روش‌های کلیدی موفقیت در کنکور

مثبت‌گرا باشید و خود را فرد موفقی ببینید. به خودتان اطمینان دهید که موفق می‌شوید؛ تفکر مثبت باعث اعتمادبه‌نفس می‌شود. هیچ گاه جنبه‌های منفی را در نظر نگیرید؛ زیرا باعث ناامیدی و دلسردی می‌شود. اگر خود را باور نداشته باشید چه انتظاری از دیگران دارید که قضاوت مثبتی نسبت به شما داشته باشند. کسی که خود را کم‌استعداد و کم‌حافظه می‌داند و نوعی تصویر منفی از خود دارد آسیب جدی‌ای بر ذهن خود وارد می‌کند. به خودتان بگویید که حافظه‌ی خوبی دارید و می‌خواهید موفق شوید و حتماً موفق می‌شوید.

اگر خود را برای کنکور آماده می‌کنید وقت خود را بیهوده تلف نکنید؛ هر گاه آمادگی لازم را داشتید مطالعه را شروع کنید. وقت مطالعه را دائم به عقب نیندازید؛ زیرا کم کم به دنبال سپری شدن وقت احساس ناامیدی خواهید کرد. هیچ گاه به دنبال فرصت مناسب برای مطالعه نباشید و از همین فرصت موجود نهایت استفاده را ببرید. همه‌ی زمان‌ها برای مطالعه ارزشمند هستند و زمان برای همه یکسان است.

$(KGrHqF,!p0F!IsKKT4oBQQ1kLEd5w~~60_35

فقط تعدادی از افراد روش استفاده‌ی درست از آن را می‌دانند و همین‌ها هستند که در کنکور و در مراحل مختلف زندگی موفق خواهند بود. تعدادی از داوطلبان کنکور برای خواندن کتاب‌های درسی این‌طور فکر می‌کنند که باید ابتدا کتابی را به طور کامل بخوانند و بعد به سراغ کتاب دیگری بروند. این روش خواندن درست نیست. باید این نکته را مد نظر داشته باشید که ابتدا کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را بخوانید. از طرفی در طول روز فقط یک کتاب خاص را نخوانید. تمام ساعات مطالعه را به چند ساعت مختلف تقسیم کنید و در هر زمانی یک بخش از کتاب را بخوانید.

سعی کنید یک کتاب تخصصی و یک کتاب عمومی را مطالعه کنید؛ یعنی یک کتاب مربوط به تجزیه و تحلیل و یک کتاب عمومی یا حفظی.

مطالعه‌ی درس‌ها به ویژه اگر به منظور قبول شدن در کنکور باشد، نیازمند برنامه ریزی اصولی،دقیق و در واقع طرح یک برنامه‌ی جامع است که در آن از تمام شرایط به بهترین نحو استفاده شود. آن‌هایی که بدون برنامه ریزی صحیح شروع به درس خواندن می‌کنند و نمی‌دانند در چه مدتی می‌خواهند چند صفحه بخوانند و هیچ گونه اطلاعات اولیه نسبت به کتاب ندارند و به اصطلاح خودشان آن‌قدر می‌خوانند تا خسته شوند، باید بدانند که بدترین شیوه‌ی مطالعه را انتخاب کرده‌اند و بعد از مدت کوتاهی از مطالعه دلزده و خسته می‌شوند و حواس‌پرتی باعث کاهش کارایی آن‌ها می‌شود. هنگام برنامه‌ریزی به درس‌های مهم‌تر توجه بیش‌تری داشته باشید. درس‌های مهم‌تر که باید زمان بیش‌تری را به‌ آن‌ها اختصاص دهید درس‌هایی هستند که ضریب بیش‌تری دارند یا در آن‌ها ضعف بیش‌تری در خود احساس می‌کنید.

هر چند وقت یک‌بار برای خود آزمون آزمایشی ترتیب دهید؛ برای این منظور می‌‌توانید از تست‌های کنکور سال‌ گذشته و کتاب‌های کمک‌آموزشی معتبر (به صورت تستی) استفاده کنید. شرکت در آزمون‌های آزمایشی بسیار کمک‌کننده است. سعی کنید در این آزمون‌ها فقط به ارزیابی اطلاعات خود اکتفا نکنید، بلکه روش تست‌ زدن، دقت و سرعت و … را نیز به خوبی یاد بگیرید.

 

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.