روش جمع‌بندی کنکور ۹۷ در هفته‌های پایانی(بخش دوم)

۳- اولویت‌بندی کنید
بسیاری از دبیران و مشاوران کنکور معتقدند که در دوران جمع‌بندی، نباید مطالب جدید خوانده شود؛ زیرا از طرفی، مهلت کمی تا زمان برگزاری کنکور باقی مانده است و عملاً با این روش، حجم قابل توجهی از مطالب از قلم می‌افتد، و از سوی دیگر، این موضوع، هیچ اثری در نظم بخشی به مطالب مطالعه شده نداشته و تنها باعث سردرگمی داوطلب می‌شود. عده ای از مشاوران نیز اعتقاد دارند که داوطلب می‌تواند در زمان جمع‌بندی، مطالب جدید را هم مطالعه کند. ما معتقدیم که اگر تا به حال مبحثی از درس‌های اختصاصی را هرگز نخوانده‌اید، بهتر است که آن را با مشورت با افراد مطلع رها کنید؛ اما اگر آن مطلب، یک درس عمومی است، می‌توانید آن را بخوانید، ولی سعی نکنید که برای تسلط کامل بر آن درس، وقت بگذارید؛ چون پرداختن به این کار به زمان زیادی احتیاج دارد که شما فرصت انجام آن را ندارید؛ البته مطالعه مطالب جدید دروس اختصاصی هم به میزان مدیریت داوطلب نسبت به وقت باقی مانده‌اش تا کنکور، میزان مطالبی که خوانده شده است، مقدار مطالبی که باقی مانده است، و بالاخره وضعیت درسی داوطلب بستگی دارد.
 
 شاید شما هم جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که هنوز مباحث مدّنظر خودتان را به طور کامل مطالعه نکرده‌اید. اینکه بخواهید هنوز هم مطالب جدید بخوانید، اشکالی ندارد؛ اما باید سعی کنید تا جمع‌بندی دروس را هم شروع کنید. اگر جزو داوطلبانی هستید که در کنار جمع‌بندی، می‌خواهید مطالب جدید بخوانید، ابتدا مباحثی را که لازم است، جمع‌بندی کرده و مطالبی را که باقی مانده است، اولویت‌بندی کنید تا اگر احیاناً فرصت نشد که تمام مباحث را بخوانید، خیالتان از بابت خواندن مهم‌ترین مباحث، راحت باشد؛ در ضمن سعی کنید که در هنگام مطالعه مطالب جدید، حتماً زمانی را نیز برای مرور آنها درنظر بگیرید؛ حتی اگر فرصت پیدا نکنید که مطالب جدید دیگری بخوانید.
 
index

 
۴-   سهم تست‌ها را در دوران جمع‌بندی فراموش نکنید
یکی از کارهایی که باید سعی کنید در دوران جمع‌بندی انجام دهید این است که حداقل یک بار،  به تست‌هایی که به آنها طی دوران مطالعه، پاسخ غلط داده یا آنها را بی‌پاسخ گذاشته و بعد پاسخشان را یاد گرفته‌اید، دوباره پاسخ دهید. این تست‌ها، بین انبوه تست‌های دیگر، بسیار با ارزش و گرانبها هستند؛ زیرا به نقاط ضعف و اشتباه شما در دروس مختلف اشاره دارند؛ پس قدرشان را بدانید. برخی از داوطلبان در این دوره مرتکب یک اشتباه می‌شوند و آن اشتباه این است که منتظر می‌مانند تا دوره درس‌ها به پایان برسد و سپس کار تست‌زنی را شروع می‌کنند. اگر شما نیز جزو این دسته از داوطلبان هستید، بدانیدکه هیچ‌گاه این اتفاق نمی‌افتد؛ در واقع، هیچ‌گاه دوره درس‌‌ها به اتمام نخواهد رسید؛ چون شما هر مطلبی را که دوره کنید، باز هم مطلبی می‌ماند که احساس می‌کنید آن را فراموش کرده‌ایدو احتیاج به دوره دارد؛ بنابراین، به تست‌زنی اهمیت بدهید.
 
    دوم اینکه حتماً در کنار جمع‌بندی، تست‌زنی سرعتی را آغاز کنید. برای انجام این کار، بسته به برنامه خود، در دو هفته پایانی، یا بیشتر و یا کمتر از این مدت، قبل از ظهر در شرایط کاملاً شبیه‌سازی شده، لباس بپوشید، پشت میز بنشینید، زمان بگیرید و هر بار بترتیب از آزمون‌های جدید به قدیم، از خودتان آزمون بگیرید و سپس بعد از ظهر همان روز، آزمون را بررسی کنید، اشکالات را در بیاورید و برای هر درس، قسمت‌هایی را که باید مجدداً مرور و جمع‌بندی شوند، علامت بزنید و براساس آن، برنامه مطالعه دو روز آینده‌تان را مشخص نمایید. ضمناً نگران بقیه قسمت‌ها هم نباشید؛ زیرا اگر مهم باشند، در آزمون‌های بعدی از آن قسمت‌ها هم تست می‌آید و به این ترتیب می‌توانید مطالعه‌شان کنید؛ در واقع اگر برای تعیین نیاز خود در دروس اختصاصی، این‌گونه عمل نمایید که در هر درس، بخشی از آن درس را بخوانید که بیشترین تعداد سؤالاتغلط یا «نزده» در آزمون مذکور از آن بخش یا فصل کتاب باشد، حال اگر شما در بازه سه روزهبعدی، تست مجموعه‌ای دیگری را از خود آزمون بگیرید، این بار نیاز به مطالعه بخش‌هایدیگری از دروس را خواهید داشت، و بعد از اینکه چند بار به این نحو عمل کردید، خواهیددید که مهم‌ترین بخش‌های کتاب‌ها را که بیشترین ضعف را در آنها داشته‌اید، مورد مطالعه قرارداده‌اید. اگر هنوز  متقاعد نشده‌اید که این روش، بسیار مفید است، دست کم دو دوره، این کار را انجام دهید تا در آزمون سوم ( روز هفتم) متوجه شوید که چه تحولی دریادگیری شما ایجاد شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.