهتر باشد ولي روش كاملي براي مطالعه نيست؛ در اين روش بعضي افراد به جاي آن‌كه تمركز و توجه بر روي يادگيري و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشيدن روي نكات مهم مي‌شود. روش صحيح خط كشيدن زير نكات مهم به اين صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملاً درك كنند و سپس زير نكات مهم خط بكشند نه آن‌كه در كتاب دنبال نكات مهم بگردند تا زير آن خط بكشند. 

WPF-TextDecorationsUnderline3- حاشيه‌نويسي: اين روش نسبت به دو روش قبلي بهتر است ولي باز هم روشي مناسب براي درك عميق مطالب و خواندن كتاب‌های درسي نيست ولي مي‌تواند براي يادگيري مطالبي كه از اهميت چنداني برخوردار نيستند مورد استفاده قرار گيرد.4- خلاصه‌نويسي: در اين روش شما مطالب را مي‌خوانيد و آن‌چه را درك كرده‌ايد به صورت خلاصه در دفتري يادداشت مي‌كنيد كه اين روش براي مطالعه مناسب است و از روش‌هاي قبلي بهتر است؛ زیرا در اين روش ابتدا مطالب را درك كرده، سپس آن‌ها را يادداشت مي‌كنيد اما باز هم بهترين روش براي خواندن نيست.5- تهیه‌ی کلیدواژه: این روش، روشي بسيار مناسب براي خواندن و نوشتن نكات مهم است. در اين روش شما پس از درك مطلب، نكات مهم را به صورت کلیدواژه يادداشت مي‌كنيد و كلمه‌ی كليدي، كوتاه‌ترين و راحت‌ترين و بهترين و پرمعني‌ترين كلمه‌اي است كه با ديدن آن، مفهوم جمله برای‌تان تداعي شده و به خاطر آورده مي‌شود.

     6- خلاقيت و طرح شبكه‌اي مغز: اين روش بهترين شيوه براي يادگيري، خصوصاً فراگيري مطالب درسي است. در اين روش مطالب را مي‌خوانيد؛ پس از درك حقيقي آن‌ها نكات مهم  را به زبان خودتان (نه به صورت جملات كتابي) و به صورت كليدواژه يادداشت مي‌كنيد و سپس كلمات كليدي را بر روي طرح شبكه‌اي مغز مي‌نويسيد (در واقع نوشته‌هاي خود را به بهترين شكل ممكن سازمان‌دهي مي‌كنيد و نكات اصلي و فرعي را مشخص مي‌كنيد) تا در دفعات بعد به جاي دوباره‌خواني كتاب، فقط به طرح شبكه‌اي خود مراجعه كنید و با ديدن كلمات كليدي نوشته‌شده بر طرح شبكه‌اي مغز، آن‌ها را خيلي سريع مرور كنيد. اين روش درصد موفقيت تحصيلي شما را تا حدود بسيار زيادي افزايش مي‌دهد و درس خواندن را بسيار آسان مي‌كند و بازده مطالب را افزايش مي‌دهد.

 

استاد حسین احمدی،کنکور آسان است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.