روش خواندن زیست شناسی برای کنکور ۱۴۰۰(بخش ۱ از ۲)

همون طور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید اخوان ثالث یک تک مصراع داره که میگه پادشاه فصل ها پاییزه. زیست هم برای داوطلبای کنکور سراسری همون حکایت رو داره.

پادشاه درس ها، زیست شناسی

واقعا در این مورد بزرگ بینی نکردیم و چه بپذیریم و چه این موضوع رو رد کنیم. زیست به قدری خاص هست که واقعا کلمات زیادی برای توصیف این درس پیدا نمیکنم. زیست شناسی پادشاه بی چون و چرای درس های داوطلبین تجربی است. زیست همون درسی هست که باعث علاقه مندی ۹۹ درصد  دانش آموزان به رشته تجربی شده. باید با این درس درست برخورد کنی. باید جایگاه اون رو محترم بشماری و هر روز زمانی رو برای وقت گذروندن با این درس اختصاص بدی. زیست میتونه صمیمی ترین رفیقی باشه که تا به حال داشتی. زیست شناسی تا جایی که فکرش رو کنی کنجکاوی تو رو افزایش میده. از زیست شناسی هیچ وقت نباید در مودر چرایی یک اتفاق صحبت کنی. بلکه باید به دنبال پیدا کردن راه اثبات فرضیه های اون باشی. زیست کلید رسیدن تو به پزشکی است. زیست رو باید زندگی کنی. با تک تک خطوط کتاب های زیست باید خلوت کنی و بهشون فکر کنی. زیست نوشته شده برای عاشقی کردن داوطلب های تجربی و لاغیر..

باید با زیست چکار کنیم

در درجه اول باید واقعا دوستش داشته باشی. زیست درس سختی نیست. زیست یه درس با کلی نکات ریز و درشت هست. مطمئنن روش مطالعه زیست با هر درس دیگه ای کاملا متفاوت هست و تنها درسی هست که باید هر روز برای مطالعه اون وقت بزاری و تا جایی که زمان بهت اجازه میده اون رو مرور کنی. اگر موافق باشی تک تک مراحل یادگیری اصولی زیست رو با هم مرور کنیم و نکاتی که در هر مرحله باید در نظر بگیری رو با هم یادآوری کنیم.

قبل از کلاس

فرض میکنیم که قرار هست که یک درس جدید رو استاد شروع به تدریس کنه. مهم ترین کاری که باید انجام بدی این هست که قبل از تدریس استاد مطلب جدید رو از کتاب درسی در مدت زمان محدودی در حدود ۲۰ دقیقه روخوانی کنی. این روخوانی کردن به هیج عنوان باعث نمیشه در همون لحظه قادر به پاسخ گویی تست های اون درس باشی. این پیش خوانی بهت کمک میکنه در زمان تدریس استاد با مطالب غریبه نباشی و از کلیت داستان باخبر باشی و مطمئن باش این میتونه خبر خوبی برای تو باشه و بهت در ادامه کار فوق العاده کمک کنه. این پیش خوانی کردن رو شب قبل از تدریس استادو یا همون روز قبل از اینکه سر کلاس حاضر بشی میتونی انجام بدی.

خود کلاس

بعد از پیش خوانی کردن باید سر کلاس درس حاضر بشی تا بتونی از تدریس استاد پیرامون فصل جدید بهره ببری. این مرحله مهم ترین بخش از یادگیری زیست رو شامل میشه. زیست شناسی درسی هست که در ابتدا باید فرایند های اون رو یاد بگیری و این پروسه با مطالعه کتاب درسی در منزل خیلی سخت اتفاق خواهد افتاد. اما توصیه من این هست که کلاس درس رو برای همه دروس به خصوص زیست شناسی جدی بگیری و سعی داشته باشی که مطلب رو همون جا یاد بگیری و اجازه ندی کار بیخ پیدا کنه. ازت میخوام از این به بعد حتما حضوری فعال در کلاس درس داشته باشی و اگر بخشی از مطلب برای تو گنگ بود حتما از دبیر بخوای برای تو مجدد توصیح بده تا جان کلام رو دریافت کنی.

اینجاست که ترکیب پیش خوانی مطلب قبل از کلاس و داشتن حضور فعال در جلسه تدریس استاد میتونه در کنار هم هر مطلبی رو برای تو فیتیله پیچ کنه. حتما این ترکیب رو امتحان کن.

