روش‌ صحیح تست‌زنی (قسمت اول)

به طور کدام در فرایند تست زنی برای کنکور با سه نوع تست زنی مواجه هستیم که عبارتند از:

1- تست‌زنی آموزشی (تفهیم، شروع یادگیری)

2- تست‌زنی سنجشی یا تثبیت (مهارت در تست‌زنی)

3- تست‌زنی تسلط (زمان‌دار، سرعتی)

هر داوطلبی جهت آماده شدن نهایی و حرفه‌ای برای کنکور سراسری، ناگزیر به حل تست و کسب مهارت در آن‌ است. در این سلسله از مقالات سعی بر این است که زوایای مختلف تست‌زنی از ابعاد گوناکون بررسی شود تا در کنار تحلیل صحیح آزمون‌ها، توانایی ارائه‌ی راه‌حل‌های مناسب جهت رفع مشکلات احتمالی را نیز کسب کنید.

Test-Computer-Key-by-Stuart-Miles

مرحله‌ی 1) تست‌زنی آموزشی

برای اجرای صحیح این مرحله، موارد زیر را در نظر بگیرید:

بدون درصد و زمان:

در این مرحله به هیچ وجه به دنبال گرفتن درصد و زمان نباشید؛ زیرا هدف، یادگیری مفاهیم درسی است و نباید با ایجاد محدودیت زمانی و استرس درصدهای کسب‌شده روند شروع یادگیری اولیه را مختل یا کند کنید.

رعایت پیش‌نیازها:

بهتر است تا حد امکان بعد از مطالعه‌ی کامل کتاب درسی (حل و بررسی دقیق مثال‌ها و تمرینات تشریحی)، جزوه‌ی دبیر یا کتاب‌های آموزشی و رعایت پیش‌نیازها (به طور مثال: قاعده‌ی هوپتال در حسابان سوم، قابل استفاده برای فصل دنباله و سری پیش‌دانشگاهی) به سراغ اولین مرحله‌ی تست‌زنی بروید.

حل و بررسی تک تک تست‌ها:

ابتدا تست‌ها را به صورت یکی یکی (نه یک‌جا) حل کنید و بلافاصله با کمک کتاب، جزوه و پاسخ‌نامه‌ی تشریحی، همه‌ی ابعاد سؤال تستی را تحلیل و بررسی کنید و سپس به سراغ تست بعدی بروید و در ضمن، در صورت عدم توان حل کردن یک تست، ابتدا سعی کنید که از کتاب و جزوه کمک بگیرید و اگر باز هم نتوانستید، با نگاه کردن مرحله به مرحله‌ی پاسخ‌نامه‌ی تشریحی، تا حد ممکن خودتان سؤال را حل کنید تا باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و درگیر شدن هر چه بیش‌تر ذهنتان با مفاهیم طرح‌شده در تست و کتاب درسی شوید.

دقت کنید، موضوع فوق سبب خواهد شد که شما از تجربه‌ی به‌دست‌آمده (روش‌های حل مسئله‌ی هر تست) برای حل و بحث سایر تست‌ها هم استفاده کنید. از طرفی، مجبور شوید دو بار برای هر تست وقت صرف کنید؛ یک بار هنگام حل کردن و یک بار دیگر هم هنگام تحلیل آن در پایان تست‌زنی چندتایی که شما را ملزم به خواندن مجدد صورت تست‌ها خواهد کرد (به‌خصوص در این مرحله که هنوز به مفاهیم درسی مبحث مورد نظر، آشنایی و تسلط کافی ندارید).

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.