روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات(بخش ۲ از ۳)

یک محیط آموزشی مطلوب را برای خود فراهم کنید
بسیاری از افراد به شما خواهند گفت که بهترین محیط یادگیری کتابخانه است، و نه خانه. برخی دیگر هم به شما خواهند گفت که حبس کردن خودتان در اتاقتان، تنها راه برای مرور مطالب درسی است. این موضوع کاملاً به خود شما بستگی دارد و در این مورد نیز ارزشش را دارد که چند مکان متفاوت را به منظور یافتن بهترین محیط یادگیری برای خود امتحان کنید.
 
به عنوان مثال، برخی از افراد در هیچ محیطی، به جز محیط اتاقشان، تمرکز کافی ندارند و حتی درس خواندن روی تختشان از هر مکان دیگری برایشان مؤثرتر است؛ حتی گاهی تغییر مکان یادگیری می‌تواند مرور مطالب درسی را برای شما جذاب‌تر کند.
نبودن هرگونه صدا هنگام درس خواندن یک موضوع، کاملاً بحث برانگیز است. اکثر متخصصان معتقد هستند که صدای موسیقی یا روشن بودن تلویزیون می‌تواند ایجاد حواس پرتی کند، ولی این مساله نیز امری کاملاً سلیقه‌ای است. شاید جالب باشد که بدانید گاهی پخش موسیقی آرام در پس زمینه، به تمرکز افراد در مرور مطالب کمک می‌کند.
 
اگر صداها و مکالمات پس زمینه،  حواس شما را پرت می‌کند، می‌توانید از موسیقی‌های بدون کلام استفاده کنید. برای برخی از افراد نیز سکوت مطلق، تنها چاره برای داشتن تمرکز کافی است. می‌توانید هر دو روش را امتحان کنید. همچنین هنگام درس خواندن، لباس راحت به تن کنید و اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی آب نوشیدنی و خوراکی‌های سالم را در دسترس دارید.
 

مصمم باشید
اینکه تلاش کنید مرور مطالب را برای خود آسان‌تر کنید، به این معنا نیست که انجام این کار را به یکی از کارهای لذت بخش تبدیل کرده‌اید. قطعاً بسیاری از کارهای لذت بخش دیگری هم وجود دارند که ترجیح می‌دهید به جای درس خواندن، آنها را انجام دهید، اما در این مورد باید به خودتان سخت‌گیری کنید و همه عواملی را که سبب از بین رفتن تمرکز شما می‌شوند، حذف کنید و به جدول برنامه‌ریزی مرور مطالب خود، تا جایی که می‌توانید، پایبند باشید. تلفن همراه خود را از خودتان دور نگه داشته و اینترنت را تا زمانی که نیاز ندارید قطع کنید و هر آنچه را که نیاز دارید، قبل از شروع مطالعه آماده کنید تا مجبور نشوید که مدام از جای خود بلند شوید.
 
اگر نیاز است که از تلفن همراه خود استفاده کنید، از ورود به شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید؛ حتی می‌توانید برنامه‌های مختلفی را روی تلفن همراه خود نصب کنید که طراحی شده‌اند تا شما را از گذراندن وقت بیش از اندازه در شبکه‌های اجتماعی یا بررسی کردن بی‌مورد تلفن همراهتان، منع کنند.
 
تمرین، تمرین، تمرین
 این نکته، بسیار مهم است که  هنگام مطالعه،  وقتتان را به بیهوده هدر نداده باشید و بتوانید اطلاعاتتان را در زمان امتحانات به خوبی به کار گیرید. مرور امتحانات سال‌های گذشته و نمونه سؤالات موجود، بهترین روش برای مرور مطالب است؛ حتی می‌توانید از معلم خود درخواست کنید تا نمونه سؤال به شما ارایه دهد. هرچه بیشتر این تمرین را انجام دهید، بهتر می‌توانید مطالبی را که مرور کرده‌اید، به سؤالات ربط داده و برای سؤالات امتحانی آماده شوید.
به یاد داشته باشید که ممکن است در مرور چند نمونه سؤال اولیه، به خوبی عمل نکنید؛ پس ناامید نشوید. مانند هر کار دیگری، تمرین، مهارت شما را افزایش می‌دهد؛ پس آن را ادامه دهید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.