بعد کلاس

مطالعه کردن مطلبی که در همون روز تدریس شده در روند یادگیری تاثیر خیلی مثبتی داره و باعث میشه خیلی زودتر و بهتر مطالب رو یاد بگیری. این مطلبی هست که سالیان سال مشاورین مجرب کشور به اون اشاره کردن که درس هر روز رو همون روز بخونید و به زمان دیگه ای موکول نکنید. برای مطالعه زیست همیشه مداد و ماژیک مارکر رو هماره خودت داشته باش. در ابتدای کار  مجددا یک دور روزنامه وار کتاب درسی رو مطالعه کن. بعد از این کار باید مطالب فصل مربوطه رو پاراگراف به پارگراف با دقت هرچه تمام بخونی. ازت میخوام که واقعا روی مطالبی که میخونی فکر کنی و سعی نداشته باشی که هرچه سریع تر کار مطالعه رو تموم کنی. خط به خط مطالب کن و به دنبال پیدا کردن ارتباط های درست و منطقی بین مطالب این فصل با مابقی فصول زیست شناسی باش.

در هنگام مطالعه زیست خودت رو جای طراح کنکور تجسم کن و به این موضوع فکر کن که هر پاراگراف که مطالعه میکنی آیا قابلیت طرح تست رو داره یا خیر. این دیدگاه باعث میشه خیلی بیشتر از قبل نکته بین باشی و مطلبی رو از قلم نندازی. حتما با ماژیکی که داری مطالب مهم رو مارک کن تا در نوبت های بعدی بتونی مرور سریعی برای هر فصل داشته باشی.

بخش مهم دیگه ای از زیست که به شدت مورد علاقه طراحان کنکور هست، اشکال کتاب درسی است. اگر با دقت هر شکل و نگاه کنی نکات زیادی برای طراحی تست به دست میاری که میتونه خیلی به در بخور باشه. جدیدا کتاب های زیادی در بازار منتشر شده که اختصاصی روی اشکال کتاب زیست مانور داده و سعی کرده که کار رو کنکوری ها اسون تر کنه.

از قید ها غافل نشو. هرچند که طرح این سبک تست ها به مزاج خیلی از کنکوری ها خوش نمیاد اما باید بتونی با این مسئله کنار بیای. چه این مسئله رو قبول کنیم و چه نکنیم چند سالی هست که این سبک از تست ها پای ثابت کنکور بوده و احتمال زیاد امسال هم شاهد این موضوع خواهیم بود و توجه نکردن به این سبک از تست ها میتونه تبعات سنگینی برای ما داشته باشه. بنابراین توصیه میکنم که قید ها رو هم با مازیکی با رنگ خاص مارک کنی تا در زمان مطالعه توجه تو رو به خودشون جلب کنن.

استفاده از این دست کتاب ها رو به هیچ عنوان نفع نمیکنم. اما دوست من مطمئن باش اون نکته و ارتباطی که به شخصه متوجه اون بشی فوق العاده با ارزش تر از نکاتی هست که از این دست کتاب ها مطالعه میکنی. خوندن این کتاب ها نباید باعث بشه که دید نکته بین شما نقش خودش رو در مطالعه زیست از دست بده و خیالت از بابت نکات آماده در منابع کمک آموزشی راحت باشه. این میتونه برای تو در ماراتن کنکور مثل سم باشه.

زیست رو باید جوری مطالعه کنی که در این درس به درجه استادی برسی. به سطحی که بتونی به راحتی یک مبحث رو با تمام نکات و جزئیاتی که داره برای هر شخصی و با هر سطحی توضیح بدی و باعث بشی اون فرد هم مطلب رو به خوبی یاد بگیره. این سطح درسی در زیست بهت اجازه میده که به درصد فوق العده جذاب ۱۰۰ هم برای زیست شناسی فکر کنی. اگر سوالات کنکور زیست رو بررسی کنی متوجه میشی که حتی اکثر اساتید زیست هم نمیتونن در اون مدت زمان به هر ۵۰ تست زیست پاسخ صحیح بدن. بنابراین رسیدن به درصد بالا در این درس در عین حال که کار سختی است اما فوق العاده میتونه برای ما با ارزش باشه و به طور کل سناریوی کنکور رو برای ما عوض کنه.

gg

منبع:https://irmohasel.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.