روش جمع‌بندی کنکور ۹۷ در هفته‌های پایانی(بخش اول)

احتمالاً تا به حال برای شما عزیزان هم این موضوع پیش آمده است که کتاب یا مطلبی را خوانده و وقت زیادی را برای آن صرف کرده، اما کمی بعد احساس نموده‌اید که همه یا بخشی از آن مطلب را فراموش کرده‌اید یا به طور کامل به یاد ندارید. در طول آمادگی برای کنکور نیز همین موضوع ممکن است ذهن بسیاری از داوطلبان گرامی را به خود مشغول نماید؛ چه داوطلبانی که حجم مطالب مطالعاتی آنها کم و چه آنهایی که حجم منابع مطالعاتی‌شان زیاد است. رهایی از این احساس و درگیری ذهنی، که برای داوطلبان عزیز به وجود می‌آید، یک راه دارد، و آن راه در میان مشاوران و کنکوری‌ها به آخرین مرحله کنکور، یعنی دوران جمع‌بندی، معروف است. دوران جمع‌بندی، که درباره آن در شماره‌های پیشین نیز مطالبی درج کرده‌ایم، معمولاً هفته‌های پایانی باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور را در بر می‌گیرد. هدف از مطالعه در این دوران، آن است که داوطلب، مجموعه درسی‌هایی را که در طول سال تحصیلی خوانده و در ذهن خود تثبیت کرده است سازمان‌دهی کند؛ پس دوران جمع‌بندی، دوران سازمان‌‌دهی، نظم بخشیدن و مسلط شدن به مطالبی است که تاکنون خوانده‌اید. ضمناً این دوران، بهترین فرصت برای داوطلبانی است که فکر می‌کنند برخی از درس‌ها را فراموش کرده‌اند و همچنین مهلت خوبی برای داوطلبانی است که در طول سال بسیار خوب درس خوانده‌اند و اکنون نیاز به دوره آنها دارند. در این دوران، خواندن خلاصه‌ کتاب‌ها، فلش‌کارت‌ها و نکاتی که در طول دوران مطالعه جمع‌آوری کرده‌اید، بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا دوران جمع‌بندی، دوران خواندن اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مباحث است.
 
     همه شما داوطلبان عزیز، اکنون به مرحله پایانی، یعنی مرحله جمع‌بندی، نزدیک می‌شوید. به عنوان یک داوطلب که در طول یک سال گذشته و حتی بیشتر، بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف آمادگی برای کنکور نموده‌اید، اکنون وقت آن رسیده است که با یک برنامه خوب به استقبال دوران جمع‌بندی بروید و خود را به صورت اساسی برای این «راند» پایانی آماده کنید. به دلیل اهمیت دوران جمع‌بندی، ما در این سلسله از مقاله ها که در سه بخش خدمت شما ارایه خواهد شد،  سعی می‌کنیم درباره اینکه چه کاری انجام دهید تا از این دوره، بهترین استفاده را ببرید، با شما صحبت کنیم.
 
index

۱-    احساسات منفی را نادیده بگیرید
هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شویم، احساسات مختلفی به سراغ داوطلبان عزیز می‌آید: اینکه آیا موفق خواهند شد؟ آیا دروس را بخوبی می‌دانند؟ در جلسه برگزاری کنکور چه خواهد شد؟ چه میزان از مطالب را فراموش کرده و چه میزان را به خاطر می‌آورند؟ اول اینکه این احساس، تقریباً حس مشترک بین تمام داوطلبان کنکور است؛ پس سعی کنید که جز به احساس‌های خوب، به احساس‌های منفی و ناخوشایند هرگز فکر نکنید؛ زیرا این احساس‌ها به توان و نیروی محرک شما صدمه خواهند زد. اگر احساسی در درون شما وجود داشت که به شما گوشزد می‌کرد که مطالب را فراموش کرده‌اید، به این حس بها ندهید. این نکته را هم بدانید که مطالب، درون ذهن انسان هرگز فراموش نمی‌شوند، بلکه انسجامشان را از دست می‌دهند و در میان هزاران مطلب دیگر گم می‌شوند، و اگر شما وقتی را به بازخوانی مجدد این مطالب اختصاص دهید، حتماً دوباره برای شما یادآوری خواهند شد؛ اما اگر مطالب بازخوانی نشوند، بمرور فراموش خواهند شد. اگر احساس می‌کنید که بخشی از مطالبی را که شما برای کنکور مطالعه کرده‌اید، فراموش نموده‌اید، در دوران جمع‌بندی می‌توانید بخوبی این گمشده‌ها را پیدا کنید. فقط به عنوان گام اول، کافی است که احساسات منفی را از خود دور کنید.
 
۲-   یک برنامه خوب تدوین کنید
برنامه، برنامه، برنامه و باز هم برنامه. باز هم مانند همه دوره‌های آمادگی برای کنکور، لازم است که برای دوران جمع‌بندی هم برنامه خوبی تدوین کنید تا اولاً در وقت و زمان خود صرفه‌جویی نمایید، و دوم اینکه با یک نقشه راه مشخص، عملکرد و بازدهی بهتری داشته باشید. برنامه‌ریزی برای دوران جمع بندی، با برنامه معمول مطالعاتی شما تفاوتی ندارد. اگر روزانه چند درس می‌خواندید، جمع‌بندی را هم به همان شکل ادامه دهید. برای برخی از دروس مثل زیست‌شناسی، که فرّار هستند، می‌توانید مرور روزانه داشته باشید. در برنامه‌ریزی خود سعی کنید اولاً به این موضوع توجه داشته باشید که تا کی می‌خواهید مطالعه کنید، و سپس جمع‌بندی را آغاز نمایید. ثانیاً، بسته به میزان سختی و آسانی دروس، حجم مطالب، بودجه‌بندی هر درس در کنکور و … برای هر درس در طی هفته، زمانی را درنظر بگیرید. سوم اینکه سعی کنید از برنامه‌ریزی خود عقب نمانید، و درصورتی که این اتفاق افتاد، دروس ساده تر را از برنامه خود حذف کنید و سپس در وقت مجددی که خالی کرده‌اید، آن درس را نیز بگنجانید؛ بدین منظور، برای هر درس، درخت دانش رسم کنید؛ به این شکل که سعی کنید در مورد هر درس، ابتدا اسامی فصل‌ها را به یاد بیاورید و بعد زیرفصل‌ها را اضافه کنید. می‌توانید بعد از اینکه خودتان سعی‌تان را کردید، از فهرست کتاب‌هایتان نیز کمک بگیرید. انجام این کار به منسجم شدن و سامان گرفتن مطالب در ذهنتان منجر می‌شود. پس از آن، با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهد شد، برنامه‌ای برای مرور دروستان تنظیم کنید. مطمین باشید که پس از مرور مطالب، احساس تسلّط بیشتری بر درس‌هایتان خواهید داشت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.